אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מנהל מקרקעי ישראל - תל אביב נ' פרטוש

מנהל מקרקעי ישראל - תל אביב נ' פרטוש

תאריך פרסום : 29/01/2014 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום תל אביב - יפו
160026-09
06/01/2014
בפני השופט:
אדי לכנר

- נגד -
התובע:
מנהל מקרקעי ישראל - תל אביב
הנתבע:
שמעון פרטוש

החלטה

בפניי מונחת בקשה לביטול פסק הדין, אשר ניתן נגד המבקש ביום 7.9.09 (להלן: "פסק הדין"), תגובת המשיב לבקשה ( להלן: "התגובה") וכן פרוטוקול הדיון מיום 14.10.10.

להלן יובאו עיקרי טענות המבקש:

המבקש טוען כי מעולם לא קיבל את כתב התביעה לידיו ואף לא חתם על אישור המסירה שהוגש לבהמ"ש וכך גם אף אדם קרוב אליו או מטעמו קיבל את כתב התביעה. לטענתו רק ב- 18.2.10 קיבל את האזהרה לגבי הליכים מתנהלים נגדו בהוצל"פ וכי רק אז ידע על פסק דין ותיק ההוצל"פ שנפתח לביצועו.

לטענתו, באישור המסירה עולה כי המסירה בוצעה ברח' בבלי 3 ת"א עת שכלל גר באזורי חן בת"א. על כן לא בוצעה לו כלל מסירה כפי שנטען. לטענתו אישור המסירה מזוייף באשר לא נפגש הוא לעולם אם השליח וזאת כפי שהוזכר מאחר וכלל לא גר במקום המסירה. על כן, יש לבטל את פסק הדין מחובת הצדק.

להלן יובאו עיקרי טענות המשיב:

לטענת המשיב, כתב התביעה הוגש למבקש כבר ביום 25 במרץ 2009 כפי שעולה מתצהיר השליח וביום 18.2.10 נמסרה למבקש אזהרה לאחר שהמשיב פתח בהליכי הוצל"פ כנגדו. לטענת המשיב, בניגוד לטענת המבקש , לא הוטלו על רכושו שום עיקולים עד היום. בכל מקרה טוען המשיב, המבקש הגיש את בקשתו באיחור ועל כן יש לדחות את בקשתו היא.

עוד טוען המשיב כי המבקש ובא כוחו עמדו בחודשים האחרונים, טרם הגשת הבקשה לביטול פס"ד , בקשר עם מתמחה במשרד באי כוח המשיב. זו ערכה תרשומת של עיקרי השיחות עם המבקש. לפיו , לטענתם, המבקש ביקש ולו רק עיכוב הליכים בתיק תוך ציון שרוצה הוא להסדיר את החוב ותוך שמגלה את ידיעתו אודות פס"ד. בשום שלב לא דובר על ביטול פס"ד.

דיון והכרעה:

המבקש עותר לביטול פס"ד מהטעם כי נפל פגם במסירת כתב התביעה המצדיק את ביטול פס"ד שניתן נגדו מחמת הצדק. טוען הוא כי במועד המסירה כלל לא התגורר במקום בו בוצעה . טענתו זו סומך המבקש בחוזה שכירות לאותה תקופה אשר מוכיח למעשה כי אכן התגורר המבקש במקום אחר שאינו מקום המסירה במועד ההמצאה. טענה אשר לא נסתרה בחקירה הנגדית. בכך יש כדי לבטל את פסק הדין באשר מיסודו נפל פגם מהותי בעתיו לא ניתנה לנתבע האפשרות כלל להתגונן מפני התביעה שהוגשה נגדו.

כמו כן, טען המבקש להגנתו כי התביעה הוגשה מלכתחילה לאדם הלא נכון מאחר והנכס נמכר לאדם שלישי כך שהחובות שקיימות אצל המשיב שייכות לאותו צד ג'. טענה אשר יש בה כדי להוות טענת הגנה חזקה שבגינה ניתן לבטל את פסק הדין ולאפשר יומו של המבקש בבהמ"ש.

אולם באה תקנה 201 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: "תקסד"א") שקובעת כי באם ניתנה החלטה על פי צד אחד והגיש בעל הדין שנגדו ניתנה ההחלטה בקשה לביטולה תוך 30 ימים מיום שהומצאה לו, רשאי בית המשפט לבטלה.

במקרה דנן , הבקשה לביטול פסק הדין הוגשה באיחור באשר טוען המבקש כי על פסק הדין נודע לו עם קבלת האזהרה לידיו, ביום 18.2.10.למרות זאת הגישהוא את הבקשה לביטול פסק דין כחמישה חודשים לאחר היוודע האמור. יוצא איפוא כי על המבקש היה להגיש יחד עם הבקשה לביטול פסק הדין בקשה להארכת המועד וזאת לא עשה הוא.

אציין,כאשר מבקשים להאריך את המועד שנקבע בחיקוקבית המשפט או הרשם רשאיםלהאריכומטעמים מיוחדים שירשמו, כאמורבתקנה 528 לתקנותסד"א. המבקש בעניינו לא רק שלא הראה כל טעם מיוחד בגינו בית המשפט יתיר ההארכה, המבקש כלל לא התייחסבבקשתו להארכת מועד. למצער, היה המבקשמפנה לסיבה המסברת את האוזן לאי הגשת הבקשה לביטול פסק הדין במועד וזאת לא עשה הוא.

אך האם על בהמ"ש לדבוק בכללים הפרוצדורליים , במיוחד במקום בו נראה כי סיכויי ההגנה של המבקש גבוהים הם ? הכללים הפרוצדוראליים, ובהם כללים בדבר מועדי הגשת כתבי בי דין, חיוניים לקיומו של הליך תקין ולביאור האמת והצדק: "באין כללים - אין משפט ובאין משפט – אין צדק" (שלמה לוין תורת הפרוצדורה האזרחית – מבוא ועקרונות יסוד 22 (1999)). בית משפט זה כבר עמד על החשיבות שבעמידה בלוחות זמנים להגשת כתבי בי דין. לעניין זה ראו רע"א 1643/00 פנינת טל השקעות ובנייה בע"מ נ' פקיד שומה- ירושלים, פ"ד נה (4) 198, 201

אולם בהמ"ש לעולם ימנע מיישום נוקשה ודווקני של כללים פרוצדורליים. כך, למשל, על-אף שתקנה 97(א) לתקנות מורה כי תובע זכאי לבקש ולקבל פסק-דין בהעדר הגנה עם חלוף המועד הקבוע בתקנות להגשתו, מורה ההלכה כי לא יינתן פסק-דין בהעדר הגנה אם הוגש כתב הגנה לפני שהוגשה בקשה לקבלת פסק-דין או לפני שעיין בבקשה זו בית המשפט. כמו כן, במקרים בהם מוגשת מטעם הנתבע בקשה לביטול פסק-הדיןבמיוחד מחויב בהמ"ש לשקול את סיכויי ההגנה של אותו נתבע ואת עיוות הדין שייגרם לו אם יינתן פסק-דין בהעדר הגנה (ראו ע"א 1782/06משרדהבינויוהשיכוןנ' סוללבונהבע"מ[פורסם בנבו, 6.4.08] וכן רע"א 2694/92אינג' אליהו פבר חברה לבנין והנדסה אזרחית בע"מ נ' הסוכנות היהודית לארץ ישראל [[פורסם בנבו], 5.8.92]

בשל הספק באם לא יבוטל פסק הדין יכול ויחויב המבקש בחובות לא לו ובכך עלול להיגרםלו עיוות דין, עניין מהותי המצדיק את ביטול פסק הדין ומתן יומו של המבקש להוכחת טענתו זו, אל לבהמ"ש לסגור בפניו את דלתות בית המשפט.

לאור האמור לעיל, ולאור שיקול דעת המוקנה לבהמ"ש מקבל אני את בקשת המבקש ומורה על ביטולו של פס"ד הנדון בכפוף להפקדה של 5,000 ₪ בקופת בהמ"ש בתוך 45 ימים ממתן החלטתי זו. במידה ויפסק פסק דין סופי לטובת התובע הפקדה זו תועבר לידיו.

לאחר ההפקדה כאמור יוגש כתב הגנה / בקשת רשות להגן בהתאם להליך בו הוגש כתב התביעה תוך 30 ימים מיום ההפקדה.

ניתנה היום, ה' שבט תשע"ד, 06 ינואר 2014, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ