אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מזרחי נ' קנדיל

מזרחי נ' קנדיל

תאריך פרסום : 20/02/2010 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
54558-05
10/11/2009
בפני השופט:
יאיר דלוגין

- נגד -
התובע:
יצחק מזרחי
הנתבע:
אבי קנדיל

החלטה

לפני בקשה לביטול פסק דין.

מדובר בתביעה שטרית בין צדדים רחוקים לשטר, לתשלום שיק על סך 1,500 ₪, שנמשך על ידי הנתבע, לפקודת מר אשרף סוויטי ואשר שמועד פירעונו 30.10.98. הבקשה לביצוע הוגשה רק ביום 22.6.05, זמן קצר לפני תם תקופת ההתיישנות. טענות ההגנה העיקריות של הנתבע הנן כי השיק נמסר כתנאי לביצוע עבודות תיקונים בתחום הבנייה ומשלא בוצעו העבודות על ידי הנפרע, נכשלה התמורה באופן מוחלט. כמו כן, טוען הנתבע כי חתימת ההיסב זויפה וכי התובע אינו אוחז כשורה.

התיק נדון בזמנו בפני כב' השופט פרידלנדר וסבל מדחיות רבות עקב מחדלי הצדדים. ביום 6.7.09 ניתן על ידי פסק דין בהעדר התייצבות כנגד התובע. קודם לכן, ביום 22.10.08, הודיעה באת כוחו של התובע, שהנה גם אשתו, עו"ד יונה מזרחי, כי עקב קרע בינה ולבין התובע, עליה להתפטר מייצוג. לאחר שמסרה כתובת מעודכנת של התובע, ששהה לפי טענתה במעצר בית אצל אחיו, שחררתי אותה מייצוג התובע.

ביום 6.7.09 לא התייצב התובע לדיון. ב"כ הנתבע הציגה לפני אסמכתאות לכך ששלחה את ההזמנות לדיון לתובע לכתובת שסופקה על ידי באת כוחו לשעבר ואלה חזרו בסימון "לא נדרש". לפיכך, ניתן פסק דין בהעדר על יסוד תקנה 480 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984.

ביום 11.10.09 הגיש התובע את הבקשה לביטול פסק הדין. בבקשה זו נטען כי לא ידע על מועד הדיון וכי במועד הדיון אושפז בבית חולים. כמו כן, נטען כי אשתו לשעבר, ששימשה כבאת כוחו עמה הסתכסך, התפטרה מייצוגו בתיקים שונים מבלי להודיע לו על כך או לבקש את הסכמתו. כמו כן, טוען התובע כי סיכויי ההצלחה של התביעה גבוהים. בתגובת הנתבע נטען כי סיכויי התביעה נמוכים ביותר, כי התובע התאשפז ביום הדיון אולם לאחר שעת הדיון ובכל מקרה לא עשה דבר לברר את מצב ההליכים בתביעה במשך חודשים רבים קודם לכן.

דיון

בבקשת התובע, הוא אינו מציין מתי וכיצד נודע לו על פסק הדין שניתן ביום 6.7.09, כאשר הבקשה לביטול הוגשה רק ביום 11.10.09, זמן רב לאחר חלוף המועד להגשתה לפי התקנות. בנסיבות אלה, יש לקבוע כי הבקשה הוגשה בחלוף המועד ומבלי שהתובע ביקש הארכת מועד. די בכך כדי להביא לדחיית הבקשה על הסף.

גם לגופו של עניין, דין הבקשה להידחות. התובע לא התייחס כלל בבקשתו, להמצאה שבוצעה בדואר רגיל ורשום על ידי באת כוח הנתבע, לכתובת שמסרה באת כוחו לשעבר, כאשר דבר הדואר חזר בסימון "לא נדרש". דבר הדואר נשלח לרח' רמז 37 ראשון לציון - בית אחיו, שם שהה לפי טענת באת כוחו לשעבר במעצר בית. הנושא האמור נזכר בפסק הדין במפורש, היווה בסיס לקביעה כי הייתה קיימת הזמנה כדין (על יסוד תקנה 480) ועל כן שומה היה על התובע להתייחס לכך בבקשתו, ככל שביקש לסתור את קיומה של ההזמנה כדין האמורה. כל שטען התובע בבקשה היה כי לא ידע על הדיון, טענה שהנה סתמית וכללית. התובע לא פירט אם אכן שהה אצל אחיו בכתובת האמורה אם לאו. לפיכך, בהעדר התייחסות כאמור, יש לראות את התובע כמי ששהה אצל אחיו ובהתאם לכך יש לראות את ההזמנה כמי שנמסרה כדין לפי תקנה 480.

זאת ועוד: הדיון האחרון שבו התייצבה באת כוחו לשעבר נערך ביום 10.9.08. גם אם באותו מועד החל הקרע בין התובע ובאת כוחו לשעבר, הרי אין ספק כי התובע היה מודע לקיומה של התביעה מאז הגשתה ובמשך ניהולה, כאשר אף הוגשו תצהירים מטעמו ומטעם עדיו. הכיצד לא מצא לנכון התובע מאז ספטמבר 2008 לדאוג לייצוג חלופי בתיק או לברר את מצב ההליכים בו?!

כאן המקום לציין כי העובדה שהתובע אושפז ביום הדיון, אינה רלוונטית, שכן התובע עצמו מציין כי לא ידע לכאורה על מועד הדיון. לפיכך, ממילא לא היה מתייצב לדיון גם אלמלא אושפז.

אני קובע, אפוא, כי ככל שעסקינן בסיבת המחדל, לא רק שאין לתובע סיבה מוצדקת לאי התייצבותו, ניכר מהאמור בבקשה וגם ממה שהושמט ממנה, כי סיבת אי ההתייצבות נובעת מזלול בבית המשפט ובהליך המשפטי שהתובע עצמו בחר לפתוח.

בכל הנוגע לסיכויי התביעה – מדובר בתביעה שטרית. הנתבע מכחיש את חתימת ההיסב וצירף חוות דעת שקובעת ברמת וודאות גבוהה כי חתימת ההיסב אינה של הנפרע. כמו כן, הנתבע צירף תצהיר של מי שביצע את העבודות שלא ביצע הנפרע. מנגד, הביא התובע תצהיר של הנפרע כדי לסתור טענה זו. כמו כן, הוגש תצהיר של עד נוסף, כדי לחזק את גרסת התובע, אולם התצהיר אינו חתום. הנטל להוכיח כי חתימת ההיסב לא זויפה היא על התובע. אי עמידה בנטל תותיר את התובע כאוחז סתם, שנכנס לנעלי הנפרע. במקרה כזה, ככל שתוכח טענת הגנה כנגד הנפרע, תידחה התביעה. הנפרע אמנם טוען בתצהירו כי ביצע את העבודות ועל כן נתן תמורה לנתבע, אולם לא הביא כל ראיה ממשית לכך לבד מהצהרתו הסתמית. הנפרע גם טוען בתצהירו כי שיתף פעולה כביכול עם הנתבע בהגשת תלונה למשטרה לגבי שיק אחר, למרות שהשיק האחר סוחר על ידו מרצונו החופשי. בנסיבות אלה, נדמה כי עדותו של הנפרע, אשר מודה לכאורה כי פעל שלא כדין בהגשת תלונת שווא למשטרה, היא עדות שתהא כנראה מוטלת בספק. נוכח כל האמור לעיל, סבורני כי סיכויי התביעה נמוכים ולכל הפחות מוטלים בספק.

כאשר אני משקלל את המסקנות שהגעתי אליהן ביחס לסיבת המחדל ולסיכויי התביעה, יש מקום לדחות את הבקשה גם לגופה ולא רק מפאת אי הגשתה במועד ללא בקשה להארכת מועד. כאשר הממצא של סיבת המחדל הנו ממצא של זלזול בבית המשפט ואילו הממצא לגבי סיכויי התביעה הנו כי זו מוטלת בספק, יש מקום לדחות את הבקשה.

אם נצרף לכל האמור לעיל את העובדה כי עסקינו בתביעה שטרית על שיק בסך של 1,500 ₪ מיום 30.10.98, כאשר תיק ההוצאה לפועל נפתח כאמור ביום 22.6.05, מתחזקת המסקנה כי יש לדחות את הבקשה.

אמנם בכלל הנו כי "דין פרוטה כדין מאה", אולם כאשר התובע עצמו מתנהג באופן שמעיד על זניחת התביעה או על חוסר אכפתיות מופגנת לגבי התביעה שהוא עצמו הגיש בשיהוי ניכר, גם לעניין זה יינתן משקל, בעת שבית המשפט שוקל אם יש מקום לבטל את פסק הדין.

אשר על כן וכאמור, הבקשה נדחית. אין צו להוצאות בבקשה.

ניתנה היום, כ"ג חשון תש"ע, 10 נובמבר 2009, בלשכתי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ