אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' לוי עזר

מדינת ישראל נ' לוי עזר

תאריך פרסום : 04/04/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
2471-09-09
22/03/2011
בפני השופט:
גיליה רביד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
יום טוב לוי עזר
הכרעת-דין

בפני

שופטת גיליה רביד

הכרעת דין

1.הנאשם מואשם בעבירות של החזקת שטר כסף מזויף וקבלת דבר במרמה בניגוד לסעיפים 462(2) ו-415 לחוק העונשין.

על פי הנטען בעובדות כתב האישום, בחמישה מקרים נפרדים, החזיק הנאשם שטרות הנחזים להיות שטרות של 100$, וכן 200 ₪, ביודעו שמדובר בשטרות כסף מזויפים. הנאשם סחר בשטרות אלה וקיבל תמורתם במרמה טובין, שירותים וכסף מזומן, כפי שיפרט בהרחבה בהמשך.

2.אומר בראשית הדברים, כי בהסכמת המאשימה, יש להורות על זיכוי הנאשם מהעבירות שיוחסו לו באישום הראשון. המאשימה כשלה מלהוכיח את אשמת הנאשם בהעדר אפשרות לזמן לעדות את המתלונן באישום זה.

כמו כן, לאחר שמיעת הראיות, הגעתי למסקנה כי לא הוכחה אשמת הנאשם מעבר לספק סביר לגבי האישום החמישי ואני רואה לזכותו מאישום זה מחמת הספק.

3.העובדות, ברובן הגדול, אינן שנויות במחלוקת. הנאשם אישר, בהתייחס לכל אחד מהמקרים המתוארים בכתב האישום, כי החזיק ברשותו את שטרות הכסף המפורטים בהם, שטרות שהובררו להיות מזויפים וכן, כי מסר שטרות אלה למתלוננים השונים תמורת טובין ושירותים כמפורט בכתב האישום. עם זאת, הנאשם כפר בכך שידע על היות השטרות מזויפים וטען שקיבל אותם בתום לב מאנשים שעמם עשה עסקאות בתחום עיסוקו במכירת יהלומים.

4.לצורך הכרעת הדין יפורט וינותח כל אישום בנפרד. עם זאת, ייאמר כבר עתה, כי לא ניתן להפריד לגמרי בין האירועים. קווי הדמיון בין המקרים, כפי שיפורט בהמשך, והעובדה שהנאשם החזיק וסחר בשטרי כסף מזויפים פעם אחר פעם בתקופות זמן שונות, עשויים כשלעצמם להוות ראיה להוכחת המחשבה הפלילית שלו ולמודעותו לכך שמדובר בשטרות מזויפים.

5.האישום השני:

העובדות

5.1אין חולק, כי בתאריך 28.11.06, בשעות הצהריים, הגיע הנאשם אל בית אוכל בשם "פלאפל שקורי" (להלן: "הפלאפלייה") באזור התעשייה באור יהודה ורכש מבעלי המקום, כליף חי (להלן:"כליף") 7 מנות של "מעורב ירושלמי" שמחירן הכולל הוא 112 ₪. הנאשם שילם לכליף בשטר שנחזה להיות שטר כסף של 100$ וקיבל עודף בסך של 320 ₪.

5.2אין גם חולק, כי סמוך לפני שרכש הנאשם את מנות האוכל הנ"ל, במתקן לשטיפת כלי רכב שנמצא בסמיכות לפלאפלייה, הציע הנאשם לעובד המקום לפרוט עבורו 500 דולר. העובד נעתר להצעה ושילם לנאשם תמורת 5 שטרות שנחזו להיות שטרות של 100$ סך של 2,110 ₪. זמן קצר לאחר ביצוע העסקה הנ"ל, בעוד הנאשם יושב וסועד במסעדה בקרבת מקום, חזר הפועל אל הנאשם והודיע לו שהכסף שקיבל ממנו מזויף וביקש חזרה את כספו -וכך נעשה (ראה סעיף 1 לעובדות האישום הראשון).

5.3מדו"ח הפעולה של השוטר עמיחי גנם שהוגש בהסכמה ואינו שנוי במחלוקת (ראה ת/1), עולה, כי ביום האירוע, בסמוך לשעה 15:00, הוא הגיע יחד עם שוטרים נוספים למתקן לשטיפת כלי רכב ברח' העבודה באור יהודה על סמך מידע מודיעיני לפיו ישנו במקום בחור עם רכב קרייזלר שברשותו דולרים מזויפים. בהגיע השוטר למקום הוא פגש באדם בשם יעקב חנוקוביץ שטען שהגיע למקום ברכב הנ"ל יחד עם הנאשם וסיפר שהנאשם הלך לרכוש אוכל. בחיפוש בכליו של חנוקוביץ נתפס שטר של 100 דולר. בין לבין, הגיע למקום גם הנאשם ולבקשת השוטרים הוציא מכיסו חבילה שהכילה 31 שטרות של 100 דולר וכן כסף ישראלי בסך של 1,070 ₪.

5.4מחוות דעת מז"פ עולה, כי מתוך השטרות שנתפסו אצל הנאשם 3 שטרות היו מזויפים (ראה ת/12).

5.5מטעם התביעה העיד כליף ותיאר את האינטראקציה עם הנאשם ואת נסיבות קבלת השטר מידיו. לדברי העד, בעת שהנאשם הגיע אליו הוא הציג עצמו בפניו כמי שהגיע מארה"ב . טרם ביצוע ההזמנה, הנאשם לא אמר לו שבדעתו לשלם במטבע זר, שאחרת, הוא היה מסרב למכור לו. לדברי כליף, הוא חש אנוס בסופו של דבר להסכים לקבל את התמורה בדולרים משום שגמר להכין את המנות. לדברי כליף, רק בשעה מאוחרת יותר באותו יום, כאשר פנה לחלפן כספים כדי להמיר את השטר לשקלים, הוברר לו שמדובר בשטר מזויף.

לשאלות ב"כ הנאשם, שלל כליף את האפשרות שהנאשם סיפר לו על התקרית עם העובד בתחנת השטיפה וכי הציע לו לבדוק את השטר של 100$ על מנת שלא תקרה טעות דומה. העד גם שלל את הטענה לפיה הוא בדק באופן עצמאי את השטר, בציינו שאין לו כל ידע או מיומנות לזהות שטר כסף מזויף.

גרסה דומה נשמעה גם מפי רועי חי, אחיו של כליף שעבד עמו בעסק באותו יום. רועי חי הוסיף וציין, שהנאשם אמר לו, לאחר שמנות האוכל היו מוכנות, שאין ברשותו כסף למעט אותו שטר של 100$. הוא ציין בהודעתו במשטרה (ת/19) שהנאשם דיבר עברית במבטא אמריקאי.

5.6לטענת הנאשם, הוא סוחר יהלומים מורשה וגם בעל 3 חנויות הלבשה שבהם הוא עובד יחד עם אחיו. לדבריו, ביום האירוע, בשעות הבוקר, הוא נפגש בבית הקפה שבבניין הבורסה ליהלומים ברמת גן עם אדם בשם ולדימיר שהיה חייב לו כסף תמורת רכישת יהלום והלה שילם לו באותו מעמד 3,800 דולר שמתוכם הוא שילם עמלת תיווך עבור היהלום וכן סכום של 600-700 דולר חובות לאחרים. הנאשם לא ידע למסור פרטים ברורים של אותו קונה בטענה שאינו זוכר כיום את שמו. הוא אישר, כי במשטרה נקב בשמו: "ולדימיר וינקו", אך לדבריו לא היו בידו פרטים נוספים, לרבות לא מספר טלפון שלו. כן ציין שלא נתן לאותו אדם חשבונית, הגם שאחר כך הוא מילא חשבונית עסקה (עמ' 27 ש' 23).

לדברי הנאשם, בעודו יושב בבית הקפה בבורסה, הוא פגש באקראי אדם בשם יעקב חנוקוביץ והציע לו להצטרף אליו לנסיעה לכפר חב"ד כדי לרכוש תפילין מהודרים. בדרך, כך לדברי הנאשם, הוא נכנס עם חנוקביץ לאור יהודה כדי "לאכול משהו" והשאיר את מכוניתו במתקן לשטיפת כלי רכב בסמוך למסעדה. לדברי הנאשם, מאחר שהיה זקוק לכסף הישראלי לצורך רכישת התפילין, הוא שאל את העובד במתקן השטיפה אם הוא מכיר מקום שבו יוכל לפרוט 500 דולר. באותו מעמד הלה הציע לקנות ממנו את הדולרים ונתן לו את שווים בשקלים. לדברי הנאשם, כעבור זמן מה, בעודו יושב עם חנוקוביץ במסעדה, הגיע אותו עובד ואמר לו שבדק את השטרות אצל חלפן כספים והם מזויפים ולכן הוא ביטל את העסקה והחזיר לו את כספו. לדברי הנאשם, את השטרות שהובררו להיות מזויפים הוא הניח בכיס אחר על מנת שלא לטעות בהם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ