אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' לוי(עציר) ואח'

מדינת ישראל נ' לוי(עציר) ואח'

תאריך פרסום : 23/06/2010 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום פתח תקווה
38743-05-10
23/06/2010
בפני השופט:
נחום שטרנליכט

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. מיכאל לוי (עציר)
2. אלהן נגוסה (עציר)

החלטה

נגד המשיבים הוגש כתב אישום הכולל 3 אישומים. האישום הראשון הינו בגין קבלת דבר במרמה בצוותא וגניבה בצוותא , כאשר נטען שהמשיבים הגיעו לתחנת דלק , תדלקו את רכבם , המשיב 2 נכנס לחנות הנמצאת בתחנה ונטל מוצרים בשווי של כ-450 ₪ . בהמשך נכנס המשיב 1 לחנות ואמר לעובד בתחנת הדלק כי הוא הולך למשוך כסף מכספומט על מנת לשלם, בהמשך נכנסו המשיבים לרכבם ועזבו את המקום מבלי לשלם. האישום השני הינו בגין גניבה בצוותא , כאשר על פי הנטען נכנסו המשיבים שלושה ימים קודם לכן לתחנת דלק אחרת , נטלו 8 חפיסות סגריה, בקבוק וודקה, 7 פחיות שתיה, זוג מכשירי קשר וחבילת סוללות, בערך כולל של כ-500 ₪ ונמלטו מהחנות מבלי לשלם.

האישום השלישי הינו נגד המשיב 1 בלבד כאשר נטען שמקום מגוריו בבית אחותו נמצא רכוש שיש לגביו חשד סביר שהוא גנוב ועל כן הואשם המשיב 1 בהחזקת נכס חשוד.

המשיבים אינם חולקים על קיומן של ראיות לכאורה.

למשיב 1 , למרות גילו הצעיר יחסית, בן 23 לערך, עבר פלילי מכביד למדיי.

ביום 22.2.06 נגזר עליו עונש מאסר בפועל וכן עונש מאסר מותנה בגין עבירת אלימות. ביום 12.4.07 נגזר עליו קנס ועונש מאסר מותנה בגין עבירה של החזקת סכין . ביום 17.6.07 הוטלה עליו התחייבות להמנע מעבירה בגין סיוע לאחר מעשה. ביום 11.11.07 נגזר עליו עונש מאסר מותנה בגין החזקת סכין. ביום 2.3.09 נגזר עליו קנס בגין עבירת איומים. ביום 9.7.09 נגזר עליו עונש מאסר בפועל ועונש מאסר מותנה שהינו בר הפעלה במקרה זה בגין 7 אישומים, 6 אישומים של קבלת דבר במרמה ואישום אחד של תקיפה כדי לגנוב.

אין ספק כי מדובר בעבר פלילי מכביד למדיי שיש בו כדי ללמד על מסוכנות מצדו של משיב זה לשלום הציבור ולרכושו.בעניינו של משיב זה הוגש תסקיר של שירות מבחן. נאמר בתסקיר כי בשל הליכים קודמים מוכר המשיב 1 לשירות המבחן . עוד נאמר בתסקיר כי בכל האבחונים שנערכו בעניינו בלטה התרשמות מצעיר המתקשה לראות בעייתיות בהתנהגותו, בעל דפוסי התנהגות אימפולסיביים המשליך התנהגותו על גורמים חיצוניים. שירות מבחן מוסיף ואומר בתסקיר כי ניכר שמשיב זה אימץ נורמות ודפוסי התנהגות שוליים אשר מתקשה לבחון את התנהגותו השולית , משליך האחריות על גורמים חיצוניים , וככל הנראה מעורבותו התכופה בפלילים מהווה מוקד מרכזי לתחושת שייכות וכוח.

אחת מחלופות המעצר המוצעות הינה אחותו של המשיב 1 שבביתה ביצע את העבירות המיוחסות לו בכתב האישום ובביתה אף החזיק את הרכוש החשוד כגנוב.

בנסיבות אלו, אינני מוצא מקום שלא לקבל את האמור בתסקיר שירות מבחן . אינני סבור כי יש בחלופות המוצעות כדי להוות גורם מציב גבולות אשר יהיה בו כדי לאיין את מסוכנותו של משיב זה , אשר הן לנוכח עברו הפלילי המכביד והן לנוכח האמור בתסקיר שירות מבחן , מדובר במסוכנות ממשית לשלום הציבור ולבטחונו מפני מי שלכאורה בחר לנהל חייו בדרך חיים שולית.

באשר למשיב 2, המדובר בבחור כבן 20, שגם לו עבר פלילי מכביד. ביום 27.6.05 הוטלה על משיב זה התחייבות להמנע מעבירה בצירוף עונש מאסר מותנה בגין 6 אישומים הכוללים עבירות איומים ,החזקת סכין , גניבה ונסיון לפציעה. ביום 17.10.06 נגזר דינו של משיב 2 והוטל עליו עונש מאסר בפועל ועונש מאסר מותנה בגין 4 אישומים , שהאחד מהם תקיפה והאחרים בריחה ממשמורת חוקית. אין ספק כי הרשעה בגין עבירה של בריחה ממשמורת חוקית יש בה כדי לשמוט את האמון אשר חייב לעמוד בבסיס שחרורו של אדם לחלופת מעצר כלשהי. ביום 17.10.06 נגזר על המשיב 2 עונש מאסר מותנה בגין עבירה של תקיפה וחבלה ממשית. ביום 23.6.08 הוטלה על המשיב התחייבות להמנע מעבירה וכן עונש מאסר מותנה בגין עבירות התפרצות ועבירה של החזקת נכס חשוד כגנוב. ביום 10.12.08 נגזר על המשיב עונש מאסר מותנה בגין עבירת סמים. ביום 17.12.08 נגזר על המשיב עונש מאסר בפועל וכן עונש מאסר מותנה , שהינו בר הפעלה במקרה זה בגין עבירות רכוש. ביום 17.3.10 זמן קצר לפני מעצרו הנוכחי של המשיב 2, נגזר עליו עונש מאסר בפועל וכן עונש מאסר מותנה, שהינו בר הפעלה במקרה זה, בגין עבירה של תקיפה ועבירה של החזקת סכין .

עיון בגליון הרישום הפלילי של משיב צעיר זה מלמד כי המדובר במי שמנהל מאז גיל צעיר ביותר אורח חיים שולי , שיש בו כדי לסכן את שלום הציבור , בטחונו ורכושו. בעניינו של המשיב 2 הוגש תסקיר אשר נמנע מלהמליץ על שחרורו של משיב זה לחלופה. לנוכח העובדה שמדובר במי שבאופן שיטתי מבצע עבירות, כאשר מדובר הן בעבירות רכוש והן בעבירות אלימות , קיימת מסוכנות רבה מצדו של משיב זה לשלום הציבור ולבטחונו.

אין מדובר במקרה זה בעבירת רכוש המבוצעת באופן אקראי. המדובר בשתי עבירות רכוש המבוצעות בצוותא , לכאורה, וגם בדבר זה יש כדי ללמד על מסוכנות.

נראה כי בנסיבות העניין יש להזכיר את הדברים שנאמרו על ידי כבוד השופט יצחק עמית בבש"פ 45/10 , מסארווה נ' מדינת ישראל, שם נאמר : " כשלעצמי אני מתקשה לקבל את הטענה כי בכל מקרה של עבירת רכוש יחידה או עבירת רכוש לא מתוחכמת, לא קמה עילת מעצר. יש בגישה זו כדי לעודד בעקיפין ריבוי עבירות...' פתאום קם אדם בבוקר ומוצא ' שמכוניתו חלפה עם הרוח , או במקרה הטוב, נפרצה ותכולתה נשדדה. חוזר אדם לביתו בסוף עמל יומו ומוצא כי מאן דהוא חדר לפרטיותו ונטל את רכושו וחפציו שאותם צבר בזיעת אפו ומיטב כספו. מי יאמוד את עוגמת הנפש, הרוגז וחסרון הכיס שנגרמו למי שנפגע מאותן עבירות רכוש , שדומה כי ליבנו גס בהן".

נראה כי הדברים ראויים למקרה דנן. המדובר לכאורה במי שהיוו להם את אורח החיים השולי כדרך חיים , וזמן קצר לאחר שהם משתחררים ירוצו עונשי מאסר בפועל שבים הם בצוותא לבצע לכאורה עבירות שיש בהן כדי לפגוע בציבור. אין שום סיבה שאזרחי ישראל לא יוכלו לנהל עסקיהם באופן נורמלי ותקין , ויהיה עליהם לחשוש מפני גורמים שאינם מוכנים להשלים עם כך ומבקשים ליטול רכושם של אחרים , לכאורה, ללא תשלום התמורה הנדרשת.

סיכומם של דברים, לנוכח כל האמור לעיל, אני מורה על מעצרם של שני המשיבים עד לתום ההליכים המשפטיים בתיק העיקרי.

ניתנה והודעה היום י"א תמוז תש"ע, 23/06/2010 במעמד הנוכחים.

נחום שטרנליכט, שופט

הוקלד על ידי: סיגל עזורי

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ