אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מועצה מקומית גבעת שמואל נ' מרקוס

מועצה מקומית גבעת שמואל נ' מרקוס

תאריך פרסום : 22/03/2012 | גרסת הדפסה
תו"ב
בית משפט השלום רמלה
1460-99
18/03/2012
בפני השופט:
הישאם אבו שחאדה

- נגד -
התובע:
שמואל שוקרון ע"י ב"כ עו"ד ערן סגל
הנתבע:
1. הועדה המקומית לתכנון ובניה גבעת שמואל ע"י ב"כ עו"ד אבשלום אשואל 2. עופר מרקוס (משיב פורמאלי)

החלטה

1.בפני בקשה להורות על ביטולו של גזר דין שניתן בעניינו של אחר, שאיננו המבקש, לפני כ- 12 שנים. השאלה שטעונה הכרעה היא האם יש לערכאה זו יש סמכות עניינית לדון בבקשה.

דברי רקע

2.ב- 10.3.1999 הוגש כתב אישום כנגד אדם בשם עופר מרקוס (להלן – מרקוס) לבית המשפט השלום ברמלה ב-ת.פ. 1460/99 ואשר מייחס לו ביצוע עבירה של בניה ללא היתר לפי סעיפים 145 (א)(2), 204(א) ו- 208(6)(7) לחוק התכנון והבניה תשכ"ה – 1965. על פי עובדות כתב האישום בתאריך 2.7.1998 או בסמוך לכך בגוש 6369 חלקות 39, 40, 44 ו- 45 שבמרחב התכנון המקומי של הועדה המקומית לתכנון ולבניה "המרכז" נבנו מבנים שונים שמפורטים בכתב האישום על שטח קרקע של כ- 2,500 ₪ (להלן "מבנים א"). מרקוס היה מיוצג על ידי עורך דין בהליך הנ"ל והצדדים הגיעו להסדר טיעון לענין העונש. ב- 6.3.2000 ניתן גזר דין המכבד את ההסדר ואשר לפיו הושתו על מרקוס העונשים הבאים (להלן – גזר הדין הראשון) :

קנס בסך של 25,000 ₪ ;

התחייבות כספית בסך של 25,000 ₪ שלא יעבור תוך 24 חודשים ממועד מתן גזר הדין על עבירה לפי חוק התכנון והבניה תשכ"ה- 1965 ;

מרקוס יהרוס את מבנים א' תוך 6 חודשים ממועד מתן גזר הדין.

3.מרקוס לא קיים את הוראת בית המשפט בגזר הדין הראשון לפיו עליו להרוס את מבנים א'. לפיכך, ביום 25.7.2004 הוגש נגד מרקוס כתב אישום לבית המשפט השלום ברמלה בתיק עמ"ק 80384/04 ואשר מייחס לו עבירה של אי קיום צו בית משפט לפי סעיפים 205 ו- 210 לחוק התכנון והבניה תשכ"ה – 1965. לאחר הרשעתו של מרקוס בעבירה שיוחסה לו, ביום 18.5.2005 ניתן גזר דין כנגדו (להלן – גזר הדין השני) לפיו :

מרקוס ישלם קנס בסך של 35,000 ₪ ;

הוטל על מרקוס מאסר על תנאי לתקופה של 8 חודשים שלא יעבור תוך 36 חודשים ממועד מתן גזר הדין עבירה על חוק התכנון והבניה תשכ"ה – 1965;

ניתנת אורכה למרקוס להרוס את מבנים א' תוך שלושה חודשים ממועד מתן גזר הדין.

4.ב- 26.6.2005 מרקוס הגיש ערעור לכבוד בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו על גזר הדין השני. הערעור קיבל מספר הליך ע"פ 71240/05. פסק הדין ניתן ביום 16.2.2006 ואשר לפיו, בנוגע לצו ההריסה שניתן למבנים א', שהוא החלק הרלבנטי לעניינו, הערעור נדחה.

5.ב- 15.3.2006 הוגש כתב אישום לבית המשפט השלום ברמלה בתיק עמ"ק 30648/07 כנגד מרקוס ושבעה אחרים, וביניהם המבקש שבפני, שלמה שוקרון (להלן – שוקרון). בהמשך ההליכים הוגש כתב אישום מתוקן אשר כולל שלושה אישומים המתייחסים למקרקעין נשוא גזר הדין הראשון והשני. באישום הראשון יוחסה לשוקרון ואחרים עבירה של בניה ללא היתר של מבנים שונים (להלן – מבנים ב'). באישום השני יוחסה לשוקרון ולאחרים ע עבירה של בניה ושימוש ללא היתר של מבנים מסוימים (להלן – מבנים ג'). באישום השלישי יוחס למרקוס ביצוע עבירה של אי קיום צו בית משפט בכך שלא הרס את מבנים א', חרף גזר הדין הראשון והשני. בעקבות מספר ניסיונות של המאשימה לאתר את מרקוס ושוקרון ונאשמים אחרים ושלא צלחו, ביום 20.3.2008 כבוד השופט זכריה ימיני הורה על התליית ההליכים בתיק כנגדם. משאותר מרקוס המאשימה הגישה בקשה לבית המשפט לחידוש ההליכים המשפטיים כנגדו וכבוד השופטת שרון קיסר נענתה לבקשה ב- 22.7.2010. ב- 4.12.2011 מרקוס והמאשימה הגיעו להסדר טיעון לפיו מרקוס יודה ויורשע באישום השלישי בעבירה של אי קיום צו בית משפט. הצדדים סיכמו ביניהם, בין השאר, כי צו ההריסה שניתן בגזר הדין הראשון יבוצע על ידי המאשימה החל מיום 19.1.2012. הדיון התקיים בפני ובהתאם להסכמה שבין הצדדים ניתן גזר דין כנגד מרקוס (להלן - גזר הדין השלישי) ואשר בו נקבע כדלקמן :

"צו הריסה שניתן בתיק עמ"ק 1460/99 בית משפט שלום רמלה, יבוצע על יד המאשימה החל מיום 19.1.2012. הועדה המקומית תדביק את הצו על פני המקרקעין תוך 7 ימים מהיום על מנת לאפשר למחזיק במקום או כל בעל ענין אחר לבצע את הצו. היה ולא יבוצע הצו על ידי אחר אזי המאשימה תפעל לביצועו החל מיום 19.1.2012."

הבקשה לביטול גזר הדין הראשון

6.ב- 18.1.2012 שוקרון הגיש בקשה לבית המשפט להורות על ביטול גזר הדין הראשון. הסעד שמבוקש מבית המשפט נוסח בבקשה שהוגשה בזו הלשון :

"בית המשפט הנכבד, מתבקש בזאת לעשות שימוש בסמכותו, בהתאם לתקנות סדר הדין ולהורות על ביטולו של גזר הדין, אשר יצא תחת ידו ביום – 6.3.2000, שעניינו הריסת מתחם מגורים ומבנים בהיקף של מאות מ"ר, על מקרקעין בשטח של כ- 2,500 מ"ר, המצויים בגוש : 6393, חלקות : 39, 44, 40 ו- 45 בתחום שיפוטה של עיריית גבעת שמואל (להלן "גזר הדין") ובתוך כך לעכב את ביצועו וזאת עד להכרעה בבקשה לביטולו, מהנימוקים אשר יפורטו בבהירות ובהרחבה, כדלהלן".

7.למרות שבקשתו של שוקרון היא לביטול גזר הדין הראשון לכל רכיביו, בפועל טענותיו של שוקרון אינן נוגעות לקנס ולהתחייבות הכספית שהוטלו על מרקוס. עיקר יהבו של שוקרון מופנה כנגד הרכיב בגזר הדין הראשון שעניינו צו ההריסה שניתן כנגד מבנים א'. לטענתו צו ההריסה כנגד מבנים א' ניתן שלא כדין וכי בכל מקרה מרקוס איננו הבעלים של המקרקעין ולכן ההליך כולו התנהל כנגד האדם הלא נכון. שוקרון טוען שהוא בעל הענין הישיר בהיותו "הבעלים בפועל", כלשונו, של המקרקעין שעליהם ניצבים מבנים א'. על מנת לאפשר לשוקרון את יומו בבית המשפט יש לבטל את גזר הדין הראשון מ-"שיקולים של צדק".

8.כמו כן, שוקרון ביקש מבית המשפט צו במעמד צד אחד לעיכוב ביצועו של גזר הדין הראשון עד לדיון במעמד שני הצדדים. ב- 18.1.2012 כבוד סגנית הנשיאה, השופטת נירה דסקין, קבעה כי גזר הדין הראשון יעוכב בכפוף להפקדה כספית או ערבות בנקאית צמודה ובלתי מוגבלת על סך של 50,000 ₪, להבטחת כל הנזקים שעלולים להיגרם מהעיכוב.

9.המשיבה 1 העלתה טענה מקדמית לפיה לבית המשפט אין סמכות עניינית לדון בבקשה מאחר וגזר הדין הראשון הוא סופי וחלוט ואין לבית משפט זה סמכות עניינית לדון בבקשה. ככל שיש לשוקרון טענות שיש לבטל את גזר הדין, הרי שמקומן של טענות אלה בפני בית המשפט המחוזי בשבתו כערכאת ערעור, שלה הסמכות לבטל גזר דין של בית משפט שלום לאחר שבית משפט שלום כבר קם מכסאו. המשיבה העלתה גם מספר טענות לגופו של ענין שלפיהן יש לדחות את בקשתו של שוקרון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ