אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' כץ ואח'

מדינת ישראל נ' כץ ואח'

תאריך פרסום : 11/07/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום כפר סבא
29268-11-09
11/07/2010
בפני השופט:
אהרן ד. גולדס

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
דו כץ
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם יליד שנת 1981 תושב קיבוץ לוחמי הגטאות הורשע בעבירה של חסר בסם מסוכן בניגוד לסעיף 13 + 19 א' לפקודת הסמים המסוכנים ובעבירה של אספקת סם בניגוד לסעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים ובעבירה של שימוש בסם מסוכן בניגוד לסעיף 7(א)+(ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים. כמו כן, בעבירה של החזקת סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית בצוותא בניגוד לסעיף 7 (9)+(ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] התשל"ג – 1973 ביחד עם סעיף 29 לחוק העונשין התשל"ז – 1977 וכן בעבירה של החזקת כלים בצוותא בניגוד לסעיף 10 סיפא לפקודת הסמים המסוכנים יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין בעבירה של סחר בסם מסוכן בניגוד לסעיף 13 + 19 א' לפקודת הסמים המסוכנים. וכן בעבירה נוספת של אספקת סם בצוותא בניגוד לסעיף 13 + 19א' לפקודת הסמים המסוכנים יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין וכן בעבירה של שימוש בסם מסוכן עבירה לפי סעיף 7(א)+(ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים.

2.העובדות אשר הקימו את ההרשעה הינן כי באירוע מיום 13.11.09 במהלך חיפוש שנעשה בבית מגורים בו התגורר הנאשם יחד עם אחרת, נמצא משקל אלקטרוני ובסמוך לו 3 שקיות סם מסוג קאנבוס במשקל נטו של 10.5 גרם. במהלך אותו חיפוש נמצאה שקית נוספת ובה חומר מסוג קאנבוס במשקל של 39.09 גרם ועוד שקית חשיש במשקל 0.41 גרם נטו וכן סוליה עטופה בד לבן ובה חשיש במשקל נטו של 78.16 גרם.

3.ביום 17.11.09 בשעות הצהריים, התקשר חברושל הנאשם וביקש לרכוש מהנאשם סם מסוכן מסוג קאנבוס עבורו וכן עבור חבר אחר של הנאשם מהצבא. הנאשם הזמין את החבר לבית המגורים בו התגורר הנאשם יחד עם אחרת, על מנת לקבל את הסם. הנאשם מסר לידי החבר סם מסוכן מסוג קאנבוס במשקל נטו של 29.82 גרם בתמורה ל- 2,275 ₪. כמו כן העביר לידי חבר נוסף סם מסוכן מסוג קאנבוס במשקל נטו של 4.87 גרם בתמורה ל- 300 ₪. בהזדמנות זו אף נתן הנאשם לשני חבריו "ג'וינט" והשלושה עישנו יחדיו את ה"ג'וינט".

4.באירוע נוסף אשר היה בחודש אוקטובר 2009 לערך, התקשר חברו של הנאשם לנאשם וביקש לרכוש ממנו סם מסוכן. הנאשם הזמין את החבר לביתו ומסר לידיו סם מסוכן מסוג גראס במשקל שאינו ידוע במדויק תמורת סכום שאף הוא אינו ידוע למאשימה.

באירוע נוסף במהלך שנת 2008, במועד בלתי ידוע סיפק הנאשם לחבר אשר שירת איתו בצבא סם מסוכן מסוג "גוינט" ושלושתם (הנאשם, הנאשמת האחרת והחבר) עישנו את הסם.

5.בהסכמת הצדדים נשלח הנאשם לקבלת תסקיר שירות המבחן אשר הוגש טרם ישיבת הטיעונים לעונש. עיון בתסקיר מלמד, כי הנאשם תיאר שימוש מזדמן בסמים מסוג חשיש מגיל 22, עוד טרם נסע לארה"ב לעבוד, לאחר תקופה קצרה השימוש נעשה תכוף יותר וב- 7 השנים האחרונות היה ליום-יומי.

שירות המבחן סבור כי השימוש בחומרים הפסיכו-אקטיביים מאפשר לנאשם לבוא במגע עם מצבים מעוררי לחץ וחרדה עימם הוא מתמודד בגפו בשל הקושי לפנות לאחרים בבקשת עזרה ותמיכה. שירות המבחן אף סבור, כי יכול והשימוש בסמים מהווה SELF MEDICATION להפרעות קשב וריכוז איתן הוא מתמודד. עוד ציין שירות המבחן, כי הנאשם חש צער ובושה על התנהגותו ועל הפגיעה שנגרמה למקורביו, אך אין הוא רואה עצמו כמי שעוסק בסחר בסמים אלא כמי שקונה כמות גדולה במטרה להמנע ממגע תכוף עם גורמים עברייניים ונתינת הסמים לחבריו הינה כאקט חברי וללא שום כוונת רווח.

שירות המבחן המליץ להטיל על הנאשם צו מבחן ל- 18 חודשים אשר במסגרתו ישתלב בהליך גמילה ביחידה לטיפול בהתמכרויות וימסור בדיקות שתן מעת לעת. כמו כן, סבור שירות המבחן כי שליחתו של הנאשם לריצוי עונש מאסר בשלב זה של חייו יחשוף אותו להתעללות וניצול מצד אסירים חזקים ממנו ולפיכך סבור שירות המבחן כי ככל שביהמ"ש יבקש להטיל עליו עונש של מאסר, יהא זה בעבודות שירות בלבד.

6.טרם שמיעת הטיעונים לעונש עלה ליתן עדות אופי לזכותו של הנאשם מנכ"ל החברה בה עובד הנאשם אשר העתיר עליו שבחים לענין עבודתו בחברה, תוך שהוא מציין את עבודתו המסורה אשר יש בה נתינה בלתי פוסקת גם לחברה וגם לקהילה. יצויין, כי לדיון התייצבו עוד עובדים ומנהלים בחברה, בה מועסק הנאשם, על מנת לתמוך בו בשעות קשות אותן עבר ועובר הנאשם.

ב"כ הצדדים טענו לענין הענישה הראויה לנאשם, כאשר באת כח המאשימה סבורה שיש להשית עליו עונש של מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס, וכן פסילה מלהחזיק רשיון נהיגה.

מאידך, הסניגור ביקש להמנע משליחתו של הנאשם לעונש של מאסר בפועל אלא לאפשר לו לילך בנתיב הטיפולי ולהסתפק בצו מבחן ומאסר על תנאי, תוך הוא מציין את העובדה שהנאשם כיום נקי מסמים, את העובדה שהנאשם שרוי היה במעצר בית מלא תקופה ארוכה וכי מדובר הנאשם צעיר ללא עבר פלילי אשר כל כוונתו לא היתה למסחר בסמים אלא לחלוק עם חבריו בסמים המצויים ברשותו.

7.בגזירת עונשו של הנאשם מתערבבים להם אינטרסים שונים. האינטרס הציבורי עיקרו מלחמה בלתי מתפשרת למיגור הסמים והוקעה והרתעה למי שמסייע להפצת נגע הסם תוך הושתת עונשים מרתיעים על אלו שמעורבים בכך. מאידך, קיימות נסיבות אישיות של הנאשם שבפני שהינו אדם צעיר, ללא הרשעות קודמות וללא תיקים תלויים ועומדים, אשר בפועל הפסיק את השימוש בסמים, וחותר לשוב לעבודה במקום עבודה אשר אוהב אותו ומשתוקק לחזרתו לעבודה סדירה.

8.אינני סבור שניתן לקבל את המלצת שירות המבחן לפיה יש להסתפק בצו מבחן אשר במסגרתו השתלב בהליך גמילה, שהרי הנאשם בסופו של יום סחר בסמים, הגם שמדובר בחבריו להם נתן או מכר סמים במחירי עלות, אך מכל מקום, היה הוא אחד משרשרת הפצת הסם.

מאידך, אינני יכול להתעלם מעמדת שירות המבחן לפיה בנסיבותיו האישיות של הנאשם, שליחתו לריצוי עונש מאסר בשלב זה יחשוף אותו להתעללות וניצול מצד אסירים ודבר זה אינני יכול להעלות על דעתי שביהמ"ש יאפשר שיקרה. ולכן, אגזור על הנאשם עונש של עבודות שירות.

9.אשר על כן, אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

א.מאסר בפועל של 6 חודשים אשר ירוצה בדרך של עבודות שירות.

עבודות השירות יבוצעו בבית הקשיש נהריה בימים א' – ה' בשעות 07:30 עד 14:00

החל מיום 29/07/10

במועד זה על הנאשם להתייצב עד השעה 08:00 במפקדת מחוז צפון, יחידת עבודות שירות, בפני המפקח האחראי מר האייל סיאד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ