אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' מגאדלה

מדינת ישראל נ' מגאדלה

תאריך פרסום : 29/01/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חדרה
14220-01-09
27/12/2009
בפני השופט:
פנינה ארגמן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
סעיד מגאדלה
החלטה,גזר-דין

החלטה

הנאשם שבפניי כבן 43 שנה, ללא הרשעות קודמות וללא תיקי חקירה פתוחים מלבד התיק נשוא כתב האישום שבפניי, הודה בהזדמנות הראשונה בכך שהחזיק סכין שלא כדין, דהיינו לא עמד בנטל ולא הוכיח כי החזיקה למטרה כשרה.

לאחר שהנאשם הודה כאמור לעיל ביקש בא כוחו שלא להרשיעו ולפני הדיון לענין זה הוריתי על העברת עניינו לשירות המבחן על מנת לקבל תסקיר קצין מבחן אשר יתייחס לנסיבותיו האישיות של הנאשם, התייחסותו לעבירה וכן התייחסות שירות המבחן והמלצתו לענין הבקשה שלא להרשיעו.

אכן הוגש תסקיר אשר ממנו עולה שהנאשם שבפניי מנהל אורח חיים נורמטיבי בהיבטים שונים, לא רק בהיבטים האישיים דהינו המשפחתיים כמו גם מקום עיסוק קבוע מזה מספר שנים, אלא גם תורם לחברה כפי שגם עולה ממסמך שהוצג בפניי היום על ידי בא כוחו.

מלבד הנסיבות האישיות המצביעות על קיום אורח חיים נורמטיבי, אזי באשר להתייחסותו לעבירה, הוא אכן מודה ולוקח אחריות בצורה כנה ואמיתית, מביע חרטה עמוקה ומפנים היום את חומרת המעשה; אלא שבאשר לנסיבות ביצוע העבירה, בפני קצין המבחן טען שטעה בכך שהוציא את הסכין בעצבנות ממכנסיו כאשר נתבקש לעשות זאת על ידי אנשי האבטחה של המוסד לביטוח לאומי, והיום ב"כ המאשימה הוסיפה נסיבות נוספות הקשורות לעצם ביצוע העבירה.

דווקא מאדם אשר אין לו דפוסים עברייניים ויתכן גם שקיים סיכוי של ממש שלא יחזור לבצע עבירה כלשהיא ובמיוחד עבירה בה הודה, נסיבות ביצוע העבירה נותרות תמוהות ביותר ולא ברור לביהמ"ש מדוע הגיע הנאשם למוסד לביטוח לאומי על מנת לקבל שם שירות או טיפול כשהוא נושא סכין, וכאשר נתבקש להוציא את הסכין, התנהג בצורה עצבנית ולא ראויה אשר אין לי ספק שהביאה את אנשי האבטחה לנקוט כלפיו בפעולות כפי שננקטו.

ב"כ הנאשם עשה מאמצים היום להסביר את נסיבות ביצוע העבירה כאמור לעיל אולם לא השתכנעתי שמדובר בהתנהגות שניתן לה הסבר כלשהוא, ודווקא העובדה המהותית שלא ניתן הסבר להתנהלות הבעייתית של הנאשם על רקע העובדה הקשה שרבים מאזרחי ישראל מסתובבים עם סכינים, וכאשר נתקלים בסיטואציות בעייתיות ולעיתים על רקע של ויכוח פעוט, נשלפת הסכין באופן מיידי ולעיתים רבות מידי התוצאה מסתיימת גם במוות.

לכן איני מקבלת את עמדת ב"כ הנאשם אלא את עמדת ב"כ המאשימה שמדובר בתופעה קשה אשר טמון בה פוטנציאל של מסוכנות לכלל החברה ולא בכדי ביהמ"ש העליון כינה את התופעה כ"תת תרבות הסכין" שיש לעקרה מן השורש ולכן המסר של ביהמ"ש חייב להיות ברור וצלול שמי שנושא סכינים שלא למטרה כשרה לא רק שיורשע כפי שמחייב הדין אלא גם יושתו עליו עונשים משמעותיים על מנת לעקר את התופעה הקשה מן השורש.

דהיינו חומרת העבירה אשר הינה עבירה מסוג פשע, הנסיבות הקשורות לתופעה הקשה והנפוצה המהווה סיכון לחברה, ואי יכולתו של הנאשם ליתן הסבר שניתן למצוא בו סבירות או הגיון, מביאים אותי לקביעה שהאינטרס הציבורי בעניינו יש לו משקל משמעותי הרבה יותר מאשר הנסיבות האישיות כפי שציינתי כאמור לעיל אשר מוכנה אני לקבל שאכן הן מתקיימות כפי שנקבע בקריטריונים בהלכת כתב.

אלא שכאמור במקרה זה האינטרס הציבורי אינו יכול לספוג את אי הרשעת הנאשם, ובנוסף לכך מקבלת אני את עמדת המאשימה שלא הוכח בפניי שהרשעת הנאשם יש בה כדי לפגוע פגיעה מיידית וקונקרטית בעיסוקו כיום. הנאשם על פי האמור בתסקיר שירות המבחן מזה 8 שנים עובד באחד מסניפי שופרסל כמנהל מחלקת חלב, והגם שמדובר בתפקיד ראוי שככל הנראה הנאשם מבצע אותו לשביעות רצון מעבידיו, אזי בתסקיר לא מצאתי תימוכין לכך שהרשעה תפגע בעיסוקו בדרך של פיטוריו ממקום העבודה או כל פגיעה בקידומו. העובדה שב"כ הנאשם שוחח עם הגורם המתאים ברשת שופרסל ונאמר לו ועל פי מה שנאמר, עם כל הכבוד, איני רואה בכך תשתית ראייתית ראויה לקביעה שאכן ההרשעה תפגע פגיעה ממשית בעיסוקו.

לפיכך האינטרס הציבורי כפי שציינתי כאמור לעיל במשולב עם העובדה שלא הוכח בפניי שהרשעה עלולה לפגוע בעיסוקו כיום, מביאים אותי לקביעה שאין מקום להענות לבקשה ולאחר שהנאשם הודה אני מרשיעה אותו בעבירה שיוחסה לו בכתב האישום.

ניתנה והודעה היום י' טבת תש"ע, 27/12/2009 במעמד הנוכחים.

פנינה ארגמן, שופטת

גזר דין

הנאשם הורשע עפ"י הודייתו בעבירה המיוחסת לו בכתב האישום.

כפי שציינתי בהחלטתי לענין הרשעת הנאשם, מבלי שאחזור על קביעותיי, אזי על רקע העובדה שהמחוקק והן בתי המשפט קבעו לא אחת שיש להחמיר עם נאשמים אשר מבצעים עבירות של החזקת סכין גם אם לא מתלוית לכך עבירה נוספת ובמיוחד עבירת אלימות, יש מקום ליתן ביטוי גם בעניינו של הנאשם שבפניי לחומרת העבירה על רקע הנסיבות של ביצועה כפי שציינתי כאמור לעיל.

אלא שגם מהפסיקה שהציגה ב"כ המאשימה על מנת לבסס את בקשתה למצות עם הנאשם את מלוא חומרת הדין, דהיינו להשית עליו בין היתר גם מאסר בפועל לתקופה ממושכת, עולה שהענישה היא ענישה אינדיוידואלית ובתי המשפט לענין העונש עושים איזון ושיקולים שונים ולא רק מתמקדים בשיקול של האינטרס הציבורי.

אכן כאשר לנאשם הרשעות קודמות, או ביצע את העבירה כשהוא שיכור, בשעת לילה מאוחרת כשהוא צעיר בגיל, וגם נילוות לכך עבירות נוספות, כמו הכשלת שוטר, אזי בתי המשפט החמירו במובן של השתת מאסר בפועל.

וכאשר מדובר בנאשם שאינו צעיר בגיל, ואין לו הרשעות קודמות, ומדובר במעידה חד פעמית, כשהוא מנהל אורח חיים נורמטיבי, על רקע תסקיר שירות מבחן המציג את כל הנסיבות לקולא, ביהמ"ש מסתפק רק בשל"צ וענישה הצופה פני עתיד .

כך גם בענייננו, את עונשו של הנאשם אקבע על רקע העקרון הנ"ל דהיינו שהענישה היא ענישה אינדיוידואלית ולאחר שעיינתי בתסקיר שירות המבחן ושמעתי את טיעוני הצדדים לעונש, אני סבורה שלאחר ההרשעה, הענישה הראויה היא של"צ בשילוב של ענישה הצופה פני עתיד, דהיינו לענין זה אני מקבלת את המלצות שירות המבחן, כאשר לא קיבלתי כאמור לעיל את ההמלצה שלא להרשיעו.

אני סבור שיש לקחת בחשבון גם את העובדה לענין העונש שהנאשם היה במעצר בית מלא כחצי חודש ולאחר מכן כמעט שנה במעצר בית חלקי, דהיינו ניתן לו היתר לצאת ממעצר הבית אך ורק לצרכי עבודה. אני סבורה שנסיבות כאלה של תנאי שחרור כאשר מדובר במעורבות ראשונה בפלילים יש לקחת אותן בחשבון לענין העונש.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ