אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ממיסטבלוב נ' מלון מוריה-ליאונרדו פלאזה(שרתון) ואח'

ממיסטבלוב נ' מלון מוריה-ליאונרדו פלאזה(שרתון) ואח'

תאריך פרסום : 04/06/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום הרצליה
47715-09-12
27/05/2013
בפני השופט:
יחזקאל הראל

- נגד -
התובע:
רות ממיסטבלוב
הנתבע:
1. מלון מוריה-ליאונרדו פלאזה(שרתון)
2. כלל חברה לביטוח בע"מ
3. הכשרה חברה לביטוח בע"מ

החלטה

מבוא

לפניי תביעת התובעת, בגין נזקי גוף שנגרמו לה בתאונה שארעה לטענתה, ביום 24.6.09 (להלן: "התאונה הראשונה"). כמו כן, בגין נזקי גוף שנגרמו לה לטענתה, בתאונה שארעה ביום 8.4.11 (להלן: "התאונה השנייה").

התאונה הראשונה, ארעה בעת שהתובעת החליקה לטענתה על מים או רטיבות ולכלוך, שהיו על רצפת מלון מוריה – ליאונרדו פלאזה (שרתון) (להלן: "המלון"). התביעה בגין תאונה זו, הוגשה בעילה על פי פקודת הנזיקין כנגד המלון ומבטחתו – כלל חברה לביטוח בע"מ. (להלן: "הפקודה"). [הנתבעות 1–2 יקראו להלן יחדיו לשם הקיצור: "המלון"].

התאונה השנייה, הוגשה בעילה על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975 (להלן: "חוק הפלת"ד). התביעה הוגשה כנגד הנתבעת 3 – הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ (להלן: "הכשרת הישוב"), שהינה מבטחת השימוש ברכב בו נהגה התובעת.

התובעת לא צרפה חוות דעת רפואיות לתביעתה כנגד המלון, והיא עותרת למינוי מומחים רפואיים בתחומי האורטופדיה, הנוירולוגיה וא.א.ג בגין שתי התאונות. נימוקה של התובעת למינוי המומחים בגין התאונה הראשונה, הינו מצבה הכלכלי הקשה ומצבה הרפואי שנגרם בגין התאונה הראשונה והוחמר בגין התאונה השנייה. המלון מתנגד לבקשה ועמד על חקירת התובעת על תצהירה.

התאונה הראשונה

על פי הנטען, התאונה הראשונה ארעה בעת שהתובעת החליקה על מים ו/או רטיבות ולכלוך, שהיו על רצפת חדר האוכל במלון. לתמיכה בטענתה, הגישה התובעת את טופס ההודעה – כפי שנרשם מפיה ע"י קב"ט המלון במהלך שהותה בבית המלון. עיון בהודעה שלא נסתרה בנקודת זמן זו, מראה לכאורה כי עומדת לתובעת עילת תביעה כנגד המלון וכי סיכויי התביעה הלכאוריים של התובעת אינם נמוכים, כפוף לטענות המלון ובכללן טענה לרשלנות תורמת.

התיעוד הרפואי שצורף ע"י התובעת לבקשתה, מלמד כי אכן נחבלה בראש, בגב, קרסול וכתף. בהמשך, קיים תיעוד רפואי רציף המעיד על כאבי ראש, סחרחורות, כאבים בצוואר ובגב, כף רגל ימין, כתף ימין ושורש יד ימין, ירידה בשמיעה ותלונות על טנטון. קיים תימוכין לכאורי לתלונות התובעת, בין היתר בבדיקות שמיעה שבוצעו וכן בבדיקות הדמייה. עוד יצוין כי משמצאתי (כמפורט בהמשך), כי על הכשרת הישוב לשאת בשלב זה, בשכרם של המומחים, קיים טעם נוסף מדוע יש להיעתר לבקשה.

מצבה הכלכלי של התובעת, שעבדה כעובדת ניקיון והמתגוררת ביחד עם בעלה, שהינו פנסיונר, אינו שפיר. כך עולה מהתיעוד שצורף לתצהירה, ומחקירתה הנגדית בבית המשפט.

התובעת בנסיבות דנן, ממלאה אחר התנאים שנקבעו בהלכה הפסוקה בדבר מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט. זאת נוכח סיכויי התביעה; מצבה הרפואי; מצבה הכלכלי. בענין זה אפנה לדוגמה לברע"א 66412/12 פלונית נגד בית החולים המשפחה הקדושה ואח' (23.10.12).

אוסיף ואציין, כי פגיעותיה הלכאוריות של התובעת נגרמו בתחומים זהים, לכאורה, בגין שתי התאונות – על כן לא היה מנוס מהגשת תביעה אחת בגינן.

התאונה השניה

ככל שעסקינן בתאונה השנייה, שוכנעתי כי קיימת ראשית הראיה הנדרשת למינוי מומחים רפואיים בשלושת התחומים. מהתיעוד הרפואי שהוגש, עולה כי לאחר התאונה השנייה, חלה החמרה של ממש במצבה הרפואי של התובעת בשלושת התחומים. ההחמרה באה לידי ביטוי בין היתר, בקרע בגיד בכתף – שאובחן לאחר התאונה השנייה; החמרה בירידה בשמיעה, שנגרמה לאחר התאונה השנייה וחוסר היציבות והסחרחורות שאובחנו לאחר התאונה השנייה. עוד יצוין, כי בסוף שנת 2013 פוטרה התובעת מעבודתה. בנסיבות העניין, שוכנעתי כי יש מקום למינוי מומחים רפואיים בשלושת התחומים, וכי על הכשרת הישוב לשאת בשלב זה בשכרם של המומחים.

הכיצד ניתן ליישב בין הוראות פרק י"א לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: "תקנות סד"א") לבין הוראות תקנות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (מומחים), התשמ"ז- 1986 (להלן: "תקנות המומחים" )

בעוד אשר זכותם של צדדים, בתביעה בעילה על פי הפקודה, כי בפני המומחה הרפואי מטעם בית המשפט תעמודנה חוות הדעת הרפואיות מטעמם, תקנות המומחים אוסרות להמציא חוות דעת רפואיות למומחה המתמנה, בעילה על פי חוק הפלת"ד.

שוני מהותי זה שבין הוראות התקנות מעמיד קושי, שכן מצאתי כי יש למנות מומחים בשלושה תחומים רפואיים שונים ובגין כל אחת מהתאונות, אשר ידרשו למצבה הרפואי של התובעת בגין כל אחת מהעילות בנפרד.

התובעת נסמכת על רע"א 44414-11-10 ס.ע.ן זהב בע"מ נ' סחלו יסמאו ואח' (16.2.11), אשר דחתה בר"ע על החלטת כבוד השופט אברהם קסירר שנתנה בת.א. (ת"א) 13926/08 סחלו יסמאו נ' ס.ע.ן זהב בע"מ. בהחלטתו, מינה כבוד השופט קסירר מומחה רפואי בתביעה שהוגשה, בגין תאונה בה נפגע התובע. כבוד השופט קסירר התיר לנתבעות לבדוק את התובע ע"י מומחה רפואי מטעמם בעילה הנזיקית, אולם קבע כי לא ניתן להציג בפני המומחה שמונה מטעם בית המשפט בעילה הנזיקית ובעילה על פי חוק הפלת"ד, את חוות הדעת הרפואיות מטעם בית המשפט בטרם נתן את חוות דעתו. כבוד השופט קסירר קבע כי הנתבעות תוכלנה לעשות כן, במסגרת שאלות הבהרה וחקירתו הנגדית של המומחה.

סבורני כי על מנת לאזן בין האינטרסים הנוגדים של הצדדים, נכון יהיה להורות למומחים הרפואיים שימונו ע"י ביהמ"ש, בתביעה על פי חוק הפלת"ד, להידרש לנכותה הרפואית של התובעת כתוצאה מהתאונה השנייה ולכמתה, אם וככל שנגרמה. כן יתבקשו המומחים להידרש לנכויותיה הנוספות של התובעת, אם וככל שקיימות, וזאת בין אם נגרמו בגין התאונה הראשונה ובין אם בגין כל גורם אחר, לרבות גורם תחלואתי, מבלי לקבוע מה שיעור הנכות בגין התאונה הראשונה בלבד.

בהנחה כי תקבענה לתובעת נכויות כלשהן: ככל שהמומחה יקבע כי הנכויות נגרמו בגין התאונה השנייה בלבד, לא יתייתר הצורך להמציא לעיונו את חוות הדעת הרפואיות של המומחים הרפואיים מטעם המלון, שיבדקו את התובעת בגין התאונה הראשונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ