אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' כחלון(עציר)

מדינת ישראל נ' כחלון(עציר)

תאריך פרסום : 17/03/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום באר שבע
51621-02-13
06/03/2013
בפני השופט:
דניאל בן טולילה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - תביעות נגב
הנתבע:
אברהם כחלון (עציר)

החלטה

בפניי בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים נגדו, על רקע כתב אישום המייחס לו עבירות של התפרצות לדירה, גניבה, התפרצות לרכב ונהיגה ללא רישיון.

במהלך הדיון שנערך בפניי ביום 6.3.13, חלק ב"כ המשיב על קיומן של ראיות לכאורה. לדבריו המדובר במשאית חדשה ששוויה מאות אלפי שקלים ומטבע הדברים מצוידת באמצעי אבטחה מתקדמים בדמות איתורן, קודן ואזעקה. חרף כך, אין על המשאית כל סימני פריצה או אינדיקציות לחיתוך חוטים, ניתוק האיתורן וכיוצא באלה. לאור האמור, יש להניח אליבא בא כוח המשיב כי הרכב הונע על ידי בעליו באופן חוקי. הדברים לא נאמרו במפורש אולם יש בנתונים אלו לרמוז כי בעל המשאית היה מעורב בניסיון העברתה לשטחים.

גרסת המשיב הינה כי התבקש על ידי אחרים להעביר את המשאית במחסום, אולם אינו מעוניין למסור פרטיהם על מנת שלא להסתבך. אין איכונים של המשיב בסמוך לבית שממנו נלקחו המפתחות וכך גם אין כל ראיה אחרת שתקשור אותו להתפרצות לדירה ממנה נלקחו לכאורה המפתחות של המשאית. המשיב לא ניסה להתחמק מהמאבטחים במחסום, ולו היה חפץ בכך, היה עושה ללא כל קושי חרף הדוקרנים נוכח היותו רכוב על משאית מערבל בטון מעל 15 טון. בעניין זה הוסיף כי ככל שהדבר נוגע לסיכון המשתמשים בכביש, הרי שיש למשיב רישיון למשאית, אולם לא לסיווג של המשאית בה נהג.

ב"כ המשיב ביקש להורות על שחרור המשיב לבית אמו. המדובר במשיב נשוי ואב לשני ילדים קטנים. המשיב תומך באביו שחולה במחלה סופנית ויהיה בפיקוח אחותו, אמו ואשתו שהתייצבו בבית משפט ונחקרו על ידי הצדדים.

ב"כ המבקשת, מנגד, מפנה לסתירות ולתהיות העולות מגרסת המשיב, לרבות כאלה הנוגעות לטענתו העיקרית לפיה התבקש על ידי שניים לנהוג במשאית נוכח כך שאחד מהם היה שיכור. עצם נהיגת המשיב בשעות ובנסיבות המתוארות בכתב האישום יש בו כדי לקשור אותו הן להתפרצות שבוצעה פרק זמן קצר בטרם נתפס המשיב וכך גם לניסיון הבריחה מהמחסום אשר מתועד במצלמות האבטחה.

ב"כ המבקשת הפנה להרשעות הקודמות של המשיב ולעובדה כי זה מבצע לכאורה את המיוחס לו בשעה שתלויים ועומדים נגדו מאסרים מותנים. עוד הוסיף כי החלופה יש בה כדי להחזיר המשיב לסביבתו הטבעית ואינה מצמצמת המסוכנות הנשקפת ממנו.

לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים ועברתי על חומר החקירה, מצאתי קיומן של ראיות לכאורה למיוחס למשיב.

ככל שהדבר נוגע לעבירת ההתפרצות לדירת המגורים ונטילת המפתחות, הראיות לכאורה מתקיימות נוכח "החזקה התכופה". באופן קונקרטי, נהג המשאית חיים אמויאל, שמביתו נלקחו המפתחות, מציין בהודעתו מיום 20.3.13 ש' 7 כי עזב את ביתו באופקים לחתונה בשעה 20:20. המשיב מאידך מגיע נוהג במשאית הגנובה למחסום שמעה בשעה 21:40. (ר' דו"ח צפיה במצלמות האבטחה).

המדובר בחזקה תכופה מובהקת וברורה נוכח כל שלכל היותר לאחר פרק זמן של כשעה ועשרים (בהנחה שמיד לאחר יציאת הנהג פרצו לביתו) המשיב נמצא על המשאית שנגנבה באמצעות מפתחות שהושגו באמצעות פריצה לבית באופקים. אכן, חזקה זו מטיבן של חזקות ניתנת לסתירה ובהינתן הסבר הגיוני מצידו של המשיב. טיבו של ההסבר והמשקל שיש ליתן לו מטבעם של דברים דינו להתברר במסגרת התיק העיקרי אולם כבר עתה ניתן לומר כי ישנו קושי ממשי לרכוש אמון לגירסה אותה העלה המשיב וזו בלשון המעטה.

בתמצית, המשיב טוען כי בהיותו בטרמפיאדה בצומת להבים לכיוון באר שבע, כך סתם, נעצר לידו רכב ובו שני פלונים שביקשו ממנו לנסוע עימם, לנהוג במשאית ולעזור ביציקת בטון באתר פלמוני וזאת נוכח כך שנהג המשאית שיכור. זה הצטרף אליהם, נסע לאופקים, ומשם נסע עם המשאית עד למחסום שם כאמור נעצר. המשיב אינו יכול לספק פרטים ביחס לאותם אנשים, גרסתו בדבר מעשיו לפני ואחרי משתנה ועומדת בסתירות לעדויות אחרות. ברי כי לא ניתן לומר לשלב המעצר כי מעורבתו בפריצה מכוח החזקה התכופה נסתרת. לציין כי גם המשיב אינו מכחיש כי היה באופקים לצורך לקיחת המשאית כאשר זה בכלל מתגורר בבאר שבע.אכן, מדובר בראיה נסיבתית על כל המשתמע מכך אולם די בה לשלב זה כדי לקבוע קיומן של ראיות לכאורה לעבירת ההתפרצות.

אשר לעבירת גניבת הרכב, הרי שהראיות לכך נלמדות כאמור מעצם נהיגתו על המשאית הגנובה בסמוך לאחר גניבתה בשים לב להסבריו התמוהים שאין בהם לשלב המעצר כדי לבסס תרחיש אחר ומימלא זה יתברר במסגרת התיק העיקרי.

אסיים התיחסותי לראיות לכאורה במספר נקודות קצרות.

ראשית, גם אם גירסתו של המשיב בדבר כך שהתבקש להעביר רכב תתקבל וגם אם ימצא כי החזקה התכופה נסתרת (ביחס להתפרצות) עדייין מעשיו של המשיב נכנסים לגדרו של סעיף 413ב(ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 שעניינו גניבת רכב, העונש בצידה 7 שנים וזוהי לשונו :

הנוטל רכב ללא רשות מבעליו, והוא מעבירו למקום אחר או לאדם אחר בנסיבות המצביעות על כוונה שלא להחזירו לבעליו, אף אם עשה כל אחד מאלה על-ידי אחר, דינו כדין גונב רכב. (הדגשות שלי ד.ב.ט).

שנית, סמיכות הזמנים ממועד יציאתו של המתלונן מביתו עד אשר המשיב נתפס על הרכב (שעה ועשרים) - בשים לב למשך הנסיעה הנדרש מאופקים למחסום - לא זו בלבד שמחזקת במובהק החזקה התכופה, הרי בפועל כמעט ואינה מותירה מקום לתרחיש אחר למעט כך שהפריצה בוצעה בהיותו של המבקש באופקים בשעת ביצועה. (תרחיש אחר פירושו כי לאחר ההתפרצות האחרים שלכאורה ביצוע אותה נסעו לבאר שבע או ללהבים, איתרו את המשיב, חזרו איתו לאופקים ומשם למחסום שמעה וכל זה בשעה ורבע).

שלישית, בשעה שאין לב"כ המשיב ראיות שיש בהן לקשור את בעל המשאית לגניבה ולהעברתה לשטחים, נדמה כי אמירות מרומזות בכיוון זה אין להן מקום, בפרט, כאשר אם כך הם פני הדברים, המשיב הוא זה הראשון לנסוך אור על אותם נתונים חסרים חלף העלאת אותה גירסה תמוהה והימנעות ממסירת פרטי אותם אנשים שלדבריו ביקשו ממנו להעביר המשאית.

לאור האמור לעיל, הנני לקבוע קיומן של ראיות לכאורה.

משקבעתי קיומן של ראיות לכאורה, וחרף כך שעסקינן בעבירות רכוש, קמה עילת מעצר ברורה ומוחשית בעניינו של המשיב.

ראשית, וכפתח דבר, עצם המיוחס למשיב בכתב האישום בפני עצמו יש בו כדי להקים עילת מעצר. המדובר בעבירות רכוש הכוללות התפרצות לדירת מגורים וזאת במטרה קונקרטית לאתר את מפתחות המשאית, ובהמשך גניבת המשאית והובלתה לעבר השטחים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ