אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מועצה אזורית גליל עליון נ' טורג'מן

מועצה אזורית גליל עליון נ' טורג'מן

תאריך פרסום : 05/07/2011 | גרסת הדפסה
חע"ק
בית משפט השלום קריית שמונה
19150-03-11
05/07/2011
בפני השופט:
מרדכי נדל

- נגד -
התובע:
מועצה אזורית גליל עליון
הנתבע:
אייל טורג'מן
פסק-דין

פסק דין

בפתח הדברים, אני מודיע כי החלטתי לזכות מחמת הספק את הנאשם מן האישומים המיוחסים לו בכתב האישום .

רקע עובדתי :

כנגד הנאשם (תושב העיר נהריה) הוגש בתאריך 10.3.2011 כתב אישום ממנו עולה, כי בתאריך 11.9.2010 בשעה1:45 החנה רכב מסוג "סוזוקי" שמספרו: 96-087-67 [להלן:"הרכב"] בשטחי גדת נהר החרמון (בניאס), אשר מצוי בתחום שיפוטה של המאשימה [להלן: "המקום" ו/או "מקום האירוע"] ובעשותו כן הפר את הוראות סעיף 4א' לחוק חוק עזר לגליל העליון (שמירת הסדר, הניקיון והבטיחות בגנים ובנהרות), התשנ"ג – 1992 [להלן: "חוק העזר"]. כתב האישום, הוגש מכוח צו המועצות המקומיות, עבירות קנס (תיקון מס' 2), התשס"ב – 2001 . עוד עולה מכתב האישום , כי במקום האירוע נכחו מטעם המאשימה עובדיה , ה"ה נתי עמר וגדי חמי , וכי הדו"ח נערך בתאריך 13.9.2010 על ידי פקח המאשימה , מר אייל ארצי .

בתאריך 2.5.2011 הגיש הנאשם לביהמ"ש בקשה לביטול פסה"ד אשר ניתן במעמד צד אחד בנימוק , כי נאלץ בעל כורחו לשהות במקום האירוע מחמת תקלה פתאומית ברכב, אשר אילצה אותו וכן אדם נוסף שנסע עימו ברכב להישאר במקום עד למועד הגעתו של רכב חילוץ מטעם חברת "ממסי" . בתגובה לבקשה ציין ב"כ המאשימה, כי לאחר שנערך בירור עם הפקח אשר רשם את הדו"ח עולה , כי הנאשם הסיר את מספר הרישוי של הרכב , פרץ מחסום ושהה במקום בשעה אסורה .

במהלך הדיון בביהמ"ש ביום 3.7.2011 ציין עורך הדו"ח מטעם המאשימה, הפקח מר אייל ארצי , כי הנאשם נכנס למקום האירוע דרך שטחים חקלאיים השייכים למושב "בית הלל" ולאחר מכן החנה את רכבו בצידי גדות הנחל, הסיר את מספר הרכב ואף הקים במקום אוהל. בחקירתו הנגדית ציין העד, כי איננו זוכר באם נמסר לו שהסיבה לשהייה ברכב נובעת כתוצאה מתקלה בו וכי ככל הנראה הוא שוחח עם אדם אחר על כך שיישלחו אל בעל הרכב דו"חות כתוצאה מהפרת חוק העזר.

מאידך, הנאשם עצמו חזר על טענתו לפיה שם פעמיו לכיוון טבריה בצוותא חדא עם אדם נוסף ועם כלב שנסע עימם ברכב, וכי הסיבה לשהותו במקום האירוע נבעה אך ורק בשל תקלה פתאומית שנתגלעה ברכב. בנוסף לכך ציין הנאשם, כי רק למחרת היום דיווח על כך טלפונית לחברת "ממסי", אשר נציג מטעמה הגיע למקום רק בשעות הצהריים בשל העובדה שבאותו יום חל יום חג . עיון באישור חברת "ממסי" מעלה, כי הנאשם אכן פנה טלפונית אל החברה בתאריך 11.3.2010 בשעה 11:06, וכי מכונאי מטעם החברה הגיע למקום האירוע זמן קצר לאחר מכן וסיים לטפל בתקלה רק בשעה 14:01 .

דיון והכרעה :

בענייננו, אין כל מחלוקת עובדתית ביחס לעצם הימצאותו הפיזית של הנאשם בצוותא חדא עם רכבו בתוך שטחי המאשימה בשעות הלילה בהתאם להוראת סעיף 4א' לחוק העזר האוסר על כניסה, נהיגה או חנייה של כלי רכב בשטחי הגן, למעט במקומות המיועדים לכך. כמו כן, לא ניתן כל הסבר של ממש מטעם הנאשם לתמיהה מדוע הסיר את מספר הרכב (ראה: מוצג ת/1), אולם מאחר והעובדה לא נזכרה בכתב האישום, כל שנותר הוא לבחון, האם קמה לתובע הגנה משפטית בשל התקלה המכאנית שנתגלעה ברכב .

הואיל ודין בית-המשפט לעניינים מקומיים כדין בית-משפט השלום, הרי שהוראות ועקרונות ברירת המשפט חלות גם על עבירות הקנס וברירת המשפט (דר' אליהו וינוגרד, דיני רשויות מקומיות, הוצאת הלכות, עמוד 864). לפיכך, ניתן להקיש בענייננו מההגנות הקבועות בחוק עונשין, ובפרט מהגנת סעיף 34 י"ז לחוק העונשין הקובעת, כי בהתקיים מקרים שבהם למרות שמבחינה טכנית התקיימו יסודות העבירה, הרי שאין זה ראוי להטיל על אדם אחריות פלילית בגין מעשהו (ראה גם: ע"פ 6696/96 בנימין כהנא נ' מדינת ישראל, דינים עליון נג, 809; ראה: פרופ' דניאל פרידמן במאמרו "שיקול דעת שיפוטי בהעמדה לדין בדין פלילי" (הפרקליט, כרך לה, תשמ"ג- 1983, עמוד 155). מדובר בהוראה חדשה שבאה להעניק לביהמ"ש סמכות שלא היתה לו, ליטול ממעשה את פליליותו, בהיותו "חסר משמעות" מן ההבט של "האינטרס הציבורי". סמכות שהיתה נתונה בידי התביעה הכללית המוסמכת להימנע מהגשת כ"א "מחוסר עניין לציבור" ואילו מקום שביהמ"ש הגיע לכלל מסקנה דומה, לא יכול היה להימנע מדיון והרשעה (אם התחייבה כזו). (ראה לעניין זה ספרו של כב' השופט קדמי, על הדין בפליליים, חוק העונשין, חלק ראשון, הדין בראי הפסיקה, מהדורה מעודכנת תשס"א – 2004 בעמ' 555).

כפי שנאמר בדברי ההסבר להצעת התיקון "אין זה ראוי שדווקא ביהמ"ש יהיה חייב להטיל עונש "סמלי" רק משום שהוא נטול סמכות למתוח את קו הגבול המינמאלי הקונרקרטי, לפי נסיבות העניין, בין התחום הפורמאלי של האיסור הפלילי ובין מה שאינו מגיע כדי פליליות". )ראה לעניין זה, רע"פ 2788/00 שם נאמר בין השאר, כי הטענה בדבר הגנת זוטי דברים מבקשת לשכנענו, כי לפנינו עניין פעוט, שאין להטריח בגינו את הציבור ושאין לבוא בגינו חשבון עם האחראי לו) וראה גם, ע"פ 4596/98 שם נאמר, בין השאר, כי קיימות בדין הפלילי "מסננות" על מנת שמקרים קלי ערך לא ייכנסו לגדרו. כך למשל, מצויה בדין הפלילי הגנת זוטי דברים ....

מעיון באישור חברת "ממסי" נמצאנו למדים, כי מכונאי הרכב הגיע למקום האירוע רק כעבור כחצי יום, אולם יש לזכור כי העבירה עצמה בוצעה במהלך ליל יום שבת שחל מיד לאחר חג ראש השנה לשנת תשע"א באזור כפרי קשה לגישה ולא על "אם הדרך" . לפיכך , גרסתו של הנאשם לפיה נאלץ לשהות במקום האירוע בדלית ברירה עד לעליית השחר סבירה ומהימנה בעיניי, והספק אשר העלה ב"כ המאשימה בסיכומיו לעצם השיהוי שבפנייה לחברת "ממסי" איננו פוגם בהגנת הנאשם, אשר תמך את טענתו בכל הנוגע לתקלה המכאנית אשר נתגלעה ברכב באישור בכתב מטעם חברת "ממסי" המלמד על נכונות טענותיו של הנאשם (ראה : מוצג נ/1) .

אשר על כן, הנני מזכה מחמת הספק את הנאשם מהעבירות המיוחסות לו בכתב-האישום.

ניתן היום, ג' תמוז תשע"א, 05 יולי 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ