אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' לירון(אסיר)

מדינת ישראל נ' לירון(אסיר)

תאריך פרסום : 06/07/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חיפה
5279-12-08
05/07/2010
בפני השופט:
זאיד פלאח

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
שרניאק לירו ן
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם הורשע, בהתאם להודאתו, בעבירה של החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית בכך שביום 1.12.08 החזיק שקית שהכילה 500 טבליות סם מסוג MDMA מחולק לאריזות ובנוסף החזיק סוליית חשיש במשקל של כ-97 גרם נטו.

2.ב"כ המאשימה טענה כי לנאשם הרשעות קודמות בעבירות סמים וכי המדובר בהחזקת כמות גדולה של סם משני סוגים שונים ועל אף שהיה תלוי ועומד נגדו מאסר מותנה של 3 חודשים, הוא לא נרתע מלהמשיך ולבצע עבירות סמים. שני סוגי הסם שהוחזקו על ידי הנאשם, כך נטען, מעידים על כך שהוא היווה חלק ממערך של הפצת סם הפוגע בציבור. ב"כ המאשימה הגישה סקירה ספרותית ממנה עולה כי הסם גורם להזיות, פוגע במוח, גורם לבעיות פסיכיאטריות ולעיתים מוביל להתאבדות ולפגיעות גופניות נוספות. בכדי להוקיע את התופעה, כך נטען, ביקשה להטיל על הנאשם ענישה מכבידה שתכלול מאסר בפועל של ממש ומאסר מותנה. בהתייחסה לתסקיר שירות המבחן טענה ב"כ המאשימה, כי אין כלל התייחסות לעבירה נשוא כתב האישום ואין ציון של לקיחת אחריות או הבנת החומרה של מעשי הנאשם. ב"כ המאשימה ביקשה להטיל על הנאשם עונש נוסף של פסילה מלהחזיק רשיון נהיגה לתקופה ממושכת וקנס משמעותי שיביא לפגיעה כלכלית למי שיבצע עבירות סמים מתוך ביצע כסף ולתמיכה בבקשותיה הגישה פסיקה לפיה בתי המשפט הטילו מאסרים של שנתיים בפועל.

3.ב"כ הנאשם הופתע כדבריו מטיעון ב"כ המאשימה והדגיש כי מרשו נעצר בגין תיק זה במשך 4 חודשים ולאחר מכן הוא שוחרר לקהילה טיפולית מלכישוע שם שהה למעלה משנה. הסניגור טען כי הוגשו מספר תסקירים מטעם שירות המבחן שעקבו אחר שיקומו של הנאשם וכי הטיפול והשיקום הצליחו. הסניגור הדגיש את הקשיים איתם התמודד מרשו ואת המטלות שהוטלו עליו במלכישוע וביקש להימנע מהטלת מאסר בפועל ואף להימנע מהטלת מאסר שירוצה בעבודות שירות וזאת בכדי לא לסכל את מאמצי השיקום אותם עובר הנאשם שהצליח לעלות על דרך הישר. גם הסניגור, כמו התובעת, הגיש פסיקה התומכת בעמדתו.

4.הנאשם דיבר הן בישיבה הקודמת והן היום כאשר פתח את דבריו בכך שהוא הודה לשירות המבחן על ההזדמנות שניתנה לו. לדברי הנאשם הוא חי בעבר בחושך והוא עדיין חש כאב על מה שגרם למשפחה שלו והדגיש את הנזק שגרם לאחיו הקטן שהגיע למצב נפשי קשה בגלל הנסיבות הקשות של הבית. לדברי הנאשם הוא נמצא "בבלאגן" מאז גיל 6 והוא מקבל אחריות על מעשיו והבטיח לא לחזור עליהם לעולם.

5.קצינת המבחן דיברה אף היא בישיבה הקודמת וציינה כי הנאשם היה נתון תקופה ארוכה תחת השפעת הסם בהיותו מכור לסם וכי הוא עבר תהליך משמעותי של שיקום הנותן תקווה שיוכל להשתלב בחברה הרגילה. גם קצינת המבחן הצטרפה לדברי הסניגור באמרה כי אם הנאשם ירצה עונש של מאסר ולו בעבודות שירות, ספק אם יוכל להמשיך בהוסטל. אציין כבר עתה כי דיבורה של קצינת המבחן היה ביום 8.3.10, דהיינו לפני כ-4 חודשים ומאז המשיך הנאשם לשהות בהוסטל והוא על סף סיומו.

6.שירות המבחן הגיש מספר תסקירים בעניינו של הנאשם. בתסקיר הראשון הוא סקר את תולדות חייו של הנאשם מילדותו ועד היום, פירט את נסיבות משפחתו הקשות, כולל מצבה של אמו והתקופה בה השתמש הנאשם בסמים. שירות המבחן התרשם אז כי המדובר בבחור צעיר, בעל היסטורית חיים קשה שהובילה אותו לחיפוש משמעות ובחירה של ניתוק באמצעות שימוש בסמים וביקשו לדחות את המשך הדיון ב-3 חודשים בכדי לאפשר לנאשם להמשיך בתהליך הטיפולי. בתסקיר השני שהוגש לבית המשפט הודיעה קצינת המבחן שהנאשם ממשיך בתהליך הטיפול וביקשו לדחות את המשפט ב-3 חודשים נוספים במהלכם ימשיך הנאשם בטיפול בקהילה הטיפולית. התסקיר האחרון שהוגש לבית המשפט נכתב אודות תהליך השיקום והקשיים עמם התמודד הנאשם במהלך שיקומו. שירות המבחן כתב כי הוא מתרשם כי בעקבות הטיפול האינטנסיבי חלה התקדמות מבחינת תפיסת חייו בעבר וכי הנאשם מודע לנסיבות שהביאו אותו להתמכרות לסמים. כיום, כך נכתב, הוא מכיר בבעיותיו ובעל יכולת גבוהה יותר להיפרד ממשפחת המוצא, על כן הוא פנוי לטפל בעצמו ולבסס אמון ביכולתיו התפקודיות והקוגניטיביות. בסוף התסקיר נכתב כי קצינת המבחן המליצה שלא למצות איתו את הדין ולהטיל עליו צו מבחן למשך שנתיים במהלכו ימשיך את הטיפול במסגרת ההוסטל בהרצליה ולאחר מכן יהיה בפיקוח וטיפול שירות המבחן. עוד הומלץ על הארכת המאסר המותנה של 3 חודשים שהוטל על הנאשם בבית הדין הצבאי.

7.רבות נכתב אודות הצורך בהטלת ענישה מרתיעה על אנשים המבצעים עבירות בסם. הנאשם החזיק כמות גדולה של סמים משני סוגים, חשיש וכדורי MDMA בנסיבות שאינן יכולות להתפרש כנסיבות של שימוש עצמי. הנאשם היה מכור לסם וככל הנראה הוא נאלץ לחפש דרכים לשם מימון הסם. בתי המשפט קבעו כי עברייני סמים מקומם בבית הסוהר ולתקופה ארוכה.

8.לחובת הנאשם שתי הרשעות קודמות מבית הדין הצבאי במחוז צפון, כאשר בגין הראשונה נדון ל-35 ימי מאסר בשל העדר מן השירות ובגין ההרשעה השניה הוא נדון ל-45 ימי מאסר בפועל ול-3 חודשי מאסר מותנים בגין עבירת החזקת סמים לצריכה עצמית. שמעתי את הנאשם ואת ב"כ הצדדים ועיינתי היטב בתסקירי שירות המבחן ושמעתי גם את קצינת המבחן. המדובר בנאשם שכל חייו סבל והוא מצא לו דרך מפלט באמצעות הסם. הנאשם כיום השתקם והשאלה העומדת על הפרק היא האם להטיל עליו מאסר בפועל של ממש ולתקופה ארוכה שזה העונש הראוי על נאשמים המבצעים עבירות כגון אלה או להימנע מהטלת מאסר בפועל ולהסתפק במאסר בעבודות שירות ולאפשר בכך לנאשם להמשיך בדרך שיקומו. הנאשם נגמל מדרך הסם והוא עבר תהליך שיקומו ארוך, דבר שאינו ראה ביום יום בבתי המשפט. התרשמתי שהנאשם למד לקח ממעשיו והוא מעונין להשתלב בחיי החברה. שיקומו של הנאשם מעביר אותו מהצד של נטל על החברה לצד של הפקת תועלת לחברה. אדם כנאשם שיצא מן הסמים, יכול להועיל לאחרים המצויים עדיין בתוך הסם, להדריכם, לסייע להם ולגרום להם להבין שדרך הסם אינה משתלמת.

9.הנאשם היה עצור בגין תיק זה במשך 4 חודשים מיום 1.12.08 ועד ליום 1.4.09 ומיום שחרורו ועד היום, דהיינו תקופה של שנה ושלושה חודשים, שהה הנאשם בתנאי מעצר מגבילים בשל שהותו בהוסטל מלכישוע, שם עבר תהליך שיקומי ארוך ומתיש. שמעתי את הנאשם והתרשמתי שיש לו את הכח להמשיך את התהליך השיקומי והסיכוי להתדרדרותו לסם ולפשע הינו קטן. בשקלי את העונש הראוי לנאשם, לקחתי בחשבון את כל תקופת מעצרו כפי שפורטה לעיל ואינני מורה על קיזוז תקופה זו מהעונש שאטיל עליו וזאת בכדי לאזן נכונה בין מרכיבי הענישה השונים. מעצרו למשך 4 חודשים היווה שיקול חשוב בהטלת העונש כפי שיפורט בהמשך.

10.לאחר ששקלתי את מכלול השיקולים, החלטתי לדון את הנאשם לעונשים אלה:

א.מאסר בפועל למשך 6 חודשים, אותם ירצה במשטרת עפולה ולשם כך עליו להתייצב ביום 5.9.10 שעה 08:00. במשרדי הממונה על עבודות השירות במתחם בית סוהר חרמון.

ב.אני מפעיל בחופף את שלושת חודשי מאסר על תנאי התלויים ועומדים כנגד הנאשם במסגרת גזר דינו של בית הדין הצבאי מחוז צפון בתיק 838/05.

ג.6 חודשי מאסר על תנאי אשר יופעלו אם יעבור הנאשם תוך 3 שנים מיום שחרורו עבירה על פקודת הסמים.

ד.אני פוסל את הנאשם מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה במשך שנתיים מהיום.

ה.אני נמנע מהטלת קנס על הנאשם וזאת לאור התהליך השיקומי הארוך אותו עבר ומאחר והפרוטה אינה מצויה בכיסו ואינני רוצה להטיל עליו מאסר בפועל בדרך עקיפה בשל אי יכולתו לשלם את הקנס.

ו. אני מטיל על הנאשם צו מבחן סמים וזאת למשך שנתיים מהיום.

ז.המוצג להשמדה.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום.

המזכירות תשלח החלטה זו לממונה על עבודות השירות ולשירות המבחן למבוגרים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ