אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ממן נ' הפניקס חב' לביטוח בע"מ ח.צ 520023185

ממן נ' הפניקס חב' לביטוח בע"מ ח.צ 520023185

תאריך פרסום : 31/03/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ראשון לציון
50566-10-10
14/03/2011
בפני השופט:
אילן בן-דור

- נגד -
התובע:
לורונס ממן
הנתבע:
הפניקס חב' לביטוח בע"מ ח.צ 520023185

החלטה

בקשה למינוי מומחים   מכוח חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים תשל"ה –1975 (להלן:"החוק") ותקנות  פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (מומחים) התשמ"ו-1986 ( להלן:"התקנות") עקב תאונת דרכים מיום  22.4.10 בה פגעה משאית במכוניתה

המבקשת טענה מלכתחילה  שמתקיימים התנאים למינוי מומחים בתחומים הבאים: 1. אורטופדי 2.נוירולוגי  3.פסיכיאטרי  

המשיבה התנגדה מטעמים שפורטו בתשובתה ובין היתר נטען כי ממצאי הבדיקות בתחומים השונים תקינים .

בדיון

ויתר הודיע בא כוח התובע  על בקשתו למינוי נוירולוג, והודיע שיסתפק במינוי פסיכיאטר שיחווה דעתו בנוגע לתחום הנוירולוגי אשר לאורטופד הבהיר כי בשלב זה הוא מוותר אך הבהיר שטרם הושלם מלוא החומר הרפואי  

עוד עלה כי הוגשו בימים האחרונים מסמכים רפואיים רבים שלא ניתן היה לעיין בהם דרך מערכת המחשב וכאמור בדיון יועיל אם יוגשו מסמכים די זמן לפני מועד הדיון בהודעת  ב"כ התובע הובהר שברצונו לבקש מינוי גם בתחום הראיה   

המינוי

לאחר שהצדדים השמיעו טענותיהם, הנני מורה על מינוי בתחום  הפסיכיאטרי ומורה לפסיכיאטר לחוות דעתו גם בעניין הנוירולוגי וכן מורה על מינוי בתחום הראיה זאת שמצאתי ראשית ראיה כדרישת הפסיקה ושבשכרו  תישא בשלב זה הנתבעת. הפסיכיאטר יחווה דעתו גם בתחום הנוירולוגי אשר לתחום העיניים .

בתחום הנפשי  ימונה ד"ר פר פנינג  בלי למצות  לצורך המינוי של הפסיכיאטר ושאלתו על התחום הנוירולוגי  אציין כי בתעודת חדר מיון מהמרכז הרפואי קפלן מיום התאונה נרשם בהדגשה ובהבלטה חבלת ראש. כמו   כן בוצעה בדיקת סי טי שלא נמצא בה ממצא חריג אך צוינה גם הסתייגות כי  לא בוצעה הזרקת חומר ניגודי .  אציין  שבעקבות התאונה הופנתה גם לטיפול פסיכיאטרי  חשד לבעיה גם בכיוון זה עלה ממסמך של רופא משפחה מיום 9.5.10 נרשם גם " מסתבר שיש תלונות קשות מאד בכיוון הנפשי כולל שכחת דברים ,חרדה נכרת , בכי דכאון ותדמה כל היום והרושם הוא של זעזוע מוח קשה"  במסמך מיום 20.5.10 של המחלקה הפסיכיאטרית נכתב שיש תיאור המתאים לתסמונת פוסטראומטית.לרקע פגיעתה, לצורך טיפול קוגנטיבי , הופנתה לבחינה של מכון ריפוי בעיסוק ראה מסמך מיום 13.7.10 של הנוירולוגית  ד"ר מרקין .. קיימת סדרת דיווחים של ד"ר הדר שלו.

בתחום העיניים הינני מורה על דר גוטמן במסמך מיום 9.5.10 קיימת תלונה על סחרחורת קשה , וכן קושי במצמוץ בעין שמאל  ונכתב גם "הרושם הוא של תגובת זעזוע מוח קשה  והיא הופנתה גם להמשך בירור "עיטומוגרפיה  של המוח."במהלך מעקב נוירולוגי הופנתה גם לד"ר מרקין שציינה כי הייתה חבלת ראש עם אובדן הכרה , אך גם ירידה בזיכרון. ניתן לה טיפול תרופתי . בוצעה לה בדיקת אי אי גי שבה לא נצפתה פעילות חריגה או בעיה פתולוגית.  היא הופנתה גם לרופא עיניים שהפנה לרקע פטוזיס בעין שמאל עד לגבול העליון של האישון לנוירואופטלצולוג.

הנמקה 

על מינוי המומחים דלעיל ,לפי סעיף 6א לחוק, הוחלט כי כאמור התרשמתי שמתקיימת לגביהם, דרישת  הפסיקה  בדבר קיום  "ראשית ראיה"  לנכות שנגרמה עקב תאונת הדרכים.  דרישת הפסיקה היא  ליברלית,  הואיל ומינוי מומחה הוא דרכו היחידה של תובע להוכחת נושא שברפואה  ולבל תפגע זכותו להתדיינות .בגישה ליברלית , עד גבול מסוים  נבחן גם רכיב הקשר הסיבתי לתאונה. אולם, כמובן שאין לרוקנה  מתוכן.כל עניין נבחן לנסיבותיו הקונקרטיות, בשים לב לעולה מהעיון במסמכים הרפואיים לגביו ודוק על פי המסתמן בהלכה עצם העובדה שתלונה לא הופיעה מיד בסמוך לתאונה , לא בהכרח תשלול מינוי.

על מבחן זה ויישומו ראה  כב' השופט  אור ברע"א 1338/90 שיק נ' מטלון, פ"ד מד(2) 216, 220-219 (1990)) (להלן: "עניין מטלון) כב' השופט אור ברעא 98 / 3497 חנן רזין נ' המגן, חברה לבטוח בע"מ נב (5) 136, עמוד 138-139(12.11.1998)(להלן "עניין רזין")  ,כב' השופט   ריבלין  ברעא 09 / 4911 סהר ציון חברה לביטוח בע"מ נ' אליעזר כשרי (לא פורסם,29.7.2009)(להלן  "עניין כשרי") .

במקרים מתאימים נעתרו לבקשת המינוי  חרף רמת סבירות שאינה גבוהה לקשר סיבתי  וחלוף תקופה מעת התלונה  תוך הבהרה שדין העניין להתברר בראיות. ראה כב' השופט ש. לוין בעא 91 / 219 אבנר הראל נ' סהר חב' לבטוח בע"מ (לא פורסם, 25.2.91) ( להלן "עניין הראל"ׂ) נג. עצם עובדה שבעיות רפואיות נפשיות תועדו בחלוף שנתיים מאז תאונה –לא שוללת כשלעצמה אפשרות של קיום קשר סיבתי, צריך לעיין במסמכים עצמם ובמקרה דנן, לאורם - . ריבלין ברעא 05 / 10012 חנן מורנו נ' נגה חברה לביטוח בע"מ ( לא פורסם(23.3.06) (להלן: "עניין מורנו"):" סבורני, כי עצם העובדה שבעיותיו של המבקש בתחום הנפשי תועדו לראשונה שנתיים לאחר התאונה איננה שוללת, כשלעצמה, את האפשרות שישנו קשר סיבתי בינן לבין התאונה. עם זאת, לאחר שעיינתי במסמכים שהביאו הצדדים בפני, התרשמתי כי אין עילה להתערב בהחלטתן של הערכאות הקודמות. זאת, לאור האמור בדו"ח המוסד לביטוח לאומי מיום 1.9.2004 ומכיוון שהמבקש כלל לא עתר לבית משפט השלום בבקשה כי ימונה מומחה בתחום הנוירולוגי. "

כלי  לאזן בין עניינם של שני הצדדים ולמניעת בקשות גורפות הוא חיוב המבקש בתשלום בשלב הביניים ראה כב' השופט ריבלין  ברע"א 08 / 4915 ביטוח חקלאי אגודה שיתופית מרכזית בע"מ נ' טטיאנה וסילבסקי ( לא פורסם,  24.3.2009).) (להלן:"עניין ביטוח חקלאי")" סעיף נועד "להבטיח איזון מסוים בין החשש מפני הגשת בקשות גורפות למינוי מומחים, מצד התובע, לבין החשש שמא אי מינוי מומחה רפואי בתחום מסוים יביא לחסימת דרכו של התובע בכל הקשור להוכחת נכותו באותו תחום"  

הנחיות למומחה

אם קיימת מניעה ממינוי המומחה ו/או מתן חוות הדעת במועד יודיע על כך המומחה בהקדם.

המומחה יעיין במסמכים הרפואיים שיומצאו לו, יבצע בדיקה  ויקבע

ממצאים לגבי המצב  הרפואי בעקבות האירוע נשוא התביעה (להלן: "התאונה ") במיוחד יתייחס לעניינים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ