אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מילומור בעמ ואח' נ' בנק הפועלים בע"מ ואח'

מילומור בעמ ואח' נ' בנק הפועלים בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 10/02/2014 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
2548-08
08/01/2014
בפני השופט:
חגי ברנר

- נגד -
התובע:
1. רו"ח חן ברדיצב
2. הנאמן להסדר הנושים של מילומור בע"מ

הנתבע:
מועצה מקומית באר יעקב

החלטה

לפניי בקשה של הנאמן להסדר הנושים של מילומור בע"מ, להורות למשיבה לפתוח חשבון בנק מיוחד שבו יופקדו וינוהלו כל הכספים שנגבו או ייגבו בגין אגרות והיטלי פיתוח בקשר עם תב"ע ממ/1517/א' במועצה המקומית באר יעקב, וכן לקבוע כי הכספים שיופקדו בחשבון זה ישמשו אך ורק לביצוע עבודות הפיתוח הנדרשות במסגרת התב"ע. עוד מבוקש להקנות לנאמן בהסדר הנושים את זכויות החתימה בחשבון זה, יחד עם נציג של המשיבה, וכן מבוקש לחייב את המשיבה להעביר לנאמן פירוט של כל האגרות והיטלי הפיתוח שנגבו עד למועד הגשת הבקשה.

הנאמן טוען כי המשיבה, מפאת מצבה הכלכלי הרעוע, מפרה בריש גליי הסכם פיתוח משנת 2004 לפיו התחייבה כלפי חברת הבת של החברה שבהסדר, לשלם לה 92% מתמורות היטלי הפיתוח שתגבה מבעלי הקרקע בגין פיתוח במסגרת תב"ע ממ/1517/א', ולשם כך, להפקיד את היטלי הפיתוח בחשבון בנק מיוחד שייפתח לשם כך. על כן הוא מבקש לאכוף על המשיבה את התחייבותה האמורה.

מנגד, המשיבה טוענת כי החברה שבהסדר וחברת הבת שלה חייבות לה לא פחות מ- 70 מליון ₪ בגין קבלת כספים שלא כדין וכי הן אלו שהפרו את ההסכם עם המשיבה. עוד נטען כי שתי החברות הפקירו את הקרקע למעלה משש שנים, תוך הותרת חובות אדירים לקבלני משנה שלהן, עימם נאלצה המשיבה להגיע להסדרים כדי למזער את הפגיעה בעבודות הפיתוח. כפועל יוצא מכך, מאז שנת 2008 נאלצה המשיבה להכנס בנעלי החברות ולהעסיק בעלי מקצוע רבים ועובדי מועצה בכל הקשור לעבודות הפיתוח. בנוסף נטען כי הנאמן גרם שלא כדין למשיבה לחתום על מסמכים שהביאו להזרמת כספים לקופת ההסדר, שלא באמצעות המשיבה.

לאחר שעיינתי בבקשה, בתשובה ובתגובה, באתי לכלל מסקנה כי ההליך איננו מתאים לברור במסגרת של בקשה למתן הוראות.

הבקשה מחזיקה לא פחות מ- 16 עמודים וכן 15 נספחים, והיא זרועה טענות עובדתיות לרוב (ללא תצהיר). תגובת המועצה מחזיקה 12 עמודים, וגם היא זרועה טענות עובדתיות לרוב (ללא תצהיר). התשובה לתגובה משתרעת על פני 11 עמודים וכן תשעה נספחים, ונתמכת בתצהירים לתמיכה בה ולתמיכה בבקשה המקורית.

הליך של מתן הוראות נועד להיות הליך פשוט ומקוצר, ובדרך כלל מטרתו היא ליתן הוראות לנושא משרה בהליך הפש"ר, או מתן הוראות בקשר להליך הפש"ר. הגם שאין להוציא מכלל אפשרות בירור של סכסוך מול צד שלישי במסגרת הליך כזה, הרי שככלל, הליך מסוג זה לא נועד להוות אמצעי לפתרון סכסוכים סבוכים ומורכבים דוגמת הסכסוך הנוכחי. בוודאי שההליך של מתן הוראות איננו מתאים כאשר הברור העובדתי יחייב עריכת חקירות ממושכות של עדים, שלא ניתן לקיימן בהליך מקוצר. הגם שהנאמן מנסה למעט מהיקפה של המחלוקת העובדתית הטעונה הכרעה, פשיטא שלא ניתן יהיה לבחון את שאלת ההפרה שהנאמן מייחס למשיבה, במנותק מטענות המשיבה כי החברה שבהסדר וחברת הבת שלה הן אלו שהפרו את ההסכם וגרמו למשיבה נזקים כבדים, כמו גם את הטענה שהוזרמו לקופת ההסדר כספים שלא הגיעו לה כלל.

בנוסף, הסכסוך בין הנאמן לבין המשיבה איננו נסב על סוגייה ייחודית לדיני חדלות פרעון, ואף זהו שיקול שיש להביאו בחשבון עת באים לבחון את התאמת הסכסוך להליך של מתן הוראות:

" ... נמנו שלושה תנאים אשר בהתקיימם גוברת הנטייה לברר את ההליך הכולל סכסוך עם צד שלישי בגדר בקשה למתן הוראות בפני בית המשפט של הפירוק: האחד, כי בירור הסוגיה שבמחלוקת בגדר בקשה למתן הוראות נחוץ לצורך ביצוע יעיל של הליך הפירוק; השני, כי בירור המחלוקת עם הצד השלישי אינו כרוך בבירור עובדתי מורכב; השלישי, כי בניהול ההליך בדרך של בקשה למתן הוראות אין משום עיוות דין ופגיעה בזכויות מהותיות או דיוניות של בעל דין ... בנוסף לתנאים אלו, קיימת חשיבות לנתון נוסף שעניינו טיב המחלוקת עם הצד השלישי בה יש להכריע. כאשר מדובר בתביעה המבוססת על עילה ייחודית לדיני הפירוק או פשיטת הרגל או בהליך המיועד להכריע בנוגע להיקף מסת הנכסים העומדים לחלוקה לנושים, מהווה הדבר שיקול התומך בניהול ההליך בפני בית המשפט של הפירוק בגדר בקשה למתן הוראות..."

(רע"א 4956/07 פנחס לבנברג נ' ביקור חולים - הוספיטל, (2009) (פורסם בנבו)).

ראה גם רע"א 3836/10 דדון נ' חדד (2010) (פורסם בנבו):

"הליך מתן הוראות נועד לשמש אמצעי יעיל להנחייתם של נושאי תפקיד שונים ולפיקוח עליהם על-ידי בית המשפט, ואין הוא מיועד ככלל לפתרון מחלוקות מהותיות המצריכות בירור עובדתי וראייתי מורכב."

וכן ראה רע"א 259/99 פליצ'ה ראובן נ' סופיוב (2001) (פורסם בנבו).

העובדה שמתנהל הליך של הסדר נושים, אין פרושה בהכרח שכל סכסוך מכל מין וסוג שהוא שיש לקופת ההסדר עם צדדים שלישיים, חייב להתברר במסגרת תיק ההסדר. הליך ההסדר איננו "חור שחור" השואב אליו, ללא כל הבחנה, כל סכסוך שיש לקופת ההסדר עם צד שלישי.

מקובל עליי כי לנאמן ולנושי קופת ההסדר יש אינטרס ראשון במעלה שההכרעה בכל שאלה הנוגעת לזכויותיה של קופת ההסדר תינתן בהקדם, אלא שאינטרס זה איננו מצדיק את עיקום כללי הפרוצדורה באופן שלצורך בירור של בקשה למתן הוראות, יוקדש זמן שיפוטי ממושך, כזה הנדרש לצורך ניהולו של תיק אזרחי עיקרי, כמתחייב מטיבן של השאלות העובדתיות והמחלוקות המתעוררות כאן.

זאת ועוד, המהות האמיתית של הסכסוך בעניננו אינה קשורה כלל ועיקר להליך ההסדר, אלא בשאלת ההפרה הנטענת של הסכם הפיתוח משנת 2004, שנכרת ארבע שנים בטרם החלו הליכי הסדר הנושים.

בנסיבות אלה, אין זה ראוי לברר את ההליך במתכונת של בקשה למתן הוראות, והבקשה נמחקת איפוא.

יחד עם זאת, הואיל והנאמן מעלה טענות כבדות משקל נגד המשיבה, הנתמכות בראיות לכאורה לנטען על ידו, ניתנת לנאמן הרשות להגיש תביעה משפטית נגד המשיבה בבית משפט מוסמך (לרבות בקשה לסעד זמני ככל שימצא לנכון), בגין הנטען על ידו בגדרה של בקשה זו.

הוצאות הבקשה, בסך 7,500 ₪, תהיינה לפי התוצאות בהליך העיקרי שיוגש.

המזכירות תשלח ההחלטה לצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ