אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' כהן(עציר)

מדינת ישראל נ' כהן(עציר)

תאריך פרסום : 18/01/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חיפה
12406-06-10
18/01/2011
בפני השופט:
זאיד פלאח

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אסף כהן (עציר)
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם הורשע, בהתאם להודאתו, בביצוע עבירות שעניינן תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו, פציעה, איומים והעלבת עובד ציבור, בכך שביום 1/6/10 הגיעו שוטרים לבית משפחתו של הנאשם בטירת כרמל, זאת בעקבות אירוע אלים שהתרחש במשפחה. כאשר הנאשם הבחין בשוטרים, הוא איים עליהם באמרו "אל תתקרבו אלי, אני משוגע" והוסיף מילים נוספות המפורטות בכתב האישום. כאשר השוטר סעיד התקרב לנאשם, בכדי לשוחח עימו, אחז הנאשם בצווארו בתנועת חניקה, דחף אותו ואיים עליו. הנאשם המשיך לקלל ולצעוק גם כאשר השוטרים ניסו להרגיעו ותקף פעם נוספת את השוטר סעיד. הקצין מזרחי והשוטר לויץ הודיעו לנאשם כי הוא עצור והנאשם התנגד למעצרו והמשיך להשתולל ואז הזעיקו השוטרים כח תגבור ונאלצו להוציא מיכל גז פלפל ולרסס את פניו של הנאשם. הנאשם הובא לתחנת המשטרה בטירת כרמל ולאחר יציאתו מן הניידת ניסה לפגוע פעם נוספת בשוטר סעיד. כאשר השוטר דקל הבחין בנעשה התקרב לנאשם בכדי להרגיעו ואז לפת הנאשם בידו השמאלית של השוטר דקל, קירבה אל פיו ונשכו. הנאשם המשיך ואיים על השוטר סעיד כי ירצח אותו בעקבות ריסוס גז הפלפל. במעשיו הנאשם פגע בשלושה שוטרים, סעיד לויץ ודקל וגרם להם חבלות.

2.הנאשם הופנה על ידי לשירות המבחן ואכן קצין המבחן שוחח עם הנאשם ועם משפחתו וקיבל לידיו תסקירים קודמים בעניינו. קצין המבחן סקר את מצבו האישי והמשפחתי של הנאשם, את ילדותו, את יחסו לעבירות נשוא כתב האישום, את מצבו הנפשי ובסוף התסקיר המליץ להסתפק בתקופת מעצרו ולהטיל על הנאשם צו מבחן למשך שנה וחצי.

3.ב"כ המאשימה ציין את החומרה שבמעשי הנאשם שהעז לפגוע בשוטרים שהגיעו בכדי לטפל באירוע האלים שפקד את משפחתו של הנאשם. הנאשם, כך נטען, פגע בשוטרים בעת מילוי תפקידם וגרם להם לחבלות והעונש הראוי לנאשם הוא מאסר בפועל, מאסר מותנה, קנס ופיצוי למתלוננים השוטרים.

4.ב"כ הנאשם ביקשה להסתפק בתקופת מעצרו הארוכה של מרשה, וציינה את הודאתו המיידית, החרטה שהביע, את מצבו הנפשי ואף הגישה מסמך המעיד על כך. ב"כ הנאשם התייחסה לתסקיר שירות המבחן הארוך והמפורט וביקשה לאמץ את המלצותיו. כל אחד מב"כ הצדדים הגיש פסיקה התומכת בעמדתו. הנאשם גם הוא דיבר בפני, התחרט על מעשיו, התנצל בפני השוטרים וביקש לשלחו לטיפול בכדי להימנע ממצבים כאלה בעתיד. הנאשם גם ציין שהשוטרים תקפו אותו וגרמו לו לנזקים והוא אף הגיש תלונה במח"ש כנגדם. גם אביו של הנאשם דיבר וביקש להפנות את בנו, הנאשם, להליך טיפולי.

5.מעשי הנאשם חמורים ועברו הפלילי מעיד על כך. עוד בשנת 2004 תקף הנאשם שוטרים, איים עליהם והעליב עובד ציבור ואז נדון ל-3 חודשי מאסר על תנאי. באותה שנה נדון הנאשם בגין עבירות שבוצעו כשנתיים לפני כן, שעניינן החזקת סכין ותקיפה הגורמת חבלה ונדון בגין עבירות אלה לחודשיים מאסר על תנאי. הנאשם לא למד לקח ולא ניצל את ההזדמנות שניתנה לו, עת נמנעו בתי המשפט בעבר מלהשית עליו מאסר בפועל ותקף שוטרים שביקשו לבצע את תפקידם ולטפל באירוע האלים שפקד את משפחתם. הנאשם הרשה לעצמו לתקוף שוטרים שכל שרצו הוא לבצע את תפקידם. שוטרי משטרת ישראל עושים עבודת קודש בשגרה היום יומית שלהם וזאת לשם מיגור תופעות הפשע ובכדי לשמור על אזרחי המדינה שיוכלו לחיות חיים תקינים. אדם הפוגע בשוטרים פוגע במערכת אכיפת החוק ועל בתי המשפט להבהיר לאנשים אלה שדינם הוא מאסר בפועל ועונש זה בלבד.

6.התחשבתי בהודאת הנאשם המיידית ואני מקבל את החרטה שהביע בפני כחרטה כנה הכוללת בתוכה הבנה לאיסור שבמעשיו והבטחה שבעתיד מעשים כאלה לא ישנו. התחשבתי בעברו של הנאשם, בתסקיר שירות המבחן ובטיעוני ב"כ הצדדים ובכל הפסיקה שהוגשה לעיוני. הודאת הנאשם המיידית חסכה מהשוטרים את הצורך להגיע לבית המשפט ולהעיד על המעשים שביצע בהם הנאשם ואני לוקח נתון זה כשיקול לקולא. גם מצבו הנפשי של הנאשם אינו קל, כפי שציין קצין המבחן וכעולה מהתעודה הרפואית שהוגשה לעיוני ושנכתבה על ידי רופא פסיכיאטר בבית החולים טירת כרמל. מתעודה זו עולה שאצל הנאשם קיימת תובנה חלקית למצבו וכי הוא סובל מאישיות אימפולסיבית דלת כוחות.

7.הנאשם עצור מזה למעלה מ-7 וחצי חודשים, כאשר בתקופה זו משולל הנאשם מזכויות להם זכאים אסירים כגון חופשות, תנאי מעצר הולמים יותר בבית סוהר, והוא שרוי בחוסר וודאות בנוגע לגורלו בתיק. תקופת מעצר של 7 וחצי חודשים שקולה כנגד תקופת מאסר העולה על כך ואני התחשבתי בתקופה זו במסגרת העונש שאטיל על הנאשם.

8.ב"כ המאשימה ביקש לחייב את הנאשם, בין היתר, בפיצוי השוטרים שנפגעו. ב"כ הנאשם ביקשה להימנע מפיצוי הן מהטעם שמצבם הכלכלי של הנאשם ומשפחתו אינו טוב והן מהטעם שלא הוצגו לעיוני מסמכים שיבהירו את הנזק שנגרם לשוטרים. במסגרת האיזונים שאני עורך בתיק זה, החלטתי לחייב את הנאשם בפיצוי השוטרים, זאת מאחר והנזק המתואר בכתב האישום מספיק בכדי לחייבו ויחד עם זאת, החיוב עליו אני מחליט אינו אמור לשקף את הנזק שנגרם בפועל לשוטרים וזכותם להגיש תביעה נזיקית בעתיד, אם יראו לנכון לעשות זאת. ב"כ המאשימה ביקש גם לחייב את הנאשם בתשלום קנס כספי ואולם החלטתי לדחות בקשה זו בכדי לאפשר לנאשם לשלם את הפיצוי לשוטרים עליו אורה.

9.לאחר ששקלתי את מכלול הנסיבות, הן לקולא והן לחומרא, אני דן את הנאשם לעונשים אלה:

א.מאסר בפועל למשך 12 חודשים, החל מיום מעצרו 1/6/10.

ב.עונש של 6 חודשי מאסר על תנאי אשר יופעלו אם יעבור הנאשם תוך שלוש שנים מיום שחרורו, אחת או יותר מהעבירות בהן הורשע בתיק זה.

ג.הנאשם יפצה בסך של 5,000 ₪ לכל אחד מהשוטרים שנפגעו ממעשיו והם: רס"ר

סעיד ענאן, רס"ר לויץ דב וסמ"ר דקל אסף. הפיצוי ישולם תוך 60 ימים מהיום.

ד.אני מטיל על הנאשם צו מבחן למשך שנה וחצי במסגרת שירות המבחן, כאשר במהלכם הוא יעבור את התכנית הטיפולית שתקבע לו.

זכות ערעור תוך 45 יום לבית המשפט המחוזי.

המזכירות תשלח גזר הדין לשירות המבחן.

ניתן והודע היום י"ג שבט תשע"א, 18/01/2011 במעמד הנוכחים.

זאיד פלאח, שופט

הוקלד על ידי: שרון דרעי

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ