אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מסרי ואח' נ' המכללה המשותפת - לימודי תואר ומסלולי הכשרה מקצועיי

מסרי ואח' נ' המכללה המשותפת - לימודי תואר ומסלולי הכשרה מקצועיי

תאריך פרסום : 08/04/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום עכו
1233-01-11,35651-12-11
03/04/2013
בפני השופט:
ג'מיל נאסר

- נגד -
התובע:
1. מוחמד מסרי
2. אחמד אבו מחלוף
3. אברהים חאיק

הנתבע:
המכללה המשותפת - לימודי תואר ומסלולי הכשרה מקצועי
פסק-דין

פסק - דין

שלושת התובעים נרשמו ללימודים אצל הנתבעת וזאת במהלך קיץ 2010. על פי טענתם, הופתעו לגלות ב – 1/9/10 כי הלימודים מתקיימים במקום אחר מזה שהובטח להם. עקב כך, ביטלו את רישומם לבית הספר וביקשו לקבל את כספם בחזרה וכן פיצוי בגין הוצאות. דרישתם נדחתה והם אף התבקשו להוסיף ולשלם פיצוי לנתבעת. עקב כך, הגישו התלמידים את תביעתם ואילו הנתבעת הגישה תביעה שכנגד.

למרות מימדי שני התיקים הכספיים הקטנים, לא הסכימה הנתבעת לאף הסדר דיוני ועמדה על שמיעת הראיות באופן מלא. התובעים הסכימו לאורך כל הדרך שבית המשפט יפסוק על דרך הפשרה או על פי כל הסדר דיוני אחר וזאת מטעמי יעילות, אך הנתבעת כאמור לא הסכימה.

כל אחד מהתובעים עותר לחייב את הנתבעת לשלם החזר עבור דמי רישום (סך 395 ₪) וכן עמלת ביטול שיקים וכן פיצוי בגין הוצאות ועגמת נפש (לגבי התובע מס' 1 בלבד, הוא עתר להשיב את התשלום הראשון בסך 300 ₪). אלה הם מימדי התיק.

בתביעה שכנגד, טענת הנתבעת כי על פי כרטיס התלמיד שעליו חתומים הורי התלמידים, קיים סעיף לפיו במקרה של ביטול הלימודים, זכאית הנתבעת לחייב ב – 60% משכר הלימוד וכן לחלט את דמי ההרשמה. לאור זאת, זכאית הנתבעת על פי טענתה, לקבל מאת התובע מס' 1 את הסך 1,500 ₪; מהתובע מס' 2 את הסך 1,800 ₪ ואילו מהתובע מס' 3, את הסך 1,500 ₪.

זה עתה סיימתי לשמוע את ראיות הצדדים וכן את סיכומי באי כוחם בעל פה בתום הישיבה. מטעם התובעים העידה אמו של התובע מס' 3 וכן העיד התובע מס' 2. מטעם הנתבעת העידה מנהלת בית הספר גב' חיה שפר. הוסכם במהלך הדיון כי יתר העדים שהוזמנו להעיד לא יישמעו מבלי שתועלה טענה בדבר אי הבאת עדים על ידי מי מהצדדים.

עיקר המחלוקת הינו פשוט: האם במעמד ההרשמה של התלמידים אצל הנתבעת, הובהר להם כי טרם נקבע מקום הלימודים וכי על כך תבוא הודעה נפרדת? האם על פי המסמכים בכתב והראיות שהובאו בפניי הוכחו נתוני ההתקשרות בין הצדדים באופן ברור? ולבסוף, האם ביטול הסכם ההרשמה על ידי התובעים היה כדין?

בפתח הדברים אציין כי על פי עלון פרסומת שפרסמה הנתבעת בשפה הערבית שתכליתו להמריץ תלמידי תיכון מהסקטור הערבי להירשם אצל הנתבעת, מופיעים פרטים שונים אודות הייחודיות של בית הספר, מעלותיו המיוחדות, צוות הוראה מיוחד וכן תכנים של קורסים ומגמות שמיועדים לתלמידים מצטיינים. בנוסף, הודגש בעלון הנ"ל כי (בתרגום חופשי לשפה העברית):

"תחבורה ישירה מכל מקום! בית הספר ממוקם מול התחנה המרכזית ומול תחנת הרכבת החדשה לב המפרץ".

הטקסט הנ"ל בא ללמד שני דברים חשובים: האחד הינו כי מיקום בית הספר הינו מול התחנה המרכזית ותחנת הרכבת של לב המפרץ. הדבר השני הינו שקיימת תחבורה ישירה מכל מקום אל בית הספר וזאת עקב מיקומו.

בניגוד לראיה בכתב הנ"ל שהיא פרי עטה של הנתבעת, העידה מנהלת הנתבעת היום כי במעמד ההרשמה הובהר לתלמידים כי מקום הלימודים טרם נקבע וכי על כך תבוא הודעה חדשה. כאשר נשאלה מנהלת בית הספר אודות הטקסט בשפה הערבית כפי שצוטט לעיל, היא הודיעה כי היה עלון פרסומת נוסף (שלא בא זכרו לפני כן על ידי הנתבעת באף שלב). עלון זה לא נמצא ברשותה וממילא לא הובא לעיון בית המשפט ולא הוגש כראיה.

לטעמי, יש להטיל ספק בטענה לפיה התלמידים יירשמו ללימודים בבית ספר מחוץ לעיר מגוריהם, מבלי לדעת היכן יתקיימו הלימודים. נתון זה הינו בעל חשיבות ואף מהותי לגיבוש ההחלטה של הורי התלמידים (יש לציין כי הם "קטינים" על פי חוק) היכן ילמדו תלמידיהם. לכך יש להוסיף כי הטענה של הנתבעת כפי שהועלתה במהלך שמיעת הראיות היום ולפיה נמסרה הודעה טלפונית לכל התלמידים כי הלימודים בבית הספר יתקיימו בכרמל ולא בצ'ק פוסט בחיפה, לא נתמכה באף מסמך ו/או עדות של מי שלכאורה ביצע אותה. מנהלת בית הספר טענה כי המזכירות מטעמם יזמה שיחה טלפונית בשבוע הראשון של חודש אוגוסט ולפיה הודיעו לתלמידים כי הלימודים יתקיימו בכרמל ולא בצ'ק פוסט. המזכירה לא הוזמנה למתן עדות וגם לא הוגש תצהיר עדות של מי מהמזכירות כפי שנטען, וכן לא הוגשה תרשומת כלשהי ברישומי בית הספר לעניין שיחת טלפון זו.

לכל האמור לעיל אוסיף כי לא נעלמה מעיניי טענת בית הספר לפיה בכרטיס התלמיד כתוב כי להנהלת בית הספר יש את הזכות להעביר תלמידים לסניף בית ספר אחר. אני דוחה טענה זו מהטעם העיקרי כי לא ניתן לכתוב באותיות קטנות ומוצנעות מאוד תנאי מהותי כזה לגבי תלמידים שהם קטינים, כאשר המסמך עצמו מיועד בעיקרו להוות כרטיס תלמיד על כל המשתמע מכך (פרטים אישיים, רשימת קורסים, פירוט התשלומים ששולמו לשכר לימוד וכו'). בנוסף, אין לקבל מצב בו יפעל בית הספר לשינוי מהותי בתנאי הלימוד של התלמיד ובאופן חד צדדי, מבלי להעמיד בפני התלמיד את הברירה, להסכים לכך אם לאו, ותוך שמירה על צרכיו כתיכוניסט.

אין מחלוקת כי התלמידים הנ"ל הופיעו ללימודים ב – 1/9 ופנו ישירות אל בית הספר בצ'ק פוסט. נתון זה כשלעצמו מלמד כי התלמידים הנ"ל לא ידעו כי הלימודים מתקיימים במקום אחר. זאת ועוד, אין מחלוקת כי תלמידים אלה סירבו ללמוד במקום אחר ועל כן הודיעו כמעט באופן מיידי על ביטול ההסכם ושבו ללמוד בבית ספרם הרגיל בעיר עכו.

אינני רואה צורך להתייחס לכל הטענות שהעלו התלמידים בדבר ליקויים כאלה ואחרים בבית הספר, שכן נחה דעתי לקבוע כי ביטול הרישום של התלמידים היה כדין.

אשר על כן, אני מחליט לקבל את התביעה ולדחות את התביעה שכנגד. כל אחד מהתלמידים זכאי לקבל את דמי הרישום וכן החזר שכר לימוד שנגבה בפועל והוצאות עבור עמלת ביטול השיקים שנמסרו מראש בגין שכר לימוד וראש נזק נוסף שיבטא את ההוצאות ועגמת הנפש בסכום גלובלי.

לאחר שעיינתי בראשי הנזק ובשים לב לאמור בפסקה הקודמת, אני פוסק לתובעים את הפיצוי הבא:

לתובע מס' 1:

עבור תשלום דמי רישום סך – 395 ₪, נכון ליום 12/5/10.

פירעון שיק ראשון ע"ס 300 ₪, נכון ליום 1/10/10.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ