אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' כנען(עציר)

מדינת ישראל נ' כנען(עציר)

תאריך פרסום : 11/03/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
15561-07-13
06/03/2014
בפני השופט:
ד"ר שאול אבינור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מוחמד כנען (עציר)
הכרעת-דין

הכרעת דין

א.רקע כללי וגדר המחלוקת בין הצדדים:

הנאשם הואשם לפניי, בכתב האישום, בביצוע העבירות של פריצה לרכב בכוונה לבצע גניבה או פשע, לפי הוראות סעיף 413ו סיפא לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן – חוק העונשין), גניבת רכב, לפי הוראות סעיף 413ב לחוק העונשין, והחזקת מכשירי פריצה, לפי הוראות סעיף 409 לחוק העונשין. עוד הואשם הנאשם בעבירה של כניסה לישראל שלא כחוק, לפי הוראות סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952.

על פי עובדות כתב האישום, הנאשם – שהינו תושב הרשות הפלסטינית שאין בידו היתר כניסה כחוק לישראל – פרץ, ביום 3.7.13 בין השעה 23:00 לשעה 03:30 או בסמוך לכך, לרכב פרטי שבבעלות המתלוננת (להלן – הרכב הפרטי), ברחוב הופיין בתל אביב. בהמשך הדברים גנב הנאשם את הרכב ונהג בו לכיוון ציר התנועה המחבר בין עזון עטמה לבית אמון (להלן – אזור האירוע).

באותו המועד, בשעה 05:10 לערך, נתפס הנאשם ברכב, כשהוא במושב הנהג, על ידי שוטרים. הנאשם יצא מהרכב והחל במנוסה מהשוטרים, תוך שהוא משליך תיק גב שחור, שבתוכו בין השאר כלי פריצה, כפפות, מוט ברזל, מקדחה, נורת משטרה ומחשב רכב.

בתחילה כפר הנאשם בעובדות כתב האישום, כאמור בפרוטוקול הדיון מיום 11.11.13, אם כי לא היתה מחלוקת על כך שמדובר בתושב הרשות הפלסטינית ללא היתר כניסה כחוק לישראל. בהתאם לתשובת הנאשם לאישום זומנו עדי תביעה והדיון נקבע לשמיעת הראיות ליום 15.1.14. דא עקא שביום זה, על אף התייצבותם של עדי תביעה, הודיעה ב"כ הנאשם כי סברה שתוכל להגיע להסכמות בתיק ועל כן אינה ערוכה לשמיעת הראיות.

לפנים משורת הדין נעתר בית המשפט לבקשת ב"כ הנאשם וקבע מועד נוסף לשמיעת הראיות. ב"כ הנאשם הודיעה, באותו המועד, כי המחלוקת בין הצדדים היא בסוגיית הזיהוי בלבד, ועל כן ביקשה לזמן את עדי התביעה 2 ו-7 שבכתב האישום (ר' בפרוטוקול, בעמ' 8, שורה 21).

ב.פרשת התביעה:

נוכח גדר המחלוקת האמור העידו מטעם המאשימה השוטרים איסיי אברמוב וברוך אוחנה, אשר ניהלו את המרדף אחר הנאשם במעלה ההר. על פי גרסתו של מר אברמוב, ביום 3.7.13 בשעה 05:10, הוא השתתף בפעילות מבצעית, יחד עם מר אוחנה, באיזור האירוע, ברכב משטרתי שמטרתו היתה לחסום את נתיב הבריחה של הרכב הפרטי.

על פי דו"ח הפעולה שערך (ת/1) מר אברמוב, משניסו השוטרים לחסום את ציר ההימלטות יצאו מהרכב הפרטי הנהג ונוסע נוסף, והחלו להימלט רגלית. וכך תיאר מר אברמוב את הדברים:

הנהג שפרק זוהה על ידי כלובש חולצה שחורה קצרה, מכנסיים ירוקות קצרות וזיהיתי את פרצופו, פרקתי מהרכב, תוך כדי שמירת קשר עין עם הנהג החשוד, רדפתי אחריו במעלה ההר והצלחתי להגיע אליו, ותפסתי אותו ביחד (עם) ברוך אוחנה, השכבנו אותו על הרצפה והעצור נ(א)זק על ידי... (ראה, בדו"ח ת/1. החשוד שנתפס הינו הנאשם).

במהלך חקירתו הנגדית הממצה עמד מר אברמוב על גרסתו האמורה ותיאר כיצד ביצע את המרדף, רדף אחר הנאשם, ותפס אותו. מר אברמוב ציין, כי על אף השעה המוקדמת היה די אור במקום, שכן דובר בתקופת הקיץ (ר' בפרוטוקול, עמ' 10 שורה 24). מר אברמוב נשאל מדוע לא ציין בדו"ח כי הנאשם הינו ג'ינג'י, והשיב כי תיאר את החשוד שתפס על פי פרטי לבושו (ר' בפרוטוקול, עמ' 11 שורה 20 ואילך).

מר אברמוב הוסיף וציין כי לא ניתן היה להתבלבל בסוגיית זיהוי הנאשם משום שדובר בנהג ונוסע שנמלטו לשטח הררי, בשעות בוקר מוקדמות, כאשר במקום עריכת המרדף לא היו הרבה אנשים; וכדבריו:

ש.אתה לא יכול לשלול את זה שהיו קיימים לפחות עוד מספר אנשים עם חולצה שחורה שעונים על אותו תיאור, נכון?

ת.שוב לא נכון. בשעה 05:10 מדובר היה על נוסע שהצליח לברוח. זה שטח פתוח ולא כמו בעיר שאפשר להתבלבל. מדובר בנהג ועוד נוסע שהצליח לברוח. גם דו"ח משטרתי שהיה ברור אז כמובן לא מדובר על מקום שיש המון. מדובר בשטח הררי בשעות בוקר. לא ניתן להתבלבל (ר' בפרוטוקול, עמ' 11 שורה 25 ואילך).

מטעם התביעה העיד כאמור גם מר אוחנה, אשר תיאר בדו"ח הפעולה שערך את האירוע – לאחר שהנהג והנוסע נמלטו מהרכב הפרטי – כלהלן:

...נסעתי עם הג'יפ אחריהם בשטח, כאשר אני מטפס אחריהם. כל הזמן בקשר עין איתם עד שלא יכולנו עוד להמשיך עם הג'יפ. פרקנו אני ואיסיי כאשר אנו במרחק של כעשרים מטרים מהם. ראינו אותם מורידים את הכפפות וזורקים אותם, ואף תיק שחור גב שנזרק. רצתי אחר הנהג החשוד בחולצה שחורה ובשלב מסוים לאחר כמה מאות מטרים הגעתי אליו וצעקתי לו משטרה, אתה עצור, הגענו אליו והוא נעמד, איסיי אזק אותו, ואז ראיתי את החשוד בחולצה האפורה ממשיך לטפס למעלה, המשכתי אחריו בריצה, אך לאחר כמה מאות מטרים נוספים אבד קשר העין, ולא אותר החשוד. אציין, כי הודעתי לחשוד על מעצרו, אך לא היה לי מגע פיזי אתו. איסיי אזק אותו (ר' דו"ח הפעולה ת/2א).

מר אוחנה גם מילא את דו"ח המעצר (ר' הדו"ח ת/2ב), שבו הודיע לנאשם כי הוא עוצר אותו בחשד לגניבת רכב. תגובת הנאשם, על פי האמור בדו"ח המעצר, היתה "כלום". אף מר אוחנה, כמו מר אברמוב, עמד בחקירתו הנגדית על גרסתו האמורה. כשנשאל על יד ב"כ הנאשם כיצד הוא היה מתאר אותו, השיב מר אוחנה "אני מבין למה את חותרת" (ר' בפרוטוקול, עמ' 17 שורה 27) ובהמשך ציין "שהוא ג'ינג'י". העד הכחיש כי דיבר בעניין פרט זה עם מאן דהוא עובר למתן עדותו, ציין כי לא הבחין בכך בזמן המרדף אך הודה שמדובר בפרט ש"חשוב לציין" (שם, עמ' 18 שורה 13).

עוד הוגשו מטעם המאשימה מספר דוחות פעולה שערכו שוטרים נוספים (ר' הדוחות ת/6 עד ת/9), וכן הודעות הנאשם (ת/3 ות/4) ותמונתו (ת/5). גרסת הנאשם, כפי שהיא מופיעה בתחילת הודעתו הראשונה (ת/3), היא שהוא הגיע לאזור האירוע כחלק מניסיון להימלט מהמשטרה הפלסטינית, שלדבריו הוא דרוש לה. ולדבריו:

הלכתי לעזון אתמול בלילה להתרחק מהכפר שלי, אני גר בבידייה. ישבתי בין הזיתים שם, פתאום בשעות הבוקר עברו שני אנשים בריצה לידי, באו אחריהם חיילים, הרמתי ידיים, אמרו לי בערבית לא לזוז, הרמתי ידיים. הייתי יושב וזהו. שמו לי אזיקים לאחור. אחרי הא(נ)שים שהיו אחריהם בריצה לא תפסו אותם, אומר לי אחד מאותם שוטרים אמר רכב גנוב ואני אמרתי לו שאני לא יודע כלום. נתן לי כאפה לפנים השכיבו אותי על הרצפה ועל הבטן והברכיים ויש לי סימנים ברגליים מזה עד שהגעתי לפה (ר' ת/3, שורה 3 ואילך).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ