אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מכי אכרם מחמוד נ' רמלאוי סעיד דיאב ואח'

מכי אכרם מחמוד נ' רמלאוי סעיד דיאב ואח'

תאריך פרסום : 19/01/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום קריית גת
724-02
01/01/2014
בפני השופט:
ישראל פבלו אקסלרד

- נגד -
התובע:
עבדאללה מכי אכרם מחמוד [
הנתבע:
1. חסן רמלאוי סעיד דיאב
2. "הפניקס הישראלי" – חברה לביטוח בע"מ [

החלטה

עסקינן בתובענה שהוגשה ע"י התובע, בשל פגיעתו בתאונת דרכים. התובע הוא תושב עזה ולמעשה, מאז שהוגשה התובענה, לא עלה בידו להיכנס לישראל והוא לא נכח באף לא באחד מן הדיונים שהתקיימו בתיק.

המותבים הקודמים אשר דנו בתיק, עשו, בכל הכבוד, כל מאמץ על מנת לקדם ההליכים, התקיימו 6 ישיבות קדם משפט ואף ניתנה על ידי ביהמ"ש הצעה לפשרה. משלא עלה בידי הצדדים להגיע להסכמה, התיק בשל, בשנת 2008, לשמיעת ראיות.

דיון הוכחות ראשון נקבע ליום 6.10.08, בקשה לדחות אותו בשל חוסר אפשרות של התובע להתייצב, נדחתה על ידי כב' השופטת טלי חיימוביץ, אך בסופו של דבר נעתרה השופטת הנכבדה וביטלה את הדיון.

לאחר מכן, לא התרחש דבר בתיק, שכן נמנע מן התובע להיכנס לישראל. בהחלטה מיום 6.5.10, לאחר שהתיק הועבר לטיפולי, הוריתי לב"כ התובע להודיע את עמדתה לגבי המשך ההליכים, תוך ציון כי בהעדר הודעה התובענה תימחק מחוסר מעש. הודעה של ב"כ התובע הגיעה באיחור רב, לאחר כ- 4 חודשים, אך למרות זאת, לא נמחקה התובענה על ידי באותו השלב, אלא דרשתי לקבל הודעה אופרטיבית, ממנה יעלה שניתן לקדם את ההליכים בתיק.

לאחר שנתקבלה הודעה של ב"כ התובע לגבי מצב הדברים מול מת"ק עזה, נדחה התיק לעיון ל- 60 ימים. הוגשה לביהמ"ש הודעתו של מת"ק עזה ובעקבותיה, קבעתי שהתיק לא יימחק מחוסר מעש, תוך שהוריתי לב"כ התובע לעדכן את ביהמ"ש תוך 6 חודשים.

ביום 3.7.11, לאחר שלא חלה כל התקדמות בעניין האפשרות של התובע להיכנס לישראל, ביקשתי מן הצדדים להודיע לי את עמדתם לגבי האפשרות לדחות את הדיון ללא מועד, על פי הוראת תקנה 153 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984 (להלן: "התקנות"). הצדדים מסרו את עמדתם בעניין זה ובהחלטה מיום 11.9.11 קבעתי, שלא יהיה זה נכון, לאותה עת, למחוק את התובענה, כבקשת הנתבעים. קבעתי, שהתובע אינו אשם בכך שהוא לא יכול להתייצב לשמיעת ראיות. נוכח האפשרות שהסתמנה, באותה עת, לפנות שוב ולבקש אישור כניסה לישראל עבור התובע, ובהתאם לסמכותי לפי תקנה 153(א) לתקנות, הוריתי על דחיית דיון ללא מועד. כן קבעתי תזכורת פנימית לאחר 6 חודשים.

בעקבות הודעה של באת כח התובע מיום 12.3.12, דחיתי התזכורת הפנימית ב- 30 יום נוספים.

ביום 20.3.12, הוגשה הודעה של ב"כ הנתבעת, במסגרתה ביקש למחוק את התובענה. נטען בבקשה, כי כניסתו של התובע לישראל אינה מתאפשרת וכי אין שום סיכוי שמדיניות הצבא תשתנה בעניין זה. הוסיפה הנתבעת וטענה, שלא ניתן להחזיק אותה כשבויה בהליכים ארוכים כאשר היא אינה יכולה לסגור את התיק וכאשר מאזנה כולל כל העת גם את התיק הזה, דבר אשר גם מכביד על מבטחי המשנה.

באת כח התובע מתנגדת לבקשה ובתגובתה מיום 26.3.12, היא טענה שמחיקת התובענה תאלץ את מרשתה להגיש תביעה חדשה ולשלם שוב אגרה. הוסיפה באת כח התובע וטענה, שככל שיעשה ביהמ"ש שימוש בתקנה 153(א), מבוקש שייקבע מראש שלא יהיה צורך בהגשת בקשה להחזרת המשפט תוך 6 חודשים וכי אם הדבר לא ייעשה, התובענה תימחק. מבקשת באת כח התובע, שביהמ"ש ייתן משקל לזכות ההתדיינות במדינת ישראל והיא טוענת כי התיק אינו מהווה עול על מערכת המשפט. הוסיפה באת כח התובע וביקשה שבטרם תינתן החלטה, יוזמן היועץ המשפטי לממשלה כדי להציג את הכללים שעל פיהם מתאפשרות כניסות של תושבי שטחים לישראל.

לאחר ששמעתי את טענות הצדדים, ותוך המתנה נוספת של מספר חודשים, מצאתי, לאחר שנות המתנה רבות, שהגיעה העת להיעתר לבקשת הנתבעת ולהורות על מחיקת התובענה.

מהשתלשלות הדברים, כפי שנרשמה לעיל, עולה כי ביהמ"ש גילה סבלנות רבה ביותר ונמנע, במשך כ- 5 שנים לפחות, ממחיקת התובענה, למרות חוסר המעש בתיק. מובן שאין כוונתי לחוסר מעש שעניינו התעלמות מהחלטות בית משפט, או אי עשיית פעולות כאלה או אחרות שבידי תובע לבצע, אלא חוסר מעש שלמרבה הצער, נכפה כנראה על התובע.

ואולם, בשלב הזה, הנני סבור שלא ניתן עוד להותיר את התיק תלוי ועומד, ללא כל התקדמות בהליכים. הותרתם של ההליכים פתוחים, ללא כל התקדמות, תהווה פגיעה במנהל השיפוטי ובאמון הציבור במערכת המשפט. יפים בעניין זה דבריו של כב' השופט שלמה פרידלנדר, בהחלטתו מיום 21.7.12, ברע"א 61257-01-12 פהמי איברהים חליל קורעאן נ' מושב שובה ואח':

"14.בענייננו, עלה בידי התובע להגיש את תביעתו, ולקדמה עד שלב מסוים. בשלב כלשהו התגבשו נסיבות מצערות שבעטיין נבצר מן התובע, לטענתו, להוסיף ולקדם את ההליך. ביהמ"ש שלפניו התבררה התביעה, נוכח, אפוא, כי לא ניתן לקדמה מחמת חוסר מעש; ולעניין זה אין נפקא-מינה מהן סיבותיו של חוסר מעש זה. חוסר מעש כזה מצדיק מחיקת התביעה; משום שהתופעה של הליכים פתוחים, שאינם מקודמים ברציפות לקראת סיומם, פוגעת במינהל השיפוטי התקין ובאמון הציבור במערכת המשפט. שאלת החיוב באגרה ובהוצאות בגין הליך שנמחק בנסיבות כאמור, או בגין הגשתו מחדש, היא שאלה נפרדת מעצם המחיקה, ויש לדון בה, בערכאה הדנה בהליך, תוך מבט רחב על המהות והנסיבות של העניין, לאור פרשנות תכליתית של החיקוקים השייכים לעניין. אין להכריע בשאלת מחיקתו של הליך מחוסר מעש לאור ההשלכות הנגזרות מכך, לכאורה, על חיובים באגרה ובהוצאות. יש למחוק הליכים 'תקועים', לטובת המינהל השיפוטי התקין ואמון הציבור במערכת המשפט; ובשאלות של אגרה והוצאות יש לפסוק תוך הפעלת שיקול דעת שיפוטי, ולא כנגזרת אוטומטית של מצבים דיוניים פורמאליים.

כאשר יסבור התובע כי בשלו התנאים לחידוש ההליך - יגיש - מחדש את תביעתו. מובהר בזה, כי כל ההליכים שכבר התקיימו בהליך הנוכחי, בקשר עם אותה עילת תביעה, יעמדו בתוקפם; כפוף להחלטה אפשרית כי יש מקום לעדכונים בשל חלוף הזמן. אם תועלה טענת התיישנות יתמודד עמה התובע בשעתה".

בכל הכבוד, הדברים שנקבעו ע"י כב' השופט פרידלנדר יפים ומתאימים גם למקרה שלפניי. אין מקום להותיר עוד תובענה זו, אשר לידתה בשנת 2002, תלויה ועומדת בחוסר מעש מוחלט במשך למעלה מ- 5 שנים. אכן, שאלות האגרה וההתיישנות, ככל שתעלינה, תידונה על ידי ביהמ"ש, לכשיבחר, או יותר נכון, לכשיוכל התובע להגיש שוב את תביעתו.

סבור אני שאין מקום להיעתר לבקשת ב"כ התובע לזימון היועמ"ש כדי שיציג נהלים ומסמכים בקשורים לכניסה לישראל של תושבי השטחים. בקשה מסוג זה ראוי שתועלה בפני הערכאה המוסמכת המתאימה.

סוף דבר, אני מורה על מחיקת התובענה.

המזכירות מתבקשת לסגור התיק.

ניתנה היום, כ"ט טבת תשע"ד, 01 ינואר 2014, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ