אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' לנקסנר

מדינת ישראל נ' לנקסנר

תאריך פרסום : 15/07/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
30494-12-11
30/06/2013
בפני השופט:
חנה מרים לומפ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
איתן לנקסנר
הכרעת-דין

הכרעת דין

כתב האישום

נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו בחמישה אישומים שונים עבירות לפי פקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג – 1973 (להלן: "פקודת הסמים").

באישומים 1-3 מואשם הנאשם בשלוש עבירות של סחר בסם מסוכן לפי סעיף 13 לפקודת הסמים, באישום הרביעי מיוחסת לנאשם עבירה של תיווך בעסקי סמים לפי סעיף 14 לפקודת הסמים ובאישום החמישי מואשם הנאשם בעבירה של החזקה ושימוש בסמים מסוכנים לפי סעיף 7(א) לפקודת הסמים.

על פי עובדות האישום הראשון, במהלך חודש יוני 2011, במועד שאינו ידוע למאשימה, בשכונת מאה שערים בירושלים, מכר הנאשם לקטין ש.ו (להלן: "ש.ו.") חשיש בכמות שאינה ידועה תמורת 300 ₪. באישום השני מואשם הנאשם כי במהלך חודש ספטמבר 2011, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, בשכונת נחלאות בירושלים מכר הנאשם לש.ו. קנבוס בכמות שאינה ידועה תמורת 160 ₪. על פי המתואר באישום השלישי, במועד שאינו ידוע למאשימה, ברחוב אגריפס בירושלים, מכר הנאשם לקטין י.ש. (להלן: "י.ש.) סם מסוכן מסוג קנבוס תמורת 100 ₪. הנאשם החביא את הסם בתוך ספר פסיכולוגיה ואת הספר הניח בתוך שקית אטומה, אותה העביר לי.ש. באמצעות הקטין י.א. (להלן: "י.א.). במעשיו אלה, מואשם הנאשם בשלוש עבירות של סחר בסם מסוכן, לפי סעיף 13 לפקודת הסמים.

באישום הרביעי מואשם הנאשם בעבירה של תיווך בעסקי סמים לפי סעיף 14 לפקודת הסמים בכך שבמהלך חודש יוני 2011, פנו ש.ו. ו- י.ש. (שניהם יחד יקראו להלן: "הקטינים") אל הנאשם וביקשו לקנות ממנו סמים. הנאשם, שלא נמצאו ברשותו סמים זמינים למכור לקטינים, הכיר להם את חיים שפיץ (להלן: "שפיץ"), כדי שיקנו ממנו סמים באופן ישיר.

באישום החמישי מואשם הנאשם בעבירה של החזקה ושימוש בסמים מסוכנים לפי סעיף 7(א) לפקודת הסמים בכך שבמועדים שאינם ידועים למאשימה, במהלך 7 השנים שקדמו להגשת כתב האישום, השתמש הנאשם בסמים מסוכנים מסוג חשיש וקנבוס ואף עישן אותם יחד עם ש.ו.

תשובת הנאשם לאישומים

הנאשם הודה בעובדות המפורטות באישומים 4 ו- 5 והכחיש את המיוחס לו באישומים 1-3, שכן לדבריו, מעולם לא מכר לקטינים סמים.

ראיות הצדדים

ראיות התביעה

מטעם התביעה העידו שני הקטינים ש.ו. ו- י.ש., שעל פי הנטען קנו מהנאשם סמים, וכן הקטין י.א שבאמצעותו העביר הנאשם לי.ש. את הסם באישום השלישי. בנוסף העידו בפני ארבעה שוטרים אשר גבו את הודעותיהם של הקטינים.

בעדותם בבית המשפט, מילאו הקטינים פיהם מים ולא סיפרו דבר. הקטין י.ש. פתח את עדותו: "אני מעדיף לא לדבר. אני רוצה לא להתערב בדיון הזה. הזמינו אותי ולא רציתי לבוא. אמרתי שאני לא רוצה להעיד. אני לא מתכוון לדבר" (ר' עמ' 8 ש' 15-16). באופן דומה נהג אף ש.ו.: "אני בוחר לא להגיד שום דבר. לא להעיד" (ר' עמ' 17 ש' 15). ברוח זו התנהלה חקירתם, והקטינים סרבו לענות לשאלות ב"כ הצדדים. משכך, הגישה ב"כ המאשימה את הודעותיהם של הקטינים במשטרה בהתאם לסעיף 10א לפקודת הראיות [נוסח חדש], התשל"א-1971 (להלן: "פקודת הראיות"), וזאת באמצעות החוקרים שגבו את הודעותיהם.

ב"כ הנאשם ביקש שלא לקבל את הודעותיהם של הקטינים במשטרה, שכן לדבריו, מדובר בקטינים שעולם הסם מוכר להם היטב, הם שיקרו בחקירתם במשטרה ופעלו יחד להעלים ראיות. ב"כ הנאשם סבור כי כלל אין מדובר במקרה של עדים אשר לא מעידים בשל חשש או מורא מהנאשם.

בסופו של יום החלטתי לקבל את ההודעות שכן המאשימה הצליחה לבסס את קבילות האמרות שמסרו הקטינים על פי התנאים הקבועים בסעיף 10א לפקודת הראיות, קרי, מתן האמרות הוכח במשפט באמצעות עדויות של גובי ההודעות רס"ר יעל נבות, רס"מ מרים טל, רס"מ קובי זנו ורס"ב דניאל טולדנו. מוסרי האמרות הם עדים במשפט, שכן על פי דנ"פ 4390/91 מדינת ישראל נ' חאג' יחיא, פ"ד מז(3) 661, רואים את העד, אשר התייצב בבית המשפט, כמי שניתנה לצדדים הזדמנות לחוקרו גם אם הוא ממלא פיו מים; הקטינים מסרו במשטרה גרסה מפלילה, לפיה הנאשם סחר בסמים, ואילו בבית המשפט סרבו למסור את גרסתם, מכאן שברור, כי העדויות שמסרו שונות מהודעותיהן ב"פרט מהותי".

החוקרים יעל נבות (להלן: "רס"ר נבות"), מרים טל (להלן: "רס"מ טל") ורס"מ קובי ג'נו (להלן: רס"מ ג'נו") נחקרו בחקירה נגדית בבית המשפט, בעוד שב"כ הנאשם ויתר על חקירתו של רס"ב דניאל טולדנו. יצוין כי מדובר בחוקרי נוער מנוסים אשר העידו על אופן גביית הודעות מהקטינים.

רס"ר נבות העידה כי גבתה חלק מהודעות הקטינים ואף ערכה תחקור לקטין י.ש. רס"ר נבות נשאלה על מצבו של הקטין בזמן החקירה, שכן לטענתו היה מבולבל בזמן העדות ונתון תחת השפעת סמים. העדה הסבירה שהעובדה שהמשיכה בחקירתו של י.ש. מלמדת על כך שמצבו אפשר זאת: "שוב אם אני מרגישה שהוא על השפעת סמים ולא עונה לי בצורה צלולה או אם לא יכולתי לנהל את החקירה אז הייתי מפסיקה אותה ומדווחת לקצין שלי ואם הוא היה במעצר אז הוא היה נעצר עד ליום למחרת ואז הינו ממשיכים. אם המשכתי בחקירה זה אומר שמצבו היה תקין ואפשר את המשך החקירה" (ר' עמ' 23 ש' 9-12). בהמשך מסבירה רס"ר נבות כי השפעת הסמים פגה כעבור מספר שעות: "קודם כל חשוב לציין שהשפעת של סמים מסוג שהם עישנו והודו וזה גרס וחשיש נמשכת רק מספר שעות וזאת מהיכרותי את הנושא. חקירה ת/7 (הודעת הקטין ש.ו. מיום 12.12.11 ח.מ.ל.) היתה בשעה 12:12 שזה כבר אחרי 24 שעות מעת מעצרו כך שאם עד חוזר בו בבית משפט זו בחירה שלו ובין זה לבין מה שהיה, כך שבשלב זה לא היתה השפעה" (ר' עמ' 24 ש' 23-26).

רס"מ טל, העידה שבזמן החקירה שימשה חוקרת נוער. החוקרת אישרה כי י.ש. מסר בהודעתו ת/9 כי הוא שיקר בחקירתו שנגבתה יום קודם, והוסיפה כי זו לא פעם ראשונה בה נחקרים משקרים בחקירות במשטרה (ר' עמ' 27 ש' 1-5).

רס"מ ג'נו אשר ערך את דוח התחקור של הקטין ש.ו. (ת/11), אישר כי הדברים הכתובים בדוח נאמרו מפי הקטין במלל חופשי (ר' עמ' 34 ש' 2-5).

הודעות הקטין י.ש - הקטין מסר שלוש הודעות במשטרה. ת/5 מיום 11.12.11, ת/9 מיום 12.12.11, ת/6 מיום 14.12.11, כמו כן הוגש דוח תחקור שנערך לי.ש. טרם חקירתו ת/8.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ