אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מסיכה נ' משרד האוצר/הלשכה לשיקום נכים

מסיכה נ' משרד האוצר/הלשכה לשיקום נכים

תאריך פרסום : 04/01/2011 | גרסת הדפסה
ו"ע
בית משפט השלום תל אביב - יפו
14302-03-10
03/01/2011
בפני השופט:
רחל גרינברג

- נגד -
התובע:
יהודית מסיכה
הנתבע:
משרד האוצר/הלשכה לשיקום נכים
פסק-דין

פסק דין

העוררת, גב' מסיכה יהודית, נולדה בשנת 1932 בטריפולי בלוב, הגישה תביעה לקבלת תגמולים לפי חוק נכי רדיפות הנאצים תשי"ז- 1957 (להלן חוק הרדיפות), נדחתה ועוררת על ההחלטה.

גרסת העוררת על קורותיה בתקופת המלחמה:

עם כניסת הגרמנים לטריפולי בתי הספר היהודיים נסגרו, גברים נלקחו למחנות עבודה וביניהם דודים שלה. בית המשפחה נהרס בהפגזות על העיר והמשפחה הסתתרה מפני ההפגזות במקלטים.

אבי המשפחה חלה ומת והאם נמלטה עם שני ילדיה לפורנאז' שם חיו בתנאים קשים ובפחד מנוכחות החיילים הגרמנים.

בעדותה בפני הוועדה שינתה העוררת גרסתה וטענה כי האב נפטר בשנת 1944, דהיינו, לאחר יציאת הגרמנים מלוב.

דיון

א. ב"כ העוררת טוען בסיכומיו כי המשפחה נמלטה מטריפולי עקב חששו של האב להילקח לעבודת כפיה. טענה ממין זה יכולה בנסיבות מסוימות להצביע על נרדפות בגדרה של הילכת הפחד, דא עקא, היא לא באה מפי העוררת ונאמרה ע"י בא כוחה בלבד. ודוק, לפי הצהרתה אביה לא היה בחיים בעת שגברים נלקחו לעבודת כפייה ולגרסתה הדודים שלה גויסו לעבודות.

ב. לא זו אף זו, בהצהרה נאמר כי האם החליטה לברוח עם ילדיה היתומים לאחר פטירת האב ובהמשך מתארת העוררת את סבלה של אמה "בהיותה לבד". בעדות בפני הוועדה התברר, כי האב נפטר לאחר שהגרמנים עזבו את לוב ועל כן אחת מן הגרסאות של העוררת אינה אמת. נוכח הסתירה המהותית בדבריה מבלי שנתנה לכך כל הסבר, לא נוכל לאמץ אף אחת מן הגרסאות.

ג. אנו מאמינים לעוררת כי משפחתה נמלטה מטריפולי לכפרים, אך מדבריה עולה כי הסיבה לכך היה פחד להיפגע מן ההפצצות לאחר שבית המשפחה נהרס. מעדויות רבות שבאו בפני הועדה בתיקים אחרים למדנו על תנאי החיים הקשים בכפרים הערביים אליהם ברחו יהודי טריפולי, אולם כפי שנפסק לא אחת, תלאות מלחמה מסוג זה על אף הסבל ועוגמת הנפש שגרמו לעוררת ושכמותה, אינן מקימות עילות נרדפות.

אשר על כן אנו דוחים את הערר.

ד. לחלופין, עותר ב"כ העוררת כי אם יידחה הערר, נורה למשיבה לשלם למרשתו תגמולים על פי ההחלטה המנהלית שניתנה בספטמבר 2010 ולפיה הוחלט "להעניק זכאות גורפת ליוצאי לוב שעילת תביעתם נוגעת לרדיפות ופחד מהשלטון הנאצי...(ו)במקום עריכתן של חקירות פרטניות מעמיקות בדבר מהימנות בנושא טענתו של כל תובע, יינתן התגמול לכל מי שתביעתו תגלה עילה כאמור." (ציטוט מהודעה לעיתונות מיום 14.9.10) מועד תחילת תשלום הגמלה על פי ההחלטה הנ"ל – 1.4.10.

ה. ב"כ העורר מפנה למספר החלטות שניתנו ע"י ועדת העררים בחיפה בהן הוחלט לדחות את העררים לגופם ובשולי ההחלטות נאמר: "היות ומדובר בשינוי של הזמן האחרון, אנו לא יודעים מה תהיה מדיניות המשיבה ביחס לתביעות עוררים שנדחו בפסק דין בכלל ולאחר קבלת ההחלטה המנהלית בפרט, לטעמנו אין להפלות את העוררת בתיק זה לרעה ולזקוף לחובתה את ניסיונה להוכיח את טענותיה ולשלול ממנה את שמקבלים אחרים על פי ההחלטה המנהלית ומשכך אנו קובעים כי העוררת תוכר על פי חוק נכי רדיפות הנאצים החל מיום 1.4.10 ואילך" – ו"ע 6045-04-10 גבע נ' משרד האוצר/הלשכה לשיקום נכים, אותו נוסח חזר על עצמו בעוד מספר החלטות.

ב"כ העוררת סבור כי למען האחידות והשוויון, על הוועדה בת-א לאמץ את גישת הוועדה בחיפה.

המשיבה מתנגדת לבקשה וטוענת: "הצעת המשיבה בעקבות ההחלטה המנהלית הינה הצעה שאינה מחייבת את הוועדה מתוקף הפרדת הרשויות."

לדברי המשיבה, התנגדותה הובעה גם בפני הועדה בחיפה ולאחרונה התקבלה עמדתה.

ו. באי כוח הצדדים לא הציגו לנו את החלטת הממשלה עצמה והניחו בפנינו את ההודעה לעיתונות ומכתב היועץ המשפטי של משרד האוצר מיום 5.9.10 אל שר האוצר, המסכם עמדת הרשות לזכויות ניצולי השואה בשאלת זכאותם של יהודי לוב על פי חוק נכי רדיפות הנאצים, שעילת תביעתם מתבססת על "הילכת הפחד". וכך נכתב: "עד לאחרונה דחתה הרשות המוסמכת את תביעותיהם של יוצאי לוב לתגמולים על פי החוק, בהתייחס למי שברח מהעיר טריפולי לכפרים, בתקופת מלחמת העולם השנייה. סירוב זה נבע מן ההנחה כי הבריחה, ברוב המקרים, היתה מאימת ההפצצות של בנות הברית ולא מפחד הגרמנים. באפריל 2010 ניתן פסק דין על ידי ועדת העררים בבית משפט השלום בתל אביב ובו נקבע, כי מצבם של יהודי לוב הושפע לא רק מן ההפצצות, אלא גם מהיחשפותם לרדיפות בשל יהדותם, בהשראה נאצית, באופן שבין המניעים לבריחה נמנה גם הפחד מהצורר הנאצי. יחד עם זאת, בית המשפט הורה לקיים דיון פרטני בעניינו של כל אחד מהתובעים הסבור כי מתקיימת בעניינו עילה לתביעה מהסוג האמור."

ז. בעקבות פסק הדין הנ"ל, ו"ע 255/08 ג'וליה טייר ו-46 אח נ' הרשות המוסמכת מאפריל 2010, הוחלט "כי המדיניות הראויה, בשים לב למספר התביעות הקיימות בנושא ולגילם של התובעים, היא כי במקום עריכתן של חקירות פרטניות בדבר מהימנות טענתו של כל תובע לעניין בריחתו מפני הצורר הנאצי, יינתן לכל מי שתביעתו תגלה עילה כאמור...ובלבד שהתגמול ישולם מיום מתן פסק הדין ואילך, ולא לפני כן."

ח. מהאמור לעיל עולה כי משרד האוצר הנחה עצמו להכיר לפי חוק הרדיפות בזכאותם של כל יוצאי לוב שעילת תביעתם מיוסדת על "הילכת הפחד", ללא בדיקת מהימנות גרסאותיהם. נראה כי משרד האוצר ראה באמור בפסק דין ג'וליה טייר מעין עילה חדשה שתחולתה מיום מתן פסק הדין – 1.4.10. על מנת להקל על התובעים והרשות כאחד, ההחלטה המנהלית באה לקצר את ההליך; לייתר בדיקת מהימנות הגרסאות של העוררים ע"י הרשות ובהמשך את ההתדיינות המשפטית.

ט. מנוסח ההחלטה והמכתב המפרט את הרקע לקבלתה והן מן הבחינה המשפטית עקרונית, ההחלטה הנ"ל הינה החלטה מנהלית המכתיבה מדיניות ודרך פעולה לרשות לזכויות ניצולי השואה, אך אינה מחייבת את הוועדה הפועלת מכוח החוק ועל פיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ