אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מחמוד נ' עיריית חיפה ואח'

מחמוד נ' עיריית חיפה ואח'

תאריך פרסום : 13/06/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
11124-02-09
13/06/2011
בפני השופט:
יפעת מישורי

- נגד -
התובע:
עבד אללה מחמוד
הנתבע:
1. עיריית חיפה
2. יפה נוף תחבורה תשתיות ובנייה בע"מ

החלטה

בפניי שתי בקשות, האחת בקשה לתיקון כתב תביעה על דרך הוספת חוות דעת מומחה - אשר הוגשה על ידי התובע, והשניה בקשה לביטול עיכוב ההחלטה מיום 30/1/11 - אשר הוגשה על ידי הנתבעות. אדון בשתי הבקשות במאוחד.

העובדות בתמצית:

ביום 17/02/09 הגיש התובע תביעה כספית בסדר דין מקוצר על סך 43,665 ₪. במסגרת התביעה נטען כי כתוצאה מעבודות שיפוצים אותן ביצעו הנתבעות ברחוב בו נמצא בית העסק של התובע, נחסמה גישת הלקוחות לבית העסק כך שנגרמה לתובע פגיעה בהכנסותיו. הנתבעות הגישו בקשת רשות להתגונן וכן טענו למחיקת הכותרת שכן הדיון אינו מתאים להליך של סדר דין מקוצר. ביום 22/04/09 נעתר כב' הרשם (כתוארו אז) אבישי רובס לבקשת הנתבעות, העביר את הדיון בתיק לשמיעה בפני שופט והנתבעות הגישו כתב הגנה מטעמן. במסגרת כתב ההגנה טענו הנתבעות כי כל מהלך השיפוצים נשמרה גישה להולכי רגל לבית העסק של התובע.

ביום 04/02/10 ניתן צו הדדי לגילוי מסמכים אולם התובע לא קיימו ולא הגיש גילוי מסמכים מטעמו. בדיון שהתקיים ביום 21/06/10 טען ב"כ התובע כי עקב סיבות אישיות טרם הוגש גילוי מסמכים ועל כן ניתן צו נוסף לגילוי מסמכים בתוך 30 יום וכן נקבעו מועדים להגשת תצהירי עדות ראשית. בדיון שהתקיים ביום 30/01/11 התברר כי על אף שחלפה שנה מיום מתן הצו לגילוי מסמכים התובע טרם קיימו ללא שניתן לכך הסבר מספק וללא שהוגשה כל בקשה מתאימה להארכת מועד. לנוכח זאת וכן לנוכח אי מילוי החלטות נוספות שניתנו על ידי בית המשפט והתנהלות מזלזלת מצד התובע, חוייב הוא בהוצאות בסך 5,000 ₪ לנתבעות וכן בהוצאות בסך 5,000 ₪ לאוצר המדינה. בנוסף נקבע כי על התובע להגיש בתוך 10 ימים את מלוא המסמכים אשר היה עליו להגיש. ביום 10/02/11 הגיש התובע בקשה לביטול ההוצאות אשר הושתו עליו וביום 16/03/11 ניתנה ההחלטה לפיה חיוב התובע בהוצאות יעוכב. בנוסף, צוין בהחלטה מיום 20/03/11 כי ככל שלא יושלמו ההליכים המקדמיים בתוך 10 ימים יבחן מחדש העיכוב בחיוב ההוצאות.

דיון:

הבקשה לביטול עיכוב החלטה:

הנתבעות ביקשו להורות על ביטול ההחלטה מיום 16/03/11 במסגרתה עוכב חיוב התובע בהוצאות. לטענת הנתבעות, התובע נמנע באופן שוטף מלקיים את החלטות בית המשפט וכי עד למועד הגשת הבקשה לא השלים הוא את ההליכים המקדמיים מטעמו.

התובע הגיש תגובתו לבקשת הנתבעות וטען כי ביום 16/03/11 ניתנה החלטה לפיה שאלת ההוצאות תידון במסגרת פסק הדין הסופי וכי אין להשיג על החלטה זו במסגרת הבקשה דנן אלא היה על הנתבעות להגיש בקשת רשות ערעור. ביחס למסמכים הנדרשים טען התובע כי כל המסמכים הנמצאים ברשותו צורפו לתביעתו.

מעיון בטענות הצדדים בבקשה ובתגובה אשר הוגשה לה עולה כי דין בקשת הנתבעות להתקבל. במסגרת תשובתו התובע אינו מתכחש לטענת הנתבעות לפיה לא המציא תצהיר גילוי מסמכים על אף החלטות חוזרות ונשנות. התובע מציין בתשובתו כי כל המסמכים הנמצאים ברשותו צורפו לכתב התביעה. יחד עם זאת, כידוע, על פי תקנה 112 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד-1984 גילוי מסמכים נערך בדרך של תצהיר והתייחסותו האגבית של התובע למסמכים במסגרת התשובה לבקשה דנן, אין בה כדי למלא את הדרישה הקבועה בתקנות. במהלך ניהול התיק התובע הפר פעם אחר פעם את החלטות בית המשפט ואת צו גילוי המסמכים שניתן ללא מתן הסבר ו/או נימוק מספק להפרות רבות אלה. אשר על כן, לנוכח התנהלות התובע ובהתאם לאמור בהחלטה מיום 20/03/11 הרי שיש מקום לביטול עיכוב ההחלטה מיום 30/1/11.

הבקשה לתיקון כתב תביעה:

לטענת התובע חוות דעת המומחה אותה מבקש הוא לצרף כעת נערכה בסמוך לאחר הגשת התביעה מטעמו והוא העבירה לבא כוחו. למרות זאת מסיבה שאינה ידועה לו, חוות הדעת לא צורפה לכתב התביעה ו/או לתצהיר העדות הראשית מטעמו. לטענתו, רק לאחר שהחליף ייצוג בעת האחרונה התחוור לו כי חוות הדעת מטעמו לא צורפה.

הנתבעות מתנגדות לבקשת התובע וטוענות כי חוות הדעת אותה מבקש התובע לצרף מוגשת בשיהוי רב ולאחר שהתקיימו כבר שלוש ישיבות קדם משפט בתיק ולאחר שהוגש תצהיר עדות ראשית מטעם התובע. על כן נטען כי תיקון התביעה יגרום לעיכוב משמעותי בקיום ההליך. בנוסף נטען כי חוות הדעת כוללת בחובה עילות חדשות וכן מתייחסת לסכום נזק אשר גבוה מהסכום אשר נתבע. עוד נטען כי אין מקום להתיר את תיקון כתב התביעה לאור התנהלות התובע אשר נמנע מלקיים את הוראות בית המשפט וגרם לסחבת בהליכים.

כידוע, על פי ההלכה בית המשפט לא יאפשר תיקון כתב תביעה אם יש בתיקון כדי לפגוע פגיעה משמעותית בנתבע, שאינה ניתנת לפיצוי בדרך של פסיקת הוצאות וכן יתיר בית משפט תיקון כתב תביעה אף אם הטעות שתיקונה נדרש, נגרמה עקב רשלנות (י. זוסמן, סדרי הדין האזרחי מהדורה שביעית-1995 בעמ' 355). במקרה דנן, עולה מעיון בחוות הדעת כי נערכה בסמוך להגשת כתב התביעה ואי צירופה מתיישב יותר עם מעשה רשלנות מאשר עם אי צירוף מתוך מחשבה תחילה. אמנם, כטענת הנתבעות, אכן התקיימו בתיק שבנדון מספר קדמי משפט וההליכים התארכו, שלא לצורך, עקב התנהלות התובע. יחד עם זאת, אין בכך כדי למנוע את תיקון כתב התביעה על דרך של צירוף חוות דעת שכן לא תגרם פגיעה משמעותית לנתבעות על אף שברור הוא כי יש בתיקון בשלב זה כדי לגרום להן לטרחה לא מבוטלת ולכן יש לפצותן בדרך של תשלום הוצאות.

סיכום:

לנוכח כל האמור לעיל הנני מורה כדלקמן:

1. בהתייחס לבקשה לתיקון כתב התביעה: מתירה את תיקון כתב התביעה בדרך של הגשת חוות הדעת. יובהר כי משלא התבקשה הגדלת סכום התביעה, סכום התביעה נותר על כנו. התובע ישא בתשלום הוצאות לנתבעות, ביחד ולחוד, בסך של 3,000 ₪.

2. בהתייחס לבקשה לביטול עיכוב החלטה: עיכוב ביצוע ההחלטה מיום 30/1/11 מבוטל בזאת. המועדים לתשלום ההוצאות שנפסקו בהחלטה מיום 30/1/11 יחלו מהיום.

המזכירות תמציא העתק ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, יא' סיון תשע"א, 13 יוני 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ