אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מנירב נ' הולצבלט

מנירב נ' הולצבלט

תאריך פרסום : 20/01/2012 | גרסת הדפסה
ק"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
1620-02-10
16/01/2012
בפני השופט:
שמאי בקר

- נגד -
התובע:
עופר מנירב רו"ח ע"י ב"כ עו"ד סביר רבין
הנתבע:
צפריר הולצבלט רו"ח ע"י ב"כ טל חכם

החלטה

מונחת לפני בקשה לעיון בחומר חקירה לפי סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי.

1.לבחירות של שנת 2009 לנשיאות לשכת רואי החשבון בישראל התמודדו שניים: רו"ח יגאל

גוזמן ז"ל, ורו"ח דורון קופמן. נוכח פרסומים לפיהם עתיד היה האחרון לעמוד לדין בגין ענינים כאלה ואחרים, נכנס לנעליו של קופמן רו"ח עופר מנירב, מי שכיהן קודם לכן, בין השנים 2000-2006, כנשיא אותה הלשכה (להלן: "הקובל").

2.ביום 26.7.2009, זמן קצר עובר לחילופין דלעיל, פורסמה בעיתון "גלובס" כתבה שכותרתה דיברה על כך שאותה הלשכה מצהירה כי מי שלא שילם חובו ללשכה (דמי חבר), לא יוכל להצביע בבחירות הממשמשות ובאות (להלן: "הכתבה").

3.הכתבה הציתה מלחמת תגוביות (טוקבקים, בלעז) בין מחנות המתמודדים, וכנהוג במקומותינו, ומן הסתם בחסות האנונימיות של המרשתת, לא חסכו המגיבים השונים את שבט ביקורתם זה מזה, לשון המעטה.

4.כך למשל, אחת מן התגוביות, החתומה על ידי "דורון", נשאה את הכותרת "מושחתים ומושחתת נמאסתם", תוך שהיא מתייחסת ל"חונטת מנירה וקופמן" (הטעות בשם הקובל היא במקור; ש.ב.), שלדעת הכותב – "צריכה ללכת הביתה, ומהר!... ". תגובית זו, לצד כמה מאחיותיה, בעלות תוכן דומה (עוד למשל: "חבורה עלובה"), פגעה בקובל, אף הרתיחה את דמו.

5.הקובל פתח איפוא במסע לטיהור שמו ולהבאת האחראים להכתמתו לדין, פלילי ואזרחי, כאחד. ראשית חוכמה הלך הקובל לבתי משפט אזרחיים, שם ביקש וקיבל צווים על מנת להרים את מסך האנונימיות מעל אותו "דורון", ואחרים. והנה – יצא המרצע מן השק – והוברר לכאורה כי המפרסם האלמוני הוא לא דורון, אלא רו"ח צפריר הולצבלט, מי שמהר מאוד הפך לנתבע ולנאשם (להלן: "הנאשם"). אין צורך לומר, כי הנאשם נמנה על המחנה היריב לקובל, זה של רו"ח גוזמן ז"ל.

6.הוגשה איפוא קובלנה פלילית לפי חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה – 1965, מטעם הקובל נגד הנאשם. במסגרתה של אותה קובלנה מונחת לפניי היום בקשת הנאשם לגילוי חומר חקירה לפי סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי (להלן: "הבקשה" ו - "החוק" או "חוק סדר הדין הפלילי", בהתאמה).

7.אין חולק כי הקובל העביר זה מכבר לנאשם חומרי חקירה, אולם לא נחה דעת האחרון, משסבר כי מדובר בחומר חסר וחלקי בלבד, ומכאן הבקשה.

הניתן להגיש בקשה לגילוי ועיון בחומר חקירה במסגרת קובלנה פלילית?

8.בין הצדדים נטושה מחלוקת נוספת, מקדמית ועקרונית, כאמור בכותרת למעלה. הקובל סובר, במסגרת תגובתו לבקשה, כי כלל לא קיימת אפשרות, במסגרתה של קובלנה, להגיש בקשה כגון דא. לא אכביר מילים בסוגיה האמורה, שכן השקפתי שונה מזו של הנאשם, וברי לדעתי שקיימת גם קיימת הסמכות להגשת בקשה כאמור, כמבואר להלן.

9.נכון אמנם, כי סעיף 74 לחוק, החולש כידוע על הגשת בקשות לגילוי חומר חקירה, פותח במילים "הוגש כתב אישום... רשאי הנאשם... לעיין.. בחומר החקירה... " (ההדגשה כאן ובכל דבר חוק או פסיקה בהמשך – שלי; ש.ב.), אולם מכאן ועד למסקנה כי מדובר במעין הסדר שלילי השולל הגשת בקשה מתאימה ביחס לחומר חקירה שהוליד קובלנה - ארוכה היא הדרך. ודוק: הרי סעיף 70 לחוק סדר הדין הפלילי, קובע כי –

"הוראות חוק זה הנגועות לכתב אישום יחולו על קובלנה, בשינויים לפי הענין; בכל מקום שמדובר בכתב אישום גם קובלנה במשמע, ובכל מקום שמדובר בתובע גם קובל במשמע, אם אין כוונה אחרת משתמעת"

10.הנה כי כן, על פני הדברים משמיענו סעיף 70 לחוק כי הוראת סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי חלה אף על קובלנה. היש או תיתכן "כוונה אחרת משתמעת" ביחס להוראת סעיף 74 לחוק? התשובה שלילית, לדעתי. הטעם לכך פשוט: לא זו בלבד שקובלנה פלילית עלולה בסופו של יום להטביע אות קלון פלילי על מצחו של הנאשם, אם יורשע (ומדובר בהרשעה פלילית לכל דבר וענין), הרי שאת ההליך יוזם ומנהל אדם פרטי, שאין לדעת מה הם מניעיו ושיקוליו, שהרי אין הוא תובע "שקוף" מטעם המדינה. חובות המשפט המינהלי והמסננות המערכתיות והראיותיות שחלות על כל קטגור – אינן משתרעות על קובל, בוודאי שלא בשלב המקדמי בו הוא קם ומחליט על הולדתה והגשתה של הקבילה לבית המשפט. גם אם תאמר, כי לאחר הגשת הקובלנה מצוי הקובל, ולו גם בדיעבד, תחת עינו הפקוחה של בית המשפט, הרי שבכך לא באה הבעייתיות על פתרונה. והרי במציאות של ליטיגציה אדברסרית, כאשר גם אין בידי בית המשפט חקירות ודוחות פעולה משטרתיות האמורות לבסס את הקובלנה – ממילא מדובר במשימה לא פשוטה, אם אפשרית בכלל, אף בשים לב למשאב הזמן השיפוטי המצומצם. נוכח הרציונאל האמור, בין היתר, ולאור סעיפיו הקיימים של חוק סדר הפלילי, סבורני כי אין המשפטן צריך להרחיק לכת עד לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, אליו הפנה הנאשם בתגובתו, בכדי לשאוב מושכלות יסוד בדבר זכאותו של נאשם להליך הוגן ולקבלת חומר חקירה. אולם, בוודאי שהמסקנה האמורה, בדבר תחולת סעיף 74 לחוק על קובלנה, אך מקבלת משנה תוקף כאשר אותו חוק יסוד שולח קרניו ממעל, ולאורן נתחמם ונפרש את החקיקה הקיימת.

11.מן הראוי לציין עוד, כי הגם שלמיטב הידיעה בית המשפט העליון טרם נדרש לסוגיה עקרונית זו, הרי שבכל האמור לשאלת תחולת סעיף 74 לחוק על הליכי קובלנה, הולך אני בדרך אותה סללו כבר חלק מבתי משפט מחוזיים; ראו נא, לענין זה וליתר הרחבה בשאלה העקרונית, את ע"פ (חיפה) 663/95 חיפה כימיקלים ואח' נ' עמותת אדם טבע ודין, ומאוחר יותר גם את ע"פ (חיפה) 3773/03 דיוקמן נ' סי. אמ. טי טכנולוגיות רפואיות בע"מ, והשוו לב"ש (י-ם) 8512/09 הרוניאן נ' איזיפורקס בע"מ (כולם פורסמו במאגר "נבו").

12.סוף דבר: אם לנאשם רגיל, אשר המדינה החליטה להעמידו לדין, יש זכות לעיין בחומר החקירה, קל וחומר שלנאשם שאדם פרטי – בשר ודם, בעל גחמות ומאווים כמוסים (לצד אינטרסים לגיטימיים, כמובן) – החליט להעמידו לדין פלילי, קיימת אותה הזכות, ואדרבא. ומכאן, במקום בו קיימת זכות מהותית, ברי כי קיימת הזכות לתבוע מימושה, על דרך הגשת בקשה לפי סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי.

הגנה מן הצדק מחמת אכיפה בררנית במסגרתה של קובלנה פלילית?

13.הנאשם מבקש לקבל לידיו חומרי חקירה, כאשר לשיטתו, נחלק החומר לשש קטגוריות שונות המפורטות בסעיף 8 לבקשה. אם נתעלם לרגע מבקשות שאליבא דכולי עלמא הן מרחיקות לכת והביטוי "מסע דיג" אך מגמדן (רק למשל: "כל הכתבות שפורסמו בקשר להליך הבחירות...", או - "כל תכתובת שנערכה ו/או הוחלפה ו/או הוצגה בקשר להליך הבחירות בלשכת רואי החשבון..."; שם, סעיפים 8.1 ו - 8.5 לבקשה, בהתאמה), אזי תתקבל תמונה בהירה יותר. הנאשם מבקש לקבל לידיו חומר ביחס לתגוביות אחרות לכתבה, וביחס לזהות כותביהן, על מנת לבסס טענת אכיפה בררנית כלפיו. לאמור: מדוע מגיב פלוני לא הועמד לדין, ואילו דווקא אנוכי חובש היום את ספסל הנאשמים?

14.אני מוצא עצמי, איפוא, נאלץ לדון – ולו בגררא – בשאלה אם בכלל ניתן לבסס טענת הגנה מן הצדק המושתתת על אכיפה בררנית, במסגרתה של קובלנה פלילית. ובמילים פשוטות, הרלוונטיות לקובלנה ולבקשה דנא: היכול מי שנחשפה זהותו וערוות תגוביתו לבקש ביטול כתב האישום מפאת שגם מגיבים אחרים הוציאו לכאורה לשון הרע על הקובל, ולא הועמדו לדין?לגבי דידי, התשובה שלילית. העובדה כי סעיף 74 לחוק ישים ביחס להליכי קובלנה, וחובתו המוגברת של קובל לנהוג בתום לב עת הוא מבקש להעמיד את חברו לדין פלילי, כל אלה – אינם הופכים עדיין את הקובל הפרטי ל"מדינה", ואת שיקוליה של האחרונה להעמיד לדין את פלוני, לשיקוליו שלו. יכול גם יכול מי שסבור כי הוצא נגדו לשון הרע לברור את המוץ מן התבן, ולומר – כי תגובית פלונית פגעה בציפור נפשו ובשמו הטוב, אך תגובית אלמונית – לאו. אף יכול הוא, הקובל, לבחור אילו מן התגוביות היא ה"משובחת" ביותר, זו המשמיצה אותו ביותר, ואותה ואת כותבה – לבחור להעמיד לדין. אף רשאי הוא, אם מטעמי נוחות ויעילות, ואם מטעמים הקשורים למשאביו, לבחור תגובית פלונית, חמורה פחות או יותר מרעותיה, ולהביא דווקא אותה לפתחו של בית המשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ