אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מוסא ואח' שר הבטחון ואח'

מוסא ואח' שר הבטחון ואח'

תאריך פרסום : 04/03/2018 | גרסת הדפסה
בג"צ
בית המשפט העליון ירושלים בשבתו כבית משפט גבוה לצדק
7292-14
28/02/2018
בפני הרכב השופטים:
1. הנשיאה א' חיות
2. המשנה לנשיאה ח' מלצר
3. ע' פוגלמן


- נגד -
העותרים:
1. עלי מוחמד עיסא מוסא
2. יוסף עיסא חמדאן מוסא
3. מוסא עיסא חמדאן מוסא
4. רבחי חוסיין מוחמד סלאח
5. עלי עבד מחמד מוסא
6. עלי סלים מחמד מוסא
7. עומר מחמד מחמוד עטואן
8. ש.ע.ל - שלום עכשיו לישראל מפעליים חינוכיים
9. חגית עופרן

עו"ד מיכאל ספרד
המשיבים:
1. שר הבטחון
2. מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית
3. ראש המנהל האזרחי בגדה המערבית
4. משטרת מחוז ש"י
5. המועצה האזורית גוש עציון
6. צבי אהרונוביץ
7. חי איטן
8. מתן יחזקאלי
9. אברהם אגריוניק
10. בובליק ברוכי
11. דוד דנהייר
12. עמי גבירצמן
13. נוי יוחאי
14. שמעון אמיר
15. גיל בר לב
16. יניב שטרית

עו"ד רן רוזנברג[בשם משיבים 1-4]
עו"ד עקיבא סילבצקי[בשם המשיבה 5]
עו"ד ד"ר הראל ארנון
עו"ד צפנת נורדמן [בשם המשיבים 6-16]
החלטה
 

הנשיאה א' חיות:

 

                       

  1. זוהי בקשה מטעם המשיבים 4-1 (להלן: משיבי המדינה) "להארכת מועד בת כשלושה חודשים לקיום פסק דין" שניתן בבג"ץ 7292/14 מוסא נ' שר הביטחון (1.9.2016) (להלן: פסק הדין). בפסק הדין הורה בית משפט זה על מימוש צווי הריסה שהוצאו ל-17 מבנים שנבנו שלא כדין במאחז דרך האבות, אשר מצויים במלואם או בחלקם על קרקע שלא הוכרזה כאדמת מדינה. מבחינת עיתוי הביצוע, נקבע כי צווי ההריסה ביחס ל-15 מבנים – שבהם עוסקת הבקשה הנוכחית – ימומשו בתוך שנה וחצי (עד ליום 6.3.2018). המועד האמור נקבע בשים לב לכך שמימוש הצווים כרוך בפינוי תושבים מבתיהם ולכן הצריך מתן פרק זמן הולם להתארגנות. ביחס לשני המבנים הנותרים נקבע פרק זמן קצר יותר למימוש צווי ההריסה. משמומשו הצווים בנוגע לשני מבנים אלה, אין צורך להרחיב על אודותיהם.

 

  1. מספר חודשים לאחר מתן פסק הדין הוגשה עתירה שביקשה לעכב את הריסתם של 6 מבני מגורים מתוך 15 המבנים המיועדים להריסה עד לחודש מרץ 2018 (בג"ץ 6766/17 שטרית נ' שר הביטחון(13.9.2017)). בעקבות הערות השופטים בדיון כי דומה שלא היה מקום להגיש עתירה חדשה בנושא, נמחקה העתירה בהסכמה ותחתיה הוגשה בקשה מטעם המחזיקים בששת המבנים להבהרת הסעד האופרטיבי שניתן בפסק הדין (להלן: הבקשה הקודמת). בבקשה הקודמת נטען כי פסק הדין לפי לשונו ותכליתו הורה לממש את צווי ההריסה רק ביחס לחלקי המבנים החורגים מחוץ לגבולות אדמות מדינה מוכרזות וכי כך יש לפעול ביחס ל-6 המבנים מושא הבקשה. ביום 22.10.2017 נדחתה בקשת ההבהרה שהוגשה. בהחלטת הדחייה נקבע שפסק הדין מורה בבירור על מימוש צווי ההריסה ביחס למבנים במלואם, מבלי להוציא מתוכם רכיבי בינוי כאלה או אחרים. על כן, נמצא שאין מדובר בבקשת הבהרה כי אם בבקשה לשינוי פסק דין. עוד נקבע כי במכלול נסיבות העניין, היעתרות לבקשה לשינוי פסק הדין תפגע, ללא הצדקה מספקת, בעיקרון סופיות הדיון ובעיקרון שלפיו פסקי דין יש לקיים.

 

  1.  ההחלטה בבקשה הקודמת לא היוותה סוף פסוק. בסמוך לתום המועד למימוש צווי ההריסה, הגישו משיבי המדינה ביום 20.2.2018 את הבקשה דנן, שהוגשה לבקשת ראש הממשלה ושר הביטחון ועל דעת היועץ המשפטי לממשלה. במסגרתה ביקשו משיבי המדינה כי המועד למימוש צווי ההריסה ל-15 המבנים יוארך בכשלושה חודשים (עד ליום 15.6.2018). לדבריהם, לאחר מתן פסק הדין ובפרט החל מן המחצית השנייה של שנת 2017, שקדו נציגי הממשלה בהובלת משרד הביטחון על מציאת פתרונות שיאפשרו את מימושו של פסק הדין בדרכי שלום. לפי הנמסר ממשיבי המדינה, לאחרונה עלה בידיהם לגבש מתווה המצוי בישורת האחרונה למימושו, אשר מכוחו ניתן יהיה להעמיד פתרון מגורים הולם עבור תושבי המבנים בהסכמתם.

 

  1. כמתואר בבקשת משיבי המדינה, המרכיב הראשון במתווה הוא בניית מבני מגורים זמניים על מקרקעין המכונים חלקה מספר 91 בגוש 12 ללוח התביעות אשר גובש במסגרת הליכי ההסדר הירדניים, המצויה בסמיכות ל-15 המבנים שיפונו (להלן: המרכיב הראשון במתווה). מהלך זה יתאפשר מכוח תכנית מספר 405/11 שאושרה למתן תוקף ביום 12.2.2018, פורסמה ביום 16.2.2018 ואשר אמורה הייתה להיכנס לתוקף ביום 23.2.2018 (להלן: תכנית חלקה 91). בד בבד עם ההליכים לאישור תכנית חלקה 91, ניתן אישור לביצוע פעולות פיתוח שטח מצומצמות באזור החלקה והן החלו עוד ביום 14.2.2018 לאחר שניתן היתר בנייה לביצוען. על רקע דברים אלה, לפי הערכת גורמי המקצוע במשרד הביטחון, פרק הזמן הריאלי עד לאכלוס 15 מבנים זמניים – מרגע התחלת העבודות בשטח ועד לגמר הבינוי – הוא של כ-18 שבועות. לפי הערכה זו ובשים לב למועדי החגים הקרבים והולכים, משיבי המדינה צופים כי המבנים החלופיים יעמדו על תילם עד ליום 15.6.2018 (המועד שעד אליו מבוקשת הארכה לביצוע פסק הדין). בצד זאת, ציינו משיבי המדינה כי ביום 15.2.2018 הוגשה עתירה התוקפת את החלטת אישור תכנית חלקה 91 למתן תוקף ובד בבד עמה הוגשו בקשות לצווי ביניים ולצווים ארעיים למניעת עבודות בנייה בשטח ולמניעת כניסתה לתוקף של התכנית (בג"ץ 1386/18 עמותת ש.ע.ל – שלום עכשיו לישראל מפעלים חינוכיים נ' מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית (להלן: בג"ץ 1386/18)). הבקשות למתן צווים ארעיים וצווי ביניים נדחו (החלטות מימים 15.2.2018 ו-22.2.2018).

 

  1. להשלמת הרקע העובדתי, מסרו משיבי המדינה כי בתחילה נבחנה האפשרות להקים את מבני המגורים הזמניים בחלקה אחרת, המצויה בתוך חורשה הסמוכה לנתיב האבות ובתוך תחום השיפוט של היישוב אלעזר. חלופה זו ניתנת ליישום מכוח מערכת הנחיות 404/1/6/5, בכפוף לפרסומה למתן תוקף שטרם נעשה. עם זאת, ציינו משיבי המדינה, מאחר שהן תושבי המבנים המיועדים להריסה, הן תושבי היישוב אלעזר מתנגדים לחלופה זו, היא "אינה מועדפת כעת על הדרג המדיני" (פסקה 2(ב) לבקשה). כפי שציינו משיבי המדינה, נבחנו גם חלופות אחרות בישובים הסמוכים, אולם נמצא כי הן לא מתאימות, בין היתר, לנוכח מרחקן ממוסדות חינוך והניתוק מהקהילה שאליה משתייכות המשפחות המתגוררות במבנים המיועדים להריסה.

 

  1. המרכיב השני במתווה הוא הסדרת 6 מבנים (מתוך ה-15 המיועדים להריסה) במיקומם הנוכחי, על דרך של ניסור חלקיהם החורגים מחוץ לתחום אדמות המדינה המוכרזות והכשרה בדיעבד של חלקי המבנים הנותרים המצויים בתוך תחום אדמות המדינה (להלן: המרכיב השני במתווה). משיבי המדינה ערים לכך שהמרכיב השני במתווה מהווה למעשה בקשה לשינוי מהותי של פסק הדין (ולא אך בקשה להארכת מועד לביצועו). אולם,  לשיטתם ניתן לאשרו מכוח החלטת בית משפט זה בבקשה הקודמת, שבה צוין כי ייתכן שאם יוצאו היתרי בנייה למבנים ניתן יהיה לשנות מהתוצאה שלפיה דינם להיהרס במלואם. משיבי המדינה הבהירו כי הכשרת חלקי ששת המבנים שבתחום אדמות המדינה המוכרזות תיעשה מכוח תכנית מספר 404/1/6/6 שפורסמה להתנגדויות ביום 9.2.2018 לתקופה של חודשיים (עד ליום 9.4.2018). תכנית זו, שתכונה להלן "התכנית לאישור ששת המבנים", היא תכנית זמנית לתקופה של שלוש שנים. זאת ועוד, מאחר שהיא מתייחסת למקרקעין שבנוגע אליהם תלויים ועומדים הליכי ערר נגד הכרזתם כאדמות מדינה, תקנון התכנית קובע כי יראו אותה כבטלה גם אם טרם חלפו שלוש שנים מיום שיינתן לה תוקף, אם יוחלט על ביטול ההכרזה. משיבי המדינה ביקשו היתר לפעול באופן דומה ביחס למבנה נוסף שפסק הדין לא חל עליו. במקביל, מסרו משיבי המדינה, ביום 14.2.2018 פורסמה הכוונה לכלול את תחום התכנית לאישור ששת המבנים בשטח תחום השיפוט של היישוב אלעזר. פרסום זה נעשה על מנת ליידע נפגעים פוטנציאליים מתיקון תחום השיפוט, בהתאם להתחייבות המדינה שניתנה במסגרת תגובתה לעתירה בבג"ץ 5073/17 ראש מועצת הכפר ג'אלוד נ' מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית(בהמלצת בית המשפט נמחקה העתירה ביום 10.1.2018 תוך שמירת טענות וזכויות). למקרא בקשת משיבי המדינה לא ברור באיזה שלב מצוי הליך תיקון תחום השיפוט ואם קיימת הערכה מתי הוא יסתיים. מכל מקום, משיבי המדינה הבהירו כי אם בית המשפט לא יאשר לקדם את המרכיב השני במתווה, הפתרון למשפחות המתגוררות בששת המבנים יימצא אף הוא בשטח תכנית חלקה 91.

 

  1. לתמיכה בבקשה הנוכחית ובמתווה שהוצג בגדרה, הדגישו משיבי המדינה את העובדה כי מימוש צווי ההריסה משמעו פינוי של 15 משפחות ובהן למעלה מ-100 נפשות מבתיהן. לטענת משיבי המדינה, המורכבות והרגישות הכרוכות בפינוי רחב היקף כזה מחייבות קידום פתרונות תכנוניים אשר יאפשרו את קיום פסק הדין בהסכמה ובדרכי שלום. משיבי המדינה עמדו על כך שביצוע הפינוי בהסכמת התושבים טומן בחובו גם יתרון מבצעי משמעותי, שכן הדבר יחסוך את הצורך בגיוס כוחות משטרה וביטחון לביצוע הפינוי. יתר על כן, טענו משיבי המדינה, המתווה שהוצג מפורט ומבוסס על לוחות זמנים ברורים וקצרים להשלמת העבודות הנדרשות למימושו וממילא אינו דורש הארכת מועד ארוכה. עוד הבהירו משיבי המדינה, כי הבקשה הנוכחית נסמכת על התחייבותן הבלתי מותנית של כלל המשפחות המתגוררות בבתים המיועדים להריסה להתפנות ללא התנגדות וללא כל אלימות (מש/1). לאחר דברים אלה, הבהירו משיבי המדינה כי בין אם תתקבל הבקשה ובין אם לאו, הם ערוכים לקיים את פסק הדין במועד שנקבע לכך. עם זאת, בנסיבות שפורטו בבקשה, הם סבורים כי ראוי לקבלה.

 

  1. המחזיקים במבנים (המשיבים 16-6) והמועצה האזורית גוש עציון (המשיבה 5) תומכים בקבלת הבקשה. העותרים מצדם סבורים שיש לדחותה. לטענתם, התנהלות משיבי המדינה מאז שניתן פסק הדין מלמדת על זלזול במועדים שנקבעו על ידי בית המשפט לביצועו ומשקפת יחס של "איפה ואיפה" לטובת תושבי המבנים המיועדים להריסה. לגישתם טעמיה של הבקשה הנוכחית אינם עומדים בתנאים שנקבעו בפסיקה להארכת מועד לביצוע פסק דין, בפרט בהתחשב בכך שבמקרים דומים אחרים נקבע כי אי-איתור חלופות מגורים למפונים לא מהווה עילה לסטייה מעיקרון סופיות הדיון ולשינוי מועדים שנקבעו בפסקי דין חלוטים. באשר לבקשה לשינוי פסק הדין על דרך הקביעה כי די בניסור חלקים מ-6 המבנים החורגים לאדמות לא מוכרזות, טענו העותרים כי אין לקבלה. לדבריהם, שאלת גורלם של ששת המבנים נדונה והוכרעה בפסק הדין וכן במסגרת הבקשה הקודמת להבהרתו. לטענת העותרים, בבקשה הנוכחית לא הוצג שינוי נסיבות המצדיק לשנות מההחלטות הקודמות שניתנו ביחס למבנים אלה. לפיכך, לטענתם, דין הבקשה להידחות על כל חלקיה תוך חיוב משיבי המדינה בהוצאות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ