אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' לסטריגר

מדינת ישראל נ' לסטריגר

תאריך פרסום : 02/11/2010 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום לתעבורה בחיפה
5514-10-10
31/10/2010
בפני השופט:
שלמה בנג'ו

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מישל לסטריגר

החלטה

החלטה זו מהווה חלק בלתי נפרד מהחלטה מיום 17/10/10 עת דנתי בשאלת מעצרו של המשיב, בחנתי קיומן של ראיות לכאורה ועילת מעצר, והגעתי לכלל מסקנה כי החלופות שהוצעו בפני בית המשפט באותו דיון אינן ראויות. דחיתי את הדיון על מנת ששירות המבחן יבחן את עניינו של המשיב ויגיש בפני את מסקנותיו, כמו כן הוריתי כי השירות יבחן את החלופות שתוצענה לו, ככל שתוצענה.

לעת הזאת, מונח בפני תסקיר שירות המבחן, אף הוספתי ושמעתי את הצדדים אשר השלימו את טיעוניהם נוכח התסקיר, וכמו כן שמעתי את החלופות "החדשות" אשר הוצעו ע"י המשיב.

שירות המבחן התרשם, כי המשיב נוטל אחריות על מעשיו והפיק את הלקחים הדרושים. השירות סבור כי המשיב מסוגל לשמור על צווי בית המשפט ועל הגבולות שיציבו בפניו צווים אלה. עם זאת, סבור השירות, כי בשל הסתבכויותיו החוזרות והנשנות של המשיב במהלך חייו, זיהה השירות אצל המשיב, סוג של קושי בהפנמת לקחים, וכשל בבדיקת קבלת החלטות בטרם ביצוען, וזאת מתוך תחושה סובייקטיבית של המשיב שהדברים יסתדרו. בגין חשש זה, סבור השירות כי על החלופה המוצעת להיות בעלת מסוגלות להצבת גבולות ברורים, ויחד עמה ינתן למשיב טיפול מתאים.

השירות לא נפגש עם החלופות המוצעות, ועל רקע המלצתו, ביקש איפוא, דחיית הדיון במספר ימים על מנת לבחון את החלופות המוצעות.

המבקשת מתנגדת להמלצת שירות המבחן ועומדת על הותרתו של המשיב מאחוריי סורג ובריח נוכח המסוכנות הנובעת ממנו והעובדה שהפגין במעשיו החוזרים והנשנים, זלזול מוחלט בצווי בית משפט אשר אסרו עליו לנהוג, וחרף צווים אלה, נהג המשיב ברכב והוסיף וסיכן את הציבור.

מנגד, עתר המשיב, באמצעות סניגוריו, לקבל את המלצת שירות המבחן, לבחון את החלופות על אתר, ולשחררו למעצר בית מלא בפיקוח הערבים שהעידו בבית המשפט, הלא הם בני משפחתו של המשיב, חתנו, בתו ושני הוריו.

למען שלמות התמונה הראייתית, ומשעה שהתייחסתי בהחלטתי הקודמת לכתב האישום נשוא האירוע מיום 17/8/10 (נשוא תיק פ"ל 5510-10-10), והאירוע נשוא הבקשה שבפני הינו אירוע נוסף מיום 13/10/10, מבלי שציינתי זאת, כאשר למעשה מדובר ברצף אירועים עובדתיים זהים, למעט התאריך בו נתפס המשיב נוהג שוב בעת פסילה, אבקש למען הסדר הטוב לציין, כי הסניגורים לא חלקו על קיומן של ראיות לכאורה אף לגבי אירוע זה. הם מיקדו את טענותיהם באירוע מיום 17/8/10, ועל כן בית המשפט בחן את מכלול האירועים והראיות לגביהם, ונמצא כי קיימת תשתית ראייתית לכולם.

לגופו של עניין, סבורני כי משעה ששירות המבחן אף הוא זיהה קושי באופן קבלת ההחלטות אצל המשיב והעמדה הסובייקטיבית המתעלמת שמבטא המשיב, סבורני כי אכן ראוי שהחלופות תיבחנה בחינה מעמיקה ע"י שירות המבחן אשר ביקש מס' ימים לעשות כן. אמנם, בית המשפט שמע את החלופות המוצעות והתרשם מהן, אך עדיין סבורני, כי בנסיבות הקיימות לשירות המבחן כלים טובים יותר לעשות כן. מעבר לכך, גם לעצם בחינת הערבים, סבורני כי אין בערבים המוצעים כדי לענות על רמת המסוכנות הנשקפת מהמשיב. לכך אתייחס להלן.

אמנם, אין פסול בהצעת בני משפחה כחלופה ראויה. אלא שבדיון הקודם הוצעו לי כחלופות רעייתו וחתנו של המשיב, חלופות אותן פסלתי מהטעמים המפורטים בהחלטתי מיום 17/10/10. היום הוצעו לי כחלופות בתו, חתנו והוריו של המשיב.

באשר לבתו, מהדיון הסתבר כי החלופה המוצעת לא דייקה בלשון המעטה עת טענה כי איננה עובדת, שעה שאימו של המשיב אישרה כי היא אכן עובדת. היא לא ידעה כלל כי אביה הסתבך בביצוע עבירות חמורות. מעבר לכך, מדובר בנערה צעירה המטופלת בילדים רכים, ולא התרשמתי כי בכוחה להוות חלופה מציבת גבולות משמעותית עבור אביה.

באשר לחתנו של המשיב, מדובר בתלמיד בכולל הלומד מרבית שעות היום, בעל משפחה, גם ממנו לא התרשמתי כי הוא מסוגל להוות דמות סמכותית מציבת גבולות עבור המשיב. הוא לא ידע, חרף הקרבה עליה הצהיר, כי המשיב הסתבך בעבירות חמורות. אמנם, טען כי יעקור עם משפחתו לבית המשיב, אך בית המשפט לא התרשם כי יש בדברים הללו ממש מפי מי שלומד בכולל ונסמך לפרנסתו על קצבת משרד הדתות.

באשר להוריו של המשיב, אביו אדם מבוגר המתקשה בשפה העברית, ואשר לא היה מודע כלל לכל ההסתבכויות של בנו. הוא ביטא מטבע הדברים עמדה מגוננת, וטען כי לא ידוע לו על מצב בו בנו נהג ברכב או הסיע אותו. דא עקא, כי אשתו שהוצעה אף היא כמפקחת סיפרה כי המשיב הסיע אותה בתחילת השנה לשדה התעופה. יצויין, כי גם חלופות אלה לא מתגוררות עם המשיב, ואף הן כקודמותיהן הציעו כי יעקרו ויתגוררו בבית המשיב.

לשלמות התמונה אציין כי הוגשו לי שני מכתבים מרבנים מכובדים אשר חרף הצהרותיהם במכתבים שכתבו לבית המשפט, נפקד מקומם בין החלופות שהוצעו, ואף לא התייצבו לדיון. הסנגורית הבהירה כי לגבי אחד הרבנים היא הורתה לו שלא להתייצב בשל מעמדו השיפוטי.

לא ארחיב בדבר המסוכנות הנובעת מהמשיב עת הוא בחר פעם אחר פעם לאחוז בהגה ולנהוג תוך התעלמות בוטה מצווי בית משפט. אדם הנוהג כך, תרתי משמע, פעם אחר פעם בניגוד מוחלט לצווי בית משפט האוסרים עליו זאת, מסכן את שלום הציבור. חובתו של בית המשפט לדאוג לאינטרס הציבורי שהרי שלום הציבור אינו הפקר. יש לזכור כי עברייני תנועה מקפדים יום יום את חייהם ושלומם של יתר המשתמשים בדרך, ועל כן יש להקפיד הקפדה יתרה בעת שקילת שחרורו של מי שמדעת בוחר לסכן את הציבור.

עם זאת, מצוות המחוקק היא לבחון אפשרות של שחרור בערובה בתנאים שיפגעו במידה מועטת יותר בחירותו של העצור, זהו עקרון המידתית.

כאשר בית המשפט שוקל שחרור המשיב לחלופת מעצר, מי כי כף לידו יתקע, כי כשם שזלזל המשיב בצווי בית משפט שאסרו עליו לנהוג, לא יעשה כן ביחס לצו בית משפט המגביל את חירותו לארבעה כותלי ביתו. אמון כזה ראוי שיושתת על דרך בחינה מעמיקה וראויה של החלופות. בפרט כך הדבר וביתר שאת, שעה ששירות המבחן, שבמסקנותיו תומכת ההגנה, סובר כי קיים ליקוי אצל המשיב בהפנמת לקחים ובדיקת השלכות מעשיו.

הבחינה האמורה תיתכן רק ע"י הצגת חלופות ראויות בפני שירות המבחן, אשר יתהה על קנקנן ויקבע באם הן אכן ראויות, מסקנות השירות עם הטיפול המוצע ע"י השירות, יחד, ישמשו את בית המשפט בבואו לשקול את שחרורו של המשיב, ככל שבית המשפט יסבור כי יש לכך מקום בנסיבות מקרה זה.

המשיב כשל בהצגת חלופות ראויות מהטעמים שפירטתי.

עם זאת, אאפשר דחיה נוספת לבחינת חלופות ראויות שתוצענה ע"י המשיב לשירות המבחן ובכך אני נעתר לבקשת שירות המבחן אשר ביקש אורכה של מס' ימים על מנת לעשות כן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ