אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מנורה מבטחים חברה לביטוח בע"מ ח.צ. 52004254 נ' פרידמן ואח'

מנורה מבטחים חברה לביטוח בע"מ ח.צ. 52004254 נ' פרידמן ואח'

תאריך פרסום : 16/06/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום הרצליה
4214-04-12
08/06/2013
בפני השופט:
ענת דבי

- נגד -
התובע:
מנורה מבטחים חברה לביטוח בע"מ ח.צ. 52004254
הנתבע:
1. יצחק פרידמן
2. אלבר ציי רכב (ר.צ.) בע"מ

פסק-דין

פסק דין

1. לפניי שלוש תביעות אשר נשמעו במאוחד ואשר עניינן תאונת דרכים שארעה ביום 17.2.11 בכביש 6 בין שלושה רכבים:

רכב מסוג פולקסוואגן בורה, המבוטח ע"י מנורה מבטחים חברה לביטוח בע"מ (להלן: "הפולקסוואגן")

רכב יונדאי בבעלות אלבר ציי רכב (ר.צ.) בע"מ (להלן: "היונדאי")

ורכב סובארו בבעלות ניסים שמיה אשר בו נהג מוחמד שמיה (להלן: "הסובארו").

2. בדיון שהתקיים בבית המשפט העידו נהגי הרכבים וגרסאותיהם בדבר אופן קרות התאונה היו שונות זו מזו. להלן יפורטו גרסאותיהם:

2.1 עדותו של נהג הסובארו – מוחמד שמיה העיד, כי נסע בנתיב השמאלי, כאשר שמע כי מאחוריו התרחשה תאונת דרכים. נהג הסובארו העיד, כי לא ראה באיזה נתיב ארעה התאונה אך החל בסטייה ימינה על מנת להימנע מלהיות מעורב בתאונה. כאשר החל בסטייה חש כי רכבו נפגע בחלקו האחורי. בשלב זה, עצר נהג הסובארו וירד מרכבו על מנת לראות מה ארע. נהג הסובארו תיאר כי לאחר התאונה ראה את רכב הפולקסוואגן עומד בנתיב הימני ואחריו את רכב היונדאי, אשר פגע ברכב הפולקסוואגן מאחור, כאשר שני הרכבים צמודים זה לזה. נהג הסובארו הדגיש כי ברגע קרות התאונה היה רכבו עדיין רובו בנתיב השמאלי וכי לאחר התאונה לא היה אף רכב צמוד לרכבו.

נהג הסובארו לא ידע לומר איזה רכב פגע ברכבו.

לפי גרסתו של נהג הסובארו, הפגיעה ברכבו הייתה בחלק הימני אחורי של הרכב. כך גם עולה מחוו"ד השמאי אשר צורפה לתביעה בתיק 50667-02-12 וכן מתמונות הנזק, אשר היו חלק מחוו"ד השמאי.

מחוו"ד השמאי אשר צורפה לתביעה כאמור, עולה כי הנזק לרכב הסובארו הגיע לסך 14,284 ₪.

בחקירתו הנגדית נשאל נהג הסובארו אם היה במקום גם רכב מסוג ג'י.אם.סי והשיב בחיוב, אלא שלפי טענתו רכב הג'י.אם.סי לא נפגע ונהג הסובארו לא ראה כלל את הג'י.אם.סי טרם התאונה אלא רק אחריה, שאז הגיע נהג הג'י.אם.סי ביקש סליחה והלך.

נהג הסובארו עומת בחקירתו הנגדית עם העובדה כי בהודעתו לחברת הביטוח ציין כי התאונה אירעה כאשר הפולקסוואגן סטתה מנתיבה אל נתיבו ופגעה בו ואילו בעדותו בבית המשפט סיפר כי לא ידוע לו מי פגע בו וכי הפולקסוואגן הייתה בנתיב הימני ולא היה לו הסבר לסתירה זו.

נהג הסובארו הכחיש בחקירה נגדית כי עובר לקרות התאונה בלם או כי רכב שלפניו בלם.

אומר כבר עתה, כי גרסתו של נהג הסובארו אינה עולה בקנה אחד עם חוו"ד השמאי באשר לנזקי הפולקסוואגן, אשר ממנה עולה כי לרכב הפולקסוואגן לא נגרם נזק בחלקו הקדמי.

זאת ועוד נהג הסובארו תיאר לבית המשפט באמצעות מכוניות צעצוע כיצד ארעה התאונה והיכן היו הרכבים מיד לאחר קרות התאונה ולפי תאורו רכבו היה בנתיב השמאלי ואילו שני הרכבים האחרים היו בנתיב הימני. כמו כן, לאחר התאונה לא היה אף אחד מן הרכבים צמוד לרכבו ובנסיבות אלו, לא ברור כלל כיצד לפי גרסתו נפגע רכב הסובארו בצד הימני אחורי של הרכב.

2.2 עדותו של נהג הפולקסוואגן - נהג הפולקסוואגן העיד, כי נסע בנתיב השמאלי מבין נתיבי הנסיעה, אחרי רכב גי.אם.סי שחור ובמרחק רב ממנו. עוד העיד, כי הייתה תנועה רבה ולא ניתן היה לנסוע בנתיב הימני. לפי גרסתו, רכב הג'י.אם.סי עצר פתאומית והוא בלם והגיע לכדי עצירה מוחלטת מבלי שפגע ברכב הג'י.אם.סי. בשלב זה, סובב את ראשו על מנת לבדוק אם ארע דבר לנוסעים שברכבו ואז חש חבטה מאחור ברכבו. לפי גרסתו, באותו שלב לא ראה איזה רכב פגע בו מאחור אלא שלאחר מכן התברר לו כי היה זה רכב היונדאי. נהג הפולקסוואגן העיד, כי לא שם לב אם בתאונה היה מעורב גם רכב סובארו. בכל אופן, הכחיש כי פגע ברכב הסובארו.

מתמונות הנזק שהוגשו לבית המשפט (ת/2) וכן מחוו"ד השמאי שצורפה לתביעה בתיק 4214-04-12, עולה, כי לרכב הפולקסוואגן נגרם נזק בסך 9,224 ₪ בפינה השמאלית אחורית של הרכב. אציין, כי מתמונות הנזק עולה, כי אין מדובר בפגיעה באחורי הרכב ממש, אלא בין הפינה השמאלית אחורית של הרכב לאזור הגלגל השמאלי אחורי. לרכב הפולקסוואגן לא נגרם כל נזק בחלק הקדמי של הרכב.

אציין כבר עתה, כי מיקום הנזק לרכב הפולקסוואגן, כאמור לעיל, אינו עולה בקנה אחד עם גרסת נהג הפולקסוואגן, שכן לפי גרסתו היה מצופה כי הנזק יהיה במרכז החלק האחורי או לפחות באחורי הרכב ולא במיקום בו ארע. כמו כן, מחוו"ד השמאי עולה כי הנזק אשר נגרם לרכב הפולקסוואגן הגיע לכדי 9,224 ₪, סכום אשר אינו עולה בקנה אחד עם מנגנון הפגיעה המתואר ע"י נהג הפולקסוואגן. הייתי מצפה למצוא נזק כבד יותר לרכב הפולקסוואגן נוכח גרסה זו.

זאת ועוד, בהודעתו של נהג הפולקסוואגן במשטרה העיד נהג הפולקסוואגן גרסה שונה במעט, שכן במשטרה ציין הנהג כי רכב היונדאי פגע בו מאחור והדפו לעבר רכב הגי.אם.סי. לפי גרסתו במשטרה, לרכב הג'י.אם.סי לא נגרם כל נזק ועל כן הוא עזב את המקום. במשטרה העיד, כי רכב הסובארו נסע לפני רכב הג'י.אם.סי ולכן לא יתכן כלל שפגע ברכב הסובארו. אלא, שגם גרסה זו אינה עולה בקנה אחד עם העובדה כי לרכב הפולקסוואגן לא נגרם כל נזק בחלק הקדמי של הרכב. אמנם בחקירתו הנגדית העיד נהג הפולקסוואגן כי נגרם נזק לרכב גם בפנס השמאלי מקדימה, אך נזק זה לא בא לידי ביטוי בחוו"ד השמאי או בתמונות הנזק.

במהלך חקירתו הנגדית העיד נהג הפולקסוואגן בין היתר, כי נהג הסובארו אמר לו שרכבו (רכב הפולקסוואגן) הסתחרר כתוצאה מן הפגיעה. משנשאל העד ע"י בית המשפט מדוע עליו לצטט את נהג הסובארו משהוא עצמו היה במקום בעת התרחשות התאונה ולא איבד את ההכרה במהלכה ועל כן, יכול להעיד על עובדה זו מתוך ידיעתו הוא. על כך, השיב העד, כי בעצם רכבו לא הסתובב כלל. יש בעובדה כי העד חזר בו מגרסתו הראשונית, כדי להפחית מאמינותו של העד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ