אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מסעוד נ' עיריית אשדוד ואח'

מסעוד נ' עיריית אשדוד ואח'

תאריך פרסום : 17/01/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום באר שבע
792-01-11
15/01/2011
בפני השופט:
מיכל וולפסון

- נגד -
התובע:
סעיד מסעוד ע"י ב"כ עו"ד זיאד אלשייך
הנתבע:
1. עיריית אשדוד
2. בנק ערבי ישראלי בע"מ

החלטה

בקשה לצו מניעה זמני לפי פרק כ"ח לתקסד"א. ביום 2/1/11 ניתן צו ארעי. בדיון במעמד הצדדים עתרה המשיבה לבטל את הצו הארעי בהעדר ביסוס משפטי לבקשה לצו מניעה זמני.

הבקשה לצו מניעה זמני היא ליתן צו האוסר על מימוש וחילוט של ערבות בנקאית, נשוא הבקשה, שמסר המבקש למשיבה בהקשר למכרז. באי כוח המשיבה טוענים כי מדובר בערבות בנקאית אוטונומית ועל כן משלא בוסס החריג של נסיבות מיוחדות או מרמה אין לפגוע בעצמאות הערבות ויש לבטל את הצו הארעי.

הערבות ניתנה על פי חוזה שנחתם בין הצדדים לאחר שהמבקש זכה במכרז של המשיבה לביצוע עבודות אחזקה שוטפת של גנים ציבוריים, שטחי ירק, איי תנועה, מדשאות, פסי ירק, חורשות, שטחים ציבוריים פתוחים, גינון ציבורי ברובעים ג' וכן ו' ובאזורי תעשיה באשדוד. ההסדר המשפטי למתן הערבות נקבע בסעיף 25 לחוזה שהיה חלק ממסמכי המכרז. החוזה נחתם עם המבקש לאחר שזכה במכרז.

על פי סעיף 25(א) לחוזה הערבות ניתנה להבטחת מילוי התחייבויות הקבלן על פי ההסכם, טיב הציוד ורמת העבודות וכן לשם השבה למשיבה של הפרשים וסכומים הנובעים מטעויות חשבוניות. נקבע כי הערבות שעל הקבלן להמציא היא ערבות בנקאית בלתי מותנית על סך של 160 אלף ₪.

על פי סעיף 25(ד) לחוזה נקבע כי אם הקבלן יפר את ההסכם או תנאי מתנאיו, או לא יבצע את העבודה באופן רציף ותקין ו/או ישתמש בציוד ו/או לא יבצע העבודות ברמה בלתי נאותה לפי שיקול דעת הבלעדי של המנהל ו/או המפקח - ההדגשה שלי - מ'ו' - : "יהיה ראש העירייה או גזבר העירייה או מי מטעמם רשאי לפי שיקול דעתו המוחלט לחלט הערבות, כולה או חלקה".

להשלמה נקבע בסעיף 25(ח') לחוזה כי: "סכום הערבות שנגבה על ידי העירייה ייהפך לקניינה הגמור והמוחלט מבלי שתהא לקבלן הזכות לבוא לעירייה או ראש העירייה או גזבר העירייה או סגניהם בטענות ומענות כלשהן בקשר לכך, ומבלי שהדבר יגרע מזכויותיה של העירייה על פי ההסכם ו/או כל דין".

נוסח הערבות צורף למסמכי המכרז ואין מחלוקת כי זו הערבות שמסר הקבלן, המבקש, למשיבה. על פי האמור בערבות של הבנק: "לפי דרישתכם הראשונה, חתומה על ידי ראש העירייה ו/או גזבר העירייה, אנו נשלם לכם חלף החזרת כתב ערבות זה, כל סכום עד לסכום הערבות בתוספת הפרשי הצמדה, וזאת ללא כל תנאי ומבלי להטיל עליכם חובה להוכיח או לנמק את דרישתכם ומבלי שתהיו חייבים לדרוש את התשלום תחילה מאת המבקש. לדרישתכם כנ"ל עליכם לצרף כתב ערבות זה."

לטענת המבקש נוסח הערבות ברישא המפנה להוראות סעיף 25 (ד) לחוזה מלמד כי מדובר בערבות להבטחת ביצוע החוזה ומימושה מותנה בהוכחת הפרת החוזה וגרימת נזקים (סעיף 22 לבקשה). הוא גם מפנה להוראות סעיף 25(א) לחוזה כביסוס לטענה.

לטענתו המשיבה הפרה את החוזה וגם עשתה עושר שלא במשפט על ידי קיזוזים חד צדדים של קנסות בסכומים מופרזים. נטען כי יש לפרש את הערבות כ"ערבות ביצוע". עוד נטען כי מדובר בחוזה שנוסח על ידי המשיבה ותנאיו חד צדדיים ומקפחים.

נטען כי המשיבה פנתה למשיב הפורמאלי, לבנק, לממש את הערבות במלואה ללא פירוט הנזקים שנגרמו לכאורה או היקף הסכומים שכבר חילטה בפועל מהשכר החוזי, המגיע לשווה ערך של 20% מהתמורה.

כמו כן נטען לנסיבות מיוחדות. כי מדובר בחוסר תום לב בהיר, לוהט וקיצוני, מרמה, שרירות בעליל, וכי המשיבה מונעת משיקולים זרים, חוסר הגינות בקיום ההסכם, הפעלת לחץ בלתי הוגן. כל אלה מבססים את הסטייה מעיקרון העצמאות של הערבות ומעסקת היסוד ומצדיקים את ביטול עסקת היסוד ו/או עיכוב המימוש של הערבות עד להכרעה במחלוקת לגופה.

נטען גם כי יש מחלוקת על שווי הקנסות והמבקש הסכים לסכום חלקי תחת לחץ של 47,030 ש"ח, אך הוא טוען כי קוזז גם סך של 49,704 ₪ שלא מגיע למשיבה.

נטען כי מאזן הנוחות הוא לטובת המבקש וככל שתינזק המשיבה הרי שנזקה נבלע בקנסות הלא צודקות שנגבו. נטען כי מעשית מימוש הערבות משמעה שהמשיבה תקבל לידיה שלא כדין 122,000 ₪.

האוטונומיה של הערבות נלמדת מהנסיבות של כל מקרה ומקרה [ ע"א 590/74 חירם לנדאו עבודות עפר כבישים ופיתוח בע"מ נ' פיתוח מקורות מים (ארצות חוץ) בע"מ, פ"ד כט (2) 141 (1975) ].

דוגמא לכך היא לשון החוזה המנתקת את הקשר עם עסקת היסוד [ רע"א 1084/04 פיריון חברה להשקעות פיתוח ובניין בע"מ נ' לוקי בניה ופיתוח בע"מ , פ"ד נח (5) 535 (2004) ]. ההלכה נוטה לראות בשימוש בערבות מסוג ערבות בנקאית רצון להשוות לה אופי עצמאי אלא אם כן עולה בברור מתוכנה שהצדדים התכוונו לראותה כערבות רגילה התלויה בעיסקת היסוד [ ע"א 3130/99 שובל הנדסה ובנין (1988) נ' י.ש.מ.פ. חברה קבלנית לבנין בע"מ , פ"ד נח (3) 118 (2004) (להלן: "עניין-שובל") ].

ב"כ המבקש טוען כי אין מדובר בערבות המנותקת מעסקת היסוד כעולה מכותרת הערבות והפסקה הראשונה המפנה לתוכן עסקת היסוד. נפסק כי הניתוק מעסקת היסוד יכול להיות יחסי אם מהתוכן עולה שדי לנערב למלא אחר התנאים הפורמאליים כדי לקבל תשלום מהבנק שנתן את הערבות

[רע"א 1821/98 ניקו בדים בע"מ נ' בנק דיסקונט בע"מ, פ"ד נד (1) 773 (2000) ].

יחד עם זאת גם במקום שבית המשפט השתכנע בקיומה של ערבות אוטונומית רשאי הוא במקרים חריגים ובמשורה להתערב במימוש הערבות, בנסיבות מיוחדות שהם מעבר למחלוקת נשוא עסקת היסוד (עניין-שובל). נסיבות אלה יכולות להיות התנהגות חמורה ושרירותית של המוטב בבואו לדרוש חילוט הערבות.

כותרת הערבות והפסקה הראשונה אמנם קושרים בין הערבות לעסקת היסוד אך הפסקה האחרונה מצביעה על ניתוק הערבות מעסקת היסוד והדברים נאמרים במפורש, כאמור לעיל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ