אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מועצה אזורית גליל עליון נ' פוגל

מועצה אזורית גליל עליון נ' פוגל

תאריך פרסום : 03/11/2011 | גרסת הדפסה
חע"ק
בית משפט השלום קריית שמונה
4594-06-11
27/10/2011
בפני השופט:
מרדכי נדל

- נגד -
התובע:
מועצה אזורית גליל עליון
הנתבע:
אורלי פוגל
הכרעת-דין

בפני

שופט מרדכי נדל

הכרעת דין

כנגד הנאשמים הוגשו בתאריך 2.6.2011 כתבי אישום מהם עולה , כי בתאריך 21.4.2011 בשעה 22:00 החנו את רכביהם שמספריהם 50-856-72 ו – 27-464-50 [להלן :הרכבים"] על גדת נהר שניר (חצבאני) , אשר מצוי בתחום שיפוטה של המאשימה [להלן :"המקום" ו/או "מקום האירוע"] . לשיטת המאשימה, בעשותם כן פעלו הנאשמים בניגוד להוראת סעיף 4א' לחוק עזר לגליל העליון (שמירת הסדר, הניקיון והבטיחות בגנים ובנהרות) , התשנ"ג – 1992 [להלן: "חוק העזר"] .

רקע עובדתי וטענות הצדדים :

בישיבת ההוכחות, אשר התקיימה בתאריך 26.10.2011 העיד נציג המאשימה, הפקח מר אייל ארצי . הפקח הציג בפני ביהמ"ש בשעת הדיון תצלומים של רכבי הנאשמים כשהם חונים בשטחי הגן בשעת לילה , וזאת בניגוד להוראות מפורשות המוטבעות על גבי שלט המוצב בסמוך למקום חנייתם וכן בסמוך לשלטים אחרים הנמצאים באזור הכניסה לשטח זה , האוסרות על החניית רכבים במקום החל ממועד שקיעת החמה ועד למועד זריחתה . כראיה לכך הוצגה מטעם המאשימה תמונות של השילוט הניצב הן בסמוך למקום חניית הרכב וכן באזור הכניסה למקום בו חנו הרכבים (ראה : מוצגים ת/1 ו – ת/2) . 

לטענת הנאשמים , בתאריך 21.4.2011 נסעו השניים ביחד עם בני משפחה וחברים לטיול באזור. לגרסתם , עם סיום הטיול החנו את הרכבים מאחר וביקשו לסעוד את נפשם במסעדה הסמוכה למקום חניית הרכבים , וכי לאחר כחצי שעה עזבו את מקום האירוע ביחד עם רכביהם . הנאשמים אף ציינו , כי אמנם ביקרו במקום לראשונה בחייהם רק במועד התרחשות האירוע , אולם כבר טרם תחילת הטיול במקום היו מודעים לכך כי חל איסור על שהייה במקום האירוע בשעות הלילה בתוך אוהלים ו/או מלעשות שימוש ב"מנגלים" , ברם חרף זאת היו סמוכים ובטוחים כי החנייה בשעות הערב מותרת למשך פרק זמן קצר . הנאשם 1 אף ציין בביהמ"ש , כי רכבו חנה במרחק ניכר מהשלט ואשר על כן לא היה באפשרותו לקרוא את תוכנו ואף לראותו , וכי גם לשון הכיתוב המופיע על גבי השלט מלמדת על כך כי השהייה במקום אסורה , ולא על כך כי החניית רכבים במקום אסורה .

דיון והכרעה :

סעיף האישום (סעיף 4א' לחוק העזר) , אשר בגינו הואשם הנאשם , קובע בזו הלשון: "כלי רכב : לא יכניס, לא ינהג ולא יחנה אדם כלי רכב בגן, אלא במקומות המיועדים לכך, ובלבד שמקומות החניה אושרו בידי ראש המועצה וקיים לגביהם שילוט מתאים" . בסעיף 1 לחוק העזר בסעיף ה"הגדרות" מוגדר המונח "גן" כהאי לישנא :" גן"  -גן ציבורי, חורשה, שדרה וכל מקום אחר ברחוב או ברשות הרבים שצמחים צומחים בו, בין שהוא גדור ובין שאינו גדור" . המונח "נהר" מוגדר בסעיף זה כך :" "נהר"  -נהר הירדן, נחל שניר )חצבני(, נחל חרמון )בניאס(, נחל דן, לרבות כל נהר, נחל, מעיין, מפל וגדותיו של נהר" . המונח "כלי רכב" מוגדר בפרק ההגדרות בזו הלשון : "רכב הנע בכוח מכני או הנגרר על ידי רכב אחר או על ידי בהמה, וכן מכונה או מיתקן הנעים או הנגררים כאמור, לרבות אופניים, תלת אופן ועגלה, כמשמעותם בסעיף 1 לתקנות התעבורה , התשכ"א-1961 , ולמעט רכב של המועצה הנהוג בידי עובד המועצה במילוי תפקידו" .

מן התמונות , אשר הוגשו לתיק בית-המשפט מטעם המאשימה (ראה : מוצגים ת/1 – ת/3) עולה , כי השילוט המצוי במרבית שטחי הגן והנהר מורה למטיילים במקום כדלקמן : "ברוכים הבאים ושהיה נעימה מועצה אזורית הגליל העליון מכריזה כי על פי חוק העזר של המועצה השהיה , חניית רכב , בגן או בנהר אסורים משקיעת החמה ועד הזריחה . הקמת אוהל או סוכה אסורים . הדלקת אש ופגיעה בצומח אסורים . אין לנסוע ולהחנות כלי רכב על גדות הנחל ושבילי האופניים" (ראה : מוצגים ת/1 ו – ת/3) . כמו כן , מורה שילוט נוסף הנמצא באזור נחל שניר (חצבאני) כדלקמן : "כניסת כלי רכב וחנייה בקרבת הנחל אסורה עקב פגיעה בצמחיה , בבעלי החיים ובנוף . הקמת אוהלים ולינת לילה אסורים . הסדירו מבעוד מועד את לינת הלילה בחניונים מאושרים או בבתי ההארחה שבאזור . חנו רק בחניות המסומנות . הדלקת אש אסורה למעט במקומות המוסדרים . הוראות אלו הינן עפ"י חוק העזר של המועצה ובחוק גנים לאומיים ושמורות טבע והעובר על החוק צפוי לפינוי וקנס כספי ברכת בילוי נעי ושמירה על הטבע מנהלת נחלי מקורות הירדן ארץ פלגי מים עזרו לנו לשמור עליה" (ראה : מוצג ת/2) .

מכאן עולה , כי המאשימה הוכיחה בבירור את תוכן השלטים הניצבים בסמוך למקום בו חנו הרכבים ולכן דומה , כי הנאשמים נקלעו לכלל טעות משפטית בסוברם, כי מיקומו של השלט ביחס למקום בו ניצבו הרכבים הוא הקובע לעניין עצם ביצוע העבירה. הגדרת חוק העזר ביחס למונח "גן" משתרעת על כל שטחי ה"גן" כאשר השלט הניצב במקום מתריע בפני החניית רכב בשעות הלילה בכל אחד מן המקומות המוגדרים בחוק העזר כ"גן", קרי, גן ציבורי, חורשה, שדרה וכל מקום ברשות הרבים שצמחים צומחים בו בין אם הוא מוקף בגדר או אם לאו . זאת ועוד , עיון בתמונות מעלה כי הרכבים חנו בשעות הערב בסמיכות מקום לשילוט המוצב במקום , ומכאן ברי כי הנאשמים לא מילאו אחר הוראות הדין בעצם החלטתם להחנות את רכביהם בניגוד להוראות השילוט הניצב במקום האירוע , ולו גם לשעה קצרה .

לאחר ששקלתי ראיות הצדדים, מסקנתי היא, כי התביעה עמדה בנטל השכנוע כנדרש במשפט פלילי וכי אכן ניצב במקום שילוט המתריע בפני המבקרים על הוראות חוק העזר, אשר אוסרת על החניית כלי רכב ממונעים בחניון בשעות החשיכה . כמו כן , מהימנה עליי ללא כל סייג עדותו של עד התביעה , אשר הינו עובד ציבור הנהנה מחזקת התקינות המנהלית , הן לעניין מיקומם של השלטים ותוכנם והן לאור המרחק שבין השלטים הניצבים במקום לבין המקום בו חנו הרכבים . 

לאור המקובץ מעלה , נחה דעתי , כי הנאשמים החנו את רכביהם בגן בשעות שאינן מותרות לכך , ולפיכך הנני מרשיע את הנאשמים בעבירה שיוחסה להם בכתב האישום .

     

                                                     גזר דין

בהתאם לבקשתם של הנאשמים ובהסכמת המאשימה, הכרעת הדין וגזה"ד ניתנו בהעדרם .

עם זאת , מאחר ושוכנעתי כי הנאשמים פעל בתום לב מוחלט , החלטתי לגזור על הנאשמים קנס כספי בשיעור המקורי בסכום של 640 ₪ (320 ₪ כ"א) , או  לחילופין 3 ימי מאסר תחתיו .

 הודע על זכות ערעור לבית-המשפט המחוזי בנצרת בתוך 45 יום מיום קבלת גזר הדין.נ

ניתנה היום, כ"ט תשרי תשע"ב , 27 אוקטובר 2011, במעמד הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ