אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' מוגרבי(עציר)

מדינת ישראל נ' מוגרבי(עציר)

תאריך פרסום : 18/10/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חיפה
22930-03-10
17/10/2010
בפני השופט:
יחיאל ליפשיץ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
תחסין מוגרבי (עציר)
גזר-דין

גזר דין

הנאשם הורשע, בתאריך 9/6/10, על פי הודייתו, בעבירה של התפרצות לבניין שאינו משמש כבית מגורים וגניבה – עבירה לפי ס' 407 (ב) לחוק העונשין, תשל"ז – 1977 (להלן – החוק), וכן בעבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו – עבירה לפי ס' 275 לחוק.

על פי עובדות כתב האישום, התפרץ הנאשם, בתאריך 27/2/2010 בשעות הבוקר המוקדמות, למועדון העמותה למען הפיליפינים בישראל, אשר נמצא ברח' יואל בחיפה. הנאשם טיפס הנאשם מעל חומה, לאחר מכן פתח את דלת המועדון, נכנס אליו וגנב משם טלויזית פלזמה. באותו יום, בשעות אחר הצהריים, משביקש שוטר לעכבו בחשד להתפרצות לעיל, הוא נמלט בריצה ונעצר רק בתאריך 7/3/10 בדירה בה הסתתר, וגם זאת לא לפני שניסה לברוח והתנגד למעצרו.

בתאריך 12/7/10 צירף הנאשם מספר תיקים שהיו תלויים ועומדים כנגדו והורשע בעבירות הבאות (ר' הכרעת דיני מתאריך 12/7/10 וכן רשימת הצירוף):

התפרצות לבניין שאינו משמש כבית מגורים – עבירה לפי ס' 407 (ב) לחוק. מדובר בעבירה אותה ביצע הנאשם בתאריך 12/4/09.

החזקת רכוש החשוד כגנוב – עבירה לפי ס'' 413 לחוק. מדובר בעבירה אותה ביצע הנאשם בתאריך 15/2/2010.

הכשלת שוטר במילוי תפקידו – עבירה לפי ס' 275 לחוק. מדובר בעבירה אותה ביצע הנאשם בתאריך 24/7/2009.

התפרצות לדירה וגניבה – עבירות לפי ס' 406 (ב) + ס' 384 לחוק. מדובר בעבירה אותה ביצע הנאשם בתאריך 11/9/2008.

לאחר הרשעתו הכין שירות המבחן תסקיר בעניינו של הנאשם. עיון בתסקיר, וכן בגיליון ההרשעות הקודמות של הנאשם מעלה תמונה שלך אדם, יליד שנת 1975, שהחל מהיותו נער ועד מעצרו האחרון, חייו סבו סביב ביצוע עבירות. בהיותו נער, הוא נשלח מספר פעמים למסגרות לקטינים. הנאשם נדון משנת 1993 ועד היום ל 8 תקופות מאסר שונות - החל מ 4 חודשי מאסר וכלה בתקופה של 30 חודשי מאסר. העבירות בהן הורשע, הינן בעיקר עבירות רכוש (התפרצויות וכיוב') וסמים, אך גם עבירות אלימות ועבירות אחרות. מהתסקיר עולה, כי הנאשם סבל מילדות בתנאים קשים, החל להשתמש בסמים בגיל 16, כשבשנים האחרונות היה מכור לסמים קשים ולאלכוהול. הנאשם לא עבר תהליך גמילה בסמים עד כה, לא עבד מעולם בעבודה מסודרת והיה נתמך של המל"ל. הנאשם התחתן בגיל צעיר ולו שני ילדים. בשנת 2005 הוא התגרש ואינו שומר קשר עם ילדיו. הדבר היה בין השאר על רקע אי תפקודו בעקבות התמכרותו לסמים. הנאשם ציין בפני קצינת המבחן, כי את העבירות נשואות תיק זה, הוא ביצע כדי לממן את התמכרותו לסמים. עוד ציין הנאשם, כי הוא עייף מאורח חייו העברייני ומעוניין לעבור גמילה ולבצע שינוי באורח חייו. בהקשר זה ציין הנאשם, כי הוא הפסיק להשתמש בסמים במעצרו הנוכחי ואף מוסר בדיקות שתן. שירות המבחן הטיל ספק באם יש לנאשם את הכוחות לבצע שינוי בחייו, אך המליצו כי באם הנאשם מעוניין להיגמל מסמים, אזי יעבור שינוי זה בין כותלי הכלא.

לגבי הנקודה האחרונה, לא היתה מחלוקת בין עמדת שירות המבחן לבין עמדת הנאשם. ב"כ הנאשם, ואף הנאשם עצמו, ציינו כי ברור להם, כי הנאשם צפוי לעונש מאסר משמעותי וביקשו כי בית המשפט ימליץ בפני רשויות שב"ס לדאוג לכך, כי הנאשם ישובץ במסגרת אשר אכן תאפשר לו הליך של גמילה. כל שביקשו הוא, כי העונש שיושת על הנאשם, יהיה מידתי וכי בית המשפט ייקח במסגרת שיקוליו את העובדה, כי הנאשם הודה במיוחס לו בהזדמנות הראשונה ואף צירף מספר תיקים פתוחים. זאת ועוד, ב"כ הנאשם ציין, כי מעצרו הנוכחי היווה קרש הצלה לנאשם מפני המשך דרכו מחוץ לכותלי הכלא, ואלמלא מעצרו האחרון, קרוב לוודאי, שהנאשם היה מסיים את חייו על רקע התמכרותו הקשה לסמים. לאחר מעצרו, הגיע הנאשם להכרה כי הוא זקוק לשינוי. אין מדובר בשינוי "טקטי" לצורך קבלת גזר דין מקל, שהרי הנאשם רגיל לשהייה בין כותלי הכלא וברור לו, כי הוא ידון לעונש משמעותי. מדובר, אליבא לנאשם ובא כוחו, בשינוי שהנאשם לקח על עצמו באופן אמיתי – לראיה, בדיקות השתן שהוא עובר מאז מעצרו והעלייה הניכרת במשקלו. לעניין האחרון אציין, כי אכן ניתן היה להבחין בשינוי שכזה.

מנגד, ביקשה ב"כ המאשימה להשית על הנאשם עונש כבד ומרתיע, וזאת לנוכח עברו המכביד וחומרת העבירות בהן הורשע.

אין מחלוקת, אף לא בין הצדדים, בדבר חומרת מעשיו של הנאשם וכי מדובר בנאשם שיש להענישו על ידי שליחתו למאסר לתקופה משמעותית. בתי המשפט עמדו לא פעם על חומרת עבירות רכוש אלה ועל הצורך בענישה מרתיעה. הדברים נכונים שבעתיים ככל שהם מתייחסים לעבירה של התפרצות לדירה, שגם בה הורשע הנאשם (ור' בנדון, לדוגמה, את ע"פ 7453/08, מדינת ישראל נגד אורן אואזנה, ניתן בתאריך 31/12/08).

הנאשם הינו עבריין, שלחובתו עבר פלילי עשיר בעיקר בעבירות סמים ורכוש, אך לא רק. מדובר במי שמכור מגיל צעיר לסמים קשים ועל פני הדברים, חלק ניכר מהרשעותיו היו על רקע זה. קרן אור קטנה באפילה זו, היא רצונו של הנאשם לבצע שינוי בחייו ולהיגמל מסמים. למרות הסקפטיות שניתן להטיל בתקווה זו (אם לא לגבי כנותה, הרי לגבי יכולותיו האמיתיות של הנאשם לבצע שינוי שכזה), הרי שלא ניתן לומר, כי אבדה התקווה, ולראיה – השינוי הפיסי שחל בנאשם והעובדה כי הוא מוסר בדיקות שתן. עוד יש להוסיף, לזכותו של הנאשם, את הודייתו במיוחס לו ואת צירוף התיקים שביצע. ניתן לראות בכך עוד אינדיקציה לרצונו לפתוח דף חדש.

לאחר ששקלתי את טיעוני הצדדים, אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

מאסר בפועל למשך 33 חודשים. העונש יחושב החל מיום מעצרו – 7/3/2010.

אני מטיל על הנאשם 12 חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים מיום שחרורו שלא יעבור כל עבירת רכוש מסוג פשע.

אני מטיל על הנאשם 6 חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים מיום שחרורו שלא יעבור כל עבירת רכוש מסוג עוון.

אני מטיל על הנאשם 6 חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים מיום שחרורו שלא יעבור עבירה של הכשלת שוטר במילוי תפקידו.

תשומת לב רשויות שב"ס לרצונו של הנאשם לעבור הליך של גמילה מסמים בין כותלי כלא חרמון.

אבקש את רשויות שב"ס לקחת את רצונו זה של הנאשם במסגרת מכלול שיקוליהם בעת הצבתו של הנאשם במתקן שב"ס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ