אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מטאנס נ' עבוד

מטאנס נ' עבוד

תאריך פרסום : 10/06/2012 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי חיפה
3699-06
06/06/2012
בפני השופט:
שושנה שטמר

- נגד -
התובע:
מוניר מטאנס מ.ציג בע"מ ע"י עו"ד ג'אק א' מטאנס
הנתבע:
פהד עבוד

החלטה

לפני בקשה לביטול פסק דין של בית משפט השלום בחיפה מיום 9/7/06 בתיק 7749/02 ולביטול פסק הדין ניתן בערעור בתיק זה, והוא נתן תוקף של פסק דין להסכם פשרה בין הצדדים. המבקש טוען, כי פסקי הדין מבוססים על עדות שקר, שמסר המשיב ועל כן יש לבטלם בעילה של תרמית.

רקע עובדתי לפי פסק הדין של בית משפט קמא

1.המשיב היה בתקופה הרלוונטית חבר בעמותה לשיכון ורווחה חברתית לערביי חיפה (להלן- "העמותה"). העמותה חתמה ביום 26/3/98 על הסכם בניה עם המבקשת 2 (שבינתיים חדלה לפעול), שהמבקש 1 הוא מנהלה ובעל המניות בה, לפיו המבקשת 2 תבנה תבנה על קרקע שבבעלות העמותה, ברחוב כורי 19 חלקה 83 גוש 10858, בניין דירות לחבריה. העבודה הסתיימה בחודש פברואר 2000. כשנתיים לאחר מכן הגיש המשיב תביעה נגד המערערים בגין נזק שנגרם לו בחדר שהיה מושכר ערב תחילת העבודות. המשיב הוא בעל זכויות בבית עסק בניין ברחוב כורי 21, חלקות 81 ו- 82 גוש 10858 (להלן- "בית העסק"). קיר הבניין בנוי עד גבול החלקה מספר 83, ששייכת כאמור לעמותה, ושבה נבנה הבניין ברחוב כורי 19.

2.המשיב השכיר את בית העסק בתקופה הרלוונטית לתביעה תמורת דמי שכירות בסך של 280$ לחודש. בית העסק שימש כמספרה (להלן- "המספרה"). סוף תקופת השכירות היתה 9/1998. על פי הנטען, דלת הכניסה למספרה, שממוקמת בחזית המזרחית של הבנייה, הפריעה לעבודות החפירה בפרויקט של העמותה, ולכן התבקש המשיב לסגור דלת זו כדי להקל על עבודות הבניה. המשיב טען, כי המערער התחייב לשלם לו את כל הנזקים שייגרמו לו בגין סגירת העסק בזמן הבנייה, דהיינו את דמי השכירות והארנונה אשר יפסיד בתקופה זו. עוד הבטיח לפצותו על כל נזק שייגרם למבנה בית העסק כתוצאה מהעבודות. המשיב הסכים להצעה ובלבד שהשוכרת תסכים לפנות את המספרה. המערער הגיע להסדר עם השוכרת בכתב, בעוד שההסכם עם המשיב נעשה בעל פה. במשך מספר חודשים עמדו המערערים בהסדר ושילמו לו את דמי השכירות והארנונה, אולם בשלב מסוים הפסיקו לשלם. הטענות הללו של המשיב הוכחשו על ידי המערערים בבית משפט קמא. נטען, כי הכספים שקיבל המשיב ניתנו לו בשל מעמדו בעמותה והוא אף זכה לעבודות על חשבון המערערים. עוד טענו כי הסכימו לשלם את דמי השכירות והארנונה רק עד תום תקופת החוזה בין המשיב לבין השוכרת.

קביעת השופטת קמא

3.בפסק דינה, קבעה השופטת כי ההסכם הנטען בין המשיב למערערים אינו הסכם שכירות, אלא הסכם לפיצוי בגין חוסר האפשרות להשכיר את העסק. עוד דחתה השופטת את הטענה של המערערים שהמשיב לא היה רשאי לעשות שימוש בבית העסק, כי בהיתר הבניה נרשם שהבניה על הגבול תהיה בקיר אטום ללא פתחים, ואילו הפתחים לא נאטמו. טענה זו נדחתה בשל עדותו של המשיב, כי התחייב לאטום את הדלתות מרחוב חורי ולא בחזית המזרחית ולכן אין רלוונטיות לרשום בהיתר הבניה. לא הוכח על ידי הנתבעים, כי הצד המזרחי של הבניין בחלקות 81-82 בנו על גבול חלקה 83. נקבע כי הבנין בו נמצא בית העסק אינו בנוי על גבול חלקה 83.

עוד קבעה השופטת קמא, כי לא הוכחה טענת המערערים לפיה לא יכול היה המשיב להשכיר את בית העסק. קביעה זו הסתמכה, בין היתר, על עדות השוכרת, לפיה הפעילה את המספרה שנים רבות והיה לה רשיון עסק.

כן נקבע, כי עדותו של המשיב אינה עדות יחידה, מאחר שהוכח במסמכים כי המערערים שילמו לו הן דמי שכירות והן הוצאות עבור ארנונה. בכך יש לראות קיום בהתנהגות של הסכם שנעשה בעל פה.

התוצאה בפסק הדין היתה שהתביעה התקבלה ונפסקו פיצויים למשיב.

ההליך בערעור

4.על פסק הדין של בית משפט קמא הוגש ערעור, ונטען בו, בין היתר, כי בעדותו של המשיב, עליה הסתמך בית משפט קמא, היו סתירות והיא עמדה בניגוד למסמכים.

בדיון שנערך לפני הרכב בראשות השופט גינת, ביום 13/11/07, הגיעו הצדדים להסכם פשרה, לפיו חויבו המערערים לשלם למשיב סכום פחות מזה שנקבע כי עליהם לשלם בבית משפט קמא. הצדדים חתמו על הסכם הפשרה, שקיבל תוקף של פסק דין.

ההליך הנוכחי

5.המערערים הגישו כאמור, בקשה לביטול פסק דין, לפיה התבקש כי יבוטלו שני פסקי הדין, הן זה שניתן בבית משפט קמא והן זה שניתן בבית משפט זה. נטען, כי פסק הדין בבית משפט קמא התבסס על עדות שקר של המשיב. זוהי תרמית, המהווה עילה לביטול פסק הדין גם לאחר שהפך לחלוט. הבקשה הוגשה בתיק שבו התנהל הערעור וניתן פסק הדין.

6.לפני שהגישו את הבקשה לפני, הוגשה בקשה דומה לבית משפט קמא. הבקשה נמחקה בהסכמה לאחר דיון לא פורמלי לפני השופטת עדי חן ברק בבית משפט קמא.

נכתב בבקשה, כי מאז שניתן פסק הדין בערעור, לא נקט המשיב בשום הליך כדי לגבות את סכום פסק הדין. מכאן הסיקו המערערים כי המשיב הסתפק בסכומי הכסף שקיבל ובעלויות התיקונים שביצעו במספרה. אולם, 3.5 שנים לאחר שהסתיים ההליך בערעור, החל המשיב לנקוט בהליכי הוצל"פ נגד המערער. בניסיון להגיע להסדר עם המשיב, פנה המערער לעו"ד אשר גילה מספר רב של מעשי תרמית ועדות שקר מצדו של המשיב לאורך ההליך כולו. על מנת לוודא את השאלה אם עדותו של המשיב היתה אמת או שקר, שלח המערער מכתב למשרד מהנדס העיר, ובתשובתו מיום 20/9/11 התברר כי בקיר המזרחי אכן קיימת דלת בסטייה מההיתר. ראיה זו מהווה, לעמדת המערערים, עדות חותכת לכך שהמשיב העיד עדות שקר שבעקבותיה הוטעה בית משפט קמא.

דיון

המסגרת הנורמטיבית

7.אין הסדר חקיקתי המאפשר "משפט חוזר" בהליך אזרחי. חרף זאת, נקבע , בהתאמה לפסיקה אנגלית, כי לבית משפט אזרחי נתונה סמכות טבועה לבטל פסק דין חלוט בהתקיים נסיבות בהן שיקולי צדק עדיפים על שיקולי מעשה בית דין (ראו ע"א 4682/92 עזבון המנוח סלים עזרא שעיה ז"ל נ' בית טלטש בע"מ, פ"ד נז(3) 366, 37, להלן- "פס"ד בית טלטש", והאזכורים המופיעים שם). העילה העיקרית לקיומו של "משפט חוזר" אזרחי היא עילת התרמית, אם כי ניתן עקרונית לבטל פסק דין גם בשל עילות נוספות (שם, עמ' 721).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ