אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מחמוד מחמד חלף ואח' נ' מדינת ישראל

מחמוד מחמד חלף ואח' נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 22/09/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום באר שבע
36526-10-12
16/09/2013
בפני השופט:
גד גדעון

- נגד -
התובע:
1. עז' המנוח אברהי מחמוד מחמד חלף
2. עידה אברהים חלף אללה
3. באסם אברהים מחמוד חלף אללה
4. בסאם אברהים מחמוד חלף אללה
5. סמיה אברהים מחמוד חלף אללה
6. הודא אברהים מחמוד חלך אללה
7. מונא אברהים מחמוד חלך אללה
8. באסמה אברהים מחמוד חלף אללה
9. סאמיה אברהים מחמוד חלף אללה

הנתבע:
מדינת ישראל
פסק-דין

פסק דין

1.הנתבעת ביקשה לדחות את התביעה על הסף, שכן עומדת לה לטענתה הגנת "פעולה מלחמתית", ע"פ הוראות ס"ק 5(א) לחוק הנזיקים האזרחיים (אחריות המדינה), התשי"ב-1952. הוחלט לקבל את הבקשה, ולדחות את התביעה על הסף. להלן הנימוקים.

2.התובעים, עזבונו ויורשיו של המנוח מחמוד מחמד חלף אללה ז"ל, אשר התגורר בחאן יונס שברצועת עזה, תבעו לפצותם בגין הנזקים שסבלו, עקב פטירת המנוח, אשר נגרמה לטענתם, ע"י פעילות של צה"ל, שבוצעה ביום 12.7.04, ובמסגרתה נהרס ביתו של המנוח.

יצוין, כי התביעה הוגשה במקור בבית משפט השלום בחדרה, והועברה לבית משפט זה ע"פ החלטת כב' השופט ח. שרעבי מיום 4.9.12, בעקבות תיקון מס' 8 לחוק הנזיקים האזרחיים (אחריות המדינה), תשי"ב-1952, אשר שינה את כללי הסמכות המקומית, לענין תביעות נגד המדינה, בשל נזק שנגרם, כתוצאה ממעשה של צבא הגנה לישראל.

3.המבקשת (אשר הכחישה בכתב ההגנה את נסיבות הפגיעה במנוח, כפי שנטענו בכתב התביעה), טענה בבקשתה, כי המעשה בגינו נפגע המנוח לטענת התובעים, הינו, ככל שאכן נפגע בנסיבות הנטענות, בגדר "פעולה מלחמתית" כהגדרתה בחוק הנזיקים האזרחיים בתקופה הרלוונטית (טרם תיקון מס' 8 לחוק): "לרבות כל פעולה של לחימה בטרור, במעשי איבה או בהתקוממות, וכן פעולה לשם מניעתם של טרור, מעשי איבה או בהתקוממות, וכן פעולה לשם מניעתם של טרור, מעשי איבה או התקוממות, שנעשתה בנסיבות של סיכון לחיים או לגוף".

הנתבעת טענה, כי היא פטורה מאחריות בנזיקין, בגין המעשה המיוחס לה בכתב התביעה, מכח הוראת ס"ק 5(א) לחוק המורה: "אין המדינה אחראית בנזיקים על מעשה שנעשה על – ידי פעולה מלחמתית של צבא – הגנה לישראל".

4.התובעים טענו בתשובתם, בין היתר, כי הבקשה הוגשה בשיהוי ניכר, וכי היא נשענת על מסד עובדתי שנוי במחלוקת. התובעים טענו, כי הפעולה במסגרתה נהרס ביתו של המנוח, כאשר המנוח נמצא בתוכו, היתה בלתי סבירה ולא היתה לה כל הצדקה. לטענתם, לא נדרשה הפעולה לצורך לחימה בטרור, ולא בוצעה בנסיבות של סכנה לחיים או לשלמות גופם של החיילים.

התובעים הפנו, בין היתר, להחלטת ביהמ"ש המחוזי הנכבד בת"א 48460-12-01 עז' המנוח מחמוד טארק מנצור ז"ל ואח' נ' מדינת ישראל (ניתנה ביום 17.2.13), במסגרתה, נדחתה בקשה לדחיית התביעה על הסף. יצוין, כי במסגרת אותו הליך נטען, כי התובעים נפגעו מירי טנקים ומטוסים, שבוצע אל עבר מפגינים שהשתתפו לטענת התובעים "...בהפגנות מחאה לא אלימה...".

לטענת התובעים, הפעולה במסגרתה נהרג המנוח, אינה יכולה להיחשב פעולה מלחמתית, לענין חוק הנזיקים.

5.אין חולק, כי המנוח לא היה מעורב בפעילות עוינת, או בלחימה, וכי הוא חף מפשע. מותו הטרגי, ואסונם של בני משפחתו, מעציבים ביותר.

יחד עם זאת, ההכרעה בשאלת החבות הנזיקית, יכולה להעשות, רק בגדר הוראות הדין הרלוונטיות – חוק הנזיקים האזרחיים, במסגרתו מוקנה לנתבעת פטור מחבות בנזיקין, מקום שהמעשה בגינו נתבעה, היה "פעולה מלחמתית", כאשר במקרה כזה, אין ביהמ"ש רשאי להידרש לשאלת הצורך בפעולה, השיקולים בגינה בוצעה, סבירותה, ולטענות באשר למוסריותה.

6.נוכח פירוט נסיבות הפגיעה במנוח, בכתב התביעה, ובתצהירי עדי התביעה, סבורני כי מתחייבת המסקנה, לפיה פעולת צה"ל, במסגרתה נפגע המנוח לטענת התובעים, היתה אכן, בגדר פעולה מלחמתית, כהגדרתה בהוראת חוק הנזיקים בתקופה הרלוונטית, כפי שהתפרשה בהלכה הפסוקה.

השאלה, אם מעשה אשר גרם נזק, מהווה פעולה מלחמתית, עשויה להיבחן לא רק ע"פ טיב הפעילות הספציפית, במהלכה נגרמה הפגיעה, אלא גם על רקע רצף האירועים ומכלול הפעילות של הכוחות, אשר נטלו חלק באירוע [ע"א 1459/11 עזבון המנוח (נביל) נאפע חרדאן ואח' נ' מדינת ישראל משרד הביטחון (ניתן ביום 16.6.13)].

נפסק, כי כאשר מדובר בפעולה אשר מראשיתה, לא נועדה להיות "פעילות שיטור", אלא פעולה מלחמתית, כנלמד , בין היתר, ממאפייניה, מזהות הכוח הפועל, ומן הסיכון הנשקף לכוח, מתחילה, קיימת חשיבות פחותה, לשאלת עוצמת הסיכון, אשר נשקף לכוח, ברגע ביצוע הפעולה המדוברת עצמו [רע"א 3866/07 מדינת ישראל נ' עאטף נאיף אלמקוסי (ניתן ביום 21.3.12), בסעיף 25 לפסק הדין].

בעניננו, נטען בכתב התביעה, ובתצהירי עדי התביעה, כי הפעולה בוצעה תוך כדי חדירת כוחות צה"ל לאזור מגוריו של המנוח, בכוח, אשר כלל, טנקים, דחפורים ומסוק, ובמהלכה בוצע ירי מסיבי ממושך ע"י צה"ל (יוער - בכתב ההגנה אישרה הנתבעת, כי במועד הנטען, ביצע צה"ל מבצע צבאי באזור חאן יונס, לצורך מניעה והרחקה של איום ירי פצצות מרגמה, מהישוב נווה דקלים, שעמד אז על תילו. לטענת הנתבעת, אכן נהרסו מבנים באזור תוך כדי המבצע, אלא שהריסת המבנים בוצעה, רק לאחר ביצוע נוהל ארוך ומדוקדק של אזהרה ופינוי תושבים). עצם הצורך בחדירת כוחות בסדר הגודל האמור, תוך כדי ירי, מעלה, כי המדובר היה בשטח בשליטה עוינת לכוחות צה"ל. לא נטען גם, בכתבי הטענות, כי הפעולה שבוצעה במקום, היתה פעולה שיטורית, או מנהלית.

מכאן, שהפעולה האמורה היתה פעולה מלחמתית.

טענות התובעים, לענין ההצדקה לפעולה, מוסריותה, וההתרשלות בביצועה, אין בהן לשנות את המסקנה האמורה, שכן, שאלות כגון, חוקיות המעשה על פי חוקי המשפט הלאומי, מדתיותו וסבירותו, הינן שאלות נפרדות, משאלת היות המעשה, בגדר פעולה מלחמתית [ר' ע"א 4122/09 מוחמד זגייר נ' המפקד הצבאי (ניתן ביום 2.1.12), בסעיף 7 לפסק דינו של כב' המשנה לנשיאה].

נוכח המסקנה האמורה, נכון לדחות את התביעה על הסף כבר עתה [ר' לענין זה בין היתר ת"א (מח' ב"ש) 14833-11-12 עז' המנוח אשרף פארוק אלמג'רבי ואח' נ' מדינת ישראל משרד הביטחון (ניתן ביום 17.2.13), ת"א (מח' ב"ש) 37687-12-10 עז' המנוח מוצטפא מוניב סרסור ואח' נ' מדינת ישראל משרד הבטחון (ניתן ביום 14.2.13), ת"א (מח' ב"ש) 7485-01-11 עז' המנוח ערפה האני עבד אלדאים ואח' נ' מדינת ישראל משרד הבטחון (ניתן ביום 7.2.13), וכן ת"א (מח' ב"ש) 40563-12-10 עז' המנוח מוחמד עטיה ח'רף ואח' נ' מדינת ישראל משרד הבטחון (ניתן ביום 7.2.13)].

יש לדחות טענת התובעים, לפיה יש להימנע מסילוק התביעה על הסף, מן הנימוקים שפורטו בהחלטת ביהמ"ש המחוזי הנכבד, בת"א 48460-01-12 עז' המנוח מחמוד טארק מנצור ז"ל ואח' נ' מדינת ישראל, שכן, כאמור לעיל, באותו הליך טענו התובעים, כי הירי בוצע אל עבר אזרחים שהשתתפו בהפגנה, ומשכך, לא ניתן היה לשלול, כי המדובר בירי שמטרתו היתה שיטורית ולא צבאית, מה שאין כן בעניננו, כאשר לא נטענה כל טענה, העשויה ללמד, כי הירי בוצע במסגרת פעולה שיטורית.

7.על אף הצער, נוכח אובדנם של התובעים וסבלם, יש לפסוק לזכות הנתבעת הוצאות המשפט בגין דחיית התביעה, מן הנימוקים שפורטו בהרחבה, בפסק דינו של ביהמ"ש המחוזי הנכבד בת"א (מח' ב"ש) 5193/08 חברת מסרי גבון בע"מ נ' מדינת ישראל משרד הבטחון (ניתן ביום 15.4.12). יצוין ויודגש לענין זה, כי מדברי ב"כ התובעים, עו"ד יונס, בהליכים אחרים, עולה כי ההליכים בתביעות מסוג זה, של תושבי רצועת עזה, ממומנים בד"כ, ע"י המרכז הפלסטיני לזכויות אדם בעזה, אשר אף מעסיק את עו"ד יונס כשכיר מטעמו, ולא ע"י התובעים עצמם. המרכז, ולא התובעים עצמם, הוא המפקיד בד"כ את הערובה בה מחויבים התובעים, ע"פ החלטות בתי המשפט, מכח הוראת תקנה 519 לתקנות סדר הדין האזרחי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ