אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' ליבה

מדינת ישראל נ' ליבה

תאריך פרסום : 31/03/2011 | גרסת הדפסה
פ"ל
בית משפט השלום לתעבורה בתל אביב - יפו
3774-12-10
31/03/2011
בפני השופט:
שלמה איזקסון

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
איתן ליבה
הכרעת-דין

בפני

כב' השופט שלמה איזקסון

הכרעת דין

1.הנאשם הובא לדין על כך שבתאריך 3.12.10 לאחר חצות, נהג את רכבו ברח' פינסקר בתל אביב ובעת שנעצר לביקורת, נדרש להיבדק בדיקת נשיפה וסרב. על פי כתב האישום, באותה עת היה הנאשם שיכור ונתון תחת השפעת אלכוהול, נדף מפיו ריח חריף של אלכוהול, התנהגותו היתה רדומה ולמרות שניתנו לו הסברים בדבר האופן שבו עליו לנשוף כדי שהנשיפות שיכנסו למכשיר הינשוף תמדודנה את שיעור האלכוהול בגופו, הכשיל הנאשם את התוצאות במספר בדיקות שנעשו לו.

2.הנאשם כפר באישום והתיק נקבע להוכחות.

3.בישיבות הוכחות שהתקיימו, העידו בפני שלושה עדי תביעה. עדה מספר 1, קרן בנישתי שמשרתת ביחידת התנועה, עד מספר 2 קנטרוביץ שגיא מאותה יחידה, שהוא גם מפעיל הינשוף וכן עד תביעה נוסף גם הוא משרת ביחידת התנועה, הוא זה שערך את בדיקת הכיול. מטעם התביעה הוגשו אימרת הנאשם, דו"ח פעולה באכיפת נהיגה בשכרות, דו"ח עיכוב, דו"ח על בדיקת שכרות באמצעות ינשוף, דו"ח פעולה ותדפיסי הינשוף. על ידי עד התביעה השלישי, הוגש עותק צילומי של בדיקת הכיול.

4.מטעם ההגנה העיד הנאשם לבדו. מטעמו הגיש בא כוחו את טופס השימוע, עובר לפסילתו המינהלית.

5.עדת התביעה הראשונה, גבתה את אימרת הנאשם וכאשר נשאלה על ידי הסנגור האם הנאשם ביקש ממנה שתעשה לו בדיקת שתן או בדיקת דם, לאחר שבדיקת הינשוף נכשלה, השיבה העדה שאליה לא פנה הנאשם כדי לבקש זאת. העדה העידה על עצמה שיש לה ניסיון בחקירת נהגים שחשודים בשכרות (עמ' 3 לפרוטוקול שורות 5 ו-10).

6.בחקירה נגדית, השיבה העדה כי אכן נאמר לנאשם שעל סמך כישלון הבדיקה הוא יחשב לנוהג בשכרות. לדבריה, כתבה באזהרה שקדמה לאימרת הנאשם, שנעצר לביקורת על ידי המשטרה ונחשד בנהיגה תחת השפעת אלכוהול ובעת הבדיקה הכשיל את בדיקת הינשוף. כאשר נשאלה עדת התביעה מספר 1, האם מתוך המסמכים עולה שמישהו הודיע לנאשם שהכשלת הבדיקה משמעה סירוב, שדינו כדין נהיגה בשכרות, על כך השיבה העדה שהיא לא אמרה לו את הדברים כך.

7.עד התביעה מספר 2, שהיה מפעיל הינשוף, ציין בחקירה ראשית כי כתב בדו"ח שהנאשם לא הכניס אויר לפיה כפי שהוסבר לו, אלא הוציא את האוויר דרך האף. לדברי מפעיל הינשוף, שמע את הנאשם כשהוא מוציא את האוויר מהאף. לדבריו, הואיל והוא מבצע את הבדיקות הוא קרוב לנבדק, על כן מתאפשר לו לשמוע את דרך הוצאת האוויר מהאף במקום הכנסתו לתוך צינור הנשיפה.

8.בחקירה נגדית לסנגור השיב העד כי הוא דיבר עם הנאשם והזהיר אותו שאם לא יבצע את הבדיקות, הוא יכול לקבל שנתיים פסילה בפועל והחתים אותו על אזהרה זו (עמ' 5 לפרוטוקול שורות 10-11). כאשר נשאל על ידי הסנגור אם הסביר לנאשם שהוא לא נושף כמו שצריך, על כך השיב שבמקרה כזה הוא מסביר ומראה לנבדק כיצד יש לנשוף ועם זאת הוסיף, כי לא אמר לנאשם דברים שכאלה ולא החתים אותו (עמ' 5 לפרוטוקול שורות 12-14). בהמשך השיב העד, כי החתים את הנאשם על כך שהוא צריך לבצע את הבדיקות כפי שהוא מסביר לו ומראה לו. כאשר נשאל אם הסביר לנאשם את התוצאות המשפטיות של התחמקות מנשיפה (עמ' 5 שורה 19) השיב: "אם לא רשמתי לא אמרתי לו" (עמ' 5 שורה 20).

9.בעניין בקשת הנאשם שילקח לבצע בדיקות דם, השיב העד כי אין הוא יודע אם הנאשם ביקש אמנם לבצע בדיקות דם, הוא לא ציין זאת. ברם, אם הנאשם היה מבקש ממנו, יכול להיות שהיה מתחשב בבקשה זו (עמ' 6 לפרוטוקול שורות 24-25). עם זאת, הוסיף העד כי אין הוא מחוייב על פי החוק או הנוהל לקחת את הנאשם לבדיקת דם ומכל מקום, בדיקת שתן איננה רלוונטית שכן, הנאשם לא נחשד בשימוש בסמים, כי אם בשימוש באלכוהול.

10.עד התביעה השלישי ציין כי ערך את בדיקת הכיול.

11.הנאשם העיד והדגיש מספר פעמים כי לא סרב לבצע את בדיקת השכרות (עמ' 8 לפרוטוקול שורה 17, עמ' 9 שורה 11, עמ' 10 שורה 23).

12.אשר לאפשרות שהיה שיכור, ציין הנאשם שהצליח במבחנים המכונים על ידיו "מבחני קואורדינציה" וחזר על כך שלא הוסברה לו המשמעות המשפטית של חוסר הצלחה בנשיפה (עמ' 9 לפרוטוקול שורה 5). לדבריו, אילו ידע שחוסר ההצלחה בביצוע מבחני הנשיפה יכול לסבך אותו, היה מתקשר לעוה"ד שלו שיבוא והיה עושה הכל כדי שיבדק.

13.הנאשם מאשר כי לאחר שנעצר, סרב לחתום על המסמך המזהיר אותו מפני סירוב. מדובר בת/2 (ב) בעמוד השני. שם נאמר כדלקמן:

"נדרשת להיבדק בבדיקת נשיפה ולאחר שהוסבר לך, כי הבדיקה נועדה לאתר אלכוהול בגופך וכי המסרב להיבדק, רואים אותו כמי שנהג בשכרות, סרבת להיבדק".

הנאשם מאשר כי סרב לחתום על כך שהוזהר כאמור לעיל (עמ' 9 לפרוטוקול שורה 10).

14.בהמשך החקירה גורס הנאשם, כי השוטר נתן לו את הצינור ביד, אמר לו לשים בפה ולנשוף. לדבריו, אין זה נכון שהשוטר הראה לנאשם כיצד לנשוף והשוטר בעצמו גם לא נשף. אבל, הנאשם מאשר כי השוטר הורה לו להכניס את הצינור לפה ולבצע פעולת נשיפה (עמ' 10 שורות 1-2). בהמשך עדותו גורס הנאשם, שבנושפו בינשוף הוציא כל שיכול היה (עמ' 10 לפרוטוקול שורה 12). הנאשם מאשר בעדות שאכן סרב לחתום על הטפסים שהשוטר הציג לו, שכן היה נסער, כל המקרה כאב לו כי לא עשה הפעם שום דבר (עמ' 10 שורות 14-15).

15.בהמשך עדותו הדגיש הנאשם שהשוטר לא הסביר לו מה המשמעות המשפטית, אם ינשוף או לא ינשוף שכן, ביקש מהשוטר שיעשו לו בדיקות דם והוא סרב. בהמשך גורס הנאשם כאמור שלא סרב לבצע את בדיקת הנשיפה (עמ' 10 לפרוטוקול שורות 21-23). כאמור, כפי שצויין כבר, הנאשם מדגיש כי אם מפעיל הינשוף היה מזהיר אותו מפני המשמעות המשפטית, לא היה מגיע למצב שבו נדרש להתייצב לבית המשפט שכן היה מתקשר לעוה"ד אפילו באמצע הלילה והיה עושה הכל כדי שיבדק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ