אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מסארוה ואח' נ' זמורדה ואח'

מסארוה ואח' נ' זמורדה ואח'

תאריך פרסום : 05/05/2014 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום כפר סבא
41417-04-13
01/05/2014
בפני השופט:
צוריאל לרנר

- נגד -
התובע:
עלא מסארוה
הנתבע:
1. כבהא זמורדה
2. שירביט חברה לביטוח בע"מ

פסק-דין

פסק דין

1.תביעה זו עניינה נזק לכלי רכב, שהיו מעורבים בתאונת דרכים, אשר ארעה ביום 6.1.2013 ליד מחלף אייל. התובע טוען לנזקים בסך כולל של 18,075 ₪, בגין עלות תיקונים ושכר שמאי. הנתבעות הגישו הודעות לצד שלישי. לצד השלישי 3 לא בוצעה מסירה; לצד השלישי 4 בוצעה מסירה, אך היא לא הגישה כתב הגנה. היא אף שילמה לנתבעת 1 את מרבית הנזק שנגרם לרכב הנתבעות במוקד האחורי.

2.המחלוקת בין הצדדים היא בשאלת האחריות לקרות התאונה, וממילא להטבת הנזקים.

3.אין חולק כי בתאונה היו מעורבות 5 מכוניות. האחת, הקדמית (להלן – "הרכב הראשון"), מתוצרת מיצובישי, שנהגה אינו בעל דין בתובענה; השניה, מאחוריה (להלן – "הרכב השני"), מתוצרת טויוטה, נהוגה בידי התובע; השלישית, מאחוריה (להלן – "הרכב השלישי"), מתוצרת וולבו, נהוגה בידי נהג הנתבעות; הרביעית, מאחוריה (להלן – "הרכב הרביעי"), מתוצרת מאזדה, נהוגה בידי הצד השלישי 1; ואילו החמישית, מאחוריה (להלן – "הרכב החמישי"), מתוצרת הונדה, נהוגה בידי הצד השלישי 3.

4.נשמעו 3 עדים: התובע, נהג הנתבעות, והצד השלישי 1.

5. התובע, שנהג ברכב השני, העיד כי התאונה ארעה מייד לאחר שנעצר עקב פקק תנועה שהיה לפניו, ואז חש שתי מכות מאחוריו, ותוך מהלך המכות נהדף אל הרכב הראשון ופגע בו. הוא לא ידע להעיד אם נהדף קודם לפגיעה השניה שחש, ולא ידע להעיד דבר באשר לסדר הארועים מאחוריו, אם כי שיער שהרכב השלישי פגע בו קודם שנפגע בעצמו. הוא העיד, כי למיטב זכרונו ברכב השלישי היו נוסעים לבד מהנהג.

6.נהג הנתבעות, שהיה ברכב השלישי, העיד כי אף הוא נעצר, ונפגע פעמיים מאחור, ולאחר המכה השניה נהדף אל הרכב השני. הוא העיד, כי המכה השניה היתה חזקה יותר מהראשונה. הוא העיד כי ישב לבדו ברכב ולא היו לו נוסעים.

7.הצד השלישי 1, שנהג ברכב הרביעי, העיד כי ראה את הרכב שלפניו בולם (אם כי טרם נעצר), ואף הוא טרם הספיק לעצור, כשנפגע מאחור על ידי הרכב החמישי ונהדף אל הרכב השלישי. אף הוא העיד שלמיטב זכרונו היה ברכב השלישי נוסע, ומכל מקום, כי היה נוסע באחת המכוניות לבד מהנהגים. הוא העיד גם כי לאחר מעשה פנה אליו הצד השלישי 3 וניסה לשכנעו כי הוא, הצד השלישי 3, הצטרף לתאונה לאחר שהצד השלישי 1 כבר פגע ברכב השלישי.

8.לאחר ששמעתי את העדויות, ראיתי תמונות הנזקים שנגרמו לכלי הרכב המעורבים ומיקום הפגיעות בהם, ולאחר שנתתי דעתי לדומה ולשונה בעדויות הנהגים, כמו גם לטפסי ההודעה שהוגשו לתיק, הגעתי לכלל מסקנה כי עדויות התובע והצד השלישי 1 מהימנות יותר מאשר עדות נהג הנתבעות, בין היתר בשל אופן מתן עדותו, שהיה מהוסס ומחושב ביותר, לעומת עדות שני הנהגים האחרים, שעשתה עלי רושם מהימן יותר; אולם בעיקר מאחר שמצאתי את עיקר הסתירות בין גרסתו לבין גרסאות שני הנהגים האחרים (נקודה בולטת היא הנוסע או הנוסעים שהיו, ככל הנראה, ברכב השלישי, אך קיומם הוכחש על ידי נהג הנתבעות, והם כמובן לא הוזמנו ע"י הנתבעות לתת עדות), ומצאתי את עדויות שני אלה תואמת יותר את הנחזה מתמונות הנזק.

9.לפיכך, הגעתי למסקנה, על פי העדויות שבפני (ומסקנה זו מסויגת אך בכך שלא נשמעו 2 נהגים נוספים, אשר איש לא טרח להזמינם לעדות, והנתבעים אף לא טרחו לבצע לאחד מהם מסירה כדין של ההודעה לצד השלישי), כי הגרסה המסתברת ביותר של התרחשות התאונה היא, כי התובע אכן עצר את הרכב השני, אלא שנהג הנתבעות לא הספיק לבלום את הרכב השלישי ופגע בו, פחות או יותר בזמן בו נפגע מאחוריו הרכב הרביעי מהרכב החמישי, ונהדף אל הרכב השלישי.

10.כך מתיישבת גרסת התובע, כי חש שתי פגיעות מאחוריו, הראשונה בעת פגיעת הרכב השלישי ברכבו, והשניה בעת שנהדף הרכב הרביעי אל הרכב השלישי על ידי הרכב החמישי; והמסקנה אף מתיישבת עם הפגיעות הקשות-יחסית הנראות במוקד האחורי של הרכב השני והרכב הרביעי.

11.בנוסף, מתיישבת סברה זו עם תוכן טופס ההודעה על התאונה שמילא נהג הנתבעות, ובו כתב: "וראיתי שני רכבים שהיו מאחורי, שנכנסו האחרון בראשון והעיף אותי קדימה לכיוון רכב שלישי שעמד לפני ואשר אף הוא עוף לכיוון הרכב שעמד לפני" (השגיאות במקור). אמנם, משפט זה אינו חד-משמעי, אולם פרשנותו הסבירה תואמת את מסקנתי, ולא את עדותו של נהג הנתבעות בפני.

12.זאת ועוד, הרכב השלישי הוא הכבד מבין החמישה. גרסתו, שנהדף ע"י כלי הרכב שמאחוריו בעוצמה מספקת כדי להדוף גם את הרכב שלפניו אל הרכב הראשון מתיישבת טוב יותר עם ההנחה שהיה בתנועה בעת הפגיעה, באשר שהיה בעצירה. מאידך, אם אכן פגע קודם ברכב התובע, כפי שאני מסיק, אין משמעות למשקלו, שכן כלל לא נהדף. זאת ועוד, לא מצאתי כי עדות נהג הרכב הרביעי, כי הרכב השלישי עוד היה בתנועה בעת שנפגע הרכב הרביעי מהחמישי, סותרת את המסקנה אליה הגעתי, כי פגיעת הרכב השלישי בשני היתה עצמאית מפגיעת הרכב החמישי ברביעי.

13.משכך, אני קובע כי לנזקי התובע אחראיות הנתבעות. אינני קובע ממצא באשר לאחריות הצד השלישי 3 לנזקי הנתבעות, הן מאחר ששאלה זו אינה מונחת לפתחי, והן מאחר שממילא, כאמור, פיצתה הצד השלישי 4 את הנתבעות בעבור עיקר נזקיהן.

14.לפיכך יש לקבל את התביעה. באשר להודעות לצד שלישי, הרי שיש לדחות את ההודעה לצדדים שלישיים 1 ו-2, ולקבל את ההודעה לצד שלישי 4, מחמת העדר התגוננות.

15.לאור כל האמור, אני פוסק כדלקמן:

15.1אני מחייב את הנתבעות לשלם לתובע סך של 18,075 ₪, וכן את אגרת התביעה בסך 372 ₪, כשסכומים אלה נושאים הפרשי הצמדה למדד וריבית כדין מיום הגשת התביעה ועד היום; וכן שכ"ט עו"ד בסך של 3,200 ₪.

15.2אני דוחה את ההודעה לצד שלישי שהוגשה נגד הצדדים השלישיים 1 ו-2, ומחייב את הנתבעות לשלם להם שכ"ט עו"ד בסך 3,200 ₪.

15.3אני מקבל את ההודעה לצד שלישי שהוגשה נגד הצד השלישי 4, בהעדר התגוננות, ומחייב את הצד השלישי 4 לשלם לנתבעות את כל הסכומים בהם חויבו הן על פי סעיף 15.1 למעלה, וכן שכ"ט עו"ד בסך 3,200 ₪.

15.4כל הסכומים האמורים ישולמו תוך 30 יום, אחרת ישאו הפרשי הצמדה למדד וריבית כדין מהיום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ