אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' לבדי(עציר)

מדינת ישראל נ' לבדי(עציר)

תאריך פרסום : 23/01/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נצרת
37891-01-10
30/11/2010
בפני השופט:
כרמלה רוטפלד-האפט

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מוחמד לבדי
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם הורשע על פי הודאתו בביצוע עבירות של גניבת רכב, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ושיבוש מהלכי משפט.

כך לאחר שהודה כי ביום 18/1/10, בשעות הלילה, גנב – יחד עם אחר, קטין – רכב מסוג סובארו השייך למתלונן, וכי ביום 19/1/10 הגיעו השניים עם הרכב לאזור מושב תנובות. עוד הודה כי בסמוך לשעה 02:40 נעצר הרכב במחסום באזור טייבה, כשהוא נוהג ברכב והקטין יושב לידו, וכי בהמשך, לאחר ששוטר זיהה אותו כמי שנוהג ברכב, טען כי לא כך הדבר, והוא והקטין החליפו חולצות על מנת להקשות על זיהויים על ידי השוטרים.

2.הצדדים הסכימו ביניהם כי קודם לגזירת דינו של הנאשם יתקבל בעניינו תסקיר קצין מבחן, אך במקביל כי האמור בו לא יחייב את הצדדים בהמלצותיו.

3.תסקיר שהוגש בעניינו (תסקיר מיום 31/10/10) העלה כי הנאשם הינו כבן 22, רווק, יליד ג'נין, אשר בגיל 10 עבר להתגורר עם משפחתו בבית משפחת אימו בכפר מוקיבלה, נוכח המציאות הביטחונית הקשה באזור מגוריו ונוכח מצוקה כלכלית של המשפחה.

עוד העלה התסקיר כי הנאשם נשר מהלימודים בגיל צעיר והחל לעבוד בעבודות מזדמנות, וכי על פי דו"ח לשכת הרווחה גילה בעיות נפשיות וחברתיות מגיל צעיר – שהתפתחו ככל הנראה על רקע ילדות באזור מלחמה ונסיבות משפחתיות קשות – חווה שני ניסיונות אובדניים והופנה לטיפול פסיכיאטרי ותרופתי. צויין עוד כי אביו של הנאשם סובל מהפרעות נפשיות, וכי השליט אווירה של טרור והפחדה בביתו. האם מוכרת אף היא לגורמי הטיפול ותוארה כמי שנוכח מצוקתה, לא הייתה פנויה לספק מענים רגשיים וחינוכיים לילדיה.

עוד עלה כי הנאשם נידון בעבר שלוש פעמים ללא הרשעה בגין ביצוע עבירות של פירוק חלקים מרכב, סמים ותקיפה סתם.

בהתייחס לעבירות שבנדון, קיבל הנאשם אחריות על ביצוען, תוך שהדגיש כי נעשו ממניעים כלכליים, לאחר שעבד בעבודות לא מתגמלות ורצה להרוויח כסף קל ומהיר. הנאשם ציין עוד כי בעבר נטה "לעגל פינות", והתנהגותו אופיינה בילדותיות ואימפולסיביות, אלא שמאז מעורבותו בעבירות שבנדון החל בהליך של שינוי לאחר שהבין את המחירים שהתנהגותו הנזכרת גובה. בהתייחס לעבירות שבנדון ציין השירות כי אופיין וחלקו של הנאשם בביצוען, מלמדים על תכנון ורמה גבוהה של שליטה מצידו מהלך ביצוען.

בתוך כך הובהר כי במסגרת חקירת המעצר שנערכה לנאשם, הוא שולב במרכז גמילה אך סולק משם לאחר שניסה לפגוע בעצמו. בהמשך הופנה לעמותת "אפשר", עימם הוא מצוי בקשר עד היום. הובהר עוד כי מהלך החודש האחרון אושרה לנאשם עזרה במימון הנסיעות למסגרת הטיפול, וכי הוא מצוי היום בהליך אבחון, בסופו תגובש עבורו תכנית טיפול מסודרת.

שירות המבחן התרשם איפוא כי מעורבותו של הנאשם בפלילים בגיל כה צעיר מהווה ביטוי לחוויותיו הקשות מתקופת ילדותו, בהן גדל במסגרת משפחתית קשה ובלתי יציבה, הוכר כילד מוזנח שחי בסביבה דלה ונעדרת גירויים, וחווה אלימות והזנחה רגשית. עוד התרשם השירות כי קיימים אצל הנאשם חסכים רגשיים עמוקים, תחושת חוסר אמון בסיסית וזהות עצמית מבולבלת ובלתי מגובשת. נוכח המתואר, ולמרות ניסיונות טיפוליים לא מוצלחים בעברו, קבע שירות המבחן כי יש לאפשר לו לממש את התהליך הטיפולי בו הוא נמצא היום, וכי גבולות חיצוניים ברורים וקשר עם שירות המבחן יסייעו לו לחזק את מחויבותו לגבולות החוק. עוד העריך השירות כי ריצוי עונש של מאסר בפועל יגרום להעמקת מעורבות הנאשם בחיים שוליים, וכי בנסיבות המקרה ניתן להסתפק בהשתת עונש מאסר שיבוצע בעבודות שירות ויהיה בעל אופי שיקומי והרתעתי כאחד. במקביל הומלץ כי על הנאשם יוטל צו מבחן למשך שנה וחצי, בו ימשיך בתהליך הטיפולי במסגרת עמותת "אפשר", וכן מאסר מותנה ופיצוי למתלונן.

4.חרף המלצת שירות המבחן, ביקש ב"כ המאשימה למצות את הדין עם הנאשם על דרך החומרה. כך במיוחד לאור העובדה כי כבר זכה לחסדיו של בית המשפט כאשר שלושה תיקים קודמים בהם היה מעורב נסתיימו ללא הרשעה, וכאשר מעורבותו בעבירות שבנדון מוכיחה כי לא הפנים את הלקח. בתוך כך הדגיש את חומרתן של עבירות הרכוש בהן הורשע הנאשם, שכיחותן והנזק הרב שנגרם כתוצאה מהן, כמו גם הקלות המאפיינת את ביצוען והקושי לאתר את מבצעיהן. בהתאם ביקש להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל, מאסר מותנה מרתיע, קנס ופסילת רישיון נהיגה.

5.מנגד ובהיסמך על התסקיר, ביקש ב"כ הנאשם לאמץ במלואן את המלצות שירות המבחן. כך נוכח נסיבות חייו הקשות כפי שפורטו בהרחבה; התרשמות השירות כי יש לאפשר לנאשם להשלים את התהליך הטיפולי בו החל וכי מאסר מאחורי סורג ובריח עלול להעמיק את מעורבותו הפלילית; הודאתו בהזדמנות הראשונה והחיסכון בזמן שיפוטי; קבלת אחריות מצידו; ובהתחשב בימי מעצרו (58 ימים) ומעצר הבית אותו לא הפר.

עוד הדגיש כי מאז מעצרו פתח הנאשם דף חדש, וכי הוא משתתף היום בתהליך גמילה אותו החל אף לפני מעורבותו בתיק זה, תהליך אותו יש לאפשר לו להשלים, כאמור. על האמור ומבלי להמעיט בחומרת העבירות, הוסיף וביקש להביא בחשבון כי העבירה שבוצעה כנגד שוטר הסתכמה בהחלפת חולצות ובהכחשה כי נהג ברכב.

לבסוף ולתימוכין הגיש מכתב מאת המרכז האזורי לטיפול בנפגעי אלכוהול והימורים (עמותת אפשר), בו צויין כי הנאשם נקלט במרכז ביום 16/7/09 (עובר למעורבותו בעבירה – כ.ר.ה) וכי כיום הוא נמצא בטיפול ומביע מוטיבציה לטיפול ולשינוי דפוסי השתייה שלו. עוד צויין כי הנאשם דיווח על תקופת יובש מיום מעצרו ועד היום.

6.בתי המשפט חזרו ושנו אשר לחומרה הנודעת לעבירות הרכוש, כמו גם על הענישה המרתיעה ההולמת עבירות אלו. ברי כי עבירות אלו הפכו מזמן "מכת מדינה", מקור דאגה וטרוניה לאזרחים רבים ולפגיעה בתחושת ביטחונם (רע"פ 1708/08 לוי נ' מדינת ישראל, תק-על 2008(1), 3448, להלן: "עניין לוי"), ויפים לכאן דברי כב' השופט א' רובינשטיין בבש"פ 3453/05 אברג'יל נ' מדינת ישראל, תק-על 2005(2), 1047, 1048 לפיהם:

 

"נקל לשוות בנפשנו את תחושתו הקשה, את אבדן הבטחון ואת הייאוש הקודר של קרבן עבירה, אם משגילה בשובו לביתו כי פרצו אליו ורכושו נגנב, ואם כשיוצא הוא את הבית כדי לגלות כי רכבו שהחנה אמש נעלם ואיננו." (ההדגשה אינה במקור).

 

7.בהתאם נקבע גם הצורך להחמיר עם מבצעי עבירות הרכוש ולהרחיקם מן החברה, וכדברי כב' השופט רובינשטיין בעניין לוי הנזכר:

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ