אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' מוגאהד(עציר)

מדינת ישראל נ' מוגאהד(עציר)

תאריך פרסום : 01/05/2014 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי ירושלים
58376-03-14
27/04/2014
בפני השופט:
נאוה בן אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עמאר מוגאהדעל ידי ב"כ עו"ד ראובן בר-חיים

החלטה

זה גלגולה של בקשת המבקשת להורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים נגדו:

1.האירוע נשוא ההליך שלפניי התרחש ביום 15.3.14. אין חולק, כי ביום זה, בשעה 07:30, נהג מאן דהוא ברכבו של המשיב בכביש רמות, מכיוון מבשרת ציון לירושלים. שוטרים שהיו ברכב משטרתי סמוך למנהרת הארזים הבחינו ברכב, שהגביר את מהירות נסיעתו מעל 160 קמ"ש, עקף כלי רכב בצורה מסוכנת וסטה בין הנתיבים. השוטרים נסעו אחרי הרכב והפעילו אורות כחולים וסירנה. הרכב המשיך בנסיעתו לעבר כביש 404 בכיוון עטרות, במהירות של 100 קמ"ש, שאינה מתאימה לתנאי הדרך. סמוך לכביש 20 סטה ימינה מנתיב הנסיעה השמאלי בו נסע, עלה על אי תנועה, ופנה לדרך עבד אל חמיד שומאן, תוך שהוא גורם לרכב פרטי שנסע בסמוך לו לבלום בצורה פתאומית. בצומת הרחובות עבד אל חמיד שומאן וטהה חוסיין, הסמוך למספר מוסדות חינוך, עקף הרכב כלי רכב מצד ימין וחצה את הצומת באור אדום, תוך שהוא פונה שמאלה. הרכב פגע ברכב שנקלע לנתיב נסיעתו, וגרם לו פגיעות בצד שמאל. לנהגת הרכב הנפגע נגרמו חבלות קלות בראשה ובגבה והיא נזקקה לטיפול רפואי. הרכב המשיך בנסיעה מהירה שאינה מתאימה לתנאי הדרך ופגע במונית שנסעה בנתיב הנגדי. בהמשך פנה הרכב לרח' אל בארודי ונעלם מעיני השוטרים.

2. דקות מספר לאחר תום המרדף התקשר השוטר טדסה זרו למספר הטלפון הנייד של המשיב (אותו איתרו על פי מספר הרכב הנמלט), כדי לזמנו לחקירה. לצלצול ענה אחיו של המשיב, אמיר, וטען כי אחיו (המשיב) ישן בבית, וכי רכבו חונה מתחת לבית. לאחר מכן ניסה השוטר לשוב ולהתקשר לטלפון האמור אולם לא היה מענה. השוטר זרו הצליח להשיג את מספר הטלפון של אמיר, וכשהתקשר אליו טען אמיר כי אחיו יצא עם הרכב וכי אינו יודע לאן. בין שתי השיחות חלפו כעשרים דקות. הקצין נדב פלד מציין כי התקשר לאחר מכן למשיב, שהזדהה בשמו ואמר כי הוא הבעלים של הרכב. המשיב שאל את פלד מה הוא רוצה, ופלד השיב לו כי הוא מעוניין להיפגש עימו. המשיב הודיע לו כי ייצא מביתו בתוך מספר דקות והציע כי ייפגשו באזור מוסררה. פלד שלח למקום את השוטרים שהשתתפו במרדף, אולם המשיב לא הגיע לפגישה היעודה.

תחת זאת, הגיע המשיב לתחנת המשטרה כעבור מספר שעות וטען כי מספר דקות לאחר שהתעורר משנתו, בסביבות השעה 08:00, התקשר אליו קצין משטרה וטען כי הוא "צריך אותו דחוף". הקצין שאל אותו היכן רכבו והמשיב ענה כי הרכב חונה ליד הבית. הקצין הורה לו לבוא לכביש 1. המשיב הסכים, אולם כשיצא מן הבית התברר לו שהרכב איננו. לפיכך התקשר למוקד 100 והמוקדנית אמרה לו להגיע לתחנת המשטרה.

עם הגיעו, נעצר המשיב בחשד לביצוע עבירות של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ומסירת ידיעה כוזבת על עבירת פשע.

3. למחרת היום, הובא המשיב בפני שופט לשם הארכת מעצרו. המעצר הוארך עד ליום 19.3.14. בקשה נוספת של המשטרה להארכת המעצר הסתיימה בהסכמה בין הצדדים לפיה ישוחרר המשיב למעצר בית מלא עד ליום 23.3.14. הסכמת המשטרה ניתנה, משהגיעה למסקנה, באותו שלב, כי אין בידיה ראיות מספיקות לשם המשך מעצרו של המשיב.

4. ביום 20.3.14 הופקו מחקרי תקשורת, שהיה בהם כדי לחזק את התשתית הראייתית נגד המשיב. לטענת המשטרה, הגיעו מחקרי התקשורת לידיה רק ביום 24.3.14. כך או כך, גם לאחר שהגיעו לידי המשטרה, לא הוגשה בקשה למעצרו מחדש של המשיב. תחת פנייה לבית המשפט, זימנה המשטרה את המשיב לחקירה ביום 26.3.14, וכשהתייצב – נעצר על פי החלטת קצין משטרה.

למחרת היום הגישה המשטרה הצהרת תובע וביקשה את המשך מעצרו של המשיב עד להגשת כתב אישום נגדו ובקשה למעצר עד לתום ההליכים. כב' השופט הבכיר י' שמעוני דחה את הבקשה, בקובעו כי היה על המשטרה לפנות בבקשה לעיון חוזר בהחלטת השחרור מיום 19.3.14 על יסוד חומר החקירה שהתווסף, וכי בנסיבות אלה הבקשה שהוגשה על יסוד סעיף 17ד' לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו-1996, אינה חוקית. לפיכך הורה על שחרורו של המשיב בתנאים מגבילים ובכללם מעצר בית מלא למשך 5 ימים.

5. הן המשטרה והן המשיב עררו על החלטתו של כב' השופט שמעוני, והעררים התבררו בבית משפט זה, בפני כב' השופט מ' סובל (עמ"י 56139-03-14 ועמ"י 56232-03-14). בהסכמת המשטרה התקבל עררו של המשיב, שנסוב על מעצר הבית שהוטל עליו למשך 5 ימים, ועררה של המשטרה נדחה. כב' השופט סובל הורה בהחלטתו (מיום 28.3.14), כי המשיב יתייצב בבית משפט זה ביום 30.3.14 לדיון בבקשה למעצרו עד לתום ההליכים.

6. הבקשה למעצר עד לתום ההליכים הובאה לפניי, והמשיב התייצב לדיון כפי שהורה לו כב' השופט סובל. מאחר שסנגורו שהה באותם ימים בחו"ל, ביקשתי כי ימונה לו סנגור מן הסנגוריה הציבורית. בנסיבות העניין, היינו היות המשיב משוחרר והיותו בלתי מיוצג, לא נעתרתי לבקשת המבקשת להורות על מעצרו של המשיב עד להחלטה אחרת.

7. בדיון שהתקיים לפניי ביום 1.4.14, הופיע עו"ד סוועאד מטעם הסנגוריה הציבורית וביקש להשתחרר מן הטעם שהמשיב אינו מעוניין בייצוגו. עו"ד סוועאד הוסיף, כי המשיב מוכן לשהות במעצר בית מלא ובתנאים הנוספים שנקבעו בהחלטת בית משפט השלום, עד שובו של עו"ד בר חיים, המייצג את המשיב, מחו"ל.

בנסיבות אלה שחררתי את הסנגוריה הציבורית מייצוג המשיב, הוריתי למבקשת להודיע אם היא עומדת על הבקשה למעצר עד לתום ההליכים, וקבעתי כי עד להחלטה אחרת "יחולו על המשיב תנאי השחרור כפי שנקבעו בהחלטתו של בית משפט השלום".

יצוין, כי המשיב ביקש לצאת מביתו למחרת היום, 2.4.14, לדיון שהיה קבוע לו בבית משפט השלום, ובגוף ההחלטה האמורה התרתי לו זאת.

באותה החלטתי הוספתי וקבעתי כי היה והמבקשת תודיע כי היא עומדת על הבקשה למעצר עד לתום ההליכים, יתקיים דיון בבקשה זו ביום 10.4.14, יום למחרת שובו הצפוי של עו"ד בר חיים מחו"ל.

8. המבקשת הודיעה כי אינה מבקשת עוד את מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים, אולם ביקשה כי אורה על הידוק תנאי השחרור. משכך, ביטלתי את הדיון בבקשת המעצר, וקבעתי דיון ליום 22.4.14.

9. ביני לביני, ביום 15.4.14, נעצר המשיב במחסום, כשהוא נוהג במכונית. המבקשת פנתה לבית משפט זה בבקשה לעיון חוזר בהחלטתי מיום 1.4.14, וביום 17.4.14 התקיים הדיון בבקשה בפני כב' השופט ד' מינץ. טענתו העיקרית של ב"כ המשיב הייתה כי החלטת בית משפט השלום לשחרר את המשיב בתנאים שונים ובכללם מעצר בית, בוטלה בערר שהוגש לבית משפט זה, בהחלטתו של כב' השופט סובל. משכך, לא הפר המשיב כל תנאי. עוד טען, כי גם אם תנאי שחרורו של המשיב כללו מעצר בית, הרי שאין בהפרה אחת כדי להצדיק עיון מחדש בהחלטתי.

כב' השופט מינץ קבע, כי אין כל ספק שבתנאי השחרור שנקבעו בהחלטתי האמורה נכלל גם מעצר בית, וכי עצם העובדה שהמבקשת הסכימה בשעתו לשחרורו, אינה מונעת ממנה לשנות את טעמה לנוכח ההפרה הנטענת. מכל מקום, מאחר שהדיון בתנאי השחרור נקבע לפניי ליום 22.4.14, ולנוכח הפרת התנאי של מעצר בית, הורה כב' השופט מינץ בהחלטתו מיום 17.4.14 על מעצרו של המשיב עד לדיון בפניי, והוסיף כי יש להניח כי משמעות ההפרה הבודדת תובא בחשבון בדיון זה.

10. ועתה, לבקשה שלפניי. כאמור, עמדת המבקשת עתה היא כי יש להורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים נגדו לנוכח המסוכנות הנובעת מן המרדף הפרוע המתואר בכתב האישום, ומשהתברר כי המשיב הפר את תנאי השחרור.

11. ב"כ המשיב סבור כי הראיות נגד מרשו, ככל שהן נוגעות למרדף, אינן חזקות מספיק ואין לומר כי הן מצביעות על מסקנה ברורה של אשמה. ואילו בכל הנוגע להפרת תנאי השחרור, יש מקום רב לספק, אם המשיב הבין כי הוא נתון במעצר בית. כל כך, משום שהחלטתו של כב' השופט שמעוני לעניין מעצר הבית בוטלה, כאמור, בהחלטת כב' השופט סובל, ולפיכך, משקבעתי בהחלטתי כי המשיב ישוחרר לפי תנאי בית משפט השלום, רשאי היה המשיב להבין כי התנאים החלים עליו הם רק אותם תנאים שלא בוטלו בהחלטתו של כב' השופט סובל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ