אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' לנקסנר(אחר/נוסף)

מדינת ישראל נ' לנקסנר(אחר/נוסף)

תאריך פרסום : 12/02/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
30494-12-11
09/02/2014
בפני השופט:
חנה מרים לומפ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
איתן לנקסנר
גזר-דין

גזר דין

נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו שלוש עבירות של סחר בסם מסוכן לפי סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] התשל"ג-1973 (להלן: "הפקודה"), עבירה של תיווך בעסקי סמים לפי סעיף 14 לפקודה ועבירה של החזקה ושימוש בסמים מסוכנים לפי סעיף 7(א) לפקודה.

באישומים אחד עד שלוש הואשם הנאשם כי במהלך חודשים יוני-ספטמבר 2011 , בשלוש הזדמנויות שונות, מכר לקטינים ש.ו. ו- י.ש (להלן: "הקטינים") סמים מסוכנים מסוג קנבוס וחשיש בכמות שאינה ידועה. הנאשם נפגש עם הקטינים במקומות שונים בירושלים והעביר להם את הסם. באישום הראשון שילם הקטין ש.ו. לנאשם בתמורה לסם שקיבל 300 ₪, באישום השני שילם הקטין ש.ו. לנאשם 160 ₪ בתמורה לסם ובאישום השלישי שילם הקטין י.ש. לנאשם 100 ₪.

באישום הרביעי הואשם הנאשם בכך שבמהלך חודש יולי 2011 תיווך בין הקטינים לבין אחר בשם שפיץ (להלן: "שפיץ"), על מנת שאלה יקנו ממנו סמים באופן ישיר.

באישום החמישי הואשם הנאשם כי במועדים שונים השתמש בסמים יחד עם הקטין ש.ו. וכן בכך שבמהלך 7 השנים שקדמו להגשת כתב האישום השתמש בסמים מסוכנים מסוג חשיש וקנבוס.

הנאשם הודה באישום הרביעי והחמישי אולם הכחיש את המיוחס לו באישומים 1-3, קרי כי סחר בסמים, ולכן נשמעו ראיות רק באשר לאישומים אלה. בסופו של יום וכמפורט בהרחבה בהכרעת הדין קבעתי כי הנאשם מכר בשלוש הזדמנויות שונות סמים לקטינים והוא הורשע בנוסף לעבירות בהן הודה (עבירה של תיווך בעסקי סמים ועבירה של החזקה ושימוש בסמים מסוכנים), גם בשלוש עבירות של סחר בסמים.

תסקיר שירות מבחן

לבקשת ב"כ הנאשם נשלח הנאשם לשירות המבחן לצורך עריכת תסקיר בעניינו, וזאת מאחר שטען כי הנאשם אובחן עוד בשלב המעצר כסובל מהפרעת אישיות בלתי בשלה (ארגון אישיות גבולי).

מתסקיר שירות המבחן עולה כי הנאשם בן 28, יליד ארה"ב, עלה לארץ בשנת 1998. קצינת המבחן ציינה כי הנאשם גדל בסביבה משפחתית מתוחה אשר כללה מערכת יחסים בלתי יציבה והיעדרויות ממושכות מצד אביו אשר לימים עזב את הבית. עוד ציינה קצינת המבחן כי מהלך חייו של הנאשם התאפיין בחלופה רבה של מקומות מגורים ומסגרות. למרות שהנאשם סבל מהפרעות קשב וריכוז, הנאשם השלים את לימודיו, בהמשך החל לנהל אורח חיים דתי ולמד בישיבה ושירת שירות צבאי חלקי.

קצינת המבחן התרשמה כי הנאשם בעל מאפייני אישיות ילדותיים ובלתי בשלים וכי זהותו העצמית ומערכת הערכים שלו בלתי מגובשת. לדבריה הנאשם מבטא עמדה קורבנית וחלשה. עוד התרשמה קצינת המבחן כי על רקע אישיותו המופנמת, ביטחון ודימוי עצמי נמוכים וסביבה משפחתית מתוחה אשר התקשתה להציב לו גבולות, השתייך הנאשם לחברה שולית ועוברת חוק והחל לצרוך סמים בהיותו בן 16.

קצינת המבחן הוסיפה כי במסגרת הליכי המעצר שוחרר הנאשם בתנאים מגבילים לבית אמו, והשתלב בקבוצה טיפולית לעצורי בית אשר כללה 16 מפגשים. קצינת המבחן מסרה כי במהלך הטיפול גילה הנאשם יחס רציני, שיתף את חברי הקבוצה בתכנים אישיים וביטא נכונות להקשבה וללמידה.

ביחס לעבירות בהן הורשע, התקשה הנאשם לקחת אחריות לביצוע עבירות הסחר בסמים, וביטא תחושת עוול בשל הרשעתו בעבירות אלו. לדבריו מעשיו הסתכמו בתיווך בסמים וציין כי נוצל לרעה מצד סביבה שולית. יחד עם זאת הביע הנאשם חרטה על מעורבותו בפלילים ומסר כי מאז מעצרו הפסיק את השימוש בסמים וביטא מודעות חלקית לדפוסיו המכשילים ולהשלכות השליליות של השימוש בסמים.

קצינת המבחן שקלה להפנות את הנאשם לטיפול בנפגעי סמים, אולם הנאשם לא ביטא נזקקות טיפולית וכן היא התרשמה כי הנאשם טרוד בצרכיו הכלכליים והקיומיים ואינו פנוי מבחינה רגשית להשקיע מאמצים בהליך טיפולי נוסף. משכך קצינת המבחן לא באה בהמלצה טיפולית בעניינו.

בשל חומרת העבירות בהם הורשע הנאשם והעובדה כי הוא אינו בשל להליך טיפולי אינטנסיבי סברה קצינת המבחן כי ענישה מוחשית תהווה גורם מרתיע ומציב גבולות עבורו. יחד עם זאת הוסיפה קצינת המבחן כי מאחר ומדובר בבחור צעיר נעדר עבר פלילי, אשר שהה זמן רב בתנאים מגבילים ללא הפרתם ומאחר והמעצר וההליך המשפטי מהווים גורם מרתיע ומשברי עבור הנאשם ולפיכך מפחיתים את הסיכון להישנות ביצוע עבירות ומאחר וקיים חשש כי עונש של מאסר בפועל יגרום לנסיגה נוספת בתפקודו של הנאשם ויחשוף אותו לנורמות עברייניות, המליצה קצינת המבחן על הטלת עונש מאסר אשר ירוצה בעבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס כספי סמלי.

חוו"ד פסיכיאטרית נ/1

הפסיכיאטר, ד"ר אורי פ. מילר (להלן: "ד"ר מילר"), נתבקש על ידי ב"כ הנאשם לבדוק את הנאשם ולעמוד על הקשר האפשרי בין מצבו הנפשי של הנאשם לבין העבירות המיוחסות לו.

ד"ר מילר סקר בהרחבה את קרות חייו של הנאשם, תאר את המרכבות המשפחתית בה גדל הנאשם וממנה הושפע. לדידו התנאים בהם גדל הנאשם וחוסר צרכיו הרגשיים השליכו על עיצוב אישיותו הבלתי מאוזנת, דבר הגורם לכך שהנאשם סובל מהפרעות נפשיות. לדעת ד"ר גרוס כל אלו הביאו את הנאשם להתפתח כאדם קל להשפעה וניצול על ידיי אחרים מבלי להעריך נכון את המציאות ולשקול דברים נכונה.

לדעת ד"ר מילר, העדות הטובה ביותר למצבו הלא יציב של הנאשם הוא משבר פסיכוטי אשר חווה הנאשם בעת מעצרו בשנת 2011. עוד מציין ד"ר גרוס כי עדיין קיימות אצל הנאשם הפרעות אשר מצביעות על פרצות בבוחן המציאות כדוגמת שמירה קפדנית על חפציו וקשר "מיוחד" עם הקב"ה (ר' עמ' 4 לחוו"ד). ד"ר מילר אבחן את הנאשם כבעל אישיות גבולית עם הפרעות בזהות עצמית, נטייה לשימוש בסמים עם פרצות פסיכוטיות.

ביחס לענישת הנאשם סבור ד"ר מילר כי קיימת סכנה בשליחת הנאשם למאסר, שכן קיימת אפשרות של התפרקות פסיכוטית מצד הנאשם, כפי שארעה לנאשם בעת מעצרו. לדידו, כוחותיו הנפשיים הדלים עלולים בדחק המאסר לגרום למצב נפשי דומה. בנוסף סבור ד"ר מילר כי קיימת סכנה כי הנאשם ישמש אובייקט לניצול על ידי עבריינים חזקים אשר עלולים לכפות על הנאשם התנהגות פסולה ואף לנצלו וכן קיים חשש כי הנאשם יאמץ לעצמו התנהגות עבריינית. לדעת ד"ר מילר הנאשם זקוק לטיפול נפשי על מנת לקבל תמיכה רגשית.

טיעוני הצדדים לעונש

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ