אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' ישראל(אסיר) ואח'

מדינת ישראל נ' ישראל(אסיר) ואח'

תאריך פרסום : 24/12/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חיפה
26881-09-09
20/12/2011
בפני השופט:
יחיאל ליפשיץ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. מאור ישראל (אסיר)
2. גל חסון
3. ג'ורג' זאיד - זוכה

גזר-דין

גזר דין

כללי

הנאשמים הורשעו, לאחר ניהול הוכחות, בשורת עבירות שתפורטנה להלן, והכל בהקשר לאירוע מתאריך 8/4/2008 בשעות הערב המאוחרות. באותה עת, ישבו אברהים יוסף ורוחאנה עטאללה (להלן: המתלוננים) ברכב השייך לאחרון אשר חנה בתחנת אוטובוס ליד בית ספר שו"ב בשכונת נווה דוד בחיפה. הנאשמים היו במועד הרלוונטי לכתב האישום שוטרים: הנאשם מס' 1, שהיה בן כ 21 שנים בעת האירוע, היה שוטר שח"מ ושירת בנקודת המשטרה בשכונת שפרינצק; והנאשם מס' 2, שהיה במועד הרלוונטי בעל ותק של 18 שנות שירות, שימש כמפקד נקודת המשטרה. שני הנאשמים רכבו אותה עת על קטנוע משטרתי בסמוך לרכבם של המתלוננים ומשהבחינו במתלוננים, עצרו וירדו לערוך חיפוש על המתלוננים וברכבם.

כפי שקבעתי בהכרעת דיני, נקט הנאשם מס' 1 (להלן: מאור) באלימות כלפי המתלוננים בכך שהיכה את כל אחד מהמתלוננים. ליתר פירוט, אין לי אלא להפנות להכרעת הדין בנדון. בנוגע לנאשם מס' 2 (להלן: גל), הרי שהוא הואשם בכתב האישום בביצוע בצוותא ביחס לעבירות האלימות, אך בסופו של יום, זיכיתי אותו, מחמת הספק, ביחס לעבירות אלה. יחד עם זאת, הרשעתי אותו בעבירות שיבוש מהלכי משפט והפרת אמונים.

מאור הורשע בעבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש – עבירה לפי ס' 380 לחוק העונשין, תשל"ז – 1977 (להלן: החוק); הפרת אמונים – עבירה לפי ס' 284 לחוק; שימוש לרעה בכוח המשרה – עבירה לפי ס' 280 לחוק; שיבוש מהלכי משפט – עבירה לפי ס' 244 לחוק ואיומים – עבירה לפי ס' 192; גל הורשע בעבירה של שיבוש מהלכי משפט – עבירה לפי ס' 244 לחוק וכן בהפרת אמונים – עבירה לפי ס' 284 לחוק. לשלמות התמונה יצוין, כי נאשם נוסף בכתב האישום זוכה מחמת הספק.

עיון בהכרעת דיני, מעלה, בקצרה, כי לאחר ששני הנאשמים ניגשו אל המתלוננים הם ביקשו מהם לצאת מהרכב. מאור ניגש לאיברהים יוסף והחל להכות בו; לאחר מכן ניגש על רוחאנה עטאללה והיכה אף אותו. במהלך האירוע, הזמינו הנאשמים ניידת שתיקח את המתלוננים לנקודת המשטרה ושם מילאו דוחות כוזבים שונים, שם נרשם, בין היתר, כי המתלוננים מתנצלים על מעשיהם.

תסקירי שירות המבחן

בעקבות הרשעתם, הוריתי על הכנת תסקירי קצין מבחן:

לגבי מאור – מאור הינו כיום בן 24 שנים, רווק. התסקיר סקר את קורותיו, את קורות משפחתו ואת הרקע בו גדל הנאשם. מפאת צנעת הפרט, לא ארחיב בנדון. שירות המבחן פירט הרשעות אחרות בעבירות אלימות, שתפורטנה להלן, וכן נכתב כי בכדי להימנע מהישנות עבירות עליו לעבור טיפול אינטנסיבי. סיכומו של דבר, שירות המבחן ציין כי מאור הינו אדם בעל מאפיינים אלימים וכי הוא מתקשה לראות את הפגיעה בקורבנותיו והשלכות מעשיו. לנוכח האמור בתסקיר, שרק מקצתו הובא כאן, לאור חומרת העבירות בהן הורשע, לאור החזרתיות ולאור מאפייני אישיותו, הערכת שירות המבחן היתה כי קיים סיכון להישנות מעשים מעין אלה. לכן, ההמלצה היתה לענישה הרתעתית משמעותית תוך בחינת שילובו בהליך טיפולי במסגרת בית הסוהר. כמו כן, הומלץ על פיצוי כספי לקורבנות העבירה.

לגבי גל – גל הינו בן 42, נשוי ואב לילדה. מאז שחרורו מהצבא, הוא עובד כשוטר סיור במשטרה. גל מסר, כי הוא אוהב את עבודתו וזוכה להערכה הן ממפקדיו והן מאלה שהוא נמצא עמם בקשר ושאינם אנשי משטרה. בנדון הוצגו מסמכים שונים. גל לא לקח אחריות על מעשיו שכן הוא מכחיש את אחריותו הפלילית למעשים בגינם הורשע. גל הביע חשש כי הרשעתו תביא לפיטוריו. שירות המבחן התרשם כי לגל אין מאפייני התנהגות אלימים וכי התנהגותו בסיטואציה הנדונה היתה כתוצאה מאיבוד שליטה על האירוע ולא מתוך כוונת זדון. שירות המבחן התייחס לסוגיית ביטול ההרשעה, אולם בעיקר לנוכח אי לקיחת האחריות על מעשיו לא הובאה המלצה חיובית בנדון.

טיעוני הצדדים לעונש

טיעוני המאשימה לעונש - בא כוח המאשימה עמד על חומרת האירוע, במסגרתו ניצלו הנאשמים את סמכויותיהם ופגעו פגיעה קשה במתלוננים. מדובר בסמכויות שניתנו לשוטרים לצורך ביצוע תפקידיהם והם ניצלו זאת לרעה. עוד צוין, כי הגם שיש לאבחן בין שני הנאשמים, שכן הם לא הורשעו באותן עבירות, הרי שגם בעניינו של גל, לאור קביעות הכרעת הדין, חלקו אינו מבוטל.

מטעם המאשימה אף העיד לעניין העונש המתלונן יוסף איברהים שמסר כי:"אני אזרח שבחיים לא הגעתי למשטרה. אני בחיים לא יודע מה זה משטרה. בחיים לא עצרו אותי. אין לי כל עבר פלילי. כל פעם שאני כבר רואה שוטרים, אני פוחד שיעשו לי אותו דבר מה שעשו לי. אלה שצריכים להגן עלי, הרביצו לי והשפילו אותי".

המאשימה הפנתה לעברו הפלילי של מאור:

הרשעתו הראשונה הינה במסגרת ת.פ. (מחוזי חיפה) 5291-11-08. מדובר בהרשעה המתייחסת לאירוע מתאריך 4/11/2008, היינו לאחר האירוע בענייננו. באותו אירוע, היה מאור מעורב בחילופי דברים עם המתלונן באותו מקרה בעת שהלך לטייל עם חברתו במרכז הכרמל. מספר ימים לאחר מכן, בתאריך 4/11/2008, נסעו שני הנאשמים האחרים באותו תיק, שהיו שוטרים, בניידת המשטרה וראו את המתלונן. אותם שוטרים התקשרו למאור שאלו אותו אם הוא: "רוצה אותו" ומשהשיב מאור בחיוב, עצרו את המתלונן, כאילו מדובר בעיכוב / מעצר חוקי, לקחו אותו בניידת למקום בו היה אותה עת מאור ושמשהגיעו לאותו מקום היכה מאור את המתלונן באגרופים בפניו וגרם לו חבלות חמורות. על מאור נגזר עונש של 9 חודשי מאסר בפועל ובית המשפט (כב' השופט משה גלעד) ציין, בהתייחס לחלקו, את הדברים הבאים:"חלקו של נאשם זה בפרשה הינו החמור ביותר. הוא המכה בפועל, אגרופיו הם אלה אשר שברו את אפו של המתלונן וגרמו שטפי דם בפניו, בשל סיבה של מה בכך ועניינה "חילופי דברים". אם רק היה משיב בשלילה לשאלתו של נאשם 1 "האם הוא רוצה את המתלונן", אם רק היה "מוחל על כבודו" בשל חלופי הדברים עם המתלונן, כל הארוע היה נמנע והוא, וחבריו, עדיין היו משרתים בכבוד במשטרה לטובת כל האזרחים, כפי שעשו עד לארוע המצער."

הרשעתו השניה של מאור הינה במסגרת ת.פ. (שלום חיפה) 13571-03-11, שם הורשע בעבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש כנגד חברתו. מדובר בסדרה ארוכה של מעשים החל מקיץ 2010 ועד לחודש 2/2011. בהמ"ש (כבוד השופט זאיד פלאח) גזר על מאור, בין היתר, מאסר לתקופה של 24 חודשים אותה הוא מרצה כיום.

לאור חומרת מעשיו של מאור ולאור כלל הנתונים שהועלו בענייננו, עתרה המאשימה לעונש מאסר ממושך, במצטבר למאסרו הנוכחי, מאסר על תנאי קנס ופיצוי למתלוננים.

בעניינו של גל ובהתייחס לבקשתו לביטול ההרשעה, ציינה המאשימה כי מקרהו אינו תואם את הבקשה, הן משום חומרתו והן משום אי לקיחת האחריות מצידו. בעניינו של גל, עתרה המאשימה לעונש של מאסר בעבודות שירות, בכפוף לחוות דעת חיובית של הממונה על עבודות שירות, מאסר על תנאי, קנס ופיצוי.

טיעוני בא כוחו של מאור לעניין העונש: בא כוחו של מאור הפנה לכך, כי המקרה שבענייננו התרחש בחודש 4/2008, היינו - עוד בטרם התרחש האירוע שבגינו נשפט מאור בבית המשפט המחוזי (והתרחש, כאמור לעיל בחודש 11/2008). לכן, לשיטת בא כוחו של מאור, היה מקום להגיש את כתב האישום בענייננו בסמוך למועד העבירה ולכל הפחות עוד בטרם הסתיים משפטו בבית המשפט המחוזי. בית המשפט הופנה למכתבה של הגב' שלומוביץ עדנה (סומן נ/ 1 לעניין העונש), שהינה רכזת שיקום האסיר בחיפה ומטפלת מזה זמן במאור. ממכתבה עולה (הגם שמדובר במכתב שנכתב לצורך ההליך בת.פ. 13571-03-11), כי התנהגותו של מאור הינה על הרקע בו גדל. עוד נכתב שם, כי קיים סיכוי שבאם יקבל טיפול נכון הרי שהוא יוכל להציל את חייו. לסיכום כתבה הגב' שלומוביץ כי:"מאור בחור נבון ואינטיליגנטי וחבל להפסיד אותו. ניתן להצילו". בא כוחו של מאור הפנה לחלוף הזמן מאז ביצוע העבירה ולכך כי ממילא מרצה מאסר משמעותי ולכן יש מקום להקלה מסוימת בהקשר זה.

מאור עצמו ביקש את סליחת המתלוננים על מעשיו (המתלוננים עצמם ישבו באולם בעת שמאור דיבר אליהם). בנוסף, ציין מאור כי:"אני זקוק לטיפול. אני מבקש שבית המשפט יתחשב בכל מה שעבר עלי במהלך חיי".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ