אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' לביא

מדינת ישראל נ' לביא

תאריך פרסום : 26/06/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום כפר סבא
16614-12-09
26/06/2011
בפני השופט:
דנה מרשק מרום

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
רונן לביא – בעצמו ע"י ב" עו"ד ג'קי סגרון
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם הורשע על יסוד הודאתו בכתב-אישום מתוקן, במסגרת הסדר חלקי, בביצוע עבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש לפי סעיף 380 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 [להלן: חוק העונשין] ואיומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין. כתב-האישום המתוקן מתאר אירוע אלימות חמור כלפי המתלונן, שותפו לשעבר של הנאשם בעסק למוצרי הדפסה. בין השניים סכסוך כספי ממושך, אשר הגיע גם בין כתלי בית-המשפט בעקבות תלונות הדדיות במשטרה. על הרקע הזה, התרחש ארוע האלימות ביום 11.12.09 בשעות אחה"צ, כאשר המתלונן נסע ברכבו על כביש 4. תוך כדי הנסיעה, עקף הנאשם את רכבו של המתלונן ובעודו נמצא במקביל אליו, הוציא הנאשם את ידו מהחלון, הורה למתלונן לעצור בצד והשניים עצרו את הרכבים בשולי הדרך. הנאשם יצא מרכבו, ניגש לחלון רכבו של המתלונן והורה לו לצאת החוצה. כשיצא המתלונן, ניגש הנאשם לרכבו, הוציא ממנו מוט עץ באורך 50 ס"מ לערך והיכה בראשו של המתלונן באמצעות המוט. בהמשך, ניסה הנאשם לתקוף שוב, אך המתלונן הניף את זרועו על-מנת להגן על פניו, והמוט פגע בידו. המתלונן חזר לרכבו, החל לנסוע, ולאחר כברת דרך הגיח הנאשם עם רכבו, נצמד לרכבו של המתלונן, פתח את החלון ואיים עליו "אם תתלונן, תיפגע".

כתוצאה מארוע התקיפה, נגרם למתלונן חתך באוזן שמאל עם דימום והמטומה באמה, הוא הגיע למיון בית-החולים הקרוב מייד לאחר האירוע וקיבל טיפול ראשוני.

2.במסגרת ההסדר, נשלח הנאשם לקבלת תסקיר בעניינו, בסופו גובשה המלצה להעמיד את הנאשם במבחן ולהטיל עליו של"צ בהיקף של 250 שעות.

3.ב"כ המאשימה הדגישה את הנסיבות החמורות של ארוע האלימות שהתרחש בצהרי היום, על רקע סכסוך עסקי, כאשר הנאשם תקף את המתלונן פעמיים באמצעות מוט לעבר ראשו ולעבר ידו ואך בנס הארוע לא הסתיים בפגיעות קשות יותר. לכך הצטרף איום מאוחר יותר, כאשר לטעמה, השתלשלות האירועים מעידה על העדר שליטה עצמית ועולה צורך אמיתי בהוקעת המעשים על=מנת לשמור על זכותו הבסיסית של הציבור שלא להיות חשוף לאלימות. לגישת התביעה, האינטרס הציבורי במקרה זה הוא ממשי, ועל כל שיקול אינדיבידואלי העולה מהתסקיר לסגת מפניו. על כן, עותרת התובעת להשית על הנאשם עונש של מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצוי למתלונן.

4.הסניגור ביקש להדגיש, כי המדובר בנאשם שאינו שור מועד – אלא המדובר בהסתבכות ראשונה בפלילים על-ידי אדם המנהל אורח חיים נורמטיבי, בעל משפחה, עובד, התורם למדינה בשירות מילואים. לטענתו, לאירוע קדמה מסכת התנכלות מצד המתלונן כלפי הנאשם ואשתו ואותו סכסוך כספי ממושך אשר נוצר בעטיו של המתלונן. לטענתו, המפגש שהסתיים באלימות היה מפגש אקראי ולא משהו מתוכנן, כאשר הגורל הפגיש ביניהם על הכביש המהיר והאירוע התפתח כשעצרו בצד. הסניגור הזכיר, כי הנאשם שהה בתנאים מגבילים במהלך תקופה ממושכת ובמקביל, התגייס לתהליך טיפול ושיקום ושיתף פעולה במהלך כשנה ומחצה עם שירות המבחן. לאור מכלול הנתונים, סבור הסניגור כי החריגות של המקרה מצדיקה אימוץ המלצות שירות המבחן, ולתמיכה בטיעוניו הגיש מכתב המלצה מכב' השופט (בדימוס) מישאל חשין (נ/2) ופסיקה נוהגת.

5.בדברו לבית-המשפט, השמיע הנאשם את חרטתו והסביר כי המדובר היה בהתפרצות זעם שלא תישנה.

6.בתסקיר מיום 19.5.11 מתוארות נסיבותיו האישיות והמשפחתיות של הנאשם, שהינו בעל משפחה, שירת שירות צבאי מלא ובעל עסק – כפי שעולה מכתב-האישום. הנאשם תיאר את הסכסוך העסקי בינו לבין המתלונן ולטענתו, מאז ביצוע העבירות אין ביניהם כל קשר.לאחר שבשלבי המעצר ביטא מוכנות להשתלב בטיפול מתוך הכרה בבעיית האלימות ממנה סובל שולב בקבוצה טיפולית לשליטה בכעסים מאז מרץ 2010 ומשתף פעולה בטיפול. הנאשם ביטא חשש מעונש של מאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות, ולאור חשש זה, חלוף הזמן, ההתגייסות לטיפול ממליץ ק. המבחן להעמידו במבחן על-מנת לאפשר השלמת הטיפול ולהטיל ענישה חינוכית קונקרטית של של"צ.

7.הצדק עם ב"כ המאשימה, כי המדובר באירוע אלימות חמור אשר יש לגנותו באופן ברור וחד-משמעי. יידע הנאשם ואחרים שכמותו, המעזים לנסות לפתור סכסוכים עסקיים-כספיים בדרכי בריונות, כי העונש על מעשים כגון אלו אחד הוא – מאחורי סורג ובריח. נסיבות האירוע אינן מתיישבות עם גירסת הנאשם וטענת הסניגור כי המדובר במפגש אקראי. המדובר במפגש בצהרי יום, בכביש ראשי, כאשר הנאשם מפליא מכותיו במתלונן באמצעות מוט שהיה ברכבו, והנאשם ממשיך במעשיו ובהמשך הדרך אף מאיים עליו. אכן נראה, כי בדרך נס לא הסתיים האירוע באסון גדול יותר. כל סכסוך כספי, ואפילו הטעון והסבוך ביותר, אינו יכול להוות הצדקה להתנהגות אלימה ומשולחת רסן כפי שנהג הנאשם.

על כן, מקובלת עליי גישת המאשימה לפיה, נסיבות האירוע והאינטרס הציבורי המחייב הוקעה ממשית של שימוש באלימות לצורך פתרון סכסוכים כספיים, מביאים לכך כי אין מנוס אלא להטיל על הנאשם עונש מאסר מאחורי סורג ובריח.

8.על כן, לא שקלתי באופן רציני את המלצת שירות המבחן, אשר לטעמי אינה עומדת כלל בהלימה לחומרת האירועים. יחד עם זאת, לצורך קציבת העונש הראוי, לא ניתן להתעלם מקיומם של שיקולים לקולא, הכוללים את הודאת הנאשם במיוחס לו, התגייסותו לטיפול, תקופת שהייתו בתנאים מגבילים והעובדה שמדובר בהסתבכות פלילית יחידה ובמאסר ראשון לאדם המנהל אורח חיים תקין.

9.לאור האמור לעיל, אני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

10 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

מאסר על תנאי של 10 חודשים למשך 3 שנים מיום שחרורו, שלא יעבור עבירות אלימות מסוג פשע; מאסר על תנאי של 4 חודשים למשך 3 שנים מיום שחרורו, שלא יעבור עבירות אלימות מסוג עוון.

על הנאשם לשלם למתלונן, מרדכי אדרי (ע"ת/7), פיצוי בסך של 3,000₪. סכום זה יופקד בקופת בית משפט עד ליום 1.11.11, והמזכירות תעבירו למתלונן.

ב"כ המאשימה תעדכן את המתלונן אודות הפיצוי שנפסק.

הודעה זכות ערעור לבית-המשפט המחוזי בתוך 45 יום.

ניתן היום, 26 יוני, במעמד הנוכחים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ