אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מעצר עד תום ההליכים המשפטיים לנאשם בשוד בנקים ובנסיון לשוד בצפון הארץ

מעצר עד תום ההליכים המשפטיים לנאשם בשוד בנקים ובנסיון לשוד בצפון הארץ

תאריך פרסום : 03/11/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
30306-08-13
03/10/2013
בפני השופט:
אברהם אליקים

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
רונן עוזיאל
החלטה

מבוא

1.     כתב האישום שהוגש נגד המשיב כולל 10 אישומים, 9 מהם מתייחסים ל-9 מקרי שוד של בנקים, עבירות לפי סעיף 402(א) לחוק העונשין,התשל"ז-1977, המקרה העשירי (אישום שישי) מתייחס לניסיון שוד בנק.

מקרי השוד הנ"ל התרחשו בין התאריכים 20.3.2013 ל-15.7.2013, בבנקים שונים: בקרית חיים, קרית ים (שני מקרים), זכרון יעקב, יקנעם עילית (שני מקרים), רמת ישי, בנימינה וקרית ביאליק (שני מקרים).

בכל המקרים נהג השודד בשיטה דומה, הוא הגיע לסניף הבנק עם משקפי שמש כשלראשו כובע מצחיה, בידו פתק בו רשום כי מדובר בשוד. ברוב במקרים נרשם כי הוא זקוק לכסף לתרופות (אישומים שלישי, רביעי, חמישי, שביעי ותשיעי) או לניתוח (אישום שני), בכל המקרים הגיע השודד למקום עם שקית נילון לתוכה הכניס את הכספים ונמלט. למעשה גם ניסיון השוד (אישום שישי) התרחש באותה שיטה, אלא שפקידות הבנק לא נענו לדרישתו של השודד ומשביקשו שוב ושוב שיסביר את רצונו, הוא נמלט מהמקום ללא הכסף. יודגש כי השודד לא נקט באלימות, אך בחלק מהמקרים איים במפורש במעשי אלימות,  באירוע האישום השמיני, איים כי "אם מישהו יבוא הוא יהרוג את הפקידה",  באירוע האישום העשירי טען כי יש לו אקדח. בכל המקרים צולמה דמותו של השודד במצלמות האבטחה של הבנקים.

2.     ביום 18.7.2013, סמוך לאחר השוד העשירי, שודרה כתבה בתוכנית "כלבוטק" בטלויזיה בה הוצגו קטעים מסרטוני מצלמות האבטחה בחלק מהבנקים, בעקבות אותה כתבה נמסרו למשטרה שמות של חשודים אפשריים, ביניהם זוהה המשיב על ידי מספר מודיעים כשודד, ובעקבות כך הוא נעצר ביום 23.7.2013. המבקשת הגישה ביחד עם כתב האישום בקשה למעצרו של המשיב עד לתום ההליכים לפי סעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה-מעצרים), התשנ"ו-1996 (להלן-חוק המעצרים).

3.     המשיב כופר במיוחס לו ולטענתו יש לשחררו ללא תנאי, או לחלופין ל"מעצר בית" בבית הוריו.  הצדדים חלוקים בשאלת קיום ראיות לכאורה וקיום חלופת מעצר, יובהר כי המבקשת הגישה טיעוניה בכתב והשלימה טיעונים בע"פ, הסנגור טען ארוכות באשר לחומר הראיות וכחלק מטיעוניו לשחרור לחלופת מעצר, העידו כמפקחים אפשריים, דניז אימו של המשיב, מייק-שי אחיו ואשתו של מייק, יפית.

ראיות לכאורה

4.     באשר לרמת הראיות הנדרשת בשלב זה אפנה להחלטתו של כב' השופט ע' פוגלמן מיום 23.10.2013:

"בבקשה למעצר משיב עד תום ההליכים נגדו, הלכה היא כי בית המשפט נדרש לבחון קיומה של תשתית ראייתית לכאורית להרשעת המשיב בעבירות המיוחסות לו. בהקשר זה, רמת ההוכחה הנדרשת אינה זו הנהוגה במשפט הפלילי, אלא די בבחינת כוח ההוכחה הפוטנציאלי הטמון בחומר החקירה. על בית המשפט לבחון אם קיים סיכוי סביר שעיבודן של הראיות במהלך המשפט - לאחר שהועברו בכור ההיתוך של החקירות ומבחני הקבילות והמשקל - יוביל בסופו של יום להרשעת המשיב (בש"פ 8087/95 זאדה נ' מדינת ישראל, פ"דנ(2) 133, 147-146 (1996) (להלן: הלכת זאדה))"בש"פ 6849/13 פלונינגדמדינתישראל (23.10.2013).

5.     אין מחלוקת כי במקרה זה אין ראיה ישירה הקושרת את המשיב למיוחס לו אלא מדובר בשילוב של ראיות נסיבתיות, מיותר לציין כי אין מניעה להסתמך על ראיות נסיבתיות גם בשלב זה ואפנה להחלטתו של כב' הש' נ' הנדל:

"ראיות נסיבתיות מוצלחות בסיום המשפט, נשענות על שתי קומות. הראשונה - ראיות מסוימות הוכחו מעל לכל ספק סביר. השנייה - של אף שראיות אלו אינן ישירות, השתלבותן ביחד יוצרת פסיפס המוביל לתוצאה הגיונית אחת והיא הרשעת המשיב. מה המצב בראיות לכאורה? באשר לקומה הראשונה, יש לבחון האם כל אחת מהראיות לכשעצמה הוכחה לכאורה. באשר לקומה השניה, העניין מורכב. תיתכנה שלוש אפשרויות. הראשונה - הראיות לכאורה הנסיבתיות מובילות לתמונה ברורה של תוצאה הגיונית אחת. אם כך, כמובן, עמדה התביעה בנטל. השנייה - הראיות לכאורה הנסיבתיות אינן מובילות למסקנה מרשיעה אחת, גם אם יינתן להן מלוא המשקל, ואף בהערכה שכך יהא לאחר סיום ההליך העיקרי. היה וכן, לא עמדה התביעה בנטל המקדמי לגבי אותה עבירה. השלישית - עניינה כולל גם מעין מקרה גבול. הראיות לכאורה הנסיבתיות עשויות, לאחר שיעובדו בהליך המשפטי, להביא להרשעת המשיב, וזאת ברמה של סיכוי סביר להרשעה. אם כך, עמדה התביעה בנטל הנדרש בהליך הביניים של מעצר עד תום ההליכים...באפשרות השלישית, יש לשאול ככלי עזר: "מה הוכח שלא באופן ישיר?". למשל, האם יש אפשרות שהמשיב כלל לא היה בזירה וזיקתו בנויה על ראיות נסיבתיות (מצב א')? או שמא, הימצאותו בזירה בנויה על ראיות לכאורה, ומידת מעורבותו נסובה סביב ראיות נסיבתיות (מצב ב')? אין באמור לקבוע כי במצב א' יש לשחרר בעוד במצב ב' יש לעצור, אלא אלו שיקולים רלוונטיים בבוא בית המשפט להכריע במקרה גבול של ראיות נסיבתיות לכאורה". בש"פ 5588/12, בש"פ 5589/12, בש"פ 5645/12, בש"פ 5646/12ניאמצ'יק נגד מדינת ישראל(24.9.2012) (להלן-ענין ניאמצ'יק).

6.     אבהיר כי לאחר בחינת טענות הצדדים ועיון בחומר החקירה במלואו,אני סבור כי הראיות הנסיבתיות שהוצגו בפניי, עשויות לאחר שיעובדו בהליך המשפטי, להביא להרשעת המשיב, וזאת ברמה של סיכוי סביר להרשעה ולכן עמדה המבקשת בנטל המוטל עליה.

לא נמצאו בזירת האירועים ראיות פורנזיות כגון טביעות אצבע או DNA, והפתקים ששימשו את השודד לא נתפסו. אך אין במימצא שלילי זה להעיד על העדר ראיות מפלילות אחרות. יצוין כי במהלך חקירת האישום החמישי, נמצא קיסם שיניים על הכביש בין שתי מכוניות, ביניהן עבר השודד, בדיקת DNA על גבי הקיסם הראתה כי המשיב לא קשור לאותו קיסם, אך מאחר ואין עדות כי השודד החזיק בקיסם, הרי שנתון זה לא מסייע למי מהצדדים.

הראיות הנסיבתיות  בתיק זה כוללות שלוש רמות שונות:

-נתונים אובייקטיבים-חוות דעת מומחה ממעבדת הסימנים שבחןאת פריטי הלבוש שלבש השודד לפי תמונות מצלמות האבטחה בהשוואה לפריטי לבוש של המשיב, חוות דעת מומחה מהמעבדה הדיגיטלית אשר ערך השוואה בין תמונות השודד לבין תמונות המשיב ובנוסף נבחנו איכוני מכשיר הטלפון הנייד של המשיב במועד ביצוע השודים.

-מידע שנמסר מפי עדים שונים ובעיקר בעלת change שקבלה כספים במזומן מהמשיב ומכרים שזיהו לכאורה את המשיב בתמונות מצלמות האבטחה.

-התנהגות מפלילה של המשיב.

סרטוני האבטחה ואיכונים

7.     בכל השודים צולם השודד, כשהוא חובש כובע מצחיה בצבע שחור ומשקפי שמש כהים ונועל אותם נעליים, בכל המקרים נראה לכאורה כי מדובר באותו אדם. בחמשת השודים הראשונים הוא לובש מעיל שחור (המכונה פליז). בביתו של המשיב נתפסו מעיל פליז שחור, כובע מצחייה (עם כיתוב נייק), נעלי ניו בלאנס, חולצה צהובה (באישום שמיני לשודד חולצה צהובה) וחולצת נאוטיקה (חולצה מסוג זה לבש השודד באישום העשירי).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ