אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מוסד כספי נ' כ.ח. שרותי גמר וצבע לבניין בע"מ ואח'

מוסד כספי נ' כ.ח. שרותי גמר וצבע לבניין בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 01/06/2011 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום באר שבע
45163-01-11
01/06/2011
בפני השופט:
יניב בוקר

- נגד -
התובע:
כ.ח. שרותי גמר וצבע לבניין בע"מ
הנתבע:
אלכס דנילוב מוסד כספי

החלטה

בפני בקשתה של המבקשת כי אתיר לה להתגונן בפני תביעתו השטרית של המשיב, אשר הוגשה כנגדה בדמות בקשה לביצוע שטר, ללשכת ההוצאה לפועל בבאר-שבע, בתיק מס' 1412302106.

טענתה המרכזית של המבקשת היא כי השיק נשוא ההתנגדות נמסר לנפרע, מר יואב אטיאס, במסגרת הלוואה שנתנה המבקשת למר אטיאס, על סך כולל של 400,000 ₪ וכי הותנה במפורש בין הצדדים להסכם ההלוואה, כי פרעון השיקים מותנה בפרעונם של שיקים נגדיים שמסר מר אטיאס למבקשת, שתאריך פרעונם מוקדם מתאריך פרעונם של השיקים שמסרה לו המבקשת.

אלא שלמעשה, העסקה איננה עסקת הלוואה כלל וכלל, וחלק זה של הגנת המבקשת קרס בחקירתם הנגדית של המצהירים.

המצהיר מטעם המבקשת, מר יואב אטיאס, הודה כי המדובר ב"אמצעי לקבל כסף מהבנק" (עמ' 5 לפרוטוקול הדיון מיום 5/4/2011, שורה 6 – ההדגשה שלי), ובמילים אחרות, המדובר בעסקה של "גלגול שיקים" שנועדה להציג מצג שווא בפני הבנק בו ניהל מר אטיאס את חשבונו, של מחזור עסקאות שאין מאחוריו דבר.

ואולם, אין די בקריסתו של חלק זה של ההגנה כדי למנוע מן המבקשת את הרשות להתגונן בפני התביעה.

המבקשת טענה, בנוסף, כי המשיב היה מודע לאופי העסקה שבין הצדדים, עוד בטרם נטל את השיק נשוא ההתנגדות לידיו, ולפיכך, ממילא ידע על התנאי לפרעונו של השיק נשוא ההתנגדות ועל כך שזכות הקניין בשטר פגומה או לא שלמה.

חלק זה של הגנתה של המבקשת לא קרס בחקירתם הנגדית של המצהירים, ולא התברר כהגנת בדים. למעשה, מר יואב אטיאס חזר ועמד על טענה זו בחקירתו (עמ' 5 לפרוטוקול הדיון, שורות 14-19).

ב"כ המשיב מבקש בסיכומיו (בסע' 8) כי אקבע שטענה עובדתית זו של המבקשת, שבאה מפי המצהיר, איננה סבירה ואינה מתקבלת על הדעת, וזאת לאור חוסר ההגיון שבה, מבחינת המשיב.

דא עקא כי ההלכה בעניין בקשת רשות להתגונן, כפי שסוכמה בע"א 3374/05 אליהו אוזן נ' בנק איגוד לישראל בע"מ ואח', תקדין-עליון 2006(2), 1474 היא כי:

"מטרתו של הליך סדר הדין המקוצר הינה למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו (ראו ע"א 544/81 מנחם קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ, פ"ד לו(3) 518, 524; י' זוסמן סדרי הדין האזרחי (מהד' שביעית, 1995), בעמ' 675 (להלן: זוסמן)). לפיכך נפסק כי גם מי שההגנה שבפיו דחוקה וסיכוייו לדחיית התביעה נגדו קטנים, יקבל מתן רשות להתגונן. לעומת זאת מי שהגנתו "הגנת בדים" תידחה בקשתו למתן רשות להתגונן (ע"א 9654/02 חב' האחים אלפי בע"מ נ' בנק לאומי לישראל (לא פורסם, ניתן ביום 1.11.04) (להלן: עניין אלפי); ע"א 594/85 זהבי נ' מגרית בע"מ, פ"ד מב(1) 721). הדיון בבקשה למתן רשות להתגונן אינו בא במקום המשפט עצמו. אשר על כן במסגרת הדיון בבקשה למתן רשות להתגונן אין בית המשפט רשאי לקבוע עובדות או לקבוע מהימנות עדויות ואף טענה שהעלה הנתבע בעל-פה כנגד מסמך בכתב יכולה לבסס הגנה לכאורה (זוסמן, בעמ' 675-676, 678). ". (ההדגשות שלי – י.ב.).

מאחר שאינני רשאי בשלב זה לקבוע את מהימנות העדויות, ממילא אינני רשאי לקבוע כי הגירסה העובדתית של מר אטיאס "בלתי סבירה" או שמהימנותה נמוכה.

אם לא די בכל אלה, הרי שדי, בשלב זה, ממילא, בטענות שהעלתה המבקשת כנגד הצד הקרוב שעימו התקשרה בעסקת היסוד שבבסיסם של השיקים, ויפים לעניין זה דבריו של כב' הש' קיסטר בע"א 218/66 יעקב חביה ואח' נ' לוי גליק, פ"ד כ (4) 63:

"בדרך-כלל פתוחים שערי בית-המשפט לכל אדם הרוצה להתגונן - בפני תביעה המוגשת נגדו - באמצעות טענות שאם יתברר שהן נכונות יש בהן כדי להכשיל את התביעה. אם צודק הוא בטענותיו אם לאו - זאת על בית-המשפט לברר בשעת הדיון בשקלו את עדויות וטענות כל הצדדים. הדיון המקוצר על-פי פרק טז לתקנות סדרי הדין האזרחי, תשכ"ג-1963, נותן יתרון לתובע במובן זה שהגנתו של הנתבע עוברת מסננת בדמות הצורך ברשות מיוחדת מבית-המשפט להתגונן כפני אוחה תביעה: תקנה 271. מאחר והרשות להתגונן היא סייג לזכותו הרגילה של אזרח לבוא לבית-המשפט ולהתגונן בפני כל תביעה המוגשת נגדו, ולבקש שפסק-הדין יינתן רק אחרי שמיעת טענותיו, אין להטיל על המבקש להתגונן חומרות יתירות, ולדרוש ממנו שכבר בשלב המוקדם של הבקשה לרשות להתגונן יוכיח את מלוא הגנתו. כבר נפסק (ע"א 7/49, [2], כן ב-המ' 434/65, [1], הנ"ל) שאף אם בבקשתו אין המבקש רשות להתגונן מגלה אלא הגנה שבדוחק, גם אז תינתן לו הרשות המבוקשת ובלבד שגילה בתצהירו טענת הגנה אפשרית הראויה לעמוד לדיון, ושיש בה כדי להדוף את התביעה לכשיובא הענין כולו לדיון בצורה הרגילה: זוסמן, סדרי הדין האזרחי, מהדורה שניה, ע' 402. בהתאם לאותו עקרון נפסק כי די לו לנתבע החפץ להתגונן אם יפרש בתצהירו את ההגנה שהיה מעלה לו תבע אותו האדם שעמו התקשר. הגנה זו פוגמת, לכאורה, את זכות הקנין בשטר, וכוחה יפה גם כנגד צד שלישי אליו סוחר השטר כל עוד לא יבוא הוא וירים את נטל השכנוע המוטל עליו, על-פי סעיף 29 (ב) לפקודת השטרות ויוכיח שניתן בתום-לב ערך בעד השטר: ע"א 576/61, בראון נגד רוגוז'ינסקי, ואח', פד"י טז 1460 [3]; וראה זוסמן, דיני שטרות, מהדורה שלישית סעיף 216.". (ההדגשות שלי – י.ב.).

לאור כל האמור לעיל, אני מתיר למבקשת להתגונן בפני התביעה השטרית.

התביעה תידון בסדר דין רגיל ותצהירי העדים מטעם המבקשת ישמשו ככתב הגנה.

הוצאות הדיון בבקשה ושכ"ט עו"ד בסך 2,500 ₪ ישולמו בהתאם לתוצאות הדיון בתיק העיקרי ו/או קביעת בית המשפט בעניין זה, בתום ההליך.

ניתנה היום, כ"ח אייר תשע"א, 01 יוני 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ