אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' לוי

מדינת ישראל נ' לוי

תאריך פרסום : 03/04/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נצרת
530-08-08
25/03/2010
בפני השופט:
יפעת שיטרית

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
עוזי לוי
גזר-דין

גזר דין

מבוא:

1.כנגד הנאשם הוגש לבית משפט זה כתב אישום, בו יוחסו לו במקור עבירות שעניינן, קבלת דבר במרמה, השמטה מדו"ח, תרשומת כוזבת, ניהול פנקסי חשבונות כוזבים ושימוש במרמה ובתחבולה.

2.בדיון אשר התקיים ביום 9.12.09, הגיעו הצדדים להסדר טיעון ולפיו, כתב האישום יתוקן, הנאשם יודה בעובדות כתב האישום המתוקן ויורשע על פי הודאתו. לעניין הענישה הוסכם, כי הצדדים יעתרו להשתת עונש מאסר על תנאי ולחיוב הנאשם בתשלום קנס (הכל ביחד ייקרא להלן: "הסדר הטיעון").

3.בהתאם להסדר הטיעון, כתב האישום תוקן, התקבל וסומן ב/1 (להלן: "כתב האישום"). הנאשם הודה בעובדות כתב האישום והורשע על פי הודאתו בעבירה נשוא כתב האישום שעניינה, קבלת דבר במרמה – עבירה לפי סעיף 415 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין").

4.מעובדות כתב האישום עולה, כי בזמנים הרלוונטיים לכתב האישום, הנאשם היה חקלאי, תושב המושב בית יוסף, וכי תיק השומה שלו התנהל במשרדי פקיד שומה בעפולה.

5.עוד עולה, כי כדי לעודד השקעות וחידוש ציוד בחקלאות, מעניקה מנהלת ההשקעות בחקלאות במשרד החקלאות מענקים לחקלאים, המוענקים להם כנגד בקשה אותה מגישים החקלאים, ואליה מצרפים חשבוניות המלמדות על רכישת ציוד לצורך פעילותם החקלאית.

6.כן עולה, כי בשנת 2000, הגיש הנאשם למנהלת חשבוניות פיקטיביות, היינו חשבוניות שבגינן לא בוצעו כלל עבודות או חשבוניות בגין עבודות בסכום נמוך מן הסכום המופיע בהן, בסכום כולל של 159,900 ₪, כמפורט בטבלה המופיעה בכתב האישום, כאילו בוצעו עבורו עבודות בחממה, וזאת במטרה לקבל במרמה מענק מן המנהלת.

7.עוד עולה, כי בגין כלל החשבוניות שהגיש הנאשם למנהלת בשנת 2000, קיבל הנאשם מן המנהלת מענק בסך 30% מכלל ההוצאות אותן דרש, דהיינו ההוצאות האמיתיות ביחד עם ההוצאות הכוזבות, אשר פורטו לעיל.

טיעוני המאשימה לעונש:

8.בטיעוניה לעונש, הגישה ב"כ המאשימה עותק מגיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם, אשר התקבל וסומן ת/1. כן ציינה ב"כ המאשימה, כי נוכח חלוף הזמן ממועד ביצוע העבירה, סכום המרמה אשר ממילא בוטל על ידי מנהלת ההשקעות, וכן נוכח העובדה שחלק מהתיקים של הנאשם הסתיימו בהליך מנהלי, המאשימה עתרה להשתת עונש מאסר מותנה ולחיוב הנאשם בתשלום קנס מרתיע. עוד ציינה ב"כ המאשימה, כי עברו הפלילי של הנאשם הינו ישן יחסית, שעה שהרשעתו האחרונה הינה מלפני למעלה מ-15 שנים. בנסיבות העניין, סבורה המאשימה, כי הענישה אליה עתרו הצדדים במסגרת הסדר הטיעון ראויה ומשכך, עתרה המאשימה לכבד את הסדר הטיעון.

טיעוני הנאשם לעונש:

9.בטיעוניו לעונש, ציין ב"כ הנאשם את העובדה, כי עסקינן בנאשם כבן 59 שנים, נשוי, ואב לשני ילדים קטינים, אשר סמוכים על שולחנו. כן ציין, כי הנאשם הינו חקלאי, איש קשה יום, אשר עובד בחקלאות לפרנסתו כ-20 שעות ביממה, בעבודה פיזית. ב"כ הנאשם ציין את התיקון שנעשה בכתב האישום, במסגרתו נמחקו הוראות החיקוק מסוג פשע על פי פקודת מס הכנסה אשר יוחסו לנאשם, ונותרה העבירה של קבלת דבר במרמה בלבד. לטענת ב"כ הנאשם, אין מחלוקת שבפועל העבודות שבגינן ניתן המענק, בוצעו, כך התרשמה גם המנהלת במהלך ביקור שנערך במקום. אולם, כך לטענת ב"כ הנאשם, כל שהיה על הנאשם לעשות הוא לדווח, כי בסופו של דבר, העבודות לא בוצעו על ידי קבלנים, כי אם על ידו. בהקשר זה טען ב"כ הנאשם, כי על פי החוק, קיימת אפשרות לקבל מענק בגין עבודות עצמיות, ומשכך, במידה ובסופו של יום הנאשם היה מדווח על העבודות שבוצעו על ידו באופן עצמאי, הרי שכתב האישום כלל לא היה נולד. כן טען ב"כ הנאשם, כי מאז הפרשה דנן, מצבו הכלכלי של הנאשם החמיר ומעבר להיותו חקלאי, על כל המשתמש מכך, הנאשם נאלץ להתמודד עם קשיים כלכליים נוספים. עוד ציין, כי עד היום נגנבו מהנאשם 60,000 ₪ על ידי המנהלת, אשר קוזזו מפיצוי בגין נזקי קרה, אשר הגיעו לנאשם.

10.ב"כ הנאשם ציין עוד את העובדה, כי הנאשם הודה במיוחס לו, חסך זמן שיפוטי יקר וכן הביע חרטה בגין מעשיו. עוד ציין, כי הרשעתו האחרונה של הנאשם הינה מלפני כ-15 שנים. עוד ציין, כי הנאשם הינו איש משפחה, אשר מנהל אורח חיים נורמטיביים.

11.נוכח כל שפורט לעיל, עתר ב"כ הנאשם, כי בית המשפט יכבד את הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים ויטיל על הנאשם עונש הצופה פני עתיד. כן עתר, כי בית המשפט יימנע מלחייב את הנאשם בתשלום קנס. לחילופין, טען ב"כ הנאשם, כי במידה ובית המשפט ימצא לנכון לחייב את הנאשם בתשלום קנס, כי אז עתר ב"כ הנאשם, כי יוטל עליו קנס סמלי, אשר יחולק למספר תשלומים, וזאת נוכח מצבו הכלכלי של הנאשם, כמפורט לעיל.

דיון:

12.הנאשם הורשע על פי הודאתו, כאמור, בעבירה שעניינה קבלת דבר במרמה – עבירה לפי סעיף 415 לחוק העונשין.

13.מעובדות כתב האישום עולה, כי בזמן הרלוונטי, הנאשם היה חקלאי, תושב המושב בית יוסף. כן עולה, כי כדי לעודד השקעות וחידוש ציוד בחקלאות, מעניקה מנהלת ההשקעות מטעם משרד החקלאות מענקים לחקלאים, המוענקים להם כנגד בקשה אותה מגישים החקלאים ואליה מצרפים חשבוניות המעידות על רכישת ציוד לצורך פעילותם החקלאית. כן עולה, כי בשנת 2000, הגיש הנאשם למנהלת ההשקעות חשבוניות פיקטיביות, אשר בגינן לא בוצעו כלל עבודות או חשבוניות בגין עבודות בסכום נמוך מן הסכום המופיע בהן, וזאת בסכום כולל של 159,900 ₪, כמפורט בטבלה נשוא סעיף 3 לכתב האישום, כאילו בוצעו עבור הנאשם עבודות בחממה, וזאת במטרה לקבל במרמה, מענק מן המנהלת. כן עולה, כי בגין כלל החשבוניות אשר הגיש הנאשם למנהלת בשנה הרלוונטית, קיבל הנאשם מהמנהלת מענק בסך 30% מכלל ההוצאות אותן דרש, דהיינו, ההוצאות האמיתיות ביחד עם ההוצאות הכוזבות, אשר פורטו לעיל.

14.לחומרא, תצוין מהות העבירה שביצע הנאשם, חומרתה, טיבה, אופייה, נסיבות ביצועה ותוצאותיה, שעה שעסקינן בעבירת מרמה שעניינה גזל הקופה הציבורית. עבירות כגון דא הפכו זה מכבר ל"מכת מדינה" במקומותינו, אשר יש בהן כדי לחתור תחת הסדר הציבורי וכדי לפגוע ברכושו של הציבור ולגזול את כספו. עוד תצוין נפיצותן של עבירות מסוג זה והיותן קלות לביצוע, באשר גילוין קשה הוא ונזקן רב.

15.משכך, בתי המשפט מחויבים לומר דברם על מנת לשדר לציבור מסר ברור ומרתיע ולפיו, מי שמבצע עבירות אלו, עליו להיענש בחומרה. לא אחת הביעו בתי המשפט את עמדתם בנוגע לחומרה היתרה הגלומה בעבירות המרמה, שעה שהמניע לעבירות אלו הוא הרצון להפיק רווחים על חשבון הזולת. בהקשר זה, נפסק לא אחת, כי כאשר העבירות מכוונות מצד אחד, לגרום נזק ממוני לקורבנות או לציבור ומהצד האחר, להביא לרווחים קלים לעבריין, הענישה צריכה לכלול, בין השאר, גם קנס כספי אשר יפגע בכיסם של הנאשמים, זאת בצד עונש מאסר בפועל, על דרך הכלל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ