אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מנשריאן ואח' נ' מלון קלאב הוטל אילת ואח'

מנשריאן ואח' נ' מלון קלאב הוטל אילת ואח'

תאריך פרסום : 24/06/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ראשון לציון
14994-03-11
20/06/2013
בפני השופט:
ד"ר איריס סורוקר

- נגד -
התובע:
אלינור מנשריאן
הנתבע:
1. מלון קלאב הוטל אילת
2. הראל חברה לביטוח בע"מ

פסק-דין

פסק דין

כללי

בפני תביעה שענינה נזקי גוף. התובעת, ילידת 3.4.1981, שהתה עם משפחתה בבית מלון "קלאב הוטל אילת", בבעלות נתבעת 1, בחופשה מטעם עבודתה. לדבריה, נפגעה ביום 11.6.2010 מחמת ליקוי במבנה חדר השירותים, ובנסיבות כדלקמן:

"הייתי עם בעלי ושני ילדיי הקטנים, בכל חופשה וגם בבית אנו מתנהלים בדיוק אותו הדבר. בבוקר מתארגנים למקלחות וכאלה. ארגנתי את הילדים והתארגנתי, גם בעלי נכנס למקלחת. בזמן שנכנס פתחתי את הדלת, הדלת פגעה בו [בבן-זוגי] בזרת. כתוצאה מהמכה שקיבל, סגר את הדלת חזרה. כשסגר את הדלת ונתן צווחה, הילדים היו במקום ותפסתי אותם כדי להרחיק אותם, ואז האצבע שלי נתקעה (אצבע יד ימין, האצבע המורה)...

פתחתי את הדלת. הוא עמד לעשות את צרכיו. הוא אמר שהוא נכנס למקלחת וכשאני פתחתי את הדלת, שמעתי צרחה. כשהוא סגר את הדלת כתוצאה מהמכה שקיבל, האצבע שלי, שטרם הספקתי להוציא אותה, נתפסה בדלת...

...

ש. את עומדת מול הדלת, בידך הימנית את אוחזת בידית?

ת. נכון. אז שמעתי צעקה. ברגע ששמעתי את הצעקה עזבתי את הידית, היד שלי עמדה בין המשקוף לדלת. עזבתי את הידית, החזקתי את המשקוף עם יד ימין, עם האצבע הזו, לא שמתי לב איפה היד מונחת. התעסקותי היתה עם הילדים, ולא איפה היד נמצאת".

(ר' עדות התובעת בדיון מקדמי מיום 30.10.2011 פ' ע' 1 ש' 15 עד ע' 2 ש' 1 וש'32-29; ור גם ס' 2 לתע"ר המפנה לעדות זו).

הצדדים חלוקים בשאלת האחריות וכן בשאלת הנזק. הנתבעות הגישו הודעת צד ג' כנגד מר מנשריאן, בן-זוגה של התובעת. במישור הדיוני: מטעם התובעת הצהירה היא עצמה והוגשה חוות דעת (בתחום הבטיחות) של ד"ר אליעזר ביקלס. מטעם הנתבעות הצהיר מר שלום חרף (סמנכ"ל כספים בנתבעת 1), והוגשה חוות דעת (בתחום הבטיחות) של המהנדס דוד אופיר. מטעם צד ג' הצהיר הוא עצמו. בתחום הרפואי -- התובעת הגישה את חוות דעתו של האורטופד ד"ר ז"ק רם, שהעריך כי היא סובלת מנכות צמיתה בשיעור 15% בגין קשיון לא נוח של האצבע המורה ביד הדומיננטית. לפי חוות דעתו של פרופ' יואל אנגל, אורטופד מטעם הנתבעות, נותרה לתובעת נכות בשיעור 7% בגין קישיון נוח של האצבע הנ"ל. ב"כ התובעת ויתר על חקירות מומחי הנתבעות (פ' ע' 17 ש' 17). יתר העדים נחקרו. ב"כ הצדדים סיכמו בכתב. להלן אדון בשאלת החבות ולאחריה בשאלת הנזק.

שאלת החבות

התובעת הרימה את הנטל כנדרש במשפט אזרחי להוכיח את נסיבות התאונה. עדותה הותירה רושם אמין. היא סיפרה בחקירתה, בתיאור מפורט ותוך הדגמה גופנית (פ' ע' 6 עד ע' 7 ש' 26):

"ירון [בן-הזוג] נכנס להטיל את מימיו. איך שנכנס חשבתי שהוא כבר במקלחת ואז נכנסתי, פתחתי את הדלת ולא ידעתי שירון עומד [ליד האסלה]... ש. את ניגשת אל הדלת. הדלת הזאת נפתחת משמאל לימין. נכון? ת. משמאל לימין, היד שלי על הידית ואני פתחתי את הדלת. ש. ואז זה פוגע בבעלך והוא טורק את הדלת? ת. כן. הוא טורק את הדלת. ש. מתי עזבת את הידית? ת. באותו אינסטינקט, שנייה. פתחתי [את הדלת] הזזתי את היד, האצבע שלי היתה במשקוף. הכל ענין של שניות. ש. את שומעת צעקה, עוזבת את הידית, ניגשת עם יד שמאל אל הילדים ויד ימין. ת. נכון, ואז היתה את הטריקה. ש. עברו 3-2 שניות? ת. ענין של כמה שניות...ש. כשאת היד שלך היתה בצד של הצירים, לא בצד של הידית אלא של הצירים? ת. נכון. ש. כשאת נפצעת טרקת את הדלת חזרה עליו? ת. ממש לא. הוצאתי את היד. משכתי את האיבר שנפגע" (ההדגשה הוספה).

ד"ר ביקלס קשר בין התאונה למבנה השירותים, בעומדו על הליקוי המבני בחדר השירותים: אדם המשתמש באסלה (בעמידה או בישיבה), צפוי להיפגע מפתיחת דלת השירותים כלפיו (ר' בע' 3 לחוות הדעת). "אנו עוסקים במבנה של חדר שירותים צר ומסוכן. שטח הגישה שלפני האסלה אשר חייב שיהיה פתוח ובטוח, מהווה בנדון את שטח מעבר הדלת" (בפרק הסיכום בע' 4). "תחום תנועת הדלת הינו רובו ככולו בתחום שטח הגישה [של האסלה], ובעת שהדלת חולפת בעת תנועתה ליד האסלה, היא מותירה מרווח של כ- 10 ס"מ בלבד" (שם בע' 3, ור' תמונות ושרטוט שצירף לחוות דעתו).

תקנות התכנון והבניה (בקשה להיתר, תנאיו ואגרות), התש"ל -1970, מאמצות את ההוראות למתקני תברואה (הל"ת), התש"ל–1970, ואת תקן ישראלי 1205 (ר' תקנה 1.01 לתוספת השניה לתקנות התכנון והבניה). סעיף 3.3.1 להל"ת קובע:

"בחזית כל קבועה יובטח מרחב שימוש;

במרחב השימוש לא יותקנו אלמנטים קבועים של הבנין כקירות, משטחי שיש או קבועות אחרות...".

"קבועות" מוגדרות כ"כלי קיבול ומכשירים המחוברים להספקת מים והמקבלים לתוכם או מזרימים מתוכם נוזלים..." (ר' ס' הגדרות בהל"ת). האסלה, על כן, היא בבחינת "קבועה", אשר יש להבטיח סביבה "מרחב שימוש".

בס' 3.3.3 להל"ת נקבעו המידות של "מרחב השימוש" שצריך להותיר בחזית האסלה: אורך של 80 ס"מ ורוחב של 75 ס"מ. אלה הן מידותיו של מרחב השימוש הקבועות גם בתקן 1205: "התקנת מתקני תברואה ובדיקתם – מערכות שרברבות: קבועות שרברבות ואביזריהן". "מרחב השימוש" יוצר מרובע בחזית האסלה, שבתוכו אין להתקין "אלמנטים קבועים" (ור' שרטוט של מרחב השימוב בס' 3.3.3(א) להל"ת וכן השרטוט שצורף לחוות דעתו של המהנדס אופיר).

המלון דנא נבנה בשנות התשעים של המאה הקודמת (ס' 3.4.2 לחוות דעתו של המהנדס אופיר). ההוראות הנ"ל לא חלו באותה עת (ר' תקנה 1.01 לתקנות התו"ב שהוספה בתיקון מס' 2 משנת 2007; ר' גם עדות ד"ר ביקלס בפ' ע' 13 ש' 9-8, וס' 3.4.4 לחוות דעתו של המהנדס אופיר). ד"ר ביקלס ציין כי "אנו לא עוסקים בהפרות של הוראות דין לדעתי. אנו עוסקים בשאלה של סידורי בטיחות לבני אדם שעושים שימוש בבניינים ולכן כל עוד שלא צריך להרוס בנין ולהחליף חדר המדרגות אלא לערוך סידורים מזעריים כגון שינוי כיוון של דלת, אלו דברים שצריכים להיעשות לדעתי ועושים אותם בהרבה מאוד מקרים" (ההדגשה הוספה; עדותו בפ' ע' 13 ש' 17-14).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ