אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' כהן(עציר) ואח'

מדינת ישראל נ' כהן(עציר) ואח'

תאריך פרסום : 24/06/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום כפר סבא
2640-10-12
19/06/2013
בפני השופט:
דנה מרשק מרום

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. פראג'י כהן (עציר) – הובא ו
2. אלירן מאמוס – בעצמו ו

גזר-דין

גזר דין

1.הנאשמים הורשעו, על יסוד הודאותיהם בכתב-אישום שתוקן במסגרת הסדר דיוני, ביצוע עבירות של פריצה לבניין לפי סעיף 407 (א) לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין") והחזקת מכשירי פריצה, לפי סעיף 409 לחוק העונשין.

2.מעובדות כתב-האישום המתוקן עולה, כי ביום 27.9.12 הגיע הנאשם 1 אל סוכנות הדואר באלון מורה, כשהוא מצויד במסור במטרה להיכנס לסוכנות, לפרוץ את הכספת במקום ולגנוב את תכולתה.

הנאשם 1 ניסר באמצעות המסור את סורגי החלון האחורי שבסוכנות, ומיד לאחר מכן הטמינם במקום סמוך ונמלט מהמקום.

כשלושה ימים לאחר מכן, וביום 30.9.12 בשעת ערב, הגיעו שני הנאשמים אל הסוכנות בעקבות התכנון האמור של הנאשם 1, כשהם מצוידים בבלון חמצן, בלון גז, פנס וכפפות [להלן: הכלים], וזאת על-מנת להיכנס אל הסוכנות דרך החלון אותו פרץ הנאשם 1 כמתואר לעיל. הנאשמים נכנסו אל הסוכנות דרך החלון האחורי, הכניסו את הכלים שברשותם והפעילו את האזעקה שבמקום. מיד לאחר מכן, יצאו שניהם מהמבנה, כאשר הנאשם 1 נותר בסמוך אליו והנאשם 2 נמלט, נותר בסמוך לישוב ובהמשך הסגיר את עצמו.

3.נאשם 1 נעצר עד לתום ההליכים כנגדו, נאשם 2 משוחרר בתנאים מגבילים.

נאשם 2 נשלח לקבלת תסקיר חובה בעניינו ולאחר שמיעת הטיעונים לעונש נשלח לקבלת חוות-דעתו של הממונה על עבודות השירות; לבקשת סניגורו של נאשם 1, וחרף התנגדות התביעה, נשלח גם הוא לקבלת תסקיר בעניינו.

מתסקיר שירות המבחן שנערך בעניינו של הנאשם 1 עולה כי הנאשם בן 54, אב לשלושה ילדים בגירים, גרוש וחי עם בת זוג מזה 8 שנים, אשר עבד עד לשנת 2011 בשיפוצים וקיבל קצבה מהביטוח הלאומי. הנאשם עבר אירוע מוחי בשנת 2011 (הוצגו מסמכים רלוונטיים בפני קצינת המבחן) ובעקבות זאת נפגעו תפקודו הפיסי והשפתי. הנאשם בעל עבר פלילי עשיר, ריצה עונשי מאסר רבים ומוכר לשירות המבחן בין השנים 1999-2007. לאורך השנים היה מכור לסמים ועבר מספר ניסיונות גמילה בליווי גורמי טיפול ושירות המבחן - האחרון בשנת 2002, כשהנאשם אמנם סיים טיפול בקהילה, אך גורמי הטיפול התרשמו כי עמדותיו ותפיסותיו מבססות סיכון לחזרה לשימוש בסם. מסר לשירות המבחן, כי מאז נקי מסמים (למרות קיומו של רישום פלילי בעבירות סמים משנת 2005). בשנת 2005 עזב הנאשם את מקום מגוריו על מנת להתרחק מחברה שולית המעורה בפשע, ועבר להתגורר בסמוך לאחיו באור עקיבא. הנאשם שיתף, כי הצליח להשתלב בתעסוקה בתחום השיפוצים ולשקם את דימויו וביטחונו העצמי עד אשר נפגע תפקודו בעקבות האירוע המוחי שעבר, לאחריו התקשה לעבוד ולפרנס.

הנאשם הסביר את מעורבותו בעבירות הנוכחיות על רקע רצונו למצוא פתרון לפרנסה באמצעות הכסף שתיכנן לגנוב. להתרשמות קצינת המבחן, הנאשם מטיל חלק מהאחריות למעשיו על שותפו לעבירה, הנאשם 2, שהינו צעיר ממנו ועבד בכפוף אליו. הנאשם ביטא חרטה על מעשיו וכן הכרה בכך שאכזב את מקורביו בכך שחזר למעורבות בפלילים.

קצינת המבחן התרשמה מאדם בעל התנהגות המאופיינת בקווים אנטי סוציאליים, המשמר דפוסי חשיבה המאפשרים לו מעורבות בפלילים כפתרון למצוקה ופרנסה, בעל דימוי עצמי נמוך, אשר תופס את החברה ככזו שאינה קשובה די לצרכיו ואף מגלה כלפיו יחס רודפני. הנאשם אמנם נטל אחריות למעשיו, אך קצינת המבחן התרשמה כי מעניק להם צידוקים אשר מצמצמים אותה.

על רקע העדר הרשעות מאז שנת 2005, מוסיפה היא, כי נראה שההליכים המשפטיים לאורך השנים, ריצוי עונשי מאסר והשילוב במסגרות טיפול שונות, יצרו אצל הנאשם הרתעה חלקית ומיתנו את מעורבותו בעולם הפלילים, אך לא היה בהם די כדי למנוע מעורבותו בביצוע העבירות דנן.

בסופו של יום, אין המלצה טיפולית בעניינו, אלא אמירה כי יש מקום להטלת ענישה מוחשית, מאסר על תנאי והתחייבות.

5.בעניינו של הנאשם 2 נערך תסקיר ממנו למדתי כי אודות נסיבותיו האישיות והמשפחתיות של הנאשם, שהינו בן 21, רווק ולחובתו הרשעה אחת מבית המשפט לנוער. מפאת צנעת הפרט לא ארחיב באשר לתולדות חייו, ואציין רק כי הינו בן למשפחה רב-בעייתית, ברקע קשיי קשב וריכוז שלא טופלו, ובגיל 12 הוצא ממשמורת ההורים ועבר ללמוד בפנימיה. אביו נפטר בעת שהיה בן 14 שנים, ובד בבד עם הקושי להתמודד עם האירוע הטראומטי לקח על עצמו תפקיד של מי שאמור לדאוג לפרנסת משפחת המוצא ועזב את הפנימיה. הנאשם לא גויס לצבא, לאור עברו הפלילי וחוסר המוטיבציה שלו על רקע מחויבותו לפרנסת המשפחה.

באשר לעבירות הנוכחיות, הנאשם הודה בביצוען והביע חרטה על מעורבותו. ציין, כי הנאשם 1 הינו בן זוגה של אחותו למחצה, אשר היווה עבורו לאורך השנים דמות הורית ותמך בו כלכלית. תיאר כי הנאשם 1 ביקש ממנו להתלוות אליו והוא נגרר אחריו, כשלאחר ביצוע העבירות הסגיר את עצמו.

קצינת המבחן התרשמה כי בבסיס הסתבכותו זו עומדים קשייו בהצבת גבולות לצד הצורך לרצות את הנאשם 1, אשר נתפס בעיניו כדמות הורית, אותה חסר בחווייתו, שהובילו לטשטוש גבולות המותר והאסור. עוד התרשמה קצינת המבחן כי הנאשם הבין את חומרת מעשיו מיד לאחר ביצוען.

בקשר הנוכחי עם שירות המבחן, ובניגוד לעבר בעת שהיה קטין, הגיע הנאשם לשיחות אליהן זומן, שיתף פעולה בפתיחות, גילה הבנה לבעייתיות באופן התנהלותו וביקש להשתלב בטיפול בהתייחס לקשייו בהתנהגות אימפולסיבית ואלימה.

הנאשם הדגיש בפני קצינת המבחן, כי בשל מעצרו ו"מעצר הבית" הממושך התעמת לראשונה עם המחירים של התנהלותו הבעייתית וציין את חששו משליחתו לבית-הסוהר (בדומה לאביו). קצינת המבחן מעריכה כי תקופת "מעצר הבית" הביאה להפחתת האחריות כמפרנס המשפחה ואיפשרה שינוי בתפיסותיו וגישתו. ואכן, הנאשם הביע מוטיבציה כנה לערוך שינוי בחייו, הביע נכונות להשתלב בהליך טיפולי קבוצתי וכן הופנה במקביל למרכז צעירים בחדרה, לצורך הכשרה מקצועית וליווי במציאת מקום עבודה התואם את יכולותיו.

להערכת קצינת המבחן שליחתו של הנאשם לריצוי עונש מאסר ולו בעבודות שירות, תפגיש אותו שוב עם חברה בעייתית, יהא בה סיכון להישנות הידרדרות מצבו, ותסכל את השתלבותו בהליכי השיקום והטיפול שתוארו לעיל.

על כן, קצינת המבחן ממליצה להטיל על הנאשם צו מבחן לשנה וחצי וענישה חינוכית של של"צ בהיקף משמעותי לצד מאסר על תנאי וקנס.

6.ב"כ המאשימה הפנתה לחומרת מעשיהם של הנאשמים ולנסיבות ביצוע העבירות לרבות החזקת כלים מסוכנים ומסכנים, כשהדגישה את התכנון שקדם להם על ידי הנאשם 1 והערך החברתי שנפגע ממעשיהם בדמות הגנה על רכוש הציבור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ