אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מוסא אלער(המנוח) ואח' נ' מדינת ישראל

מוסא אלער(המנוח) ואח' נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 06/05/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי חיפה
1560-01-11
19/04/2012
בפני השופט:
תמר שרון נתנאל

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. עז' המנוח מוחמד מוסא אלער (המנוח)
2. רוקיה סלימאן מוסא זוארעה
3. לילא חסין אלער
4. נדאא מוחמד אלער
5. סנאא מוחמד אלער
6. יאסמין מוחמד אלער
7. מלאק מוחמד אלער
8. נאהד מוחמד אלער
9. סמאהר מוחמד אלער
10. עז' המנוח רקאן מוסא אלער (המנוח)
11. עז' המנוח פדאא מוסא אלער (המנוח)
12. עז' המנוח אברהים מוסא אלער (המנוח)
13. נמר סלמאן אלער
14. עליא סלימאן אלער

החלטה

לפניי בקשת המדינה למתן צו להפקדת ערובה להוצאותיה, במסגרתה עותרת המדינה לחייב כל אחת מקבוצות התובעים בהפקדת ערובה להוצאות, מכוח תקנה 519 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: "התקנות"), בסכום שלא יפחת מסך של 20,000 ₪, לכל קבוצה.

התביעה והבקשה :

1.בכתב התביעה, שהוגש בתיק זה, עותרים המשיבים לחיוב המבקשת בפיצויים בגין אירוע מיום 3.1.2009, במהלכו, על פי הנטען בתביעה, נפגע ביתו של המשיב 1, מפגז ארטילריה שנורה ע"י כוחות צה"ל לעבר ביתו וכאשר בני המשפחה יצאו את הבית, כדי לעבור למקום בטוח, פגע בהם פגז נוסף, שגרם לרציחתם בדם קר (כך לשון כתב התביעה), של חמישה מבני המשפחה.

בכתב הגנתה מכחישה המבקשת את העובדות הנטענות בכתב התביעה וטוענת, בין היתר, כי יש לדחות את התביעה על הסף, גם מכח הוראות סעיפים 3, 5(א)(2), 5(א)(3), 5(א)(5), 5ב', לחוק הנזיקים האזרחיים (אחריות המדינה), תשי"ב-1952 (להלן: "חוק אחריות המדינה"), או כל אחד מהם, באשר מדובר במלחמה (מבצע "עופרת יצוקה"), שבוצע על פי כללי המלחמה וכן ב"מעשה מדינה" וכי על פי הדין הבינלאומי הנוהג, אין מדינה נושאת באחריות לנזקי הצד שנלחם נגדה ולכן, לשיטתה, יש לדחות את התביעה על הסף.

כן נטען, כי יש לסלק את התובענה על הסף גם משום שלא צורפו אליה צווי ירושה של המנוחים וייפויי כח, של כל אחד ואחד מהמשיבים, כנדרש. המבקשת אף מצביעה על זהות בשמותיהם ובמספרי תעודת הזהות של המשיבים 4 ו- 5. עוד נטען, כי באשר למשיבה מס' 5 כלל לא הוגשה הודעה על נזק.

בנוסף טוענת המדינה, כי סיכויי ההגנה מעולים, לא רק מאחר שמדובר בפעולת מלחמה, אלא גם משום שכוחות צה"ל שפעלו באזור נגד תשתיות טרור, התנהלו קרבות בשטח אורבני צפוף, נגד ארגוני המחבלים, תוך שכוחות צה"ל היו חשופים לירי, מלכודים ומטעני חבלה, גם בבתי מגורים של אזרחים וכי לפי המידע שברשותה, הירי בוצע לעבר מי שנחזה כמעורב בביצוע פעילות חבלנית עוינת.

2.המבקשת חוזרת על ההלכות המוכרות בסוגיה זו, לרבות הכלל המושרש, של חיוב תובעים שאינם תושבי מדינת ישראל בערובה להוצאות הנתבעת ומדגישה, כי בעצם היות המשיבים תושבי חוץ – תושבי עזה, הנמצאת מחוץ לתחום השיפוט של מדינת ישראל, ובכך שאין בידם להצביע על נכסים בתחומי מדינת ישראל, מהם תוכל המבקשת להיפרע הוצאותיה במקרה שהתובענה תידחה, כדי לחייבם בהפקדת ערובה, מה גם שאין כיום אפשרות של אכיפת פסקי דין, או גביית הוצאות בשטחי עזה.

המבקשת מפנה לפסקי דין התומכים בטענתה, ובכללם - פסק דין שניתן רק לאחרונה ע"י ביהמ"ש העליון ברע"א 7160/11 אלדאים נגד מדינת ישראל (לא פורסם, 13.11.11), לענין גובה החיוב ואופן הטלתו, שם אישר ביהמ"ש העליון את החלטת בימ"ש קמא, אשר לא קבעה חיוב גלובלי שיחול על כל התובעים, אלא חייבה כל אחת מקבוצות התובעים בערובה בסך 20,000 ₪.

3עוד טוענת המבקשת, כי מדובר, על פני הדברים, בתביעה על סך מיליוני שקלים, שניהולה מכביד והוצאות ניהולה רבות, בין היתר לאור מציאות הלחימה בשטח והקושי לברר את העובדות ולאתר חומר ראיות בנוגע לכל אחד ואחד מהמשיבים ולכן עותרת היא לקביעת ערובה בסכום ריאלי, תוך שהיא מציינת, כי מגמת הפסיקה הינה להעמיד את הערובה על סכום של 20,000 ש"ח.

טענות המשיבים :

4.המשיבים טוענים, כי יבקשו לדון, ראשית כל, באחריות המדינה לנזק ולאירוע ורק בשלב מאוחר יותר, בשלב השני, תידון שאלת גובה הנזקים וכי בפיצול זה יש כדי לצמצם את ההוצאות ולהשליך על ההחלטה בבקשה זו.

לטענתם, המבקשת עותרת לחיובם בערובה מתוך שיקולים זרים והיא נוהגת לעשות כן באורח שיטתי, ללא אבחנה, ביודעה כי לא יהא בידי התובעים השונים להפקיד כספים וכך יאלצו לחזור בהם מתביעתם.

ב"כ המשיבים מדגיש את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ואת העובדה שביהמ"ש רשאי לחייב בהפקדת ערובה, אך אינו חייב לעשות כן ועליו לדון כל מקרה, לגופו, על פי נסיבותיו.

במקרה זה נטען, כי טענות המבקשת, בכתב הגנתה, הינן טענות סתמיות, לא מבוססות וחסרות אחיזה במציאות וכי המבקשת טוענת, בכתב הגנתה, טענות עובדתיות סותרות והיא אף לא הצביעה על פעולה חשודה שהתרחשה באיזור, או על סכנה מיידית שנשקפה לחיילי צה"ל. לפיכך טוענים המבקשים, כי סיכויי התביעה הינם גבוהים או וודאיים.

ב"כ המבקשים מפנה לפסקי דין בהם נדחו בקשות המדינה להפקדת ערובה, גם בתביעות כגון אלה, ומצביע על ערובות נמוכות יותר, שנקבעו במקרים אחרים.

דיון ומסקנה :

5.תקנה 519(א) לתקנות, הקובעת כי ביהמ"ש רשאי לצוות על תובע ליתן ערובה לתשלום הוצאותיו של נתבע, אינה קובעת את הקריטריונים על פיהם יפעיל ביהמ"ש את שיקול דעתו ואלה נקבעו בפסיקה, אשר קבעה מספר כללים, המדריכים את ביהמ"ש בשיקוליו.

בראש ובראשונה יש ליתן דגש לזכות הגישה לערכאות, אשר נאמר עליה, כי היא "זכות יסוד חוקתית מן המעלה הראשונה" - רע"א 544/89 אויקל תעשיות (1985) נ' נילי מפעלי מתכת בע"מ, פ"ד מד(1) 647, 650; רע"א 733/95 ארפל אלומיניום בע"מ נ' קליל תעשיות בע"מ, פ"ד נא(3) 577, 29.

אולם, גם זכות זו, עם כל חשיבותה, איננה עומדת בבדידותה. אחיות לה זכויות אחרות, בין זכויות יסוד ובין זכויות פחותות מהן במעלה, ועל ביהמ"ש לאזן בין כל הזכויות הקיימות במרחבה של התובענה ובמסגרת הפרמטרים שעל ביהמ"ש לבחון, הן לעניין עצם הטלת הערובה, והן לעניין גובהה, קיימות גם נסיבות האירוע וסיכויי התביעה על פי כתבי הטענות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ