אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' מאלאש(עציר)

מדינת ישראל נ' מאלאש(עציר)

תאריך פרסום : 07/04/2010 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום באר שבע
164-04-10
06/04/2010
בפני השופט:
יעקב פרסקי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
גריגורי מאלאש (עציר)

החלטה

בקשה להחזקת המשיב במעצר עד תום ההליכים המשפטיים המתנהלים כנגדו, על פי הקבוע בסעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי [סמכויות אכיפה – מעצרים] תשנ"א – 1996 [להלן: "החוק" ]. כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות איומים, סחיטה באיומים ו בכוח ותקיפה הגורמת חבלה ממשית.

ברקע הדברים חוב כספי בין המתלונן לאביו של המשיב, על רקע שותפות עסקית. ביום 28.3.10 בבוקר, הגיע אביו של המשיב לביתו של המתלונן ואמר לו כי הוא בחובות בגללו. סמוך לאחר מכן, ירדו המתלונן ואביו של המשיב מהבית, אז תקף המשיב את המתלונן שלא כדין בכך שנתן לו מכת אגרוף לבטנו. המשיב ביקש מאביו לעזוב את המקום. בהמשך המשיב המשיך לתקוף את המתלונן בכך שנתן לו מכות אגרוף בגופו, בבטנו בראשו באוזנו ובצלעותיו ואיים עליו בפגיעה שלא כדין בגופו בכך שאמר: "עד יום חמישי אתה נותן 20,000 ₪ כי אם לא אני ארצח אותך ויוציא את אימא שלך מהבית ואשרוף את הבית" וזאת בכוונה להפחידו. עוד איים המשיב על המתלונן בפגיעה שלא כדין בגופו בכך שאמר לו כי אם ייגש למשטרה: "זה לא ייגמר טוב כי יש להם זרועות ארוכות". עוד הוסיף המשיב ואמר למתלונן: "ביום חמישי בשעה 10:00 בבוקר תכין 20 אלף ₪, אם לא אני אשבור אותך" ואיים כי הוא יבוא עם מקלות וישבור לו את הגוף. כתוצאה מהמעשים האמורים, נגרמו למתלונן חבלות של ממש ב ד מות סימנים, שטפי דם ואודם בחלקי גופו. את המעשים ביצע המשיב כלפי המתלונן על מנת שהמתלונן ימסור למשיב כסף שהמתלונן חב לאביו.

במהלך הדיון בבקשה במעמד הצדדים ובאי כוחם, הובא לידיעתי תיק החקירה ועל פיו טען ב"כ המבקשת, כי ישנן ראיות לכאורה להוכחת העבירה המיוחסת למשיב בכתב האישום.

ב"כ המבקשת טענה , כי לנוכח העבירה בכתב האישום קמה כנגד המשיב עילת מעצר בשל מסוכנותו ולפיכך ומשאין בנסיבות מקרה זה חלופת מעצר הולמת ביקש ה להעתר לבקש ה ולהורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים.  

מנגד טען ב"כ המשיב לכרסום ב ראיות לכאורה ו טען לקיומה של חלופת מעצר וביקש לשחרר את המשיב לחלופה.

ראיות לכאורה

תנאי מהותי למתן צו מעצר עד תום ההליכים, הינו קיומן של ראיות לכאורה להוכחת האשמה וטיבן של ראיות אלו הוא כזה שיש סיכוי סביר לכך, שאותן ראיות תהפוכנה בסוף ההליך הפלילי לראיות רגילות אשר יבססו את אשמת המשיב מעל לכל ספק סביר. בשלב זה של הדיון נבחן הכוח הפוטנציאלי ההוכחתי של הראיה (ראו: בש"פ 8087/95 זאדה נ. מ"י , פ "ד נ(2), 133, 146 ). 

טוען ב"כ המשיב כי הצדדים שוחחו על החוב הכספי שביניהם, אולם, בשלב מסוים המתלונן שהיה שתוי תקף את המשיב והמשיב הגן על עצמו ופציעותיו של המתלונן הינן מנפילה במדרגות לפני האירוע. עוד טוען ב"כ המשיב כי המתלונן סיפר לגרושתו שהינה רופאה כי הוא נפל במדרגות ומכאן ראיה ש לא הותקף. גם אביו של המשיב טען כי המתלונן נפל במדרגות. חולשה נוספת בראיות נמצאת לטענת ב"כ המשיב בהסכמה לעריכת עימות עם המשיב וחזרת המתלונן. טוען ב"כ המשיב כי המתלונן בהודעתו מסר שעוד אנשים ראו את האירוע אך בפועל המתלונן לא יכול היה להצביע על אנשים נוספים כעדים לאירוע. לפיכך טוען ב"כ המשיב כי מדובר בגרסה מול גרסה.

עיון בחומר הראיות מעלה כי הגורם היחיד שהעלה טענה כי המתלונן היה שתוי הוא אביו של המשיב אשר בשורות 31-31 להודעתו משתמש לפחות 3 פעמים במילה אולי כאשר העלה השערה הכיצד נגרמו החבלות למתלונן. באותה הזדמנות העלה השערה כי המתלונן היה שתוי ואולי החליק במדרגות. מלבד עדות זאת, אין כל עדות, גם לא של המשיב התומכת בטענת היותו של המתלונן שתוי, דבר שהביא לנפילתו וחבלתו במדרגות כגרסת המשיב.

העובדה שהמתלונן טען שיש אחרים שראו את האירוע אך בפועל המבקשת לא הצליחה לגבות עדות מאותם אחרים אינה מחלישה באופן ממשי את הראיות כנגד המשיב. מצב בו שכנים אשר גרים בסמיכות למקום בו בוצעה עבירה, מוסרים כי לא ראו ולא שמעו כלום, אין די בו בכדי להעיד על כי לא בוצעה במקום עבירה, נוכח העדויות האחרות ובמיוחד הודעת המשיב עצמו.

המשיב בהודעתו מאשר שחבל במתלונן. המשיב בשורות 22-23 מעיד על הזעם שהיה בו ועל כי הוא היה ספורטאי בענף האגרוף ולפיכך לטענתו לאחר שהמתלונן דחף אותו הוא נתן לו אגרופים. המשיב מעיד על הלחץ שמשפחתו היתה נתונה בשל העדר החזר החוב של המתלונן לאביו. את טענת ההגנה העצמית של המשיב, יש לשקול תוך הדגשת פער הגילים שבין המשיב למתלונן שהינו בגיל של אביו.

המתלונן הסכים לעימות אולם לאחר מכן חזר בו. לפיכך, טוען ב"כ המשיב לחולשה בראיות. איני סבור כי בכך שהמתלונן ביקש לחזור בו מההסכמה לעימות שניתנה סמוך לאירוע יש בכדי להחליש באופן ממשי את הראיות כנגד המשיב.

גרושתו של המתלונן שהינה רופאה העידה על החבלות במתלונן ועל כי המתלונן ביקש ממנה תרופות נגד כאבים לאחר שסיפר כי נפל במדרגות. מכאן טוען ב"כ המשיב חיזוק לגרסת המשיב ולפיה המשיב נפל במדרגות ולא הותקף על ידי המשיב. כפי שציינתי, המשיב עצמו טוען כי הכה את המתלונן. בעדותה של הרופאה יש החלשה מסוימת של הראיות שכן יהיה צורך לברר מדוע המתלונן לא אמר לגרושתו כי הכו אותו כשביקש ממנה משככי כאבים. יחד עם האמור, אין מדובר בהחלשה ממשית ל חומר הראיות כפי שטוען ב"כ המשיב, לאור עמדת הגרושה ולפיה אינה מתעניינת בסיבה ולפיה המשיב נחבל ולאור עדותו של המשיב עצמו.

לפיכך, מסקנתי הינה שהמבקשת הוכיחה את קיומן של הראיות לכאורה להרשעת המשיב בעבירות שיוחסו לו כנדרש ואין בפגמים שהעלה ב"כ המשיב בכדי להחליש באופן ממשי את הראיות לכאורה.

עילת המעצר

ב"כ המשיב לא חלק על קיומה של עילת מעצר המתקיימת נוכח האלימות המיוחסת למשיב, לגביה מצאתי קיומן של ראיות לכאורה.

חלופה

אומנם בנסיבות העניין קמה לכאורה עילת מעצר נגד המשיב ואולם על פי הקבוע בסעיף 21 (ב) לחוק עדיין מוטלת על ביהמ"ש החובה לשקול אם ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך של קביעת ערובה ותנאי ערובה שפגיעתם בחרותו של המשיב פחותה.

לעניין חלופת המעצר יש לבחון את טיבן של העבירות ומהותן לנוכח התנהגות המשיב ועברו והשאלה האם ניתן ליתן אמון במשיב.  

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ