אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מלמד נ' פולסקי ואח'

מלמד נ' פולסקי ואח'

תאריך פרסום : 14/12/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חדרה
30429-11-10
14/12/2010
בפני השופט:
נאסר ג'השאן

- נגד -
התובע:
רן מלמד
הנתבע:
1. בנימין זאב פולסקי
2. אליעזר נח לוי
3. היועץ המשפטי לממשלה

החלטה

1.בפניי עתירת המבקש למתן פטור מתשלום אגרת בית המשפט, החלה על תביעתו כנגד הנתבעים, אשר עומדת על סך 427,792 ₪ .

2.לטענת המבקש, פתח הוא פיצריה (להלן: "העסק") ברחוב מרכזי בחיפה תוך השקעת מיטב חסכונותיו, כאשר בדיעבד הסתבר כי המשכיר בפועל – הוא המשיב 1 ומייפה כוחו - הוא המשיב 2 אינם בעלי הנכס בו הוקם העסק, ובהמשך הוצאה כנגד המבקש דרישת פינוי על ידי גורם שלישי, ועל כן נאלץ המבקש לסגור את העסק, כאשר הוא שקוע בחובות כבדים. המבקש טוען כי הינו אב לארבעה, כאשר אשתו מועסקת כמורה במשרה חלקית ואין לו או לזוגתו נכס מקרקעין בבעלותם וחיובו בתשלום האגרה ינעל שערי בית המשפט בפניו.

3.המשיב 3 (להלן: המשיב) טוען בתשובתו כי המבקש אינו עומד בתנאים הסטטוטוריים למתן פטור מאגרה וכן לא מתקיימים בו התנאים המהווים ראייה לכאורה להיעדר יכולתו לשלם. בנוסף, טוען המשיב כי המבקש אינו עומד בתנאים הקבועים בתקנות האגרות ובפסיקה על מנת לזכות בפטור המבוקש. כן טוען המשיב כי המבקש לא הציג מלוא המסמכים אותם עליו להציג, ולא הוכיח, כי פנה לקרובי משפחתו בניסיון לגייס סכום האגרה, וכן לא סיפק המבקש הסבר לממספר תנועות חריגות בחשבון העו"ש. על כן, המשיב מתנגד לבקשה.

דיון והכרעה

4.החיוב באגרה מבטא איזון בין השתתפות הפרט בעלות ההליכים המשפטיים שניתנים כשירות על ידי המדינה לבין זכות הגישה לערכאות (ראו: בג"צ 6490/04 צביח נ' מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית פ"ד נט(3) 742). מטרת הטלת האגרה הינה מניעת הגשת תביעות בסכומים מופרזים. עם זאת, אין שערי בית המשפט ננעלים בפי מי שאין הפרוטה מצויה בכיסו, ובעל דין שכזה יוכל לזכות בפטור מלא או חלקי על פי מנגנון הקבוע בתקנות האגרות. תקנות האגרות קובעות מקרים שבהם יינתן פטור מלא מתשלום אגרה (תקנה 19). עפ"י התקנות מקרים אחדים מהווים ראייה לכאורה לשם קבלת פטור (תקנה 14(ד)) ובשאר המקרים על המבקש להוכיח מצבו הכלכלי על מנת לקבל פטור. נטל ההוכחה להעדרה של יכולת כלכלית מוטל לפתחו של מי שמבקש להטיל עלות ההתדיינות על כתפי הציבור (ראו: בש"א 128/89 חיים מצא נ' ציפורה מצא ואח' (טרם פורסמה, ניתנה 31.12.89)). עוד נקבע, כי על המבקש פטור מחמת העדר יכולת כלכלית, לפרוס בפני בית המשפט תשתית עובדתית מפורטת ועדכנית באשר למצבו הכלכלי ולהמציא מלוא הפרטים אודות רכושו ומקורות הכנסותיו, כאשר הללו נתמכים בראיות מבוססות (ראו לדוגמה: עא 254/07 משה לפיד נ' אלישבע סמואל (לא פורסמה, ניתנה 21.02.07)). הימנעות מהמצאת המסמכים הדרושים או מסירת פרטים חלקיים בלבד אודות מצבו הכלכלי של מבקש הפטור, מצדיקים דחייתה של הבקשה (בש"א 287/92 מאור נ' מדינת ישראל (לא פורסם, 30.1.1992)).

5.על המבקש פטור מאגרה לשכנע את בית המשפט בקיומם של שני התנאים הדרושים על פי תקנה 14(ג) לתקנות האגרות :העדר יכולתו של המבקש לשלם את האגרה, וכן "נראה לבית המשפט שההליך מגלה עילה". תנאים אלה הינם הכרחיים ומצטברים, ודי שהמבקש לא מילא אחד מן התנאים, על מנת שבקשתו תידחה.

התנאי הראשון- העדר יכולת כלכלית

6.המבקש לא צירף תעודה מהלשכה לסיוע משפטי, המקנה לו פטור מתשלום האגרה – על פי תקנה 19(7) לתקנות האגרות. כן לא צירף המבקש החלטה או הכרזה המהווה ראיה לכאורה לחוסר יכולתו לפי תקנה 14(ד) לתקנות האגרות. על כן על המבקש לעמוד בנטל השכנוע להוכחת עוניו, בהתאם לתנאים הנדרשים בתקנות.

7.תקנה 14 (א) לתקנות האגרות מטילה על המבקש לצרף :

פטור"בקשה לפטור מתשלום אגרה בגין אותה תובענה, בצירוף תצהיר שיפרט בו את רכושו, רכוש בן זוגו ורכוש הוריו אם הוא סמוך על שולחנם, ומקורות הכנסתו בששת החודשים שקדמו לתאריך הבקשה".

פטור

8.המבקש אכן צירף תצהיר בו העיד כי אין ברשותו או ברשות בת זוגתו כל נכס מקרקעין, אולם לא צירף הסכם שכירות דירה המוכיח טענתו זו. יש לציין כי נכס מקרקעין יוכל לשמש מקור לגיוסם של כספים אשר ישמשו לתשלום האגרה, בין בדרך השכרה ובין בדרך של הלוואה או אף מימוש (ראו בש"א 4667/90 יוסף אלפסי נ' שושנה אלפסי (טרם פורסמה, ניתנה 31.12.90)). המבקש לא פירט את חסכונותיו, הגם שעולה מתלוש המשכורת של אשת התובע כי ישנן הפרשות לגמל ולתיק השקעות. המבקש צירף דפי חשבון, אולם הם מעידים רק על שלושת החדשים הקודמים להגשת התביעה. כך גם עולה מדפי החשבון כי קיימות הפקדות בסכומים גדולים בשיקים ובמזומן, עליהם לא נתן המבקש הסבר מספק. המבקש הצהיר כי ברשותו שלושה כלי רכב, שני רכבים פרטיים וקטנוע. כלי רכב אלה יכולים לשמש מקור כספי וכן בסיס לקבלת הלוואה מגורם פיננסי. עוד מעלה העיון כי המשכורות עליהן הצהיר המבקש ולהן הביא תימוכין לא בא זכרן בדפי החשבון. בנוסף משכורתה של אשתו של המבקשת מועברת לחשבון אחר בבנק לאומי- והמבקש לא הגיש דפי החשבון בחשבון הנ"ל.

9.יתרה מכך, המבקש לא הציג כל ראייה לכך שפנה לבנקים שבהם מנהל את חשבונותיו המעידה כי אין באפשרותו של המבקש לקבל הלוואה בסכום הדרוש לתשלום האגרה כולה או חלקה. כן לא הראה המבקש העדר יכולת לגייס כספים לתשלום האגרה מבני משפחתו (ראו: ע"א 6074/94 אופנהיים נ' שכטר תק-על 95(1) 107).

10.משלא עמד התובע בתנאי הראשון, איני נדרש לדון בתנאי השני, אם כי הביטוי "מגלה עילה" יפורש בצמצום, ועל כן על התובע אך להראות כי ישנה ממשות בסיסית בתביעתו, כדי לעמוד בתנאי זה (ראו: ע"א 8974/04 פלוני נ' פלונית פ"ד נט(4) 721). הגישה לגבי פטור מאגרה היא ליברלית, כך שגם כאשר סיכויי ההליך נמוכים לא יחויב באגרה מי שידו אינה משגת - רע"א 321/07 גושן נ' עו"ד יורם אבי-גיא (לא פורסם, ניתן ביום 21.8.2007). בענייננו, הגם שאין צורך לדון בשאלה אם התביעה מגלה עילת תביעה טובה, נראה כי ההליך אכן מגלה עילה.

11.העולה מן המקובץ כי המבקש לא עמד בתנאים לקבלת פטור מתשלום האגרה, מאחר ולא הוכח בפניי כי הוא נעדר יכולת כלכלית. על כן, הבקשה לקבלת הפטור נדחית בזאת.

12.על המבקש לשלם את המחצית הראשונה של האגרה בתוך 20 יום מהיום, שאם לא כן תימחק התובענה בהתאם לתקנה 100(4) לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד-1984.

ניתנה היום, ז' טבת תשע"א, 14 דצמבר 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ