אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מועצה אזורית גליל עליון נ' וסר

מועצה אזורית גליל עליון נ' וסר

תאריך פרסום : 22/01/2010 | גרסת הדפסה
חע"ק
בית משפט השלום קריית שמונה
301-12-09
13/01/2010
בפני השופט:
מרדכי נדל

- נגד -
התובע:
מועצה אזורית גליל עליון
הנתבע:
ארקדי וסר
הכרעת-דין

בפני

כב' השופט מרדכי נדל

הכרעת דין

כנגד הנאשם הוגש בתאריך 1.12.2009 כתב אישום ממנו עולה , כי בתאריך 10.7.2009 בשעה 23:06 החנה הנאשם רכב מסוג "ניסן" שמספרו 39-284-63 (להלן : "הרכב") בתחום שיפוטה של המאשימה [להלן :"המקום" ו/או "מקום האירוע"] במקום שאינו מיועד לכך ובשעות שאינן מותרות , וכל זאת בניגוד להוראות סעיף 4 לחוק העזר לגליל העליון (שמירת הסדר , הניקיון והבטיחות בגנים ובנהרות) , התשנ"ג – 1992 [להלן: "חוק העזר"] .

רקע עובדתי וטענות הצדדים :

במעמד ישיבת ההקראה , אשר התקיימה בתאריך 7.12.2009 כפר הנאשם בעובדות כתב-האישום בהצהירו לפרוטוקול , כי הרכב הוצא מחוץ לשטחי תחום השמורה . במהלך ישיבת ההוכחות , אשר התקיימה ביום 13.1.2010 ציין הנאשם , כי המדובר ברכב של חברת "עיתון ישראל היום בע"מ" , וכי על פי רישומי ה - G.P.S של החברה הוצא הרכב משטחי השמורה בשעה 19:23 אל עבר שטחי שדה בור הנמצא בסמיכות מקום לנחל ומחוץ לתחום בהם מצויים השלטים . הנאשם הוסיף והדגיש , כי איננו מכיר את הוראות חוק העזר , וכי במידה והיו ניצבים במקום שלטים המתריעים בפני האזרחים על איסור החניית הרכבים במקום , אזי האחרון לא היה מחנה את הרכב במקום האירוע .

מטעם הנאשם העיד עד ההגנה , מר אנטולי טלמילמן , אשר ציין בעדותו , כי הגיע למקום האירוע עם רכבו הפרטי על מנת לאסוף את הנאשם אל עבר ביתו שכן זה חש שלא בטוב , ולפיכך הושאר הרכב בשדה בור ולא בסמיכות לשדה או לשמורה ובריחוק מהשלט הניצב במקום .

במהלך ישיבת ההוכחות העיד נציגי המאשימה , הפקח מר גבי חותם , אשר ציין בעדותו כי צילם את הרכב בעודו חונה בחניון "האקליפטוס" (ראה : מוצג ת/1) . לדבריו , בסמוך למקום בו חנה הרכב ניצב שלט מואר המתריע על איסור חניית רכבים באזור ואף ניתן להבחין בקצה התמונה (מוצג ת/1) באותו שלט מואר . עד התביעה הדגיש בעדותו בביהמ"ש , כי במקום בו חנה הרכב הינו שטח מוניציפאלי של המאשימה , וכי אין גישה דרך שדות בור למקום בו חנה הרכב. עד ההגנה ציין בביהמ"ש , כי מעבר לשלט המצולם במוצג נ/1 ניצבים עוד שלושה שלטים המתריעים בפני האזרחים על איסור החניית רכבים במקום . ב"כ המאשימה צירף לראיות המאשימה מסמך פנימי מיום 11.2.2002 עליו חתום ראש מועצת המאשימה ממנו עולה , כי חל איסור להחנות רכבים בשטחי המועצה החל משעת שקיעת החמה ועד לשעת הזריחה .

דיון והכרעה :

לאחר ששקלתי ראיות הצדדים, מסקנתי היא, כי התביעה עמדה בנטל השכנוע כנדרש במשפט פלילי.

סעיף 4 לחוק העזר שכותרתו "כלי רכב" קובע כהאי לישנא : ")א( לא יכניס, לא ינהג ולא יחנה אדם כלי רכב בגן, אלא במקומות המיועדים לכך, ובלבד שמקומות החניה אושרו בידי ראש המועצה וקיים לגביהם שילוט מתאים .)ב( לא יחנה אדם כלי רכב בגדות נהר, אלא במקום שסומן בידי ראש המועצה כמקום חנייה לכלי רכב" . המונח "גן" מוגדר בסעיף ההגדרות של חוק העזר בזו הלשון : "גן ציבורי, חורשה, שדרה וכל מקום אחר ברחוב או ברשות הרבים שצמחים צומחים בו, בין שהוא גדור ובין שאינו גדור" .

לעניין הימצאותם של שלטים המתריעים בפני המבקרים על איסור החניית רכבים פרטיים במקום מהימנה עליי ללא כל סייג עדותו של עד התביעה , אשר הינו עובד ציבור וחזקה היא שהרשות פועלת כדין מכח חזקת התקינות המנהלית . יתירה מזאת , מן התמונות אשר צורפו הן על ידי המאשימה (מוצג ת/2) וכן מן התמונות אותן צירף הנאשם (מוצגים נ/1 ונ/2) ניתן להבחין , כי בסמיכות רבה למקום בו חנה הרכב ניצב שילוט המתריע על איסור החניית רכב ו/או שהייה במקום אסורים החל משעת שקיעת החמה ועד לשעת זריחת השמש . כמו כן , מן התמונות עולה בבירור כי בסמוך לשטח בו חנה הרכב גדלה צמחייה .

סעיף 2 לחוק העזר שכותרתו "המצאות בגן" קובע כי : "לא יימצא אדם בגן או בנהר אלא בימים ובשעות שהותרו לצורך כך בידי ראש המועצה ופורסם עליהם בהודעה המוצגת בגן או בנהר או בכניסה אליהם" . על פי לשון סעיף 2 לחוק העזר על מנת להרשיע את הנאשמים די בכך שתוצב הודעה אחת בלבד ברחבי הנהר או הגן , או לחילופין בכניסה אליהם . אי לכך , מאחר והנני מעדיף את גרסת המאשימה לפיה אכן ניצב במקום שילוט האוסר על החניית כלי רכב בשעות החשיכה החל משקיעת החמה ועד למועד הזריחה , אזי נחה דעתי , כי הנאשם הפר את הוראות חוק העזר בכך שהחנה את הרכב בשטחי הגן במהלך שעות הלילה .

המעשה המנהלי נהנה "מחזקת כשרות" ולפיה כל פעולה מנהלית מוחזקת ככזו שנעשתה על פי הדין והמבקש לסתור זאת, עליו הנטל להוכיח (ראה: בג"צ 7351/95 נבואני נ' השר לענייני דתות, פ"ד נ (4), 89, 129) חזקה זו ניתנת לסתירה, אולם מהיבט נטל הבאת הראיות, מוטל הוא על כתפי הטוען לפגם בהליך:"חזקה היא שאין רשות ציבורית עושה פעולה משפטית בלא שהוסמכה לכך על פי דין ... ואולם חזקת התקינות אינה מעבירה את נטל השכנוע אל הצד השני. השפעתה מתמצת בתחום נטל הבאת הראיות, המוטל על כל אחד מן הצדדים" (ראה : ע"א 109/87 חוות מקורה בע"מ נ' חסן ואח' פ"ד מ"ז (5), 1). במקרה דנן , הנאשם לא הרים את נטל הראיה הרובץ לפיתחו ולא הציג ולו בדל ראיה לכך שאכן לא ניצבים במקום שלטים האוסרים על החניית רכבים פרטיים כפי שטען בסיכומיו .

מעבר לאמור מעלה , אין לקבל את טענתו של הנאשם בדבר אי הכרתו את הוראות חוקי העזר . סעיף 37 (ב) לפקודת הראיות , 1971 קובע כי : "כל דין הוא מן המפורסמות שאינן צריכות ראיה" . פקודת הפרשנות (נוסח חדש) קובעת כי "הדין" כולל בחובו צווים, תקנות, כללים, חוקי עזר, מינשרים, הוראות והודעות . אי לכך , ברי כי הוראות חוק העזר וכן כלל המנשרים וההודעות המוצאים על ידי המאשימה הינם חלק בלתי נפרד מהוראות הדין המהותי כך שאין כל משמעות לידיעותיו האישיות של הנאשם ביחס להוראותיהם .

לפיכך , הנני מרשיע את הנאשם בעבירה שיוחסה לו בכתב האישום.

ניתנה היום כ"ח בטבת , תשס"ד ( 13 בינואר 2010) בהעדר הצדדים .

נדל מרדכי , שופט

  גזר דין

בהתאם לבקשתם של הצדדים , הכרעת הדין וגזה"ד ניתנו  בהעדר הצדדים .

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ