אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' כהן(עציר)

מדינת ישראל נ' כהן(עציר)

תאריך פרסום : 08/01/2014 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
44843-06-13
29/12/2013
בפני השופט:
ד"ר שאול אבינור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
שלמה כהן (עציר)
גזר-דין

גזר - דין

א.רקע כללי:

1.הנאשם הורשע, על יסוד הודאתו בעובדות כתב האישום, בעבירות של התפרצות למקום מגורים כדי לבצע עבירה, לפי הוראות סעיף 406(ב) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן – חוק העונשין), ובעבירה של גניבה, לפי הוראות סעיף 384 לחוק העונשין.

2.על פי עובדות כתב האישום, ביום 8.6.13 בין השעות 12:45-15:15 או בסמוך לכך, פרץ הנאשם לדירת המתלוננים (להלן – הדירה) באמצעות מפתח, בכוונה לבצע גניבה. הנאשם נטל ונשא מהדירה רכוש השייך למתלוננים, כלהלן: כסף מזומן בסכום של כ-100 דולר, 4,000 יורו ו- 3,000 פאונד, שיקים דחויים בסך של כ-200,000 ₪, שעון קרטייה בשווי של כ-10,000 ₪, 2 אייפדים עם מטענים, טאבלט של חברת סמסונג, קופסת תכשיטים ובה טבעת יהלום, עגילי יהלום ושרשרת עם תליון זהב משובץ יהלומים בצורת חמסה, ארנק בשווי 650 ₪ ובו כ-500 ₪ במזומן, חפתי זהב, סיגרים, 3 מצתים ונרתיק לסיגר, 2 בשמים ובקבוק וויסקי (להלן – הרכוש).

ב.הראיות לקביעת העונש ועיקר טיעוני ב"כ הצדדים:

3.כראיות לקביעת העונש הגיש ב"כ המאשימה תצהיר של המתלונן, נפגע העבירה (ע/1) וכן זימן לעדות את המתלונן. בתצהיר המתלונן ובעדותו פירט המתלונן את הפגיעות שנגרמו למתלוננים עקב ההתפרצות לדירה, הן בהיבט הרכושי והן בהיבט הנפשי. המתלונן הדגיש בעדותו כי הגם שלא היה למתלוננים או לילדיהם מגע ישיר עם הנאשם, לאחר ההתפרצות הם חשו תחושות קשות של חוסר ביטחון ואובדן אמון בפרט נוכח העובדה שההתפרצות בוצעה במפתח מותאם, שהמתלוננים אינם יודעים כיצד הנאשם השיג.

עוד הגיש ב"כ הנאשם את גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם (ע/2), גזר דין קודם בו נגזר על הנאשם מאסר על-תנאי בר הפעלה (ע/3) ותמונות של חלק מהרכוש שנתפס (ע/5).

4.ב"כ המאשימה ביקש להחמיר בעונשו של הנאשם תוך הפניה לעברו הפלילי המכביד של הנאשם, העובדה שריצה מאסרים בפועל, ובכלל זה מאסרים ממושכים, ולרבות המאסר המותנה בר ההפעלה, לא היה בהם כדי להרתיעו מלבצע עבירות דומות. ב"כ המאשימה הדגיש את הערכים החברתיים המוגנים שנפגעו מביצוע העבירות: שלום הציבור וביטחונו, פגיעה בפרטיות, הערך הרכושי ממוני, תוך הפניה בהקשר זה לתצהיר המתלונן ולעדותו.

הגם שבעבירות כגון דא עותרת התביעה, ככלל, למתחם עונש הולם שבין 12 חודשי מאסר בפועל לבין 24 חודשי מאסר בפועל, ביקש ב"כ המאשימה לקבוע מתחם עונש הולם בין 16 חודשי מאסר לבין 36 חודשי מאסר, להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל לתקופה ממושכת, להפעיל את המאסר המותנה במצטבר, להשית מאסר על תנאי ולפסוק קנס ופיצויים.

5.ב"כ הנאשם, מצידה, הדגישה כי מדובר בנאשם כבן 53, אב לשני ילדים, המתגורר בבית הוריו שהינם אנשים חולים מאוד (ר' המסמכים הרפואיים ס/1 וס/2). הנאשם היה רוב חייו מכור לסמים, ועל מנת להמחיש את חרטתו ורצונו להשתקם הוא החליט להודות בכתב אישום כמות שהוא ולהחזיר את הרכוש שנגנב. לשיטתה, הנאשם החזיר את כל הרכוש שנגנב, למעט השיקים הדחויים והטאבלט, כאשר השיקים היו למוטב בלבד והנאשם השליכם ולא השתמש בהם; ואף אין אינדיקציה כי נעשה בהם שימוש כלשהו.

בנסיבות אלה – ותוך הדגשת הודאת הנאשם, נטילת האחריות והחרטה – טענה ב"כ הנאשם כי מתחם העונש ההולם לו עתר ב"כ המאשימה אינו מבוסס על פסיקה כלשהי ואינו במקומו. עוד יש לציין, בהקשר זה, כי בדברו האחרון בטרם מתן גזר הדין פנה הנאשם למתלונן וביקש להביע את התנצלותו. ב"כ הנאשם עתרה אפוא לקביעת מתחם עונש הולם שבין מספר חודשי מאסר בפועל לבין 12 חודשי מאסר בפועל, והפעלת המאסר המותנה בחופף לעונש המאסר שיוטל.

ג.קביעת מתחם העונש ההולם:

6.בהתאם להוראות סעיף 40ג(א) לחוק העונשין על בית המשפט לקבוע את מתחם העונש ההולם לעבירות אותן ביצע הנאשם בהתאם לעקרון ההלימה תוך התחשבות בערך החברתי שנפגע מביצוע העבירות ובמידת הפגיעה בו, במדיניות הענישה הנהוגה ובנסיבות הקשורות בביצוע העבירות כמפורט בהוראות סעיף 40ט לחוק העונשין.

7.לעניין העבירות שבביצוען הורשע הנאשם כבר התגבשה, בפסיקת בתי המשפט, מגמה לקביעת מתחם העונש ההולם בין 12 חודשי מאסר לבין 24 חודשי מאסר, וזה גם המתחם לו טוענת התביעה בדרך כלל. ב"כ המאשימה ביקש במקרה דנא לקבוע מתחם עונש הולם חמור מהמקובל בשל שווי הרכוש שנגנב והיקפו, אך לא מדובר במקרה חריג בעבירות כגון דא. כאמור, לא מדובר במקרה שבו ביצוע העבירה היה בנוכחות המתלוננים או ילדיהם, קל וחומר אגב איומים או אלימות כלפיהם. בנוסף, חלק ניכר מהרכוש הוחזר, ובנסיבות אלה אין הצדקה לסטות במקרה דנא ממתחם העונש ההולם שהתגבש כאמור בפסיקה.

ד.גזירת עונשו של הנאשם בתוך מתחם העונש ההולם:

8.בהתאם להוראות סעיף 40ג(ב) לחוק העונשין על בית המשפט לגזור את עונשו של הנאשם בתוך מתחם העונש ההולם – למעט מקרים חריגים בהם הוא רשאי לחרוג ממתחם זה, שאין עניינם לכאן – וזאת תוך התחשבות בנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירות כמפורט בהוראות סעיף 40יא לחוק העונשין.

9.באשר לנאשם שלפניי, השיקולים הרלוואנטיים לגזירת עונשו הם כלהלן:

הרשעות קודמות לנאשם עבר פלילי מכביד, הכולל 17 הרשעות קודמות, רובן בעבירות רכוש וסמים, ואף תלוי ועומד נגדו מאסר על תנאי בר הפעלה (ר' ע/2 וע/3). זאת ועוד: לא מדובר במקרה בו עומד הנאשם בפעם הראשונה בפני עונש של מאסר בפועל, אלא מדובר בנאשם שריצה בעבר עונשי מאסר ממושכים, שלא הרתיעו אותו מלשוב לסורו.

הודאה ונטילת אחריות - הנאשם הודה בעובדות כתב האישום כמות שהן, נטל אחריות על מעשיו ואף הביע חרטה, שהתבטאה בין השאר בהחזרת רכוש שהיה ברשותו. נסיבות אלה יש לזקוף, כמובן, לזכותו של הנאשם.

נתוניו האישיים של הנאשם – הנאשם הינו יליד 1960, שלדברי באת כוחו בא מרקע קשה של התמכרות לסמים מסוכנים וחיים בחברה שולית. יחד עם זאת, הגם שהנאשם שולב בהליך גמילה בין כותלי הכלא במהלך מאסרו האחרון, הוא שב וביצע את העבירות דנא, ועל כן אין מקום להתחשבות לקולא בנסיבותיו האישיות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ