אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' כהן

מדינת ישראל נ' כהן

תאריך פרסום : 23/07/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ראשון לציון
24672-04-10
06/05/2012
בפני השופט:
אברהם הימן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אלירן כהן
גזר-דין

נוכחים:

ב"כ המאשימה עו"ד קרני גריפית

הנאשם וב"כ עו"ד דואני

גזר דין

מלכתחילה הוגש נגד הנאשם כתב אישום בו יוחסו לו שלוש עבירות: העלבת עובד ציבור איומים והתנגדות למעצר בכוח. בדיון שהתקיים לפני ביום 11.10.10 הודה הנאשם בעובדות כתב האישום ובביצוע העבירות הללו.

כאן המקום לציין כי על פי עובדות כתב האישום בהן הודה הנאשם, עולה כי ביום 15.12.09 בשעת צהריים העליב הנאשם שוטרים במילים כפי המפורט בכתב האישום, ואחר כך גם איים על השוטרים בכך שאמר להם "חכו שאבא שלי ואחי יבואו לתחנה" לאחר הדברים האלה סירב להילוות לשוטרים בכך שהשתולל.

לאחר שהנאשם הורשע הדיון נדחה לטיעונים לעונש ליום 8.11.10. בדיון שהתקיים באותו יום הודה הנאשם בביצוע עבירות הכלולות בשלושה תיקים: בשני תיקי חקירה (תיקי פ.א). באחד בעבירת איומים עבירה מיום 19.6.10 עת איים על שוטר שערך בדיקה שגרתית ברכבו, החזקת סם לצריכה עצמית, מיום 14.5.10 סם מסוג קנאביס במשקל 4.39 גר' ועבירות הכלולות בכתב אישום בתיק פלילי 42548-05-10 שהוגש בבית משפט זה בעבירות של גניבה מרכב, פריצה לרכב בכוונה לגנוב וחבלה במזיד ברכב בכך שביחד עם שני שותפים פרץ הנאשם לרכב ביום 27.1109 וגנבו רכוש בעלי הרכב שהיה ברכב.

בדיון שהתקיים לפני ביום 6.12.10 ביקש הנאשם לחזור מהודייתו בעובדות כתב האישום, כאמור, בעבירות כלפי הרכב. התרתי חזרת הנאשם מהודייתו. אלא שבדיון שהתקיים לפני ביום 4.1.11 בתיק זה, הודה הנאשם בשנית בעבירות הללו ובעקבות כך הורשע הנאשם בשנית באותן עבירות. הוסכם בין הצדדים כי הנאשם "יצרף" תיק זה לתיק הנוכחי (תיק פלילי 24672-0410). באותו דיון הוצהר כי מוסכם על הצדדים שהעונש שיושת על הנאשם יהיה בין היתר עונש מאסר למשך שישה חודשים שיבחן ריצויו בעבודות שירות. הנאשם הופנה לפיכך לשירות המבחן לקבלת תסקיר וכן לקבלת חוות דעת הממונה על עבודות שירות בשב''ס.

הדיון במקבץ העבירות בהן הודה הנאשם כמפורט לעיל, נדחה מעת לעת, לאחר שהתקבלו תסקירים משירות המבחן. סופו של יום נשמעו טיעונים לעונש בדיון שהתקיים לפני ביום 1.4.12.

בא כוח התביעה חזר על עתירת התביעה מתחילת ההליכים והיא להשית על הנאשם עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות, וזאת בעיקר לנוכח חומרת העבירות: פריצה לרכב, גרימת הנזק לו וגניבת רכוש בעליו (תיק פלילי 42548-05-10). כמו כן, ובתוך כך עתר להפעיל המאסר המותנה שהושת על הנאשם בתיק פלילי 1814/08 של בית משפט זה לתקופה של חמישה חודשים בגין עבירה על פקודת הסמים.

בא כוח הנאשם, עתר לקבל המלצת שירות המבחן שהיא להימנע מהשתת עונש מאסר אף לא כזה שירוצה בעבודות שירות, על מנת לא לקטוע תהליך השיקום של הנאשם כפי שבא לידי ביטוי בתסקירי שירות המבחן.

בפתח הדברים ראוי להדגיש כי בעניינו של נאשם 1 בתיק פלילי 42548-05-10 הסכימה התביעה כי העונש בגין עבירות הרכב, שביצע עם שותפיו, ביניהם הנאשם, יהא עונש מאסר מותנה בלבד. אכן, נאשם 1, כאמור, נעדר עבר פלילי והתסקיר שהוגש בעניינו היה חיובי, אך אין להתעלם מחומרת העבירות, כפי שבא כוח התביעה כיוון בטיעוניו לעונש באשר לנאשם.

השאלה העומדת לדיון כאן היא פשוטה בתכלית. האם במקרה דנן, לנוכח ההתפתחויות בנסיבות חייו של הנאשם, שהיו בליווי ופיקוח שירות המבחן, דהיינו שיקומו של הנאשם, בין היתר תוך מציאת עבודה ויציאה מהדרך השולית בה הלך עובר לביצוע העבירות, יש כדי להפחית מחומרת העבירות עד כדי למנוע גזירת מאסר גם לא כזה שירוצה בעבודות שירות? האם שיקולי השיקום יגברו במקרה זה על שיקולי הענישה המחמירה. שאלה צדדית חשובה לא פחות היא, האם גזירת מאסר שירוצה בעבודות שירות הינה ענישה מחמירה בנסיבות המקרה, הנאשם והעניין.

על מנת להגיע למסקנה מושכלת יש לדעתי לעיין היטב בתסקירי שירות המבחן שהוגשו בעניינו של הנאשם. הנאשם עשה דרך ארוכה, ארוכה ביותר, מסיכון של חיים בשולי חברה ובדרך עבריינית עד לדרך נורמטיבית ובעיקר עבודה. הנאשם נטש כך עולה, מהנתונים שלפני, אותה דרך בה הלך במועדים הרלבנטיים לכתב האישום. כיום מצוי הוא במקום אחר. כיום, הנאשם מביע חרטה עמוקה ואמיתית המלווה בתמיכת הוריו ובמיוחד ברצונו לסייע להוריו בבעיותיהם הקשות. אמו של הנאשם חולה במחלה קשה ונאבקת להתגבר על מחלה זו, והנאשם ביחד עם כולם מקווה כי אכן תתגבר. אבי הנאשם אף הוא לקה בלבו, ונראה כי הנאשם עושה מאמץ לסייע לאביו גם בכך. הירתמות הנאשם לסייע ולתמוך בהוריו, העושים דרך קשה לתמוך בו, הוא שילוב רב משקל בשיקום הנאשם.

אני סבור כי יש לתת לנאשם הזדמנות ולו שתהיה זו הזדמנות אחרונה. שהרי האינטרס הציבורי יצא אך נשכר לו יצא הנאשם מהדרך בא החל דרך העבריינות אל עבר דרך החיים הנורמטיביים. הדרך לצאת היא בעבודה. אני לשיטתי סבור שככל שאדם עובד הרי העבודה כערך היא ערך עליון בשיקומו. הנאשם עובד כיום במקום עבודה בו אחותו משמשת מזכירה למנכ''ל. בנסיבות חייו נמצא כי עבודה זו היא חבל הצלה שהרי מעסיקים רבים יסרבו להעסיקו. גזירת עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות לתקופה מינימאלית של 5 חודשים יש בה כדי לחסל סיכוי שיקום זה. ברור הוא שהיעדרות מהעבודה לתקופה זו, תביא לפיטוריו ולסיכול מאמצי השיקום שלו.

כאמור, שותפו של הנאשם, בעבירות החמורות של פריצה וגניבה מהרכב נדון למאסר מותנה. התביעה הסכימה להקל עמו משום העדר עבר פלילי. ואני שואל האם שיקום הנאשם, בדרך על פי תסקירי שירות המבחן, אינו שקול כנגד העדר עבר פלילי. התשובה היא חיובית ואף מעבר לכך, יש ולעיתים קם הצורך לחזק מרכיבים חיוביים באדם כדי לשקמו, וזה המקרה.

ברור לנאשם כי זו הזדמנות אחרונה אחרת ושונה ממנה לא תהיה.

אשר על כן, אלה העונשים שאני משית על הנאשם:

אני מורה על הארכת המאסר המותנה שהושת על הנאשם בתיק פלילי 1814/08 למשך שנתיים מהיום.

בגין העבירות האחרות שאינן עבירות על פקודת הסמים בהן הורשע הנאשם אני משית על הנאשם עונש של 7 חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שבמשך שלוש שנים מהיום לא יעבור עבירה מן העבירות בהן הורשע כאמור, דהיינו למעט עבירה על פקודת הסמים המסוכנים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ