אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מוסא נ' חלבי

מוסא נ' חלבי

תאריך פרסום : 29/05/2011 | גרסת הדפסה
רע"צ
בית משפט השלום עכו
6627-02-11
02/05/2011
בפני השופט:
אברהים בולוס

- נגד -
התובע:
נעים מוסא
הנתבע:
סלאח חלבי
פסק-דין

פסק דין

מבוא.

לפניי ערעור על החלטת כב' ראש ההוצל"פ (מר' מוהנד ח'לאילה) מיום 9.1.11 (להלן: ההחלטה). במסגרת החלטה זו התקבלה חלקית טענת פרעתי שהעלה המשיב , בכך שכב' רשא ההוצל"פ הורה על הקטנת החוב בתיק ההוצל"פ שמספרו 08-03644-09-0 (להלן: תיק ההוצל"פ) בסך של 250,000 ₪.

רקע עובדתי.

1. המערער, עו"ד במקצועו, ייצג בשנת 2002 חברה בשם "מדינת הריהוט בע"מ" (להלן: החברה) שהייתה בבעלותו של המשיב. בין המערער למשיב נרקמה שותפות, לפיה רכש המערער מחצית הזכויות בחברה. כעבור זמן מה פרץ בין הצדדים סכסוך בעטיו הגיש כל אחד מהם תביעה כספית נגד האחר.

2. הסכסוך בין הצדדים הועבר לבוררות בפני כב' השופט בדימוס ד"ר דן ביין , וניתנו על ידו מספר החלטות, כדלקמן:

א. ביום 14.12.04 ניתנה החלטה לפיה על המשיב להחזיר למערער מיידית סך של 42,965 ₪.

ב. ביום 8.5.05 ניתנה השלמה לפסק הבורר בה נקבע כי :" לאחר עיון בשתי חוות הדעת, זו של מר מחול וזו של מר רבאח, הגעתי למסקנה כי על חלבי לשלם למוסא סך של 250,000 ₪ כפוף לכך שמוסא יעביר לחלבי רשימה מאומתת בתצהיר של כל השקים שנמסרו לחברה וחזרו כלא נפרעים ויעביר את השקים הנ"ל לידי חלבי ".(להלן: פסק הבורר)

3. ביום 26.10.08 הגיש המערער לבית משפט זה בקשה לאישור פסק הבורר. בהעדר תגובה לבקשה מטעם המשיב, אישר כב' השופט זיאד סאלח את פסק הבורר שניתן לו תוקף של פסק דין.

4. בעקבות אישור פסק הבורר, המערער פתח את תיק הוצל"פ נגד המשיב לשם גביית הסכומים בהם חויב המשיב (סך של 42,965 ₪ בהתאם להחלטה מיום 14.12.2004 וסכום של 250,000 ₪ בהתאם לפסק הבורר). במסגרת תיק ההוצל"פ שנפתח כאמור, הגיש המשיב בקשה בטענת פרעתי בה נטען, בין היתר, כי אינו חייב לשלם את הסך של 250,000 ₪, מאחר שהמערער לא מילא אחר התנאי הקבוע באותו פסק, בכך שלא החזיר את כל השקים שבחזקתו למשיב.

5. במסגרת הדיון שהתקיים ביום 27.5.10 בפני כב' ראש ההוצל"פ, הצדדים הגיעו להסכמה דיונית בזו הלשון:" מוסכם עלינו שהפלוגתא שעומדת להכרעה בבקשה דנן היא האם הזוכה מילא אחר חלקו בהחלטת הבורר מיום 8.5.05, דהיינו האם הזוכה מסר לחייב את כל הציקים כאמור בהחלטתו של הבורר" .

ההחלטה נשוא הערעור מיום 9.1.11.

6. בהחלטתו מיום 9.1.11 שניתנה לאחר שמיעת ראיות הצדדים, כב' ראש ההוצל"פ קבע בזו הלשון:" סעיף 19א לחוק ההוצאה לפועל קובע בצורה מפורשת כי החייב הוא הנושא בנטל הראיה בבקשה בטענת פרעתי.כלל ידוע הוא שנטל זה עשוי לעבור מצד לצד במהלך הדיון. אם נדוק פורתא בתצהירי הצדדים ובפלוגתא כפי שנוסחה בהסכמה כמצוטט לעיל, הרי שהמסקנה המתבקשת היא שנטל הראיה בתיק זה בכל הנוגע להחלטה השנייה, עבר לשכמו של הזוכה למן תחילת הדיון".

7. על יסוד מסקנתו זו, כב' ראש ההוצל"פ בחן את ראיות הצדדים, והגיע לכלל מסקנה כי המערער, כמי שהחזיק בכל מסמכי הנהלת החשבונות של החברה, שבמשרדו גם ישבה אותה הנהלת חשבונות, וגם כמי ששלט בלעדית בחשבון החברה, לא הרים את נטל הראיה המוטל עליו להוכיח שהוא החזיר למשיב את כל השקים נשוא המחלוקת ואשר פורטו ברשימות שצורפו לתצהירו של המשיב.

8. כב' ראש ההוצל"פ הוסיף ובחן את הראיות לעומק בהתבסס על ההנחה :" כי נטל הראיה מוטל על החייב". גם כאן המסקנה הייתה שהמשיב הרים נטל הראיה הרובץ לפתחו, לאחר שהוכיח, בין היתר, קיומם של ששה תיקי הוצל"פ שנפתחו ע"י המערער לגבייתם של שיקים שכולם מופיעים ברשימת השקים שבמחלוקת, ואשר אליהם לא התייחס המערער בתצהירו. עוד נקבע כי, באשר לתיקי הוצל"פ אלה, המערער נזכר להתייחס אך ורק במהלך החקירה הנגדית שעה שטען כי לא היה באפשרותו לזהותם בתוך רשימת השקים שבמחלוקת , הגם, שלגישתו, אין הוא חייב להחזירם למשיב מפני שמדובר בשקים אשר נמסרו לו כמי שייצג את החברה עוד לפני שהפך לשותף בה. במסגרת ההחלטה נקבע כי, מעבר לעובדה שעצם הימצאות שקים אלה בידי המערער מוכיחה את גרסת המשיב, הרי כבישת הגרסה לגבי אותם שקים והסברי המערער חשפו נקודות תורפה בגרסת המערער הפוגעות הן במשקלה והן במהימנותה.

9. כב' ראש ההוצל"פ לא קיבל את טענת המערער כי כל השקים שבמחלוקת הועברו לידי המשיב, משום שטענה זו הועלתה בתצהיר באופן סתמי וגורף. ועוד, כב' ראש ההוצאה לפועל ראה גם לדחות את הסבריו של המערער אותם שטח אך במסגרת חקירתו הנגדית ולפיהם, ההמחאות שחוללו הוחזרו כולן למשיב ע"י פקידי הנהלת החשבונות. גישתו של המערער נדחתה, משום האיחור הרב שדבק בהעלאת טיעון עובדתי זה, אי הבאת מי מפקידי הנהלת החשבונות לעדות, גם בשל העובדה שעסקינן בעדות יחידה של בעל דין.

10. כב' ראש ההוצל"פ גם הוסיף ומצא שגרסתו של המערער לוקה בחוסר דיוק. מסקנה זו מבוססת על דבריו של המערער אותם מסר בחקירתו הנגדית. המערער העיד כי, לאחר שיחסי הצדדים עלו על שרטון לא הועברו להמשיב המחאות כלשהן. אלא מאי, מעיון ברשימת ההמחאות שבמחלוקת ואלה שאינן שנויות במחלוקת בין הצדדים, עולה כי קיימת חפיפה במועדי הפרעון בין קבוצות המחאות אלו, דבר השומט, כפי שנקבע, את הקרקע תחת הסבר זה, שגם לא קיבל ביטוי בתצהיר המערער אלא דווקא הוצג אך במסגרת חקירתו הנגדית.

11. כב' ראש ההוצאה לפועל גם התייחס בהחלטתו לגרסת המשיב אותה העדיף על זו של המערער. כן הוסיף כי, המשקל המצטבר של הראיות שהציג המשיב, בצירוף הסתירות הרבות שנמצאו בגרסת המערער, מובילות למסקנה שהמשיב הוכיח כי המערער לא מסר לו את כל השקים שהיה עליו למסור בהתאם לפסק הבורר.

12. על סמך כל האמור קבע ראש ההוצל"פ, שהתנאי שנקבע בפסק הבורר לתשלום סכום של 250,000 ₪ לא קויים, ולפיכך לא מוטלת על המשיב החובה לשלם סכום זה.

טענות הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ