אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' כהן(עציר)

מדינת ישראל נ' כהן(עציר)

תאריך פרסום : 04/06/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי באר שבע
40891-04-13
29/05/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
נסים כהן (עציר)- בעצמו

החלטה

1.בפניי בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו על רקע כתב אישום המייחס לו לכאורה ביצוע עבירות של שוד, איומים, הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו.

2.עניינו של כתב אישום זה, במעשה שוד אותו ביצע לכאורה המשיב ביום 14/4/13 בסניף בנק הפועלים במרכז "אורן" בבאר שבע. נטען, כי המשיב ניגש לפקידת הבנק, העביר לה פתק עליו רשום: "זה שוד, נא להביא לי את הכסף", והניחו על שולחנה ביחד עם מצת דמוי אקדח שהוציא מכיס מעילו. פקידת הבנק מסרה למשיב סכום כולל של 42,800 ₪. לאחר שמסרה למשיב את הכסף, החל המשיב להימלט מהבנק, כאשר בבנק ניסה אחד הלקוחות (אזרח), למנוע מהמשיב מלצאת מן הבנק, ומשלא צלח, החל אזרח אחר לרדוף אחר המתלונן. בהמשך נטען, כי המשיב נמלט מהבנק ותוך כדי מסלול בריחתו, מספר שוטרים החלו לדלוק אחריו והורו לו לעצור. המשיב בתגובה איים על השוטרים באמצעות המצת דמוי האקדח, והמשיך במנוסתו. השוטרים נאלצו לירות מספר יריות אזהרה באוויר ובהמשך לעבר פלג גופו התחתון של המשיב. לאחר מרדף ארוך, בסמוך לתחנת אוטובוס, הצליחו השוטרים לעצור את המשיב כשעל גופו נתפס סך של 33,800 ₪. שטרות כסף נוספים בסך 8,600 ₪ הוחזרו אל הבנק על ידי אנשים שאספו את השטרות במהלך מנוסתו של המשיב.

3.בהעדר מחלוקת בדבר קיומן של ראיות לכאורה וכן קיומה של עילת מעצר, הורתי בהתאם למצוות המחוקק בסעיף 21 ב' לחוק המעצרים על עריכת תסקיר מעצר אשר ייבחן מסוגלות חלופה להשיג את תכלית המעצר.

4.תסקיר שירות מבחן מיום 19/5/13:

מהתסקיר עולה, כי המשיב בן 61, גרוש, עובר למעצרו התגורר עם בת זוגו בבאר שבע, לא עבד על רקע מצב בריאותי והתקיים מקצבת ביטוח לאומי. סיים 8 שנות לימוד ושירת בצבא כמפקד סדנה. בשנת 1983 עבר להתגורר בארה"ב, שם שהה 15 שנים, עד שנת 1997 שם נישא לאזרחית אמריקאית. כשחזר לארץ התקשה להתמודד מבחינה כלכלית ולאורך השנים צבר חובות שונים.

התרשמות שירות המבחן – השירות התרשם, כי המשיב התמודד לאורך השנים בעיקר עם קשיים כלכליים, רגשיים וחברתיים. מתקשה להתמודד עם מצבי משבר ומאימפולסיביות בסיטואציות הנחוות אצלו כהשפלה ופגיעה בדימויו העצמי ומנטייה שלו לתפוס עצמו כקורבן מול גורמים ממסדיים. עוד התרשם השירות מפער בין תפקודו הקודם לבין חומרת העבירות המיוחסות לו. עוד מעריך השירות, כי המשיב מרוכז בעיקר בקשייו במעצר ומתקשה עדין לזהות ולהכיר בדפוסיו הבעייתיים.

רמת סיכון – להערכת שירות המבחן, ובשים לב לחומרת המעשים המיוחסים למשיב ומהפער בין תפקודו הקודם למיוחס לו, קיימת רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת חוק. עם זאת, השירות התרשם שהמשיב אינו אדם בעל נורמות עברייניות וכי מדובר באירוע קיצוני ראשוני בחייו, ומעצרו מהווה גורם מרתיע עבורו וכי מדובר באדם שהיכולת שלו לעמוד בלחצים לאורך זמן היא מוגבלת.

חלופת המעצר – החלופה שנבחנה הינה בדמות מעצר בית אחיו של המשיב ובפיקוחו, משה כהן, בן 59, נשוי ואב לילדים. מתגורר בבאר שבע ועובד ברמת אביב בתעשייה האוויריות בין השעות 08:00-16:00. עוד הוצע אח נוסף של המשיב, ציון כהן, בן 54, נשוי ואב לילדים, מתגורר בנאות לון, עובד כמנהל חברה פרטית. עוד הוצע אריה עזיה, בן 67, מכר של המשפחה, גימלאי. לדבריו בשנות השבעים נשפט למאסר בגין עבירות מרמה, מאז לא מעורב בפלילים. עוד לדבריו פנוי ברוב שעות היום ונרתם לסייע למשיב. השירות התרשם מהערבים כאנשים אחראיים ורציניים, המבינים את משמעות הפיקוח ונכונים לסייע למשיב והתגייסו עבורו.

לסיכום, שירות המבחן בא בהמלצה לשחרורו של המשיב לחלופה שהוצעה, בעיבוי איזוק אלקטרוני והפקדות משמעותיות וכן צו פיקוח מעצר למשך שישה חודשים.

5.ב"כ המשיב עתר לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהורות על שחרורו של המשיב לחלופה שנבחנה ונמצאה מתאימה, בשים לב לנימוקים המפורטים בתסקיר- ובהתחשב בגילו המבוגר של המשיב ונסיבותיו האישיות והמשפחתיות. עוד נטען, כי למעשה השוד לא נלווה מעשה אלימות. באשר לעברו הפלילי של המשיב, נטען כי בעברו עבירה אחת מינורית משנת 2000 (אי נקיטת צעדי זהירות בחיה), וכן הרשעה משנת 2012 בגין עבירות של איומים, העלבת עובד ציבור ותקיפת עובד ציבור בגינה נידון למאסר מותנה בן שלושה חודשים למשך שנתיים ולקנס. בנוגע לחלופה שנבחנה ונמצאה מתאימה על ידי שירות המבחן, נטען כי החלופה כוללת שלושה מפקחים אחראיים ורציניים, ויש בחלופה כדי להשיג את מטרת המעצר. ב"כ המשיב הגיש אסופת פסיקה לתמיכה בטיעוניו.

6.ב"כ המבקשת מנגד, עתרה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו. נטען, כי המעשים המיוחסים למשיב הם מעשים חמורים המעידים על רמת מסוכנות גבוהה, עת שהמשיב שדד לכאורה לאור יום סניף בנק תוך שהוא מאיים על פקידת הבנק באמצעות מצת הנחזה להיות אקדח, ובהמשך נמלט מהבנק ונערך אחריו מרדף ממושך במהלכו איים המשיב לכאורה על האזרחים שעמדו בדרכו ועל השוטרים, לא נענה לקריאות השוטרים אשר אף ירו ירי אזהרה באוויר על מנת לגרום למשיב לעצור. כלל נסיבות המעשה מעיד כי המשיב חסר מעצורים ומסוכן לציבור. עוד הפנתה ב"כ המבקשת לתסקיר שירות המבחן ממנו עולה כי בעניינו של המשיב קמה רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת חוק. עוד נטען, כי החלופה שהוצעה הינה חלופה משפחתית במהותה וקיים ספק ביכולתם של המפקחים להציב גבולות להתנהגותו של המשיב.

דיון והכרעה

7.המעשים המיוחסים למשיב הם מעשים חמורים מאוד, המעידים על מסוכנות רבה, תעוזה רבה והעדר מורא מהחוק. המשיב נכנס לסניף הבנק, ולאור יום ביצע לכאורה שוד בכך שניגש לפקידת הבנק, הניח על שולחנה פתק ובו דרש את הכסף, תוך שהוא מוציא מכיס מעילו מצת דמוי אקדח ומכוונו לעבר הפקידה. לאחר שהפקידה העבירה למשיב את הכסף (בסך של 42,800 ₪), החל המשיב להתקדם לכיוון היציאה מהבנק. משניסה אזרח- לקוח הבנק, למנוע מהמשיב לצאת, המשיב איים עליו בכך שכיוון לעברו את המצת דמוי האקדח. בהמשך, פתח במנוסה, ונמלט מהבנק. אזרח נוסף שעמד אותה שעה בבנק, החל במרדף אחר המשיב במטרה לעוצרו. במהלך המרדף, הדף המשיב אנשים אשר עמדו בצידי הדרך. משהאזרח השיג את המשיב, ובעט ברגלו של המשיב על מנת לעצרו, נפלו השניים, אז שלף המשיב את המצת דמוי האקדח, כיוון את המצת לעברו ואיים עליו. בהמשך, שני שוטרים שהוזעקו למקום החלו לרדוף אחר המשיב תוך שהם קוראים לו לעצור. המשיב לא שעה לקריאות השוטרים, עשה תנועה של שליפת אקדח ממותנו, הסתובב לעבר השוטרים ואיים עליהם באומרו: "תלכו ממני, או שאני יורה בכם", תוך שהוא מכוון את המצת דמוי האקדח לכיוונם. בהמשך, התקרב לכאורה המשיב לעבר רכב כשלידו עמדה אותה שעה בעלת הרכב, ואיים עליה בכך שכיוון את המצת דמוי האקדח לכיוונה. השוטר פנה למשיב וביקש ממנו להניח לה כשהוא יורה באויר. המשיב החל להימלט שוב, אז הצטרפו למרדף אחריו שלושה שוטרים נוספים. המשיב לא שעה לקריאות השוטרים והחל להימלט שוב, אז, ירו השוטרים באויר וחלקם לעבר פלג גופו התחתון של המשיב במטרה לגרום לו לעצור, כאשר המשיב מכוון כל העת את המצת דמוי האקדח לעברם של השוטרים. לבסוף, הצליחו השוטרים לעצור את המשיב, כשעל גופו נתפס סך של 33,800 ₪.

דומני, כי אין צורך להכביר במילים, על המסוכנות הגבוהה שנשקפה לציבור ממעשיו של המשיב, אשר תוך כדי המרדף אחריו ברחובות באר שבע, בשעות הבוקר, נאלצו השוטרים, לא פעם, לירות באוויר ואף לעבר פלג גופו התחתון, והכל במטרה לעצור אותו. עוד ראוי לציין, כי המשיב עשה לכאורה במהלך השוד שימוש במצת דמוי אקדח ואף השתמש בו לכאורה על מנת לאיים על פקידת הבנק, האזרחים שניסו לעצור אותו ובהמשך על השוטרים. מעשיו אלו של המשיב, מעידים על עזות מצח והעדר מורא מהחוק.

8.המשיב יליד 1952, גרוש, אינו עובד. מעיון בגיליון הרישום הפלילי עולה, כי לחובתו שני רישומים פליליים. הראשון, משנת 2003 בגין עבירה של אי נקיטת צעדי זהירות בחיה. השני, מיום 28/2/12 בגין עבירות איומים, העלבת עובד ציבור, תקיפת עובד ציבור (המשיב איים, העליב ותקף את מנהל מרפאת קופת חולים)- עבירות מחודש פברואר 2012, בגינן נידון לשלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים, וקנס כספי.

מתסקיר שירות המבחן עולה, כי קיימת רמת סיכון להישנות התנהגות פורצת חוק. עוד התרשם השירות, כי המשיב מתקשה להתמודד עם מצבי משבר ומאימפולסיביות בסיטואציות הנחוות אצלו כהשפלה או פגיעה בדימויו העצמי. לצד זאת התרשם השירות, כי המשיב אינו אדם בעל נורמות עברייניות ומעצרו מהווה עברו אלמנט מרתיע.

9.חלופת המעצר שנבחנה הינה בדמות מעצר בית בבאר שבע בבית אחיו של המשיב- משה כהן, בפיקוחו ובפיקוח אח נוסף- ציון כהן ומכר של המשפחה- אריה עזיה. מהתסקיר עולה, כי אחיו של המשיב עובדים במהלך שעות היום, ולמעשה הערב העיקרי הינו אריה עזיה, שלדבריו בעברו הרחוק מעורבות בפלילים בגינה נידון לעונש מאסר. דומני, כי בנסיבות אלה אין המדובר בחלופה הולמת, קרי, חלופה סמכותית דיו שתוכל להציב גבולות למשיב ולאיין את המסוכנות הנשקפת ממנו.

מה גם, השיקולים שמנחים את שירות המבחן בהמלצתו והשיקולים שעל בית המשפט לשקול לצורך החלטתו, לא בהכרח זהים וחופפים (ראה בש"פ 5309/05).

עוד אציין, כי: "שחרור של נאשם לחלופת מעצר מבוססת על היכולת ליתן אמון בנאשם. כל האמצעים הנוספים יהיו אלו מפקחים בשר ודם או איזוק אלקטרוני אינם אלא חישוקיםש נועדו להבטיח את קיומו של חוזה האמון בין המשוחרר לבין בית המשפט, אולם אינם יכולים להוות את בסיסו"(ראה בש"פ 9854/06). בשים לב למעשים המיוחסים למשיב- הימלטות מן השוטרים ומרדף ארוך שניהלו השוטרים אחריו, תוך שימוש בירי לכיוון האויר ולכיוון פלג גופו התחתון- ירי שלא הרתיעו מלהמשיך בנתיב בריחתו, מעיד על העדר מורא מן החוק ועל הקושי ליתן אמון במשיב שיקיים אחר הוראות בית המשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ