אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מחאג'נה נ' רואד - עמותה לקידום החינוך והרווחה (580430262)

מחאג'נה נ' רואד - עמותה לקידום החינוך והרווחה (580430262)

תאריך פרסום : 06/02/2014 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום חדרה
9909-05-13
09/01/2014
בפני השופט:
קרן מרגולין-פלדמן

- נגד -
התובע:
נור אלדין מחאג'נה
הנתבע:
רואד - עמותה לקידום החינוך והרווחה (580430262) חברות 510791721054014

החלטה

לפניי בקשה להארכת המועד להגשת התנגדות וכן התנגדות לביצוע השטר נשוא תיק ההוצאה לפועל שבכותרת.

המבקשת, עמותה הפועלת ללא כוונת רווח, שכרה, כך עולה מההתנגדות מבנה מאת המשיב, לשם הפעלת גן ילדים, ובין הצדדים נחתם הסכם שכירות במסגרתו הוסכם בין היתר כי המבקשת תשלם למשיב את שכה"ד וההוצאות הנלוות בכפוף להמצאת היתר בניה למבנה, וקבלת רשיון להפעלת עסק במקום. לשיטת המבקשת קבלת רשיון כאמור נדרש לה לשם קבלת תקציבים מאת משרד החינוך להפעלת הגנים שביקשה להפעיל במקום, ועל כן פעלה בנסיון להוציא רשיון לעסק כאמור, אלא שמשנמנע המשיב מהמצאת היתר בניה למבנה, נשללה בקשתה לקבלת רשיון – ובהתאמה נדחו בקשותיה לקבלת תקציב להפעל הגנים.

לטענת המבקשת חזר המשיב והבטיח כי יפעל לקבלת היתר בניה, והמצאתו לידיה, ועל כן שילמה לו, לפנים משורת הדין, תשלומים על חשבון שכה"ד וההוצאות, וזאת במיוחד נוכח פניותיו אל נציגיה בטענה כי אי ביצוע התשלומים הביאו בין היתר לניתוק החשמל, המים וכד'.

לשיטתה, השיק נשוא תיק זה (שיק ע"ס 3,000 ₪, ז.פ. 20/7/12) ניתן על ידה למשיב כשיק בטחון בלבד, לאחר שביקשה לסיים את תקופת השכירות בשל אי עמידת המשיב בהבטחותיו, ולאחר שביקש ממנה לסייע בידו וליתן הזדמנות נוספת להמצאת היתר הבניה, וביקש ממנה כי תסייע לו במימון ההוצאות האחרונות לקבלת ההיתר. לדבריה, כאשר קרב מועד הפרעון של השיק והיה ברור כי המשיב אינו עומד בהתחייבותו, פנה אליה המשיב וביקש ממנה להמיר את ההמחאה נשוא תיק זה בהמחאה אחרת, הפעם על סך של 9,000 ₪, עתידית אף היא ולאותה מטרה, והיא – בתקווה להשיג תוצאות בנוגע להיתר הבניה, שהיה נדרש לה כאמור לשם קבלת תקציבים ממשרד החינוך – נאותה לבקשה ומסרה בידיו שיק נוסף, ואילו המשיב הבטיח להשיב את ההמחאה נשוא התיק, אך לא עמד בהתחייבותו זו, ואף הציגה לפרעון בניגוד לסיכומים והגיש בקשת הביצוע בגינו.

אשר למועד הגשת ההתנגדות טענה המבקשת כי אמנם התקבלה אזהרת לשכת ההוצאה לפועל בידיה עוד בחודש ינואר 2013, ואולם ההתנגדות הוגשה רק בשלהי חודש אפריל 2013, בשל העובדה כי נקלעה לקשיים כלכליים, באין תקצוב מאת משרד החינוך, ואלו הובילו לסחרור של דרישות כספיות מאת ספקים ועובדים, לריבוי תביעות ולהעדרו של תקציב למינוי עו"ד, אשר יאות לטפל בעניינינה. לטענת המבקשת, בשל הקושי אליו נקלעה התקשתה באיתור עו"ד ומימונו, ומכאן האיחור בהגשת ההתנגדות.

במסגרת הדיון שנערך לפניי היום בבקשות שעל הפרק נחקר נציגה של הנתבעת על טענותיה בנוגע למערכת היחסים שבין הצדדים ובנוגע לאיחור בהגשת ההתנגדות ועלה מחקירתו כי בין חודש ינואר 2013 – מועד קבלת האזהרה בידי נציג הנתבעת – ועד מועד החתימה על התצהיר התומך בבקשות – אפריל 2013, נרשם עיקול על רכב של הנתבעת. הנציג לא נחקר אודות נסיבות מסירת השיק נשוא תיק זה ואף לא לעניין מועד מסירת השיק הנוסף – על סך של 9,000 ₪, אשר לשיטת הנתבעת נועד בין היתר להחליף את השיק נשוא התיק כאן.

למעשה, טענות ההגנה של הנתבעת לא נסתרו, וזו לא חזרה בה מטענותיה בעניין זכותו של המשיב להחזיק בשים נשוא תיק זה ולפעול לביצועו. טענות המבקשת לגופו של ענין נותרו אם כן בעינן, ואלו, ככל שיימצא כי יש בהן ממש מקימות למבקשת הגנה טובה כנגד ביצועו של השטר כאן.

אשר לאיחור בהגשת ההתנגדות, אין חולק למעשה כי המבקשת איחרה וכי אין בנימוקי איחורה משום טעם מיוחד המצדיקה הארכת המועד להגשת ההתנגדות.

יחד עם זאת, בהתאם לאמור בספרו של כב' הנשיא גורן, שיקול הדעת המסור לרשם בדיון בבקשה להארכת מועד – מקורו דווקא בסעיף 90 לחוק בתי המשפט [נוסח חדש] (ר' ספרו סדר הדין האזרחי , מהדורה שביעית, בעמ' 576).

משכך, הרי אין שיקול הדעת מוגבל בעניין זה ל"טעמים מיוחדים" דווקא, (כאמור בתקנה 528 לתקסד"א), שכן אין החקיקה הראשית מצטמצמת בשל הוראות חקיקת המשנה, ואין הרשם מצר צעדיו לחקר האמת ולבירור העובדות המהותיות, בגין מקור האיחור בהגשת הבקשה בלבד.

אשר לשיקול הדעת בעניין בקשה להארכת מועד כבר נפסק כי יש לבחון לא רק את נימוקי הארכה המבוקשת, ור' בעניין זה בש"א 4599/01 עזבון המנוח חאג' מוסא ז"ל נ' אדוארד ברקן, שם נאמר בין היתר כך:

" לא נעלם מעיני, כי לא ניתן הסבר ממשי להשתהות המבקשים עד עתה בבקשתם להארכת מועד. עם זאת, ... לא ראיתי מקום לכך שמחדל דיוני זה של המבקשים ישליך על גורל זכותם המהותית" (בנסיבות שתוארו שם).

כך, גם במקרה שלפניי נדמה כי טענות המבקשת לגופו של עניין, אשר לא נסתרו ולא קרסו ואף לא נבחנו כלל במסגרת החקירה, יש בהן, כשלעצמן, כדי להצדיק פתיחת שערי ביהמ"ש לפני המבקשת, במיוחד שעה שבתיק הופקד זה מכבר, בעקבות החלטה קודמת כאן, ערבון בסך של 1,500 ₪ להבטחת הוצאות המשיב.

אשר על כן, אני רואה לנכון להאריך את המועד להגשת ההתנגדות עד מועד ההגשה בפועל, וכן אני מורה על מתן רשות להתגונן ועיכוב ההליכים בתיק ההוצאה לפועל עד לתום בירור טענות המבקשת כאן.

לאור גובה הסכום יתנהל הדיון בתביעה בהתאם לתקנות סדר הדין המהיר (פרק טז'1 לתקסד"א), והצדדים יתאימו כתבי טענותיהם לסדר הדין האמור, כך שכתב התביעה יוגש בתוך 14 ימים, וכתב הגנה בתוך 14 ימים לאחר מכן.

המשיב (הזוכה) נדרש לשלם את הפרשי האגרה הנובעים מהעברת התיק לביהמ"ש, ככל שקיימים.

התיק נקבע לישיבה מקדמית ליום 14.7.14 בשעה 13:30.

לישיבה זו יתייצבו הצדדים אישית, יחד עם באי כוחם, כשבידיהם כל מסמך אשר יש בו, לדעתם, לייעל את הטיפול בתיק.

היה בעל הדין המדינה או תאגיד, יהיה הוא פטור מהתייצבות לישיבה מקדמית, ובלבד שהגיש לבית המשפט, לא מאוחר משבעה ימים לפני הישיבה המקדמית, התחייבות בכתב, כי נציג מטעמו הבקיא בפרטי התובענה ומוסמך להחליט בענינה, יהיה זמין בטלפון בזמן הישיבה המקדמית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ